Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Bravo. Nisam ni sumnjala :haha:

 

Biber bi mogla i da preskočiš, nema potrebe, on je najbolji kad se u supu doda kad je već u tanjir sipana, po želji. Inače ima tih nekih začina koji su bolji i punijeg ukusa kad su presniji tj dok ne oksidišu mnogo, pa se stavljaju na samom kraju (mleveni biber, peršun).

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ako neko ima ono cudo za kuvanje na pari - jel bolji ili gori ukus od barenja u vodi? :da: Svakako ga uzimam ali ne znam sta da ocekujem. I je l' ne traje grozomorno dugo barenje sargarepe npr (i sl zilavih stvari) :D Kazu na netu da se u principu sve bari do 15min ali nesto im ne verujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja uglavnom kuvam na pari, šargarepu i ne baš, dugo bi trajalo, kao ni cveklu, krompir i sl. Ali svo lisnato povrće je ubedljivo mnogo bolje kada se pravi na pari, naročito blitva, raštan, spanać ili recimo tikvice... One se kuvaju na pari max. 5-6min (od vremena ključanja) :da:

 

-------------------

 

Danas pravim indijske palačinke. Našla sam tradicionalni indijski recept pravljenja palačinki (Indijka ga preporučila), juče sam jurila po gradu ne bih li našla sve potrebne sastojke :haha:, nadam se da će se isplatiti... Inače, mama mi je poklonila pekač za palačinke, poput ovog 12.jpg samo je moj mnogo ljepšeg i modernijeg dizajna :bigblue:.

 

 

Malpua, Sweet Indian Pancakes

 

 

Ingredients

 

500 gm. plain white flour or maida

500 gm. sugar

2 cups water

A few strands of saffron or 1/4 tsp. green cardamom (illaichi) powder or both

1 litre full cream milk. You can use tinned, unsweetened condensed milk instead, which is already smooth.

1/4 tsp. baking powder

Ghee or oil for deep frying.

1 tbs. pistachio nuts or pista, blanched and thinly shredded or chopped

1 cup whipped cream or vanilla ice-cream or rabri

 

Instructions

 

1.Reduce milk to one fourth by simmering on medium to low heat. Use a heavy bottomed pan and stir frequently. This is ‘rabri’ or Indian style condensed milk.

2.Cool and beat milk, until smooth. You can use tinned, unsweetened condensed milk instead, which already smooth.

3.Sift flour and baking powder together. Make a batter by adding cool milk tothe flour. It should be thin, like pancake batter, a pouring consistency. Leave aside for 10-20 minutes.

4.Boil sugar and water together to 1 thread consistency syrup.To test this, dip a wooden spoon in syrup, touch it with a forefinger carefully, it is very hot! Press fore-finger against your thumb and gently tease them apart. You should get one wire stretching between finger and thumb. Two wire consistency is too thick for this dish.

5.Add saffron or cardamoms to the syrup and keep it warm on very low heat or hot plate.

6.Heat 2 tbs. of ghee or oil in a non-stick frying pan.

7.Now drop 1 tablespoon of batter in hot ghee/oil, using a little force toflatten it (not too much or it will splash), so that you get a flat circles or disc of approximately 3 inch or 8cm. size (a hamburger size). Fry until brown on both sides and edges are crisp.

8.Lift out, drain oil and drop in the syrup for 10-15 minutes.

9.Remove from syrup, place on a wire wrack that has been placed on a tray to collect dripping syrup. Arrange on a serving plate and garnish with chopped/shredded pistachios.

10.Serve warm with rabri, whipped cream or vanilla ice-cream.

 

Notes

 

Experiment by making batter using natural yoghurt or dahi. This gives a slightly different taste to the malpuas above. Keep the batter aside in a warm place for 6-8 hours, to allow it to rise a little

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

nesto onda nije u redu sa tvojim culom ukusa :D

Karfiol ima poseban ukus u odnosu na ostale povrcke. U koje god jelo da se doda u ne znam koliko maloj kolicini mozes da provalis da ga ima. Taj ukus se nisacim ne mesa. Moja mama ima obicaj da u supu dodaje razno povrce, izmedju ostalog ponekad ubaci i malo karfiola, nenormalno lepa supa bude sa njim :wub:

 

U svakom jelu se oseti. To je tacno. Po meni svako jelo i pokvari. U stvari povraca mi se cim ga omirisem. Ima neki gadan smek koji ne podnosim. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ja sam u principu stono ljudi kazu svastojed, ali karfiol osetim na kilometar makar stavili mrvu u bilo koje jelo.   :puke:

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Немате ви појма. Поховани карфиол је сјајан, нарочито кад га ја правим... :трептреп:

:pivopije:

Kad imam pohovan karfiol obicno uz to spremimo pohovane snicle i przene krompirice ili pire krompir i neku salaticu i supicu, ali meni iskreno nista ni ne treba samo bih karfiol jela :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja jako gotivim kiseli karfiol... :wub:

Ja to zovem "cvece u turshiji"

 

evo jedan , hm, recept za salatu, znam da niej kuvanje, al ionako ne kuvam ovih meseci nikako, samo sirovo..

