Jump to content

Jezici


hypnos

Recommended Posts

U jednom momentu sam imala zelju da naucim persisjki (farsi) i upisala sam se na kurs sto organizuje Iranska ambasada (besplatno)... Iako mi se jezik jako dopao, oni imaju neku cudnu metodu ucenja jezika koja meni ne odgovara...

 

Neki trip sve ti pricaju na tom jeziku i ne uces ko sto smo navikli glagole p areci vec zi nekih recenica.. Ja stvarno ne umem tako da ucim jezik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledam juce kako likovi koji hoce drzavljanstvo Crne Gore moraju da polazu znanje crnogorskog jezika, i naravno za test plate 100 eur. Nisam znao da li da placem ili da se smejem

 

E da, naucio sam jednu novu rec SEX se kaze ŠEKS (mekano š)

 

pa šta drugo da očekuješ kad je jedan montenigerski ministar rekao da taj test: "neće biti težak, čak će i bosanci moći da ga polože" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledam juce kako likovi koji hoce drzavljanstvo Crne Gore moraju da polazu znanje crnogorskog jezika, i naravno za test plate 100 eur. Nisam znao da li da placem ili da se smejem

 

E da, naucio sam jednu novu rec SEX se kaze ŠEKS (mekano š)

 

 

 

 

 

ma to je uzasno sta se ovamo radi.mislim profesori se na fakultetu smiju kad se pomene crnogorski jer znaju da je to izmisljotina od jezika i da je ovo prica za malu djecu sta radi drzava.

nova slova u nasoj azbuci: mesko sh ,meko z ,i jos jedno koje ne umijem napisati nesto izmedju izmedju d i dz :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma najbolje je vratiti se staroj definiciji jezika iz SFRJ - srpskohrvatski, ilikao sto neki stranci kazu - zapadnobalkanski. Ovako je smesno, izmisljaju se neke nove reci, novi pravopis. Vidim iznad Budve bilbord gde pise "dobrodosli namore" i u prvi mah pocnem da se smejem, reko' pazi pravopis i to na bilbordu, a onda pocnem da se smejem od muke jer shvatim da je to verovatno taj novi crnogorski pravopis..... samo da je ode u krajnost kao hrvatski kada su izmisljali reci i blamirali se, kao kad su recimo helikopter preimenovali u zrakomlat

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma to je smijesno sta se radi.mislim ne ide zajedno "dobrodosli" jer je to samo iz inata nekog napisano i sad se vracaju na ono meko sh i arhaicne rijeci samo iz nekog inata...a o ostalim nekim pricama da ne govorimo tipa sto se tice studiranja.ima i crnogorski da se studira :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sve to tako pocne iz inata i lici na sprdnju, ali kad prodje 10-15 godina bojim se da ce ljudi to da prihvate, da se naviknu :(

I zar je moguce da postoji tolika patolosma mrznja prema jednom narodu koja je dovela dotle da se izmislja novi jezik, reci, pravopis samo da bi nekome pokazao koliko ga mrzis :(

 

Pa Englezi i Amerikanci su imali krvav rat na teritoriji USA, pa opet amerikanci kazu da pricaju engleski... jbg :(

 

Ali najsmesniji mi je ipak bosanski ili bosnjacki (jebem li ga kako se zove). Prica mi jedan klinac, inace Hrvat iz Zenice, kako su ih tamo ucili u skoli kako se na bosnjackom otac kaze "babo" i mali nije hteo da tako izgovara i dali mu 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova pricha o crnogorcima me podseti an drugara koji je sa mnom ishao u razred u osnovnoj. Beograd. Lik je govorio najnormalniji ekavski, beogradska varijanta. Nisam ga video nekih 7-8 godina iako zivimo 5 brojeva jedan od drugog.

