Jump to content

Феномен ЈУметалске присутности Металике


vudun

Recommended Posts

Nikada nisam gotivio Metaliku, jesam par 'itova ali nekakvo ozbiljno slušanje ne. I to ne zbog toga što su klasični ameri, fora koju ne volim inače, već jednostavno nisu mi ništa posebno. A uvek mi je bilo žao likova koji su slušali samo njih, i to bukvalno. Znao sam takve..presede ceo night mirno a kad krene pesma metal'ke podivljaju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tridesetak? I Manovar na celu kolone. Covece,koji mazohizam.

 

Iron Maiden na čelu kolone, naravno Manowar u njoj, a između ostalih i Gamma Ray, Primal Fear, Edguy i sl. uvek ispred Metallica-e, ako hoćeš iskreno i moji novi miljenici, grčki InnerWish su mi ispred ovog benda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kad imaju jako mnogo kraljevskih pesama koje su savrsene sve hitovi na albumima,odma se nalozis i oni zasluzuju mesto najveceg metal benda (tak je pisalo u metal hammeru br 13) al da su se raspaliposle izdavanja black albuma i nisu imali one albuem st anger i sl.I ja bi delio misljenje da su najveci ... al ovako moram duboko da razmisljam dal su najveci..al da su carien to ne poricem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Razbijač-NAAĆI
Iron Maiden na čelu kolone, naravno Manowar u njoj, a između ostalih i Gamma Ray, Primal Fear, Edguy i sl. uvek ispred Metallica-e, ako hoćeš iskreno i moji novi miljenici, grčki InnerWish su mi ispred ovog benda.

 

 

ti slušaš metal koliko ja znam tek par godina,i normalno je da sinko imaš tako degenerisano mišljenje.i zaboravio si da pomeneš emira hota i evergay.i na njih guliš majmuna,zar ne?

 

i da,edgay je 5x pederskiji bend od svakog drugog metal benda na planeti.jebli ih klovnovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emir Hot može da drži časove gitare Kirku, a John West da uči James-a kako se peva (samo što ga neće naučiti). Naravno, tu je i Mike Terrana koji Larsa može da smaže za doručak. Ako gulim majmuna na Emira Hota, činim to zbog ovih muzičkih divova. Respect Metallici za ono što su učinili za metal, ali nisu ni prvi, ni poslednji kvalitetan metal bend. Svoju popularnost duguju pre svega svom imenu, jer ih izjednačuju sa metalom uopšte. Nema ko nije čuo za ''metaliku''. Ja zato nikada nisam hteo da kupim majicu Metallica, jer bi me bilo sramota da samo zbog nje pokazuju na mene i kažu ''vidi metalac'', a kad obučem Helloween ili HammerFall niko i ne zna šta je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Razbijač-NAAĆI
kad obučem Helloween ili HammerFall niko i ne zna šta je to.

 

 

Ovime si pokazo svo svoje privrženje i znanje o metalu.niko ne zna koje helloween...eeeee,pavijane,pa sa kisketom su stadione punili.niko ne zna veruj mi.dodji u novi sad.pa ako je iko kod nas forsiro helloween to je bane kerac.a da ne prićamo koliko su svi u srbiji znali za hammere kad se pojavio onaj drugi album.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovime si pokazo svo svoje privrženje i znanje o metalu.niko ne zna koje helloween...eeeee,pavijane,pa sa kisketom su stadione punili.niko ne zna veruj mi.dodji u novi sad.pa ako je iko kod nas forsiro helloween to je bane kerac.a da ne prićamo koliko su svi u srbiji znali za hammere kad se pojavio onaj drugi album.

 

Mislio sam na ljude izvan metala. Oni te ne prepoznaju kao metalca dok ne obučeš majicu Metallice, a onda može i moja baba da je obuče i da bude metalka. Sami metalci kod nas su svoj stav prema Helloween-u i HammerFall-u pokazali posetom na koncertima. I ja sam mislio da su ti bendovi popularniji, ali se to u praksi kod nas nije potvrdilo.A oba benda su nastavila kvallitetan rad, Helloween i posle Kiskea, a HammerFall i posle Legacy of Kings. Opet, za razliku od Metallice, koja jeu jednom trenutku stala i više se nije pokrenula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emir Hot može da drži časove gitare Kirku, .

