Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Je l' ima neko sa mašinca ovde? Utisci i tako to?

ako os da upises samo napred.ako oces da drkas kurac samo napred al onda ces jedva zavrsiti faks i nacices poso u sledecem zivotu.

 

vidi one smerove u informatoru pa ako te nesto zanima upisuj faks,ako te ne zanima ima da se smoris samo tako.brdo njih odustane,ne zato sto je nesto tezak vec sto ih bas ne zanima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Završila sam Matematičku gimnaziju, i iskreno, ako bih upisivala ono što volim, to bi bila biologija... E sad, tu je problem što sam imala istu samo 2 godine, i što mi je prosek srednje žalostan... Ali, kao, drugi izbor bi mi bio Mašinac... Prijemni je opušten, čak ima i zanimljivih momenata, samo me zanima zapravo koliko je izdrkavanje... Jer čujem da na građevini Čukić sa matematikom dupeta pomera (a znam čoveka, predaje kod mene u školi), je l' ima takvih ižiljavanja i ovde ili su ok ljudi?

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Сигурно нећеш имати проблема са математиком, механиком, програмирањем, чак и ако си имала двојке из анализе, физике, програмирања. Заправо вероватно нећеш имати проблема да положиш било који предмет, и то са високом оценом. Да, може да ти дође неки мало захтевнији професор, али таквих је све мање и притом нису баш много задрти. Ако хоћеш нешто и да научиш, имаћеш прилику. Мада можеш и да се провучеш, и добијеш диплому без много знања.

 

Ако ти је биологија први избор, упиши то. Било је и раније случајева који су изашли из математичке и уписивали биологију, и одлично прошли. Једино не знам какво је стање што се посла тиче, али ако имаш идеју и сигурна си да баш то хоћеш, студирај то.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, pa, da, problem sa biologijom je baš to-šta posle... A ne nameravam da se provlačim, tako da ću verovatno da upišem taj mašinac, završim ga lepo i zaposlim se je l' te, k'o čovek, pa onda možda i upišem biologiju, jednog dana, čisto iz zadovoljstva... Uglavnom, hvala za reply... :)

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, pa, da, problem sa biologijom je baš to-šta posle... A ne nameravam da se provlačim, tako da ću verovatno da upišem taj mašinac, završim ga lepo i zaposlim se je l' te, k'o čovek, pa onda možda i upišem biologiju, jednog dana, čisto iz zadovoljstva... Uglavnom, hvala za reply... :)

 

Dupli izbor ne postoji upamti to.Sto je covek stariji sve cesce mora da odluci o nekim stvarima, to da ces uciti jos jedan fakultet nakon zavrsenog onako nezaposlen ( zaposleni kod nas ne pohadjaju fakultete samo seminare,kurseve i razne edukacije iz struke) je potpuno nereqalna stvar tako da mudro odluci prioritet u zivotu.

Ja sam na FPN doduse pa ti ne mogu pomoci oko ta dva premda znam ovo: Bioloski ima OCAJNE uslove za rad nedostojne coveka, ovo mi je rekao drugar sto je tamo ako me laze lazem te i ja, sto se tice Masinca znam koliko i svi posla nema ali sposobni masinci uvek dobro dodju.

Primer recimo moja keva radi u gradjevinskoj firmi (poznata da ne reklamiram) SSS plata 42000 a kolega masinac(masinskii inzenjer) 49000 plata.Covek se malo prenreazi kad cuje takve stvari, a takvih primera je brdo SSS i fax izjednaceni po plati. Ali sa druge strane znam da sposobni masinci malo ih je al postoje u "Interkopu" prebace lako 800e.

 

Dakle upisi ono sto volis a moj glas ide masincu, jer nemam pojma sta biolozi rade u Srbiji.Ako mislis da ostanes u Srbiji naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primer recimo moja keva radi u gradjevinskoj firmi (poznata da ne reklamiram) SSS plata 42000 a kolega masinac(masinskii inzenjer) 49000 plata.Covek se malo prenreazi kad cuje takve stvari, a takvih primera je brdo SSS i fax izjednaceni po plati.

