Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Respect, DarkElf xD xD xD

 

 

Елем, ево шта ја волим да спремам.

 

Узмем маргарин и дубок тигањ (може и тепсија нека, свеједно) и исецкам шаргарепу и целер (по жељи) на колутове или коцкице (поново, свеједно). Оставим да се шаргарепа и целер динстају неких десетак минута на тихој ватри након чега додајем 1/2 кг јунећих шницли (могу да се излупају па да се скрате на величину од 1дцм x 1дцм). То се динста на веома тихој ватри неких 2 сата :] док шницле не буду екстремно меке.

Изваде се те шницле у неку чинију или тањир, насецка се једно четири-пет већих главица лука да дуже комаде (не баш ситно као за роштиљ, мало веће, отпрлке неких 5 цм) и додају се у тепсију у којој су се динстале шницле, а затим се поново динстају све док лук не добије жућкасту боју, односсно злаћкасто-смеђу. Дода се и вегета по жељи, наранво, као и бибер.

Насецка се бели лук (боље је да се згњечи) и дода се у тепсију заједно с ситно сецканим першуном, а пред сам крај се додаје павлака и пуно се промеша све (искрено препоручујем Имлек павлаку, с црвеним омотом). Најлепше је ако се сервира у неку дубљу стаклену чинију :]

 

Шта уз то? Кромпир, пиринач, ретко када и макароне или нека тестенина.

 

Али за печурке никад нећете погрешити :]

 

Елем, уз ово јело је супер следеће - скува се спанаћ у води. Када је спанаћ куван извади се, исецка ситно и добро оцеди. У тигањчић или мању тепсију (шерпицу) дода се сецкани црни лук заједно с мало уља и вегете, па се преко тога стави спанаћ и на тихој ватри динста заједно с пиринчем који се дода и на сваких десет минут се додаје по мало млека све док пиринач не набубри (мада може се спремати и одвојено, али је лепше овако). Додаје се и чен белог лука, овог пута ситно сецканог и поново, пред крај, мало вегетице и то је то. Сервира уз шницле :]

 

 

Добар сос за шпагете или макароне :]

 

Купите 200гр млевеног меса (мешано), томатино (онај мали) два-три већа парадајза и першун. Посебно једну кесицу оног чуда за говеђи гулаш xD.

Ољуштите парадајз и ситно исецкајте, додајте црни лук у шерпу заједно с месом (помешајте како не би биле велики комади или грудве меса), додаје се и парадајз након што се месо мало пропржи и након тога се динста на неких 100 степени xD додаје се томатино уз кесицу за гулаш и меша све док не почне да кључа, на крају може се додати мало воде с брашном чисто да би се смеса стегла мало. Додаје се першун и то је то...

 

:]

 

А печурке уз пилетину, најјаче и најбоље уз тестенину. Испржи се пилеће бело месо у коцкицама заједно с крупно сецканим црним луком, додаје се мало соја сос (мада и не мора). Печурке се секу по дужини, односно попреко, и додају у већи тигањ или тепсију где се претходно пржило месо. Поклопи се. Након што печурке пусте свој сок морате га одлити потпуно, додати мало уља и наставити с пржењем док печурке не почну да добијају злтну боју (нормлно, увек поклопите). Додаје се со тек након што се све испржи, а онд се додаје мало белог лука (мада не мора, ја не стављам) уз Имлек павлаку и то се све добро промеша. Смеса се згусне, а ОДЛИЧНА је уз горе напоменути сос заједно с неком тестенином типа макароне или шпагете :]

 

Такође, шпагете су суперкул ако се пропрже уз паприку различитих боја (зелена, жута, црвена итд) које се секу танко и дугаачко (да изгледају готово као и шпагете). Нормално, пилећа прса у коцкицама се увек могу спремити уз готово БИЛО шта. :D

 

Позз!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super su ti recepti :da:

 

Inače, kurkuma je jedan divan začin :) Pošto volim da eksperimentišem i u kuhinji (jednosmisleno), ispalo je da kurkuma daje jelu slatko-ljuto-slani ukus, my favourite :da: I može da se koristi pri pečenju i kuvanju čega god, samo se količinski razlikuje od jela do jela, logično.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elfi, da ti nije ovo prepečeno malo, ha? :)

 

 

@Onime no Kyo

Taj poslednji recept je fantastičan. Ja sam mućkala jednom, nikad ne možeš da pogrešiš. Samo bez luka. :mrgreen:

Edited by Litthia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Види, види, исqсна девојка xD xD xD :]

 

Е, а сигурно има нешто што нии пробала :P

 

Ћурка пуњена шунком преливена медом, лимуновом кором (мало се наренда с стране, али мора да се супер опере) и рузмарином :], нормално, везује се концима - али то је толико добро да ја немам речи.

 

То је божанствено.

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah, kako ste me lepo jutros iznenadili svim ovim receptima! Milina videti kako raste jedna od najboljih tema na yumu :da:

 

Može... ovih dana ustajem u 7 ujutru, pa ću moći da se dogegam.

Uzeću za 1000 dinara (4 kila), volim tako, da ne moram posle da razmišljam.