Profesore,sa ovim si se nevidjeno prosrao. A i za Hetfielda. Mozda ti tvoji pevaci mogu da izvlace neke terce,ali tebi ovde ocigledno nije jasno sta se radi. Hetfield je vrhunski ritam gitarista,ima super glas a o komponavanju necu da trosim reci. Ma jesi ti uopste preslusao njih ili sudis na osnovu par spotova sa Blacka?

 

Dobro,Lars je pajser,to je notorna stvar,ali je unikat.

 

Elem,ne moraju svi da slusaju Metallicu,ali ko ne uvazava njihove rane radove,ili nema veze s muzikom ili je nesto trece u pitanju.

 

Mislio sam na ljude izvan metala. Oni te ne prepoznaju kao metalca dok ne obučeš majicu Metallice, a onda može i moja baba da je obuče i da bude metalka.

Ma koga zabole da li ce neki prolaznik u zemlji Srbiji da te prepoznaje kao metalca....wtf...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi (što bi rek'o Tadić), uz oproštenje, ali mnooooogo kenjate. Prvo, danas svako ko je rodjen posle '87. pljuvaće Metaliku, jer za njega albumi poput load,re-load i st.anger i nisu neki ekvivalent vrednosti, što stoji, ali sa druge strane, masa ljudi zaboravlja kakve je albume metalika izdala do početka devedesetih i koliko je uticala uopšte na afirmaciju metala, ne samo kod nas, nego i u svetu. Recite mi koji su to bendovi pre Metalike, a da su bili metal, thrash ili speed, pre njih punili arene i stadione?Koliko je pre Metallica-e metal bio zastupljen po tv-u i radio stanicama uopšte?

 

Poslednja tri albuma JESU kršine, ali Metallica uživo, to je priča za sebe, i pljuvati taj bend samo zbog nepstera i tih gluposti, je jadno. Gomila vas ovde skida muziku sa neta. Evo, primera radi, Prince Of Darkness, ne znam koji su ti omiljeni bendovi, ali od koliko tih omiljenih bendova zaista imaš albuma na audio cd-u i na originalima? Normalno je da će svako da se bori za svoje, pa ne znam na kakvim lovorikama ležao. I koliko god ljudi popljuvali Metallica-u za neke stvari, njihova prodaja albuma, značaj, ili posećenost na koncertima nije ni malo opala.

 

Prince Of Darkness poredi Emira Hota sa Kirkom, Emir prijatelju ne može da bude bolji od njega, već samo drugačiji. Što se Hetifldovog glasa tiče čovek nema školovan glas, ali ima glas koji ide uz pesme Metallica-e i više nego odlično.

 

Drugo, koliko je bitno da neko zna da si Metalac, da l' nosio ovu ili onu majicu, bodlje ili se šminkao, šta već...da li je i tebi bitno (govorim generalno,ovo se ne odnosi ni na koga lično) da li je neko metalac, dizelaš ili reper, ili nešto četvrto...ako jeste zapitaj se koliko ti je život sužen, ako ceniš ljude po muzici koju slušaju...to je jadno...možda primereno dok imaš 15,16 godina pa si u fazi bunta, fuck the system ponašanja i pogleda prema većini kao da su ti neprijatelji, ali ako i posle te faze nastaviš s tim glupostima...jebi ga.

 

Što se Hammerfalla tiče, taj bend je postao poprilično ljigav nakon Renegade albuma, i niko me ne može ubediti u suprotno. Uostalom, jebeš ti to, kad bend čiji članovi izlaze na scenu u bukagijama i metalu, a onda gostuju u jutarnjem programu švedske televizije, i pevaju dečje pesme. Helloween, nakon odlaska Kiskea, Hansena i smrti Ingoa, nije više onaj bend koji može da pravi onako energične i nadahnute pesme, uostalom, sviraju u mnogo manjim halama nego pre. To što kod nas nije bilo grooo publike na njihovom koncertu, nije zato što mnogo ne zna za njih, već činjenica da gomila matorih metalaca koja je rasla uz njih, više nije u tom fazonu, a i oni su ruku na srce, poprilično ispušene lule. Rabbit i ovaj Legacy, pa i ovaj gambling...prosek su. Poslednji album koji je valjao je ''time of the oath'' i ''raw'' u delovima.

