Jump to content

Umemo li da govorimo srpski jezik?


Recommended Posts

kremenadla

u vezi nečega

proekovanje

hemiska

đžak

suPkultura

srBski

Srpski

 

izvini dragana :P

 

А кад је мени пандур писао казну, назив улице је дословно написао - Karađjorđjeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja je prvi dan kada je ušla na čas rekla: "Koje je ovo odeLenje?". Ja sam ustao i rekao sam:"Ovo je odeLJenje, ne odeLenje." i od tada me je zamrzela za sve 4 godine srednje. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja profesorka srpskog je pisala ček negde i trebalo je slovima da napiše 600 i ona napiše, normalno, šeststo i prodavačica je počela da je ubeđuje kako to nije ispravno. :) :)

Е, вала, око тог шестсто ми ништа није јасно.

 

Кад смо код бројева, на новчаницама не би требало да пише "хиљаду динара". Који ће враг ту акузатив? Треба да стоји "хиљада динара". И не би требало да буде исправно двеста и триста, него двесто и тристо.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znala sam da postoji neka začkoljica sa 600:

 

Broj ŠESTSTO pišemo tako da bi mogli razlikovati njegove pojedine nastavke od broja 6. Znači, kada bi 600 pisali kao šesto, onda bi nastavak bio šestogodišnji(ca), odnosno isti kao kod broja 6. Ovako, pravilno je šeststogodišnji(ca), mada se u izgovoru to ne oseća. Takođe, šesto je redni broj od broja šest, pa se i zbog toga broj 600 piše na spomenuti način - ŠESTSTO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

šest stotina

Moj jezik ti je zahvalan za ovaj izlaz. Izlomio sam ga pokusavajuci da SESTSTO kazem tako da zvuci isto kao kada izgovorim SESTO, kao sto tvrde da je moguce, tamo u Kokopellinom quotu. Imam pomracenje uma upravo, nisam spavao 2 dana, oprosticete mi.

Edited by House of Voivod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nikad nisam napisao šeststo i nikad neću. Vuk Karadžić je rekao - piši kao što govoriš, dakle ŠESTO i tačka. Takođe, uvek ću reći HILJADU, ako stoji nezavisno. Eventualno može jedna hiljada.

Принче, овде причамо о тоем шта је исправно, а не шта ти тврдоглав хоћеш или нећеш да радиш. Кога заболе за то?

 

Акузатив можеш да користиш када кажеш: "Платио сам хиљаду динара", али на новчаници од хиљаде динара НЕ СМЕ да стоји акузатив. На старим новчаницама од пре 2. светског рата је нормално писало.

 

Izvinjavam se zato sto ovako ulazim u diskusiju,ali ubija me sto puno ljudi koristi izraz SANTIMETAR a ne centimetar.Cak i neki profesori na mom fakultetu,nije mi jasno vala.Naprimer razumem sto je cola lakse reci nego inc ali ovo me buni i nervira...

Није неисправно, зависи од тога одакле је израз узиман - 'центиметар' је оригинално од латинског, али многи изрази су покупљени из француског, а Французи 'centimetre' читају 'сантиметр'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Принче, овде причамо о тоем шта је исправно, а не шта ти тврдоглав хоћеш или нећеш да радиш. Кога заболе за то?

 

Акузатив можеш да користиш када кажеш: "Платио сам хиљаду динара", али на новчаници од хиљаде динара НЕ СМЕ да стоји акузатив. На старим новчаницама од пре 2. светског рата је нормално писало.

 

Pa neko je verovatno razmišljao o tome kad je metnuo na novčanicu. Očigledno je u govoru uobičajeno hiljadu, pa zato.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Поприлично сам сигуран да се то десило зато што заправо нико и није размишљао о томе.

Share this post


Link to post
Share on other sites

А кад је мени пандур писао казну, назив улице је дословно написао - Karađjorđjeva.

 

Пре неки дан сам помагао једном професору у уписивању оцена у индексе млађих студената и видео сам код једног лика следеће:

 

"PREDUZETNIĆKI MENAĐŽMENT U XOTELIJERSTVU"

 

 

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Кад смо код бројева, на новчаницама не би требало да пише "хиљаду динара". Који ће враг ту акузатив? Треба да стоји "хиљада динара".

 

 

Да ли пише "хиљаду" на овој тренутно актуелној новчаници, црвеној? Нисам је подробније осмотрила. Кратко ми се задржава у власништву, кад дођем до ње... :(

 

Ако је тако, невоља је... Не могу да верујем да се поткрала толика грешка.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...