 

E da... kakav je sir u pitanju? Mladi ili stari?

 

Aj dogovorićemo se da odemo zajedno neke subote do pijace (može i ove), pa u Lad na kafu, pa kud koji, mili moji.

 

Ove ne može, dajemo tetki sedam dana te neću biti u Beogradu... Iduće?

 

 

 

poslednji (uspesan) eksperiment: patlidzan i paradajz sa bosiljkom.

daklem, 2 patlidzana oljustiti i iseci na kolutove debljine aproksimativno 1 cm. 2 veca paradajza iseci na kolutove aproksimativno iste debljine kao i patlidzan. kolutove ubaciti u ciniju, posoliti i pobiberiti po zelji. dodati 2-3 cena sitno seckanog belog luka i bosiljka (svezeg ili susenog) po ukusu. sve zaliti maslinovim uljem i dobro izmesati. izvrnuti sve u tepsiju i peci u rerni oko 15-20 minuta na 250 stepeni. pred kraj pecenja posuti patlidzan i paradajz parmezanom. odlicno ide uz ribu, meso ili sir. ispostavilo je da je jelo ukusno i kad se ohladi, na moje veliko iznenadjenje.

 

 

Mmm ovde nedostaje šargarepa i krompir za odličan ratatuj!

Baš mi bude krivo što ne popravih rernu na šporetu kad vidim ovakve recepte..

 

 

 

можда зна да исхендлује кобазу.

 

 

Evo ga ovaj, zajebant se vratio :):) 'de si bre ti nesrećo?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove ne može, dajemo tetki sedam dana te neću biti u Beogradu... Iduće?

Saučešće za tetku, nisam znao.

 

Ne znam za onu tamo, pošto se već mesec dana dogovaram sa jednim ortakom da idem za Novi Sad da mu pomognem oko nekih animacija, ali obzirom da se to putešestvije odlaže već mesec dana, možda i budem tu... čućemo se svakako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Је л' зна неко неки добар рецепт за спремање макарона? Јео сам код другарице неке макароне са неком шунком и ко зна чиме, па ме занима да ли неко има неки добар рецепт да испробам.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proprzish na ulju otprilike 2 manja praziluka i 3 shargarepe (oba seckana na kolutice) dok ne odmeknu (20ak min), pa dodash 400g belog pileceg mesa seckanog na kockice i przish dok meso ne bude przeno (josh 15ak nim) :P Posolish vegetom. Kad skinesh sos sa vatre dodash mu 1 - 1,5 kisele pavlake i udri.

Ukusno i lagano ;) Meni je bolonjeze mnogo naporan, a ovaj je bash ono... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proprzish na ulju otprilike 2 manja praziluka i 3 shargarepe (oba seckana na kolutice) dok ne odmeknu (20ak min), pa dodash 400g belog pileceg mesa seckanog na kockice i przish dok meso ne bude przeno (josh 15ak nim) :P Posolish vegetom. Kad skinesh sos sa vatre dodash mu 1 - 1,5 kisele pavlake i udri.

Ukusno i lagano ;) Meni je bolonjeze mnogo naporan, a ovaj je bash ono... :)

 

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ću večeras da se bacim na spremanje paprikaša.

 

Spremao sam pre par nedelja prvi put i spremio punu jednu ogromnu šerpu (ko za vojsku). :)

Srećom, dobro je ispao, pa su jeli i drugari i komšije drugari... pa se nije bacilo. ;)

------------------

 

A za makarone ... šta znam... ja ih po seljački spremam.

Skuvam ih u slanoj vodi dok ne smekšaju, procedim posle i u drugoj šerpi ih posle malo propržim na ulju i sa dva umućena jajata (ali vrlo malo... i stalno se meša da ne izgori).

Nekada pravim sos od paradajza (kad me ne mrzi), a nekada samo narendam odozgo Fetu sir i ekstra mi bude. ;)

 

Ovo je u stvari recept za špagete, ali ja tako i makarone spremam (mada ponekad makarone zapečem u rerni) ;)

Edited by d4rk3lf

Share this post


Link to post
Share on other sites

kakav paprikas?volim paprikase,a znam i da ih pravim dobrano.jel klasika il si ubacio jos nekih stvari...da bude egzoticnije :)

Googlam, al' ne mogu da nađem recept koji sam gledao kad sam pravio.

 

Valjda se skuva kilo krompira u jednoj šerpi, a u drugoj šerpi dinstaš luk... u međuvremenu pripremiš iseckanu papriku, iseckan paradajz i taj krompir što se kuvao isečeš na kockice.

Kad je dinstanje luka gotovo, sipaš sve to i dodaš vodu i tako kuvaš... i kuvaš... i kuvaš... i pomalo dodaješ vodu... i što više kuvaš, bolji ti ispadne (ko gulaš u principu).

Tako nešto... ne mogu sada da se setim pošto sam ga pravio samo tad jednom.

 

Nisi zvao. :icon_ne:

Za tako drage goste ne treba poziv, uvek ste dobrosošli u moj skromni dom.

Treba samo da se najavite i eto mene da vas dočekam sa kutlačom na ramenu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...