Jump to content

Slatkiši i grickalice


El Karnisero

Recommended Posts

Smorock, ne pada mi sa kakaom ama baš nijedan.

 

Evo neta: http://allrecipes.co...ake/Detail.aspx

 

 

Kad spomenu urme, jao... Jela sam najbolje urme na svijetu u gradu koji je dobio ime po... urmama :D Urme, unutra pistaći, posute kokosom. Ili samo urme + pistaći ili urme + kokos. Kupila sam i med od palmi - predivan je!

 

Ovo na svakih 5m: 2998017687_753e0c7732.jpg?v=0

 

A, evo i ovih drugih urmi: 520.jpg

 

I džem od ruža, mmmmmm: 1277055912-rose%20petal%20jam-250x250.jpg

 

I čaj od ružinih pupoljaka: Rose+Tea.jpg

 

Uf tesko jbt, neki zasladjivac mora imati..

 

Jel ne varis seker ili ne smes mozda?

 

 

Ne mora da ima, dok sam imala vremena pravila sam često kolače bez grama šećera. Jedino ako ubaciš voće, ili kao što reče DoubleFire grožđice ili urme... Tako pravim i džem, bez ikakvog šećera. Samo stavim da se kuva na umjerenoj vatri, nekad nema potrebe dodavati grožđice, bude dovoljno slatko. Recimo džem od skuvanih: jabuka, suvih kajsija, malo grožđica i na vr' prsta cimeta i đumbira (ili muskatnog oraha, kardamona... šta se već nađe u kuhinji :))

 

Ima sjajan caffe restoran biblioteka (ali ne tipična biblioteka, već ezoterična :)) na Dorćolu. Imaju predivnu makrobiotičku kuhinju, uključujući i kolače koji su boli glava (i bez šećera :)) Moj omiljeni sa šargarepom!

 

http://www.everestka...afe_kolaci.html

 

U kalorijama, kandidi ili glukozi u krvi?

 

U opštem zdravlju?

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Većini drugarica sam poklonila taj džem i troše ga po mrvicu i u specijalnim prilikama :haha: Kažu da ništa ljepše nisu probale! Mo'š misliti mene kako prelazim granicu sa gomilom teglica džema :haha: Urme su njihov specijalitet. Možeš ih jesti kako ti volja. I ne postoji jedna vrsta, namjerno sam postavila tu gornju sličicu da bi se vidjelo koliko različitih vrsta (samim tim i ukusa) postoji.

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Smorock: Jel sme vestacki zasladjivac, med? Suvo grozdje/urme? U cemu je problem uopste? U kalorijama, kandidi ili glukozi u krvi?

U opštem zdravlju?

 

:da:

 

Trenutno sam u novoj fazi sredjivanja ishrane, pa sad razmatramo sve opcije za dalji nastavak price :haha:

Gledala sam te makrobioticke slatkishe i deluju mi veoma zanimljivo, al ko velim mozda neko ima vec oprobani recept.

 

A ubicu te zbog ovih fotki urmi ovako kasno uvece :haha:

ako nesto volim to su urme.... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste sad sam ja guska sto mi zdravlje nije palo na pamet :haha: Tako je postavljeno pitanje, sa sve tuznim smajlijem, kao da je neka preka bolest u pitanju :D Nije jasno da li je problem iskljucivo u belom seceru ili slatkom uopste. Uzmes bilo koji recept sa kakaom i vidis cime ces pametnim da zamenis secer, sto je to problem? :confused:

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, probala par puta, ispalo je... Paaaa.... Niko se nije zalio al posle pola parceta svako bi odustao, teska artiljerija. Bolji su recepti u koji su predvidjeni da ili ne budu previshe slatki ili da imaju drugo sta kao osnovni zasladjivach.

Znam da spremam gomilu jela, corbi i svacega al nikad nisam nesto pravila slatkishe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Med, nažalost, uopšte nije toliko zdrav koliko se priča o tome. Iako je prirodan zaslađivač, spada u proste šećere jer se sastoji od: fruktoze, glukoze i saharoze. Kažu da malajski medvedi aka honey bears su jedina vrsta životinja koja ima probleme sa brzim propadanjem zuba. Poznato je da se od meda brže kvare zubi nego od konzumnog šećera. Med ima više kalorija: 65 kcal po kafenoj kašičici, dok konzumni šećer ima 48 po istoj količini.

