Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

u jebote siva eminencija Dark Elf je ponovo na forumu!

 

njegova misticna pojava nam se ponovo prikazala! :pivopije:

Kad se priča o hrani, odma nanjušim temu. :)

A sad ću da mistično nestanem i da idem da kupim neku klopu. :)

 

De si be ti April? :)

Radi li još skupština, ili samo na forumu (legitimno) spamuješ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja volim preprženo, izgoreno skoro. :)

 

Nego, kako te služi onaj sokovnik kad pogledaš sad sa ove distance? Radi li još, valja li? Koristiš li ga?

I koja beše marka i cena, molim te ponovi, da ne lutam po bespućima foruma. :)

 

Takodje. Izgorelo ftw.

 

Blender je kul, služi, ne više svaki dan ali par puta nedeljno :)

Mislim da je lakše tebi da vidiš na forumu nego meni da ustajem da idem do kuhinje...

A cenu sam i ovako i onako zaboravila.

Čini mi se da je taj post na temi utisci o proizvodima...

 

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se priča o hrani, odma nanjušim temu. :)

A sad ću da mistično nestanem i da idem da kupim neku klopu. :)

 

De si be ti April? :)

Radi li još skupština, ili samo na forumu (legitimno) spamuješ? :)

 

evo glavinjam kroz Holocen nekako...

 

po skupstini se manje spamuje pa moram ovde!

 

.............................................................

 

aj necu vise da spamujem...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sinoc sam bila veoma ocajna jer nista u kraju nije radilo sto se kuvane hrane tice pa sam pogledala sta ima u frizideru. malo putera i brasna i 1 cen belog luka na listice, kad pozuti pola tomatina, zacini (u mom slucaju vegeta i persun), malo mesati pa dodati sitno seckan praziluk (ili bilo koji luk, ja strasno volim sve vrste luka), nisam stavila puno da ne smrdim bas 3 dana (1 retardirani prazilukchic). Za to vreme obarila fuzile, dodala ih u sos, malo mesala pa dodala sholju vode u kojoj je rastvorena vrsna kafena brasna, da ne curi na sve strane ko paradajz corba. Bilo je njam. To je prvi put da sam umesala spagete u sos pa jos malo kuvala i necu nikad drugacije raditi. Zaprska je bila nepotrebna, stavila sam je samo jer mi nije palo na pamet da mogu kasnije da dodam brasno.

 

cisto eto ako jos neko bude ocajan :) uopste nema ocajnicki ukus.

sljaka i dinstani luk + zdenka kao i puter+luk+paradajz (oljusteni)+zdenka. ozder.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki put kada sam u Beču jedem čorbu sa belim lukom, oni je služe u izdubljenoj lepinji tj činiji od lepinje.

Prošli put u nekom restoranu provalim da je mnogo dobra čorba, i da je žuta. Skontam da je to šafran.

Danas sam probala da iskopiram recept i bilo je uspešno, ukus je isti.

I, jednostavno je.

 

Evo kako ide:

Kocku za supu skuvati u pola litre vode, ili ako imate još bolje uzeti pola litre domaće supe bez rezanaca i tih plivajućih čuda.

Glavicu ipo belog luka zaseći na vrhu i zapeći 10 min u rerni. Ovo ne mora, ali meni je rerna već bila topla, a ukusnije je tako.

Kesicu šafrana (kotany ima, ceo šafran piše na kesici) staviti u tacnicu i samleti kašikom i malo nek stoji jer pakuju u neke čudne kese pa miriše na pastu za zube .. nešto trpaju, ko zna, ali brzo izvetri.

U kocku za supu samleti beli luk kako ko zna i ume, sipati šafran, so, biber, i nek kuva dok ne proključa.

U to ide pavlaka za kuvanje (ima da se kupi campina pavlaka za kuvanje u tetrapaku) kada poključa i na kraju zaprška na maslinovom ulju.

