Jump to content

Satanizam


Recommended Posts

Ne umem da čitam - blejim u crne linije i čujem neko tiho šaptanje na uho. :)

Pročitaj ti drugu tvoju rečenicu i biće ti jasno što mi nije jasno. ;)

 

btw. Što s tiče definicije zla i tame... verovatno se služimo različitim terminima, ali za mene zlo i tama nisu isto, naprotiv... nešto svetlosti može da izađe iz tame, a puno zla može biti obasjano sjajem.

Uglavnom, mislim da ja nikako nisam kadar da dam definiciju opšteg zla (čak i po mom mišljenju) jer bi ista obuhvatala mnogo više nego što moj ubogi um može da poima.

 

I dalje mi nije jasno sto tebi nije jasno :)

Nisam ni ja rekao da su tama i zlo isto, iako ih simbolicno mozemo tako posmatrati. Opet donosis zakljucke na svoju ruku ;)

Nego, kako mislis da svjetlost moze da izadje iz tame? Jedino ako postoji neki drugi izvor, koji svakako ne moze biti tama. Zlo i sjaj? Cini li mi se, ili sad malo i ti ides u simboliku.

 

Evil, thou be my good.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me kako hriscani objasnjavaju pojam tame i zla - kao odsustvo svijetla i dobra.

 

1. tama - sto cemo sa crnim rupama, koje bukvalno gutaju sve zivo.. ja mislim da je te crne rupe najbolji porediti sa primordijalnim nistavilom, iz kojeg je nastao univerzum, i u koji ce da se vrati na kraju. Mozda to i jeste bog, dok ga neki smatraju satanom.

Daj, o cemu ti to? :wacko: Crne rupe su ugasene zvezde gde je gravitacija nepojmljivo velika. Zemlja bi bila kao kockica secera sa takvom g. Kakvo primordijalno nistavilo bre...

 

Well... postavljaš potpuno nedefinisana pitanja

True.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogozube... koje je poreklo tvoga nicka...šta znači i predstavlja?!

nishta neznachi.. iz neke ruske igrice koju sam davno igrao... zove se spejs rejndzers.. maloci su rasa koja je na najnizhem tehnichkom nivou, planete su im uglavnom pod diktaturama i monarhijama, i na njihovim planetama luksuzi (jedan od resursa u igri) su zabranjeni zakonom, pa mi se svidela rasa.. a ime mi je sama igrica dala kad sam kretao sa likom..

 

Otkud ti ideja da odsustvo dobra predstvavlja zlo (i gde si to čuo)?

to je Hrishcjansko uchenje. kao shto kod Anaksagore postoji samo um, ili odsustvo uma (Nusa) u choveku..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj, o cemu ti to? :wacko: Crne rupe su ugasene zvezde gde je gravitacija nepojmljivo velika. Zemlja bi bila kao kockica secera sa takvom g. Kakvo primordijalno nistavilo bre...

 

Ti zaista ne razumeš o čemu on priča, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dalje mi nije jasno sto tebi nije jasno :)

Nisam ni ja rekao da su tama i zlo isto, iako ih simbolicno mozemo tako posmatrati. Opet donosis zakljucke na svoju ruku ;)

Ako hoćeš konkretno...

Nije mi jasno (at the first place) zašto si crne rupe uopšte pominjao (na šta je plemeniti Nimrod već ukazao). Nije tačno da nisi rekao da su tama i zlo isto, jer da nisi, ne bi stavio između njih veznik "i", već bi stavio "ili". Zaključke naravno da donosim na svoju ruku... pa ne mogu pričati nešto u tuđe ime, nego u svoje, zar ne?

 

Nego, kako mislis da svjetlost moze da izadje iz tame? Jedino ako postoji neki drugi izvor, koji svakako ne moze biti tama. Zlo i sjaj? Cini li mi se, ili sad malo i ti ides u simboliku.