 

A i kad se kupuje mora da se pazi da je pravi. Iz prodavnice - nikako! Najbolje se zna da je pravi kada okrenete teglu naopačke i kada se na dnu pojavi mjehur. Tako kažu pčelari. Deda mi je bio poznat pčelar i od malena sam imala naviku da ujutru smažem kašičicu meda iako mi je to bila najgroznija stvar na svijetu :haha: Danas ga koristim, ali ne ujutru, već na lebac :D

 

Smorock, ja ubacim malteks, odlična stvar ako baš moraš da koristiš zaslađivač. On je već zdravija varijanta slatkog, a možeš i time da mažeš palačinke i sl.

 

Najpoznatija makrobiotička "kora": čaša integralnog/ovsenog/kukuruznog/ražanog/heljdinog (ne po čaša od svakog, već napraviš kombinaciju od 2-3 brašna), časa ovsenih pahuljica/mekinja, obavezno pola čaše/čaša kokosovog brašna, sjemenke (suncokret, golica itd), laneno/maslinovo/susamovo ulje, voda ili sojino/proseno/bademovo/pirinčano mlijeko pa rukama miješaš dok ne postane homogena smjesa. Onda ostaviš 20 min da odstoji i posle manipulišeš kako ti volja :D Ja, recimo, tijesto ubacim u pleh sa malo izvučenim ivicama (kao američka pita: exps40277_CW1195010D66C.jpg:)) da bih vizuelno stvorila mjesto za ubacivanje fila od voća npr. Dakle, tijesto ispečeš u rernu (prije ubacivanja u pleh izbodeš ga viljuškom), ali prije nego što se skroz ispeče izvadiš iz rerne, pa na koru staviš mješavinu bobičastog voća npr, ili napravim voćni pire (jabuka+kruška+šargarepa), i onda ostaviš da se zapeče do kraja. Ukrasiš po želji. Tamna Lindt-ova čokoada je super kao preliv ili bilo koja tamna sa preko 80% kakaa.

Edited by Kokopelli
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ DF

pa nemam pojma cime da zamenim secer, med ne valja bas da uzimam puno jer sam blago alergicna, a trpanje gomile frutoze nije bas pametno...

Nista idem ja po onaj makrobioticki kuvar pa da iskopam nesto zanimljivo. Javicu ako prezivimo :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li se iko možda seća onih prastarih žutih gumenih bombona u obliku bananica koje su imale veoma specifičan ukus (skoro kao neko testo)? Na kesici je, čini mi se, bila slika majmuna kako jede banane. :confused: Ne mogu nikako da se setim kako se zovu.

 

Jao, šta bi dao za kesicu tih bombona sada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

!slatkiš iz bosonogog djetinjstva... žal za mlados'... to smo zvali "šećerom jaja" (?!) :haha:

Dobra stara vremena, piješ mleko iz vimeneta, jedeš taze jaja i ne misliš na salmonele i ostale ženke...

 

Hajd' i ja da pridodam - ko ne voli oblande sa 2 fila, usahlo mu kravlje vime...

(vpozor! - ovdi je obavezna primena raznoraznije' trans-masti i ostalih prevoznih sredstava)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Većini drugarica sam poklonila taj džem i troše ga po mrvicu i u specijalnim prilikama :haha: Kažu da ništa ljepše nisu probale! Mo'š misliti mene kako prelazim granicu sa gomilom teglica džema :haha: Urme su njihov specijalitet. Možeš ih jesti kako ti volja. I ne postoji jedna vrsta, namjerno sam postavila tu gornju sličicu da bi se vidjelo koliko različitih vrsta (samim tim i ukusa) postoji.

 

 

 

Pa .... možda i mogu da te zamislim...

tako i ja radim, dovučem svašta iz CG, posebno - pršut. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...