 

I u onu još uvek toplu rernu ili toster staviti isitnjen crni hleb da se prepeče.

Kockice prepečenog hleba naravno idu u supu pred samo ždranje.

 

Ah. Dakle, šafran ftw. Mnjam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piletina punjena krem sirom

 

Vrijeme pripreme 15 min

 

Sastojci

2 komada pilećih grudi

100gr krem sira

3-4 čena belog luka

100gr tanko sečene slanine

peršun,so,biber

Priprema

1. Pileće grudi preseći na pola da dobijete dva komada mesa.

2. Svaki deo raseći po sredini da dobijete dublji džep.

3. Piletinu posoliti i pobiberiti.

4. Pomešati krem sir,seckan peršun i protisnut beli luk.

5. Džepove puniti ovom masom,pa svaki komad mesa obmotati slaninom.

6. Poređati u pleh i peći na 220C.

 

 

mljac

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

super,a jeftina stvar je palenta ili kacamak ili pura(kako ko voli)...super je sa jogurtom...idealna je za veceru,za uzinu i za ljude koji su na dijeti...jako se jednostavno pravi...nesto sam gledao na netu i video koliko se sve dobrih stvari moze napraviti za male pare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piletina punjena krem sirom

 

Vrijeme pripreme 15 min

 

Sastojci

2 komada pilećih grudi

100gr krem sira

3-4 čena belog luka

100gr tanko sečene slanine

peršun,so,biber

Priprema

1. Pileće grudi preseći na pola da dobijete dva komada mesa.

2. Svaki deo raseći po sredini da dobijete dublji džep.

3. Piletinu posoliti i pobiberiti.

4. Pomešati krem sir,seckan peršun i protisnut beli luk.

5. Džepove puniti ovom masom,pa svaki komad mesa obmotati slaninom.

6. Poređati u pleh i peći na 220C.

 

 

mljac

 

Oduševljavaju me ovi recepti, koji mogu da se napišu i ovako:

 

Piletina punjena krem sirom:

- Isto ko i normalna piletina, samo je napunite krem sirom.

:) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah da elfe poborniče nacionalne kujne ekskluzivno!

 

de si bre ti ?!? :)

Evo me Ely... sad ustadoh ko vampir i stavih kafu.

Čeka me teška noć, pa jutro, pa podne... :)

Ali, Elfovi su to... izdržaću. :)

 

pa zato vam ja i kazem da je palenta zakon :) ...upravo pokusavam da napravim neku vrstu becar paprikasa :)

Jes' palenta zakon, al' meni to nikako ne ide bez dosta sira.

Kao i špagete uostalom.

Inače, nikad nisam pravio paprikaš, baci neki recept.

Share this post


Link to post
Share on other sites

becar paprikas nije klasican paprikas,to se samo tako zove jer se stavlja sta god hoces :) ...najbojli paprikas je kada se pravi u kotlicu...ja ga pravim sa dosta povrca...tj uglavnom krompira i malo ljutih paprika...stavim nekada i pecurke...ja pecurke obozavam,pa bi ih i u tortu stavio..malo se luk proprzi,doda se voda,pa svinjece meso iseceno na kocke,zacini(vegeta,so,biber,slatka i ljuta paprika)...kasnije kada se meso dobro ukrcka dodas krompir...nekih pola sata pre kraja kuvanja...i 15 minuta pre kraj dodas pecurke...

 

mada,generalno u paprikas ide sve sto ti se svidja,bitan je samo redosled stavljanja toga u kotlic...da se nesto ne bi raskuvalo,a nesto da ostane presno...ja sam recimo jeo paprikas sa puzevima i pecurkama i bio je super...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Danas sam kuvala po mom upravo smišljenom receptu i ispalo je sjajno, stoga da podelim sa vama:

 

Prolećni pilav

 

Potrebno okvirno (improvizacija naravno ...)