 

 

MONTAZERSKA SALATA

- 2 pakovanje seckanog povrca iz Merkatora

(model sargarepa/praziluk/crvena paprika i model crveni radich/zelene salate/kupus) dovoljna su za 3 vrllo izdashna pravljenja salate

- suvo grozdje

- seckane suve sljive

- seckani badem

- banana po osobi

- sirce

- so

- ulje (suncokretovo i malo maslinovog)

- beli luk u granulama

- origano

- bosiljak

- malo zutog secera

- voda

- tartar sos (ne polimarkov, il ga bar ja na volim)

dobro promeshati

ne moraju svi sastojci, vec sta se zadesi kuci - varijacije na temu

:D

 

Njam njam.. ubijam se time vec dva dana :haha:

 

 

STUDENTSKA CORBA

ko je imao prilike da jede u Perper Lux, imaju kuvana jela po pristojnim cenama, tipa 300g telecje corbe nekih 120 dinara

e u corbu ubaciti musli tropik. Bez 'leba. Odlicno je. Teletina se dobro slaze sa sushenim vocjem i lesnicima i bademima.

U nedostatku boljeg moze i bilo koja supa ili krem corba iz kesice i musli ili samo ovsene pahuljice. Veoma zasitno.

:P

 

eto posto sam vam otkrila toplu vodu, odoh sad da jedem kokice :D

Edited by Smorock

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ingredients

 

500 gm. plain white flour or maida

500 gm. sugar

Pola kilograma belog brasna i pola kilograma secjera?! E ovo od tebe nisam ocekivala :no:

Edited by Smorock

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pola kilograma belog brasna i pola kilograma secjera?! E ovo od tebe nisam ocekivala :no:

 

Pa nisam ni ja, ali ako je tradicionalni indijski recept - moram i ja jednom da zaboravim na zdravlje :haha: (ozbiljno)

 

Ionako šećer ne ide u tijesto, već u sirup u koje se ove posle samo umaču, a brašna ima toliko jer ima tijesta za 10-članu porodicu. Sad sam shvatila da mogu da kombinujem, pa da umjesto tog brašna, ubacim ražano ili heljdino, umjesto šećera i tog sirupa i pistaća pravim sama fil od kokosa i grožđica ili od krema od rogača... Ma, mogu sada svašta. Poenta je da su palačinke bez jaja - fenomenalne i da su manje mnogo ukusnije :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim, gladan si :haha:

 

 

 

Dakle, ORIJENTALNA PILETINA:

 

 

Filete belog mesa iseći na kockice pristojne veličine (znači za zalogaj zgodne) i marinirati u sledećoj marinadi:

 

- maslinovo ulje

- ceo limun isceđen bez koštica

- 2-3 kašikice meda

- kurkuma 1/2 do cele ravne kašikice

- curry po želji

- biber mleveni (najbolje više vrsta)

 

Sve dobro sjediniti, najbolje ulupati viljuškom.

 

U dobro zagrejanom tiganju ispeći piletinu, ukrčkati je u marinadi i zapeći malo uz mešanje.

Obariti dve vrste povrća po želji, npr pirinač i brokoli.

Služiti sa ili bez soja sosa (ako je bez, onda posoliti marinadu!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ona riblja corba iz kesice nije losa uopste, sad sam strpala filet soma unutra i odlicna je. Bacih kesicu, al znam da je neki domaci prozivodjach. Ko ne voli ljuto nek stavi pirinach da povuche ;)

.. jos jedno u nizu "mrzi me da kuvam al mi se jede kuvano" ideja... :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajlin, odličan ti ovaj recept za piletinu. Peći ću je na foliji za pečenje, u toj preukusnoj marinadi :da: Njami!

 

Kasnije ću postaviti recept za marinirani tofu sir sa salatom od kineske blitve.

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da odlucim da li da uzmem Dry Cooker ili ono za kuvanje na pari. Znam ljude koji imaju DC i kunu se u njega tj ukus. Al meni to deluje kao obican teflonski tiganj u koji ne moze nista da stane zbog onog 'vazdusnog stuba' :D Any thoughts?

Takodje ima li neka marka pored Metalca kod nas da pravi dobro posudje? Posto dobar Metalac tiganj s debelim dnom (celicni, ne teflonski) kosta 4500-8000 din a precnik je tipa 20cm, nista grandiozno. Ne znam da li tako treba ili distributeri deru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Metalac ti je najjevtinije inox posuđe na tržištu i za te pare je sasvim solidno (imam jedan komad), da ne kažem džabe. A kvalitet je okej, nije Zepter ili AMC ali je sasvim okej za tu razliku u ceni.

 

Ja merkam ovo već neko vreme:

tf-140-30.jpg

 

 

Mama ima Dry cooker (ako mislimo na isto - to je ono sa rupom u sredini) i kaže da je fantastično.

 

 

@Smorock - zar to nije prepuno Na-glutaminata?

 

@Koko - eto još jedna ideja, mene rerna nešto zeza pa sam se svela na kuvanje i dinstanje :uhoh:

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...