Valjda znaš da treba da se plaća shodno poslu koji neko obavlja, a ne prema obrazovanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

obrazovanje je samo potvrda zvanicne idoktrinacije i nedostacije egoa.

Misliš:

Obrazovanje je samo potvrda zvanične indoktrinacije i nedostatka ega?

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kada dobro pusis.

 

Ima i toga. A ima i toga da radim od svoje 15. godine, pa sam stekao radnu naviku, iskustvo, kao i želju da se osamostalim skroz što sam i uradio. Naravno, nisam ja oduvek radio ovaj posao niti bio ovako plaćen, to je poslednjih godinu dana, ali poenta je ista, što pre čovek počne da radi to mu je bolje za kasnije situacije u životu. Ne mora to da bude full-time job, ali ja znam gomilu probisveta koji imaju po 30 godina, žive sa mamom i tatom, žicaju pare od njih, spremaju im svaki obrok, lepo im je u svojim toplim domovima sa mamom i tatom, sviraju u kvaziuspešnim domaćim bendovima i ne zarađuju ni dinar žuti od toga, pritom imaju završen fax ili je pri kraju, a ne pada im na pamet da traže posao već vole da parazitiraju, a šta će se desiti kada ih roditelji ne budu izdržavali više? Žicaće za pivo ispred SKCa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Italijani takve zovu bambocinima evo clanka.

 

Btw Trenje sve zavisi, neki za vreme studija ne mogu da rade, ja iako sam u fazonu da budem sto samostalnija, ne mozes jer ako ti fax traje svakoga dana puno radno vreme, nemas vremena za posao, ako hoces da zavrsis fax na vreme, ali zato su tu stipendije pa sta dobijes to ti je. Idealno bi bilo da kao na zapadu postoje part-time poslovi za studente e to bi bi omogucilo ljudima da se sto pre osamostale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, Melinda, upravo na to mislim, šteta što nema tih part-time poslova za studente. Tj. ima ih, ali retko, a i zavisi u kojoj si profesiji. Koliko se sećam, ti si na medicini, verujem da nemaš ni malo vremena za neki posao pored, malo sam generalizovao. Dok npr. ako znaš web design vrlo lako možeš raditi part-time job za sve vreme studija. Ili ako studiraš po starom sistemu gde niko ne ide na predavanja, već samo na ispite (opet zavisi od faxa).

Edited by trenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolonja.

 

Koliko znam, nema vise fakulteta sa starim programom. Danas se prilagodjavas individualnoj modifikaciji tj. pristupanju profesora bolonji.

Edited by enclave

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da, to je po meni veliki problem omladine, kada je u pitanju osamostavljivanje, uvek ce naci izgovor zasto ce ziveti sa roditeljima, ali dobro, da ne ulazimo dalje u ono sto je ocigledano ;)

A generalno na mom faxu, moj ortak je jedno vreme radio u nekom klubu, i jadnik svako jutro je dolazio na vezbe mrtav i taj tempo je izdrazao mesec dana... tako da zeznuto je. A opet tu je i stavka kao sto je studentski kredit-stipendija, koja je zamisljena da pomogne sudentima, a sa 6 hiljada mesecno, ti ne mozes barem kod mene na faxu ni da kupis knjige za te pare... a kamoli da ti ostane za nesto drugo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A slučaj sa web dizajnom koji si pomenuo (kao i sa prevodjenjem i ko zna još koliko potencijalnih part-time poslova za studente) je što će se mušterija uvijek opredijeliti za nekog manje stručnog koji svoj rad vrlo malo cijeni (koliko i vrijedi jelte), i na taj način smanjuje plaćenost posla i šansu za pronalaženje istog kod ljudi kojima je to struka. Nisam 100% siguran kako je u Srbiji, ali čini mi se da je veoma teško naplatiti web dizajn koliko on vrijedi kada ga stručna osoba dobro odradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A generalno na mom faxu, moj ortak je jedno vreme radio u nekom klubu, i jadnik svako jutro je dolazio na vezbe mrtav i taj tempo je izdrazao mesec dana... tako da zeznuto je.

