Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

 

 

EDIT: Za novopečene studente mislim da nema stipendija, samo krediti, ali nisam siguran. Mislim da se pravila mnogo razlikuju za prvu godinu i ostale, jer studenti LADNO dobijaju kredit, skoro bez obzira na prosek i primanja. Nekako mi deluje kao da računaju prosek iz srednje a ne množe ga sa dva :D Evo npr. ja sam sa prosekom 9.4 ladno dobio kredit (preneo sam jedan ispit, pih) dok sestra sa 4.65 iz srednje nije dobila kredit, i to je debelo iza mene, sa oko 11 poena, dok ja imam nekih 14.7, a sve nam isto što se porodice tiče o.O E da, ako imaš prosek preko 8.5, kredit ne vraćaš, pa ti dođe skroz isto kao i stipendija.

to nije tacno.

evo, ja sam konkurisala za kredit ove godine, nisu mi ga odobrili, iako mi je prosek sranje i imam dva boda za primanja. tako da, nije da ga daju svakome.

e sada, fazon je sto saberu prosek i bodove za prihode (0/1/2) i onda na osnovu toga prave rang listu. i nije poenta da imate 0 dinara prihoda, vec da prihodi po clanu porodice budu manji od recimo 15 soma. za to se dobija 2 boda. koga zanima moze da pogleda konkurs na sajtu univerzal banke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lavinu 'studenata' sa kojekakvih jadnih privatnih fakulteta koji imaju proseke 10.0 i prebacuju se na državne bez problema. E to nam ubija obrazovni sistem.

Državni fakulteti u 90% slučajeva ne primaju studente sa privatnih fakulteta. Ne može ni engleski jezik da se prebaci, a kamoli neki stručan predmet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Стипендија - просек из претходне године преко 8.5, очишћена година.

Кредит - све остале ситуације.

 

Враћање новца:

1) укупан просек преко 8.5, дипломирање у року од 6 месеци од кад су одслушани предмети из последњег семестра - ништа;

2) укупан просек изнад или једнак 8.0, а мањи од 8.5, дипломирање у року од 6 месеци од кад су одслушани предмети из последњег семестра - половина укупног износа;

3) све остале ситуације - цео износ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Državni fakulteti u 90% slučajeva ne primaju studente sa privatnih fakulteta. Ne može ni engleski jezik da se prebaci, a kamoli neki stručan predmet.

 

Čim je doneta ta odluka da može sa privatnog faksa da se dođe na master na državni, sve propada. Na matematici na PMF-u u Novom Sadu je to postalo prava komedija, još su uveli neki kao prijemni za master, položiš 4 predmeta i možeš ići na jebeni master hahahaha. Znači ne moraš studirati 4 godine, već položiš 4 osnovna predmeta i ideš na master xD Još ne verujem da je to zapravo istina, ali dvoje drugara iz srednje tako posvedočiše.

 

Kod nas na hemiji nema nekih problema, jer nema baš privatnih fakulteta za hemiju :D Ali po pričama ljudi sa drugih fakulteta, prava, FTN-a, prvo je navodno obećano da će prednost pri rangiranju imati studenti državnih fakulteta, pa onda ako ostane mesta moći će da se upišu i ovi sa privatnih. Ali, mic po mic, obećanja se zaboravljaju :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Večno traje to pljuvanje po privatnom obrazovanju, a ne uzima se u obzir šta je pravi problem - oni ljudi koji su u tom poslu, a nemaju prethodnog iskustva ili jednostavno ne znaju kako obrazovna ustanova treba da funkcioniše i šta je sve potrebno. Uostalom, mnogi profesori državnih fakulteta predaju i na privatnim, ne čujem da njih neko proziva previše.

 

Dakle, ima odličnih privatnih fakulteta, ali je njihov kvalitet zasenjen halabukom oko fakulteta koji nisu ni za kurac (Megatrend je najočigledniji primer). Sa druge strane, uvek ima i loših državnih fakulteta, ali se o tome ne priča sa istim žarom koji je prisutan u priči o privatnom fakultetu sa istim nedostacima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neko iskustva sa kursevima nemackog jezika kod nas?

 

Hocu da dobijem neki sertifikat iz nemackog jezika  ali sam zbunjena i ne znam na koji kurs da idem. Koliko sam ukapirala, najbolji su kursevi geteovog instituta i ispitnog centra daf ali ne znam koji je bolji.

 

http://www.testdafbe...t.php?nIdItem=3

 

http://www.kolarac.rs/#/jezici/nemacki/tecajevi

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pitanjce: sto se menza u Novom Sadu tice, moze li mi neko reci, sto se ishrane tice, da li se tamo moze jesti ako ne budes na budzetu (uz placanje naravno). Imacu svoj stan i sve, ali me interesuje taj deo za ishranu...

Hvala...

 

moze opusteno tamo na klopu...moze da se sredi da odes da kupis karticu...drugar i ja,obojica iz ns smo tamo isli da klopamo par puta...on imao karticu...jedino je neka frka za escajg...neki zetoni,picke materine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanjce: sto se menza u Novom Sadu tice, moze li mi neko reci, sto se ishrane tice, da li se tamo moze jesti ako ne budes na budzetu (uz placanje naravno). Imacu svoj stan i sve, ali me interesuje taj deo za ishranu...

Hvala...

 

moze lako da se nabavi kartica, pronjuskaj malo, svake godine min. 200 studenata sa budzeta dropautuje ili se prebace i uvek ima tih kartica, mozes bukvalno ici u menzu i dobiti obrok sa karticom od neke devojke, znaci uopste se ne gleda, pogotovo u "maloj menzi"

 

ako ne nadjes karticu, imas studentski restoran, koji je samo druga sala u menzi gde se sluzi hrana iz menze svima po "komercijalnim" cenama - rucak bez dezerta 180din

hrana je uglavnom dobra, nekad odlicna, retko bas losa. izbegavaj kobasice.

 

edit: zeton kosta 800 din. kupis jednom i to je to.

Edited by Нормалан и Природан

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pitanje za nekoga ko ide na filoloshki, shta se tachno polaze na prijemnom, vidim bira se izborni strani jezik i tu se polaze gramatika ali mi nije najjasnije u vezi srpskog, da li se pishe pismeni sastav ili isto gramatika?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanjce: sto se menza u Novom Sadu tice, moze li mi neko reci, sto se ishrane tice, da li se tamo moze jesti ako ne budes na budzetu (uz placanje naravno). Imacu svoj stan i sve, ali me interesuje taj deo za ishranu...

Hvala...

 

Može da se nađe kartica ali možeš i da ideš sa nekim ko ima karticu pa da on uzme dva obroka za sebe i za tebe. Dva je maksimum koji možeš da uzmeš od jednom. Takođe ti treba i žeton koji može da se nađe polovan za 400-500 dinara :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene usralo da zeton dobijem za dz, zabrojala se ona fina teta u Studentskom gradu. Stoji mi sad, odavno sam prestao da se hranim u menzama. Ako nekome treba neka se javi. :haha:

Edited by -Mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јеботе нису нормални са тим жетонима.У септембру су били 250 динара,па су повећали цену на 400 а сад је 800.Мени је друг продао за 200,снашао сам се. :bigblue:

@Stolet-Ја знам једну девојку која студира ПМФ,ниси сам. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...