 

Metallica u Beogradu, što se pominje dolazili fenseri,dolaziće opet. nek dolaze, što da ne, niko nikom ne može da zabrani šta će da sluša. I bolje da ima ljudi, a to ako je nekom zlo što fensi ribe i likovi, i neki muzički duduci dodju na Metallica-u, jebi ga. Bitno je da slušaš ono što voliš, a da li ćeš da se oblačiš po nekim ''muzičkim pravilima'' totalno je debilno. Crne majice nisam nosio ih-aaa, osim na koncertima, jer mislim da mi nije više trip da po gradu nosam majice sa lobanjama, demonima i zmajevima, lično infantilno mi je više. Ali sa druge strane, ko ga zabole, to je moja stvar. izn't it? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebiga, mladji nikad nece shvatiti u potpunosti sta je Metallica bila nekad. Kad sam ja pocinjao da slusam mJetal (moja omiljena recenica) Metallica je bila bozanstvo. I to sa punim pravom.

 

Onda je izasao Load...

 

Stoji da snimaju krs danas. Ali ne mogu, jednostavno ne mogu da razumem ljude kojima neki od prvih Metallica albuma nije u top 10 ikada. Zovite me zadrtim ali tako je.

Malo mi je i drago sto sam ranije poceo da slusam metal, u to vreme se pocinjalo sa Maiden, Metallica, Slayer... a sad imamo situaciju da su metalcima prvi bendovi Six Feet Under, Arch Enemy, Trivium...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebiga, mladji nikad nece shvatiti u potpunosti sta je Metallica bila nekad. Kad sam ja pocinjao da slusam mJetal (moja omiljena recenica) Metallica je bila bozanstvo. I to sa punim pravom.

 

A šta kažeš na to što ja SHVATAM šta je Angel Witch bio nekad, a nisam bio ni rođen kad su oni izdali svoj kultni album? To ko je kad počinjao da sluša metal nema nikakve veze. Danas nam je na Mp3 dostupno sve, i ono što je izašlo ove godine, i ono što je izašlo 70-tih, pa možemo da biramo, tako da je sasvim slučajno ko će od čega da počne. Jedino ako misliš da se neko navlači na muziku gledajući spotove i čitajući časopise, pa onda obrati pažnju na ono što je trenutno aktuelno, ali to je tako trulo. Kad sam ja počinjao da slušam metal, nisam ni čitao časopise, ni gledao spotove na TV-u, već sam slučajno otkrivao bendove najrazličitijih pravaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda je izasao Load...

 

Stoji da snimaju krs danas. Ali ne mogu, jednostavno ne mogu da razumem ljude kojima neki od prvih Metallica albuma nije u top 10 ikada.

Malo mi je i drago sto sam ranije poceo da slusam metal, u to vreme se pocinjalo sa Maiden, Metallica, Slayer... a sad imamo situaciju da su metalcima prvi bendovi Six Feet Under, Arch Enemy, Trivium...

Po meni,nije Load uopste los album,stavise,nego u to vreme smo ocekivali da Metallica uzvrati udarac sa nekim Justice-om ili Masterom,a oni su omeksali...a sto se StAngera tice,on jeste najlosiji,ali treba razumeti okolnosti pod kojima je nastao...ko je gledao Some kind of Monster zna sta se tada u bendu dogadjalo.

 

A to za Trivium i ekipu si u pravu,i ne verujem da ce se ponoviti onakav kvalitetan talas heavy muzike...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A šta kažeš na to što ja SHVATAM šta je Angel Witch bio nekad, a nisam bio ni rođen kad su oni izdali svoj kultni album? To ko je kad počinjao da sluša metal nema nikakve veze. Danas nam je na Mp3 dostupno sve, i ono što je izašlo ove godine, i ono što je izašlo 70-tih, pa možemo da biramo, tako da je sasvim slučajno ko će od čega da počne. Jedino ako misliš da se neko navlači na muziku gledajući spotove i čitajući časopise, pa onda obrati pažnju na ono što je trenutno aktuelno, ali to je tako trulo. Kad sam ja počinjao da slušam metal, nisam ni čitao časopise, ni gledao spotove na TV-u, već sam slučajno otkrivao bendove najrazličitijih pravaca.

