Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

c37_p1702m.jpgmasice.jpg?

 

 

 

Evo jedan fin link za raznorazne (uglavnom) nepretenciozne recepte - http://www.maminajela.com/

Pade mi na pamet da vas pitam - da li i vi, kao i ja, napravite apsolutni armagedon po kuhinji kada spremate nešto, nezavisno od obima, tj. ozbiljnosti posla?

Uzmem da smućkam, recimo, običan omlet i zaprljam masu sudova i pribora, sve prste - naravno da ljuska upadne i dozvoljava jedino prstima da je izvuku, na sve strane začini, belance, ljuske, bosiljak, vegeta, slaninica, krčkavalj, ulje, 3 tiganja, 2 viljuške, spatula, kašika (jedared ću je baciti, majkemi), a ako se ne opečem i ne polijem, ništa nisam uradio... Al' uvek ispadne sve ukusno - tajna je kuvati masno, uz preteranu upotrebu začina, rečju - nezdravo. :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja tajna je što razmišljam unapred o ukusima i probam da ih uskladim! I, uvek probam jelo u različitim fazama pripremanja. Zabrljavam posuđe i to je normalno, ali ne preterano... Imam i jednu pomalo čudnu ali nadasve korisnu naviku (jer sam ceo život živela po malim stanovima pa se moralo tako).. perem pribor i suđe "on the go". Em ne osetiš teret pranja toliko jer sve radiš iz više puta ali pomalo, em uvek imaš čistu baš ONU šerpicu koja ti treba sad za sos :da:

 

Ali, zato, obavezno mora da ribam šporet i pločice na zidu posle pripremanja klope. To se ne da izbeći.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo isprobano, nije loše:

 

Ćufte u sosu od piva

 

Sastojci

 

Ćufte

2 krompira srednje-manje veličine

300 grama mlevene junetine

2 jaja

2 kašike senfa

1/2 veze seckanog lista peršuna

 

Sos

60 grama margarina

1 vrhom puna kašika brašna

1/5 l piva (svetlog)

1 kašika senfa

1 kašičica šećera (ovo sam zaboravio da stavim :haha:)

2 lista lovora

na vrh noža muskatnog (morskog) orašćića

2 dl pavlake (1 čaša)

biber, so i suvi začin po ukusu

 

Način pripreme

 

Opran krompir skuvati u ljusci. Kada se ohladi, oljuštiti ga i narendati, pa sve zamesiti sa mesom i jajima. Dodati biber, pola vezice seckanog peršuna i 1 kašičicu soli. Od dobijene smese napraviti osam ćufti. Poređati ih u margarinom podmazanu tepsiju, preliti sosom i peći na 180 pola sata.

 

Sos se sprema na sledeći način: na malo ulja i margarina propžiti kašiku brašna (kao za zapršku), naliti pivom i dodati 1 dl vode. Dodati zatim ostale sastojke. Uz stalno mešanje, kuvati 4-5 minuta. Ovim sosom preliti ćufte, poklopiti (može, a i ne mora) i peći.

Edited by Dead Man Drinking
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, voki isto mnogo vole pavlaku. :haha:

mada, u jednoj emisiji je pravio "jaja benedikt" (sa svega 4-5 kašika pavlake), i to mi se dopalo. uskoro će biti svežeg ne-plasteničko-hormonksog spanaća, pa ću možda i napraviti ta jaja od benedikta. da, moram uloviti i benedikta :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

po sećanju:

1 kg svežeg spanaća opereš, i listove staviš u tiganj s malo ulja/maslaca, i par minuta dinstaš - da listovi "uvenu". dodaš malo soli i bibera prilikom dinstanja (trebalo mi je 4 pokušaja da pravilno iskucam "dinstanje", jebalo me isto). spanać izvrneš u podmazanu tepsiju (maslac), ravnomerno rasporediš i napraviš 4 rupe u njemu (prečnim 3-4 cm npr). u te rupe ubaciš po kašiku (naravno) pavlake, i na pavlaku razbiješ po jedno jaje (jadan benedikt). jaja posoliš, pobiberiš, i tespiju staviš u zagrejanu rernu (200-250 stepeni cca) i pečeš 10-15 minuta. i to je to.