Rekoh ti ja još pre neki dan (mislim da sam tebi rekao), da se moja i tvoja percepcija razlikuju u korenu. To znači da možemo pričati do beskonačnosti, ali se nećemo složiti. Da su nam slične percepcije i shvatanja, razumeo bi me u momentu. U svakom slučaju, kad sam rekao da iz tame može izaći svetlost, mislio sam pre svega o suprotnosti blještavila mogućnosti i skromnog smisla... banalizovaću... I Nikola Tesla i Madona su trenutno jako poznati... jedno od njih je došlo iz skromnog doma i (tamom) provinciskog sela, dok je drugo imalo svu audio vizuelnu podršku koje je to vreme pružalo, a bila je puka plesačica u početku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako hoćeš konkretno...

Nije mi jasno (at the first place) zašto si crne rupe uopšte pominjao (na šta je plemeniti Nimrod već ukazao).

Crne rupe sam spominjao zbog toga jer 'gutaju' i svjetlost izmedju ostalog? O premudri Nimrode, znam sto su crne rupe(zakrivljenje prostora, vremena i enormno jaka gravitaciona sila) Spominjem ih zato jer odgovaraju pojmu tame, koja 'usisava' bilo kakvo svijetlo. U vezi nistavila - stanje, nepojmljivo nasem umu, iz kojeg je nastao univerzum. Kabalisti opisuju simbolicno 3 vela: AIN(negativnost), AIN SOPH(bezgranicnost) i AIN SOPH AUR(bezgranicnu svjetlost), koja postoje, a opet ne postoje. To su tri ravni nemanifestovanosti, iz koje je kasnije proisteklo manifestovano (4 ravni kabalistickog svijeta). Velovi su samo simboli da se izrazi nesto sto je nemoguce definisati, obizrom da je 'nemanifestovano'. E sad, iz tog negativnog, nemanifestovanog, primordijalnog, proistekao je prvi oblik manifestacije(po kabali, Kether). To bi moglo da bude ono sto fizicari nazivaju big bangom, a cini mi se da Hoking pise o crnim rupama kao o proizvodu big banga. Obzirom da je crna rupa poslednji stadiujm kolapsa materije, i ako je tacna pretpostavka da ce vremenom citav univerzum kolapsirati u crnu rupu, dovodi me do zakljucka da je iz nistavila sve nastalo, i da ce se u isto nistavilo sve i vratiti. Nisam bas najbolje upucen u astrofiziku, ali koliko znam, svemir se siri iz jedne tacke do odredjenog vremena, kada se skuplja prema toj istoj tacki nakon cega se materija sabija u nju, sto dovodi do novog praska. Toliko bih za sad mogao da objasnim, ako grijesim(sto ne iskljucujem), onda me ispravite fino umjesto sto se mudro iscudjavate.

 

Nije tačno da nisi rekao da su tama i zlo isto, jer da nisi, ne bi stavio između njih veznik "i", već bi stavio "ili". Zaključke naravno da donosim na svoju ruku... pa ne mogu pričati nešto u tuđe ime, nego u svoje, zar ne?

A za ovo izmedju tame i zla - pa kakve veze veze ima veznik, jebote? Ako napisem sto neko misli o mirku i slavku, znaci li to da ja govorim da su njih dvojica isto :) Stavio sam ih jedno pored drugog, obzirom da je jedan od simbola zla po hriscanstvu izmedju ostalog i tama. Znas, postanak iz biblije, vidje bog da je svijetlo dobro??

 

Rekoh ti ja još pre neki dan (mislim da sam tebi rekao), da se moja i tvoja percepcija razlikuju u korenu. To znači da možemo pričati do beskonačnosti, ali se nećemo složiti. Da su nam slične percepcije i shvatanja, razumeo bi me u momentu. U svakom slučaju, kad sam rekao da iz tame može izaći svetlost, mislio sam pre svega o suprotnosti blještavila mogućnosti i skromnog smisla... banalizovaću... I Nikola Tesla i Madona su trenutno jako poznati... jedno od njih je došlo iz skromnog doma i (tamom) provinciskog sela, dok je drugo imalo svu audio vizuelnu podršku koje je to vreme pružalo, a bila je puka plesačica u početku.