 

 

Prijatelju, postojale su kasete. ja sam preko njih otkrio i bathory, i blind guardian, iron maiden, slaughter, metallica-u, mayhem, immortal, manowar...da ne pominjem koji su to pirati bili iz poljske kuhinje i sa crno belim omotima. prve spotove sam gledao tek posle 94 na domaćim televizijama, osim možda maidena i ac-dc koji su se vrteli i ranije, mtv previše ne računam, jer se kod nas prikazivao u ograničenim trajanjima i odredjenim terminima. pre nije toliko bilo to sa spotovima, danas je to ustaljenije nego pre, da vidiš neke ''opasnike'' i onda preko jedne pesme počneš da se ložiš...pre nije ni bilo toliko djubreta u metalu koliko ga ima danas.danas svaka šuša može da snimi album, pogotovo kad je dostupan cd koji i kući može da se snimi kao album uz pomoć kompa, da ne govorim o mp3-ojkama i ostalim sranjima, koji su doveli do toga da metal postane malo selo, gde se sve i svja može naći ko od šale. što se časopisa tiče, nekih pametnih nije ni bilo, naravno, ne računam ''vreme-zabave'' i ''huper''.

 

Činjenica je da si i nekad mogao da biraš šta ćeš da slušaš, ko te je mogao da natera da li ćeš uzeti morbid angel, master ili bal-sagoth, ako nisi hteo...stim što je to bilo zdravije.ti kupiš dve-tri kasete za mesec dana,i vrtiš ih, uživaš u muzici, a danas, skida se giga mega šleper mp3-ojki, a niko ni 5% toga ne stigne da odsluša, ali zato, bato, bitno je da imaš diskografiju neveromore-a, cradle of filth-a ma jednom cd-u, koju bi u normalnom stanju skupljao bar par ili nešto jače godina, što je bilo normalno pre.

 

I reci, šta je bio Angel Witch, osim što je bio medju prvim nwoabhm i izdao jedan kultni album, a onda mrljavio po sceni i izbacio gomilu žnj albuma koji su ni za tuki,osim pesme ''who's to blame'' sa ''screamin'n'bleeding'', sve ostalo je marginalno...da ne pominjem užasni koncertni performans, koji sam imao prilike da slušam po raznoraznim formatima.Glasgow je duplo kvalitetniji bend od Angel Witch-a, iskopaj to bolje.I naravno Satan. :rockdevil:

 

 

Kad ijedan bend danas, dostigne kvalitet, značaj i obim albuma poput Master Of Puppets, Keeper opusa, Nightfall in the middle earth, ''Them'', Know your enemy, Hammerheart, Pure Holocaust i Somewhere in Time (naveo sam samo neke), popljuvaću sve autore ovih albume i prestaću da slušam metal.

 

Da nije bilo nekih ključnih bendova medju kojima je bila i metallica, i radio stanica poput 202-jke koji su ih vrteli, još bi ste vi ovde djuskali uz samo u snu, i 200 na sat. Čemu stid što se sluša metallica, slušao sam nekad slušam i danas...pola ovih triviuma, killswitchova, glume neke originale, a upravo su oni sekli vene na metaliku dok su bili klinci i gomilu stvari replikovali od iste te metalike, koju pljuju danas. uostalom, što gomila domaćih demo bendova i tribjutaša upravo obradjuje pesme od metallica-e a ne od emira hot-a ili nightwisha i sličnih...?

 

Moda pljuvanja metalike je izgleda još u toku, ali živi bili pa videli, opet ćete im svi lizati dupeta i pričati kako su opasan bend, uvek je tako. 0v0 novo što sam uspeo da čujem itekako obećava.

Edited by Vlladimir

Share this post


Link to post
Share on other sites

, mtv previše ne računam, jer se kod nas prikazivao u ograničenim trajanjima i odredjenim terminima. spotovima, ... što se časopisa tiče, nekih pametnih nije ni bilo, naravno, ne računam ''vreme-zabave'' i ''huper''.

 

 

...stim što je to bilo zdravije.ti kupiš dve-tri kasete za mesec dana,i vrtiš ih, uživaš u muzici, a danas, skida se giga mega šleper mp3-ojki, a niko ni 5% toga ne stigne da odsluša,

 

 

Kad ijedan bend danas, dostigne kvalitet, značaj i obim albuma poput Master Of Puppets

Pa,izlazio je Hard Metal i jos par pokusaja (pozdrav za J.J.) Secam se Headbanger's ball-a,i petkom pola sata nedeljno Polzovic je pustao spotove na trecem kanalu....ni mracnijeg vremena,ni bolje muzike...imam nekoliko VHS kaseta sa spotovima iz tog perioda. Tad sam bio bas klinac ali kad sam nedavno prebacio te spotove na CD,podsetio sam se kakve je tu bilo mocne muzike....

 

Potpuno si u pravu za kasete i hiperprodukciju...nema sanse da cestito preslusas neki album pasivno,dok chatujes ili nesto smaras. A i bendovi suvise cesto upadaju u klishe.