• Pakovanje (400gr) šampinjona ili drugih gljiva po želji

• Dve šoljice integralnog pirinča

• Pola veze (dva do tri manja) praziluka

• Jedna veća šargarepa

• Jedan manji celer

• Tri jajeta

• Pola čaše sirnog namaza ili pavlake

• Maslinovo ulje

• So

 

U veliku plitku, najbolje teflonsku šerpu na zagrejano maslinovo ulje spustite na kolutove isečen praziluk. Ne mora da bude mnogo sitno. Dodajte ulja i smanjujte vatru. Kad praziluk omekša i počnu kolutovi da se razdvajaju i menjaju boju, dodajte krupno seckane gljive, a zatim što sitnije naseckanu šargarepu i celer. Ko voli može i koren peršuna ili paškanat da doda, ili da zameni njime celer. Poklopite i ostavite da se dinsta. Za svo to vreme, u odvojenoj šerpi kuvajte integralni pirinač (ne zaboravite da ga posolite!).

 

Ulupajte jaja kao za omlet i dodajte pavlaku ili sir pa dobro sjedinite. Ako je sir u pitanju nema potrebe dosoljavati fil. Kad se pirinač skuva, dodajte ga povrću koje ne treba mnogo da se dinsta, max 20-25 minuta od momenta kada ste spustili praziluk. Ako ste koristili bukovače trebalo bi da ih dinstate bar pola sata. Dobro promešajte da se sve sjedini pa dodajte fil od jaja i pavlake. Dodajte još vode da ogrezne. Vatra treba da bude takva da jelo blago krčka. Dinstajte sve poklopljeno još 10 minuta pa smanjite vatru na pola i otklopite da se zapeče i da višak vode ispari.

 

Služite kao prilog uz meso, kao glavno jelo ili hladno kao salatu. Prijatno i javite kako je ispalo :)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

izgleda da samo ja ovde kuvam :)

 

 

evo ih konačno:

 

 

SOČIVA

 

potrebno: sočiva količina i vrsta po želji, praziluk, kašika senfa, roštiljske kobaje, so, aleva paprika.

 

potopiti u vodu i prokuvati.

kao i kod pasulja, prvu vodu baciti, a ako su ovogodišnja sočiva možete da nastavite. posolite.

 

jedan iseckan praziluk bućnite u šerpu sa sočivima i neka se krčka.

za to vreme, ispržite u tiganju na kolutove isečenu prodimljenu domaću roštiljsku kobaju iz lokalne mesare ili drugu po izboru :pivopije: može i slanina ovde. treba da bude malo pečenije kako se ne bi u toku dokuvavanja razišlo... ako su kobaje industrijske (iz samousluge) moja preporuka je da ih ne seckate nego da ih ispržite iscela i služite odvojeno.

 

u sočiva stavite jednu supenu kašiku senfa i u vodi razmućenu alevu papriku po želji, pa sve neka se još malo krčka poklopljeno.

 

kad se praziluk sjedini sa sočivima tj ne vidite ga više, otklopite i pojačajte vatru da ispari višak vode. dodati kobaje i to malo masti ako se nešto tokom pečenja oslobodilo.

 

mešajte do isparivanja sve vode. paziti da ne zagori, bolje smanjite vatru ako vam je plotna jaka :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma kuvanje nije ništa teško. i jako je interesantno!

 

 

klasika: osnova srpske kujne je luk ispirjan na ulju :) sve drugo ide preko toga

 

recepte čitaj fakultativno, da dobiješ malo osećaj šta ide sa čim i šta sve možeš da kombinuješ. probaj različite stvari. koristi začine - pri tome, ne mislim na "začin c" i ostale dodatke jelima, već prave začine... alevu papriku, biber crni beli crveni zeleni, lovorov list, majkinu dušicu, đumbir, korijander, peršuuuun :da: celer

 

 

a da te motiviše, pozovi nekoga da spremate&klopate zajedno. prazna šerpa je prava pohvala za kuvaricu :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...