A ja ti fino kazem - da bi iz tame proizisla svijetlost, potreban je neki drugi izvor(iskra, pokretac). Ovo oko madone i tesle ne povezujem bas najbolje sa tvojom pricom. Ako je provincijsko selo tama(mada ne bih rekao, no ajde sad), a Teslini izumi svijetlost, onda mu Tesla dodje tu kao izvor svijetlosti. Moraces malo bolje to da pojasnis sa primjerima.

 

Veoma sam uprostio jer nije tema, ali htedoh pokazati kako je taj ''princip zla'' bio određen nekad. kao nešto nužno, normalno, povezano sa dobrim. Jedno ne može bez drugog, s toga, dobro i zlo ne postoji, postoji balans sila u kosmosu predodređen univerzalnim zakonom.

Dodao bih samo da ne postoje apsoluti. Mislim da ih je moguce definisati zasebno, ali (kao sto kazes) ne i odvojiti. Mada je to dosta tezak zadatak, svi polazimo i dolazimo od/do subjektivnog poimanja dobra i zla, objektivan bi eventualno mogao da bude samo bog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Mogu da kažem nešto o principu zla kod pagana, konkretno u nordijskoj mitologiji- kada se bolje pogleda, zlo ne postoji.

 

to su te novokomponovane priče.... naravno da postoje mračni bogovi u paganizmu, kojih se ljudi plaše, ali i mračni privlačni bogovi.....

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

to su te novokomponovane priče.... naravno da postoje mračni bogovi u paganizmu, kojih se ljudi plaše, ali i mračni privlačni bogovi.....

 

Mračni Bogovi kojih se ljudi plaše da. Ali i mračni Bogovi čije je postojanje bitno, uključeno u veliku slagalicu. Dakle ne zlo koje ubija, muči i plaši jer jednostavno, to hoće, već Bog koji vlada nad mračnijim sferama života poput smrti i magije, sferama koje su uvek oko nas skrivene i neizbežne istovremeno i kojima se odaje isto takvo poštovanje kao i božanstvma plodnosti, sreće itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Dakle ne zlo koje ubija, muči i plaši jer jednostavno, to hoće

 

a ovo si pročitao... gdje? Vidio u nekom američkom filmu?

 

Pojednostavljujete stvari kad se dođe do pitanja hrišćanskog zla, ali zato volite baš podrobno da objasnite svako drugo zlo.

 

Mislim, baš mene briga za hrišćansko ili pagansko shvatanje zla, ali ne znam šta postižete tim dvostrukim standardima. Ne pojednostavljujte hrišćanstvo. Pojednostavljivanjem paganizam good hrišćanstvo bad.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

? O premudri Nimrode, znam sto su crne rupe

:D:D Izgleda da znas ali mnogo si se rasplinuo....sazmi to malo....kabala,Hoking,nistavilo,big bang,mrmot,lemur,svi na gomili.... :D ...znam ja nesto oko astrofizike,ali kabalu znam uz gusle ko uz sintisajzr muga....srao sam na proplanku...sudba kleta jednaka je bio gospodin il' druga....

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ovo si pročitao... gdje? Vidio u nekom američkom filmu?

 

Pojednostavljujete stvari kad se dođe do pitanja hrišćanskog zla, ali zato volite baš podrobno da objasnite svako drugo zlo.

 

Mislim, baš mene briga za hrišćansko ili pagansko shvatanje zla, ali ne znam šta postižete tim dvostrukim standardima. Ne pojednostavljujte hrišćanstvo. Pojednostavljivanjem paganizam good hrišćanstvo bad.....

 

Ništa ja ne pojednostavljujem. Ako dosad nisi primetio, vrlo sam objektivno pričao o svim temama pa i o samom hrišćanstvu, a ako misliš da možeš porediti koncept dobra i zla u monoteističkim i politeističkim religijama, gadno se varaš. Zar ne vidiš da je samo viđenje Boga drugačije. I ne samo to, koncept života, kosmosa..? O ovome ti mogu pisati koliko hoćeš jer je ova tematika moje glavno interesovanje- religija i mitologija, paganizam uopšte i istorija.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

pa može ti biti kakvo god hoćeš interesovanje, Platon je bio paganin a ne hrišćanin, a antropologija dokazuje da su SVE religije zasnovane na strahu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U redu je, to je tvoje mišljenje, ne čujem ga prvi put i ne iznenađuje me :D

Naravno, ne slažem se sa tvojim mišljenjem, možemo diskutovati a i ne moramo. Svakako se ništa neće promeniti. Ja znam da ništa ne radim iz straha već iz ljubavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ja ne znam zašto ovdje neko kad ne zna šta da kaže odgovori '' pa to je tvoje mišljenje''?