 

Dosta ovdasnjih "metalaca" ne kapira u stvari sta su na muzickoj sceni 80-ih uradili bendovi poput Slayera,Metallice,Anthraxa ili Megadetha,i malo kasnije Pantere.....i ne verujem ni da ce pojaviti bend koji ce ni priblizno da napravi picvajz u modernoj muzici kao sto su to oni ucinili...i veoma mi je drago sto vecina tih bendova i danas radi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa,izlazio je Hard Metal i jos par pokusaja (pozdrav za J.J.) Secam se Headbanger's ball-a,i petkom pola sata nedeljno Polzovic je pustao spotove na trecem kanalu....ni mracnijeg vremena,ni bolje muzike...imam nekoliko VHS kaseta sa spotovima iz tog perioda. Tad sam bio bas klinac ali kad sam nedavno prebacio te spotove na CD,podsetio sam se kakve je tu bilo mocne muzike....

 

Potpuno si u pravu za kasete i hiperprodukciju...nema sanse da cestito preslusas neki album pasivno,dok chatujes ili nesto smaras. A i bendovi suvise cesto upadaju u klishe.

 

Dosta ovdasnjih "metalaca" ne kapira u stvari sta su na muzickoj sceni 80-ih uradili bendovi poput Slayera,Metallice,Anthraxa ili Megadetha,i malo kasnije Pantere.....i ne verujem ni da ce pojaviti bend koji ce ni priblizno da napravi picvajz u modernoj muzici kao sto su to oni ucinili...i veoma mi je drago sto vecina tih bendova i danas radi...

 

nisam pomenuo hard metal jer je on brzo zamro,svega šest brojeva, koji su izašli u periodu 1990-1992. imam sve naravno, ali baš nekako kad je on prestao da izlazi, i kad je rat utihnuo, počeli su spotovi da niču kod nas. zato i nisam hteo da ga pomenem. naravno, zaslužnijeg časopisa za metal, kod nas nije bilo od polozovićevog izdanja. definitvno. u broju 2 ili 3 ima kompletna biografija metalike u dva dela. vrh časopis, ali kratkog veka nažalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosta ovdasnjih "metalaca" ne kapira u stvari sta su na muzickoj sceni 80-ih uradili bendovi poput Slayera,Metallice,Anthraxa ili Megadetha,i malo kasnije Pantere.....i ne verujem ni da ce pojaviti bend koji ce ni priblizno da napravi picvajz u modernoj muzici kao sto su to oni ucinili...i veoma mi je drago sto vecina tih bendova i danas radi...

 

In Flames danas komotno okupi na koncertima više ljudi nego što je bilo koji od tih bendova 80-ih. Čisto radi poređenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Flames danas komotno okupi na koncertima više ljudi nego što je bilo koji od tih bendova 80-ih. Čisto radi poređenja.

Ok,ako ti kazes,nemam informacije...mada i ovi su punili stadione,ne znam cemu sad ovo...

.... prevashodno sam mislio na kvalitet ( retko kom bendu iz ovog miljea podje za rukom da bude priznat u ostalim muzickim krugovima) , pomeranje granica u muzici i uticaj na masu bendova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa naravno je da noviji bendovi ne mogu da naprave pičvajz kao što je mogla Metallica, kad je danas mnogo više bendova i pravaca, samim tim i konkurencija je veća, a i, kao što reče Vladimir, mnogo se Mp3 skida i ljudi ne mogu da stignu da preslušaju sve kako treba i vežu se za određeni bend. Međutim, ja sam se, i pored hiperprodukcije, vezao za određene bendove, koje slušam mnogo više nego ostale i poznajem tekstove. Među njima ima i starih, kao što je Judas Priest, ali i novih, kao što je Bloodbound.

Tačno je da danas svako može da snimi album, ali zar ne vidite pozitivni aspekt toga? Jeste li se ikada pitali koliko je sedamdesetih i osamdesetih godina bilo kvalitetnih bendova koji nisu mogli da se probiju, jer nisu imali uslova da snime album? Kažu da je kod nas Heller prvi počeo da svira žestoki metal. Ja sam ubeđen da nije tako, da je u to vreme kod nas bilo dosta bendova koji su svirali taj pravac, možda i kvalitetnije od Heller-a, ali nisu imali vezu da uđu u studio i snime album.

Tako je i sa Metallica-om, probili se zahvaljujući nazivu koji je postao sinonim za metal, a onda su mogli da priušte sebi da žive od stare slave.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...