Jump to content

Metal in general


Kiana Bartok

Recommended Posts

Da naglasim jednu stvar: tesko je porediti danasnje bendove sa onima iz '80-tih i ocekivati od njih stvaranje nekih epohalno novih stvari iz iz jos jednog, cisto "fizickog" aspekta - evo, kad smo se vec dohvatili death i black metala, uzmimo za primer vokale: u vreme kada su se growl i scream vokali tek pojavili oni su predstavljali inovaciju, nesto potpuno novo sto do tada niko nije radio. Danas postoje pevaci koji imaju svoj licni, originalni stil pevanja ali ce tesko koji moci da "provali" ceo novi stil pevanja. Isto je i sa instrumentalnim aspektom - sva ta brza i agresivna muzika je tada predstavljala jedan potpuno nov stil sviranja dok se danas nalazimo u vremenu kada je, tako reci, sve vec odsvirano i otpevano pa je stoga i logicno da se oni koji su to sve zapoceli smatraju nekakvim "bogovima", ali je i jako smesno i nepravedno pritom nipodistavati sve sto je kasnije nastalo.

Stoga, ukoliko neko zeli da dostigne onaj status koji danas imaju recimo Possessed ili Venom, on mora da unese nesto potpuno novo. Da li je to neki novi instrument (mada retko koji instrument vec nije upotrebljen u metalu), novi stil pevanja... bilo sta na taj fazon, ali ponavljam, u vremenu kada je vec sve odsvirano tako nesto se cini jako tesko dostiznim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U tome je poenta, Blind Guardian, Behemoth i ostali ne sviraju (dovoljno) sličan metal kao Maiden, te se ne mogu svrstati u heavy.

 

Ne znam kako ti do sada niko nije rekao ali heavy metal se skraceno zove metal. To je isto. Mozda si se zbunio sto na ovom forumu postoji podforum koji se zove heavy metal. Verovatno je bila ideja tvoraca ovog sajta da tu smeste kako i sami kazu: "Početak metala. Odavde su proistekli svi ostali "podpravci". Većina legenda metal scene..." Ipak, taj izraz ne znaci to sto pise vec im se dopalo da ga tako nazovu iz ko zna kog razloga...

 

Elem, znam sta si hteo da kazes sto je jos bitnije....posto pratis razmisljanja tvoraca foruma onda cu uzeti grupe iz njihovoh podforuma nazvanog heavy metal: Motorhead, Black Sabbath, Iron Maiden, Manowar, Grave Digger, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Helloween,...ti osecas tu nesto zajednicko???? Vise nego recimo sto imaju helloween i gamma ray koji je u "power metal" podforumu zajedno sa recimo Blind Guardian...koji po tebi nemaju nikakve veze sa Iron Maiden. To logicki ne pije vodu. To se zove tranzitivnost. Ako su A i B isto i B i C isto, onda moraju biti i A i C isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako ti do sada niko nije rekao ali heavy metal se skraceno zove metal. To je isto.

 

Ne, nije. Heavy metalom se u širem smislu (kada se govori masama koje se ne razumeju) mogu smatrati svi žanrovi metala, ali unutar tog žanra, tačno se zna šta se taguje kao heavy. Ja sigurno nikad neću reći da slušam heavy metal, već da slušam metal ili ekstremni metal.

Edited by Gojko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako ti do sada niko nije rekao ali heavy metal se skraceno zove metal. To je isto.

 

Nije. Heavy metal je, tako reci, najblazi oblik metala, u stilu Iron Maiden, Saxon-a i slicnih. Termin "heavy metal" je nekada odgovarao celom metal pokretu, ali danas vise ne. My Dying Bride jesu metal ali nisu heavy metal. Niti su to Behemoth. Ni Circle Of Dead Children. Ni Ulver. Itd.

Edited by Talvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, nije. Heavy metalom se u širem smislu (kada se govori masama koje se ne razumeju) mogu smatrati svi žanrovi metala, ali unutar tog žanra, tačno se zna šta se taguje kao heavy. Ja sigurno nikad neću reći da slušam heavy metal, već da slušam metal ili ekstremni metal.