 

To čitave NAUKE tvrde, nema nijedne nauke koja tvrdi to tvoje o hrišćanskom zlu i paganskom nepostojanju istoga... ako ima takve nauke, a ti je nađi.... samo nemoj da se proseravaš ''pa to je tvoje mišljenje''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Razbijač-NAAĆI

Prince of Darkness je satanista.

 

ostali ste foleri.

 

Prince ne kaže NE DAJ BOŽE

on kaže NE DAJ SOTONO

 

ima razlike.ja mu verujem.i bojim ga se.mentalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam zašto ovdje neko kad ne zna šta da kaže odgovori '' pa to je tvoje mišljenje''?

 

To čitave NAUKE tvrde, nema nijedne nauke koja tvrdi to tvoje o hrišćanskom zlu i paganskom nepostojanju istoga... ako ima takve nauke, a ti je nađi.... samo nemoj da se proseravaš ''pa to je tvoje mišljenje''.

:)

Sve što sam rekao bilo je da izbegnem još jednu beskorisnu raspravu kao što je ova, jer ona neće ništa promeniti. Ti se slepo drži nauke, zvanične istorije i ne znam čega još. Ponoviću. ako u isti koš stavljaš pojam zla kod politeističkih i monoteističkih religija, dokazuješ takvo elementarno nepoznavanje materije da nemam ni volje a ni snage da ti objašnjavam bilo šta dalje. A nije ni tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zlo su drugi - paganizam

 

Zlo smo i mi i drugi - hršćanstvo

 

jedina razlika....

 

 

Za ovo prvo se ne mogu složiti. Paganske religije su uvek bile tolerantne i bezbroj je primera, od Aleksandra Velikog do pokrštavanja nordijaca. Ja samo hoću da mi pronađeš u jednoj paganskoj religiji Boga koji bi po konceptu odgovarao hrišćanskom Satani. Ograničimo se na indoevropljane, a ako hoćeš konkretno-evo uzmi nordijsku religiju. Pronađi mi biće istovetno satani i dokaži postojanje istog koncepta zla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Paganske religije su tolerantne moj kurac. Prvo napadnu drugu zemlju i nametnu joj svoje bogova, pa je jebeni MItra iz Indije došao do Mediterana.... Nisu se hrišćani sami bacali lavovima, broj hrišćana koji je tako bacan je nevažan, važno je da je to paganska ideja.... a ti hoćeš da ja kao tražim nešto ekvivalentno Sotoni, to je potpuno nevažno....

 

 

npr Tiamat is the sea, personified as a goddess, and a monstrous embodiment of primordial chaos

 

Haos je nešto zlo, zlo nije personifikovano, ali ono postoji u paganizmu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paganske religije su tolerantne moj kurac. Prvo napadnu drugu zemlju i nametnu joj svoje bogova, pa je jebeni MItra iz Indije došao do Mediterana.... Nisu se hrišćani sami bacali lavovima, broj hrišćana koji je tako bacan je nevažan, važno je da je to paganska ideja.... a ti hoćeš da ja kao tražim nešto ekvivalentno Sotoni, to je potpuno nevažno....

 

 

npr Tiamat is the sea, personified as a goddess, and a monstrous embodiment of primordial chaos

 

Haos je nešto zlo, zlo nije personifikovano, ali ono postoji u paganizmu....

 

Nikad. Kult Mitre je širen po Rimu dobrovoljno, kao i svi kultovi. Tako je i hrišćanstvo bilo primljeno u rimu sve dok nisu počeli da propagiraju netolerantnost, što je njihova glavna razlika od ostalih.