 

Taj koji se na medicini upusti u bilo koji malo redovniji posao propao je, povuče te para, samo se okreneš kad ono - pet godina nisi bio na faxu. Znam takve slučajeve. Doduše ja sam se zaposlio na dva ispita pre kraja faxa, ni sam ne znam kako sam izdržao ta dva meseca dok sam radio i učio, plus nisam išao na fax.

Ja sam radio na faxu neke poslove preko omladinske ali samo na par dana, da uzmem neku kintu koja mi je trebala u datom momentu tipa bio čovek reklama na Adi :lol:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima i toga. A ima i toga da radim od svoje 15. godine, pa sam stekao radnu naviku, iskustvo, kao i želju da se osamostalim skroz što sam i uradio. Naravno, nisam ja oduvek radio ovaj posao niti bio ovako plaćen, to je poslednjih godinu dana, ali poenta je ista, što pre čovek počne da radi to mu je bolje za kasnije situacije u životu. Ne mora to da bude full-time job, ali ja znam gomilu probisveta koji imaju po 30 godina, žive sa mamom i tatom, žicaju pare od njih, spremaju im svaki obrok, lepo im je u svojim toplim domovima sa mamom i tatom, sviraju u kvaziuspešnim domaćim bendovima i ne zarađuju ni dinar žuti od toga, pritom imaju završen fax ili je pri kraju, a ne pada im na pamet da traže posao već vole da parazitiraju, a šta će se desiti kada ih roditelji ne budu izdržavali više? Žicaće za pivo ispred SKCa.

 

Apsolutno i u potpunosti sam saglasan sa svime napisanim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja se slazem sa Trenjem, posebno ako se studira fax tipa vise poslovne i sl ili pak drzavni a 10 godina..ali nama bolonjcima je problem nedostatak vremena, pa eventualno ako ugrabimo za vikend neki poslic ali to nije ni priblizno dovoljno za osamostaljivanje...npr promoterke su uglavnom placene 200din sat,pa cak da radis i svaki vikend u mesecu zaradis oko 8000din sto je nedovoljno. Tako da jedino da se taj fax sto pre zavrsi (sto ja radim) pa traziti neki stalan posao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj koji se na medicini upusti u bilo koji malo redovniji posao propao je, povuče te para, samo se okreneš kad ono - pet godina nisi bio na faxu. Znam takve slučajeve. Doduše ja sam se zaposlio na dva ispita pre kraja faxa, ni sam ne znam kako sam izdržao ta dva meseca dok sam radio i učio, plus nisam išao na fax.

Ja sam radio na faxu neke poslove preko omladinske ali samo na par dana, da uzmem neku kintu koja mi je trebala u datom momentu tipa bio čovek reklama na Adi :lol:

 

Brate mili daj neki savet za posao evo i ja na dva ispita imam neku ideju da diplomiram u julu. Ne volim da uzimam pare od mojih, a prekida mi se stipendija, trebace mi neki posao od ovog leta sigurno :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:haha:

 

to sam i ja hteo da radim jedno vreme,ali nisam znao gde da nadjem

 

Pa mene zvali iz zadruge.

Taj posao sam izgubio tako što smo jedan dan u julu došli neki klinac i ja da radimo, počne neki letnji pljusak i mali nije zaboga mogao to da istrpi, pokupi se i ode kući pet sati pre kraja, gazda popizdi i šutne i mene. Jbg :haha:

 

Brate mili daj neki savet za posao evo i ja na dva ispita imam neku ideju da diplomiram u julu. Ne volim da uzimam pare od mojih, a prekida mi se stipendija, trebace mi neki posao od ovog leta sigurno :haha:

 

Dam ti ja moj pos'o a ti meni nađi u struci :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...