ja bih tu, naravno, morala dodati barem malo belog luka prilikom dinstanja spanaća, jerbo je spanać bez belog luka bezukusna travuljina. a i ITF me voli kad sam aromatična.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi dobro dinstalirala tespiju. :lol:

Što se pavlake tiče, ume biti zahvalna, posebno ako hoćeš da zaokrugliš ukus (tj. nedostatak istog), al' najboljša je slatka, domaća po možnosti, na kesten pireu (poslastičarnica "Popović", PA) i u plazma frapeu (kafe "La Folie", PA).

Da li je neko upućen u tajnu dodavanja vitamina C testu za picu? U nedostatku istog (tj. tablete, mrvljene), može poslužiti i kašičica limuntusa. Testo postaje nekako mekše, kano duša posle 10 Ave Maria i 20 oče.naš.a...

Share this post


Link to post
Share on other sites

po sećanju:

1 kg svežeg spanaća opereš, i listove staviš u tiganj s malo ulja/maslaca, i par minuta dinstaš - da listovi "uvenu". dodaš malo soli i bibera prilikom dinstanja (trebalo mi je 4 pokušaja da pravilno iskucam "dinstanje", jebalo me isto). spanać izvrneš u podmazanu tepsiju (maslac), ravnomerno rasporediš i napraviš 4 rupe u njemu (prečnim 3-4 cm npr). u te rupe ubaciš po kašiku (naravno) pavlake, i na pavlaku razbiješ po jedno jaje (jadan benedikt). jaja posoliš, pobiberiš, i tespiju staviš u zagrejanu rernu (200-250 stepeni cca) i pečeš 10-15 minuta. i to je to.

ja bih tu, naravno, morala dodati barem malo belog luka prilikom dinstanja spanaća, jerbo je spanać bez belog luka bezukusna travuljina. a i ITF me voli kad sam aromatična.

 

Super, samo još rernu da osposobim :no: moram sutra otići da pribavim taj jebeni vijak što je ispao! Ako me ovaj tvoj recept ne natera, ništa neće.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@feyd - Možda se štogođ da spasti, imam nešto pavlake, samo mi fali http://www.youtube.com/watch?v=91hVqgdv33k... :givemebeer:

 

@Chui-The-Hosh-Sister /da, da, kopipejst:lol:/ - Nisam znao. A čuo sam da je sad germanijum u trendu, možda i u testu? :) Ozbiljno, ja sam to čuo i počeo da primenjujem nakon jedne polupijane razmene recepata u gradskome parku sa potpuno pijanim lokalnim zgubidanom... =O)

 

@Kokopelli - Iii? :zeleni:

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednostavna testenina sa plavim sirom & spanaćem:

 

Skuvati spanać, skuvati testeninu

Sipati neutralnu pavlaku za kuvanje u šerpicu

dodati plavi sir iseckan sitno

dodati spanać iseckan sitno

dodati beli luk iseckan sitno

 

So, biber, može suv vlasac

 

Zagrejati sos dok se ne istopi sir, na blagoj vatri bolje pošto brzo proključa.

 

I njam njam gotovo za 15 minuta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@feyd - Možda se štogođ da spasti, imam nešto pavlake, samo mi fali http://www.youtube.com/watch?v=91hVqgdv33k... :givemebeer:

 

i dan današnji, 100 godina nakon što su snimljni foliranti, ja se pitam na šta su tačno mislili? :haha:

pivo imam, a pavlaka se da iskoristiti za neki heavenly dressing za zelenu salatu, što bi taman dobro došlo uz ovo parče ribe koje mi se smrzava u frizu, i sa kojim ću napraviti nešto ovih dana.

 

also, MačCin recept će takođe biti predmet eksprimentisanja u skoroj budućnosti. imam cca 2 kg plavih buđavih sireva kod kuće u zamrzivaču.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...