Kada su pokršteni germanski narodi bilo je sasvim normalno moliti se Hristu na kopnu a prilikom opasnih prekomorskih putovanja Toru, Bogu groma. Ponavljam- to je bilo sasvim normalno za njih. Kovači su proizvodili istovremeno nakit sa starim paganskim simbolima poput Mjolnira i hrišćanske, kao što su krst itd.(ovo je promenjeno dolaskom svetog Olafa koji je ubijao sve koji su i pomišljali da budu pagani, lepo je opisivano kako je ubijao ljude i rušio hramove) I ovo nije lupanje već dokazano naučno. Šta je bilo u starom Egiptu? Aleksandar je došao, postao faraon i prinosio žrtve egipatskim bogovima a ne grčkim. Netolerantnost? Kako da ne.

 

A haos nije zlo, već prastanje koje je prouzrokovalo materiju, nastanak sveta, kao i u grčkoj. Smešno je nazivati to zlim.

I ne treba datražiš postojanje zlog boga, ekvivalentnog sotoni, iz prostog razloga jer ne postoji. Pagani nisu bili mazohisti koji su sebe smatrali grešnim pa su se bičevali ne bi li ispaštali za neke grehe od samog rođenja. Njihovi Bogovi nisu neka tamo udaljena bića koja vole ljude ali ih i kažnjavaju. Oni su samo delovi prirodnog ciklusa kruženja, i kao takvi, manifestuju sve sfere i aspekte života- kako mračne tako i svetle, jer su svi oni neophodni.

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Nikad. Kult Mitre je širen po Rimu dobrovoljno, kao i svi kultovi.

 

jeste, tako i hrišćani kažu sami za sebe :)

 

Tako je i hrišćanstvo bilo primljeno u rimu sve dok nisu počeli da propagiraju netolerantnost, što je njihova glavna razlika od ostalih.

 

Misliš kao što je i Sokrat propagirao netolerantnost.... :) Ili Sparta... :) Atinjani su sproveli prvi zabilježeni genocid nad jednim drugim grčkim gradom u Peloponeskom ratu tako da....

 

Kada su pokršteni germanski narodi bilo je sasvim normalno moliti se Hristu na kopnu a prilikom opasnih prekomorskih putovanja Toru, Bogu groma. Ponavljam- to je bilo sasvim normalno za njih. Kovači su proizvodili istovremeno nakit sa starim paganskim simbolima poput Mjolnira i hrišćanske, kao što su krst itd.(ovo je promenjeno dolaskom svetog Olafa koji je ubijao sve koji su i pomišljali da budu pagani, lepo je opisivano kako je ubijao ljude i rušio hramove) I ovo nije lupanje već dokazano naučno. Šta je bilo u starom Egiptu? Aleksandar je došao, postao faraon i prinosio žrtve egipatskim bogovima a ne grčkim. Netolerantnost? Kako da ne.

 

Aleksandru je to politička taktika i ništa više.... Ipak je Aleksandra učio Aristotel-monoteista.

 

A haos nije zlo, već prastanje koje je prouzrokovalo materiju, nastanak sveta, kao i u grčkoj. Smešno je nazivati to zlim.

 

jes' jes' :) samo se ti uvjeravaj.... Šta misle pagani o povratku haosa? Takvo što nije zlo? :)

 

I ne treba datražiš postojanje zlog boga, ekvivalentnog sotoni, iz prostog razloga jer ne postoji. Pagani nisu bili mazohisti koji su sebe smatrali grešnim pa su se bičevali ne bi li ispaštali za neke grehe od samog rođenja. Njihovi Bogovi nisu neka tamo udaljena bića koja vole ljude ali ih i kažnjavaju. Oni su samo delovi prirodnog ciklusa kruženja, i kao takvi, manifestuju sve sfere i aspekte života- kako mračne tako i svetle, jer su svi oni neophodni.

 

ovo je hrišćanska teodiceja, a ti je prosto kopiraš....

 

 

nego reci mi.... je li klanje Srba ili muslimana zlo ili šta... kako '''pagani'' gledaju na to? :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...