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze jedno pitanje? :)

ZASTO je bitno kome zanru/podzanru konkretno bend pripada, od koga je primio uticaje/pokrao riffove, ciji pevac se ugledao na nekog drugog.....a mnogi se opterecuju time i obracaju preveliku paznju na to, umesto da jednostavno slusaju tu muziku.

Mislim da nije offtopic :mrgreen: , posto je naslov teme "Metal in general", znaci, mene sad zanima zasto pojedini metalci vole da sitnicare i idu u detalje u tolikoj meri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZASTO je bitno kome zanru/podzanru konkretno bend pripada, od koga je primio uticaje/pokrao riffove, ciji pevac se ugledao na nekog drugog.....a mnogi se opterecuju time i obracaju preveliku paznju na to, umesto da jednostavno slusaju tu muziku.

 

Zato što mnogima (kao meni) metal nije samo slušanje muzike, već je bitan i širi kontekst u okviru koga je ta muzika nastala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto pratis razmisljanja tvoraca foruma onda cu uzeti grupe iz njihovoh podforuma nazvanog heavy metal: Motorhead, Black Sabbath, Iron Maiden, Manowar, Grave Digger, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Helloween,...ti osecas tu nesto zajednicko???? Vise nego recimo sto imaju helloween i gamma ray koji je u "power metal" podforumu zajedno sa recimo Blind Guardian...koji po tebi nemaju nikakve veze sa Iron Maiden. To logicki ne pije vodu. To se zove tranzitivnost. Ako su A i B isto i B i C isto, onda moraju biti i A i C isto.

Ne pratim razmišljanje tvoraca foruma, nego nam se poklapa u nekim aspektima.. Više od polovine navedenih bendova ja ne bih svrstao u heavy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jezik pregrizo, to su sve sami tr00 heavy bendovi, osim Helloween-a, koji je to bio na početku. :rockdevil:

 

Nema šta ti da pratiš ili ne razmišljanja tvoraca foruma. Ja potpisujem da je heavy podforum daleko sređeniji i logičniji od power/prog podforuma. Na ovom drugom ima dosta bendova koji ne treba da budu tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato što mnogima (kao meni) metal nije samo slušanje muzike, već je bitan i širi kontekst u okviru koga je ta muzika nastala.

 

Nisam mislila tako.Pretpostavljam da svi mi prisutni na ovoj temi gledamo muziku kao "nesto vise".

 

Meni upada u oci to sto se stalno vode neke rasprave koje, po mom misljenju uopste ne treba da budu vazne.OK, dobro je znati okolnosti nastanka albuma, uticaje pod kojima je bend bio, na koga su se ugledali clanovi,i slicno...ali, mislim na situacije kada to predje u krajnost, i kada postane bitnije koliko ces ispljuvati neki bend & prosipati teoretska "znanja", nego koliko si slusao & shvatio tu muziku.

Edited by Crna_Dama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pratim razmišljanje tvoraca foruma, nego nam se poklapa u nekim aspektima.. Više od polovine navedenih bendova ja ne bih svrstao u heavy.

 

Ok. Cenim. Ali o tome ti pricam...granice jasne ne postoje medju tim subzanrovima metala. I izmisljene su cisto da bi mogli bar malo da razlikujemo krajnosti kao sto su Blind Guardian i Cannibal Corpse. Ali vecina bendova je uvek negde izmedju. I glupo bi bilo da svi strogo pripadaju odredjenom kalupu. Isto kao sto su granice medju power i to sto ovde na forumu neki zovu "heavy" nejasne (samim tim sto ovde svako ima drugacije misljenje sta je sta pocevsi od tebe i "tvoraca" foruma) tako su i granice medju hard rockom i (heavy) metalom nejasne. Samo sam to hteo da kazem. Samo to. Samo to. A ovde bi mnogi da mi otkinu glavu. Jedva ziv prezive :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali vecina bendova je uvek negde izmedju.

 

Ne bih se slozio. 90% bendova mozes veoma lako svrstati u neki zanr, i slozili smo se ovde da su ti koje nije lako svrstati upravo ti koji imaju potencijala da se izdvoje iz mase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...