 

Sad, chovek je poreklom iz CG i reshio je odnedavno da pricha po crnogorski. Meni to ne smeta, neka ga, ako hoce da se vraca korenima, ali mi je malo smeshno - chovek je promenio nachin razgovora iz chista mira i sad ni pushkom ne mozesh da ga naterash da govori kao pre par godina :)

Josh na sve to neke rechi izgovara po beogradski, ne moze da se otme, a pokushava svim silama :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

I zar je moguce da postoji tolika patolosma mrznja prema jednom narodu koja je dovela dotle da se izmislja novi jezik, reci, pravopis samo da bi nekome pokazao koliko ga mrzis :(

Moguce je. Znas onu izreku, 100 puta izrecena laz postaje istina. A ljudima je jako lako manioulisati, pogotovo na ovim prostorima.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GZIZvvM_JQI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sve to tako pocne iz inata i lici na sprdnju, ali kad prodje 10-15 godina bojim se da ce ljudi to da prihvate, da se naviknu :(

I zar je moguce da postoji tolika patolosma mrznja prema jednom narodu koja je dovela dotle da se izmislja novi jezik, reci, pravopis samo da bi nekome pokazao koliko ga mrzis :(

 

Pa Englezi i Amerikanci su imali krvav rat na teritoriji USA, pa opet amerikanci kazu da pricaju engleski... jbg :(

 

Ali najsmesniji mi je ipak bosanski ili bosnjacki (jebem li ga kako se zove). Prica mi jedan klinac, inace Hrvat iz Zenice, kako su ih tamo ucili u skoli kako se na bosnjackom otac kaze "babo" i mali nije hteo da tako izgovara i dali mu 1

 

 

 

ma sve je to politika ljudi i ali nas narod je lako prevariti i mnogo drugih stvari.

ali tome djakui sto mu je dala jedan e to vec ne razumijem.toga profesora treba odmah izbaciti

 

Ova pricha o crnogorcima me podseti an drugara koji je sa mnom ishao u razred u osnovnoj. Beograd. Lik je govorio najnormalniji ekavski, beogradska varijanta. Nisam ga video nekih 7-8 godina iako zivimo 5 brojeva jedan od drugog.

 

Sad, chovek je poreklom iz CG i reshio je odnedavno da pricha po crnogorski. Meni to ne smeta, neka ga, ako hoce da se vraca korenima, ali mi je malo smeshno - chovek je promenio nachin razgovora iz chista mira i sad ni pushkom ne mozesh da ga naterash da govori kao pre par godina :)

Josh na sve to neke rechi izgovara po beogradski, ne moze da se otme, a pokushava svim silama :D

 

 

ma to je trip , jednostavno je umislio da prica tako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Engleski upisala, francuski solidno pricam/razumem, spanski uzimam kao drugi na faksu, turski nemam pojma ali mi se mnogo svidja. :) Nemacki mi je odvratan, holandski takodje.

 

 

 

meni je drugi francuski na faksu :razz:

 

a turski je fin jezik ,ja znam par rijeci hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jao, sto volim da pricam o stranim jezicima... :mhihi:

 

Znam engleski, italijanski i francuski...i znam ih super, i obozavam ih...italijanski pogotovo (inace radim i maturski iz njega)!!!

Spanski...recimo da znam, vise nekako iz prakse, jer njega nisam ucila u skoli... :mhihi:

Sledece sto zelim da ucim jeste nemacki, i premisljam se oko svedskog i finskog!!!

 

Sve u svemu...:wub:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo je da vecina riba sa ovog foruma zna pomalo spanski..... iz prakse ......ccccc.....pitam se samo kako li su ga naucile :D

 

Inace finski (suomi, suomeki ili suomeksi) je prelep i jako zanimljiv jezik, ali i jako tezak i zajeban

 

 

Telenovele su ucinile svoje...xD

Kad bolje razmislis, ipak je koristilo gledanje Kasandre, Rosalinde, Zlobnice, Esmeralde i tako u nedogled...xD

 

Inace za finski znam da ima 14 padeza, zbog cega mi dusa navire na nos, i upravo se zbog toga i premisljam da li da ga ucim...ali, moja sestra, koja zna finski, kaze da i nije toliko tezak...Doduse, sve zavisi od osobe do osobe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...