Jump to content

Umemo li da govorimo srpski jezik?


Recommended Posts

Naslov teme je promenjen, nadam se da je sad sve u redu. :D

Jbg, desi se svekome da pogresi.

 

E to ubacivanje brojeva umesto slova me jako zivcira, u sustini ni ne cita mi se onda.

 

Ako si pismena inače, zašto na netu ne bi bila?

Slazem se, zasto je tesko staviti razmak iza tacke ili zareza, i slicno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta ber ko ima kome da se pravda jeli pismen ili nije

monogo me bre zabole kako cu da napisam neku rec

zato i postoji forum da mlati ko koliko oce

nisam u ucionici da mi neko drzi predavanje!

cepaj kako stignes

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To menjanje na "š, ć, ž..." nije mi uopšte toliko teško palo kao to što su zamenjani Z i Y. :)

Mislim, jebo ih ja baš, znam da su neke prastare tastature to imale zamenjeno, ali zar su baš morali da simuliraju? :)

 

Nema to veze sa prastarim tastaturama, imaš QWERTY tastature koje se koriste uglavnom na engleskom govornom području i QWERTZ na ostalim (pre svega nemačkom) gde je Z na pravom mestu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se navikao na zamenjene Y i Z, mada ko koristi linux može da ostavi QWERTY i na latinici. Ali nije mi jasno zašto je teško pritisnuti Alt+Shift i prebaciti na latinicu/engleski/ćirilicu. Jesu neki znakovi zamenjeni, ali posle nekoliko dana sve ide lagano, a tu su Alt+Num kombinacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma kakvi, ja više meseci kucam latinicom a i dalje se mučim kada treba da iskucam "@", "/" ili neke druge znake koje ređe koristim...

na primer, ovo je treći put da kucam ovaj post jer sam tržeći "@" prvo naleteo na ctr+shift+w... što je zatvorilo operu...

u drugom pokušaju nisam ni shvatio šta se desilo... treća sreća...

:D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta ber ko ima kome da se pravda jeli pismen ili nije

monogo me bre zabole kako cu da napisam neku rec

zato i postoji forum da mlati ko koliko oce

nisam u ucionici da mi neko drzi predavanje!

cepaj kako stignes

Mislis, "Nisam u ucionici da NEKOME drzim predavanje"? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se posle 2-3 dana navikla na srpsku tastaturu, pa i na interpunkcijske znake. Ionako uvek kucam na slepo, pa mi je svejedno šta piše, kad znam napamet. :)

Ali za one koji se teže snalaze - uvek postoje srpske tastature.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pored internet idiotarija kao sto su +1,LOL,WUB,picke materine...tesko se pise srpskom jeziku.

Слажем се. ROFLMAO, LOL...

 

Ja sam se navikao na zamenjene Y i Z, mada ko koristi linux može da ostavi QWERTY i na latinici. Ali nije mi jasno zašto je teško pritisnuti Alt+Shift i prebaciti na latinicu/engleski/ćirilicu. Jesu neki znakovi zamenjeni, ali posle nekoliko dana sve ide lagano, a tu su Alt+Num kombinacije.

Ни ја не разумем. Једноставна команда левом руком, кад тражим нешто само пребацим на латиницу и цепам.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za qwerty tastaturu sa instaliranom latinicom ili ćirilicom na operativnom sistemu:

 

desni alt + q = \

desni alt + w = |

desni alt + f = [

desni alt + g = ]

desni alt + v = @

desni alt + b = {

desni alt + n = }

desni alt +

desni alt + > = > (isto kao i za prethodni keystroke samo što je tačka i dvotačka)

 

shift + 7 = /

shift + - = ?

? = -

shift + 0 = =

 

 

Ne znam da li sam još nešto bitno zaboravio... Pitajte ako vas nešto zanima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta ber ko ima kome da se pravda jeli pismen ili nije

monogo me bre zabole kako cu da napisam neku rec

zato i postoji forum da mlati ko koliko oce

nisam u ucionici da mi neko drzi predavanje!

cepaj kako stignes

 

 

To profesore. Recta linea brevissima. Ko 'be gramatiku bre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest _AxY_

 

Da, koristimo previshe stranih rechi, ali ja nemam nishta protiv toga. Engleski jezik se koristi shirom sveta I gotovo da nepostoi osoba koja ne zna barem nekoliko rechi na tom jeziku I koristi ih. Zbog toga se engleski jezik smatra jezikom budutjnosti I jezikom koji tje uskoro govoriti svi stanovnici planete Zemlje. Ukoliko izbacimo rechi engleskog naroda iz uptrebe smatratje nas glupim I staromodnim ali ipak netjemo koristiti pravi srpski jezik zato shto je jezik nashih predaka skoro nestao I mnoge rechi su zamenjene stranim rechima chije poreklo ne znamo. A glavnim krivcima se smatraju ratovi, okupacije I migracije raznih naroda. Mnogi nisu svestni toga da nash jezik nestaje. Po mom mishljenju treba da nastavimo sa korishtjenjem stranih rechi ali da ne zaboravimo nash jezik. Za neke rechi koje koristimo je vetj odavno zaboravljen prevod na nash jezik I zato treba svi da se potrudimo da zapamtimo one rechi koje su nam ostale da I sachuvamo ih od zaborava. Zato je moj odgovor na pitanje " Umemo li da govorimo srpski jezik?" : NEMAMO POJMA!!! :mrtav:

Edited by _AxY_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, zasto je tesko staviti razmak iza tacke ili zareza, i slicno.

 

Kada pisem sms, pogotovo malo opsirniji, ne stavljam razmak. To je sada stvar ekonomije, ne pismenosti. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Da, koristimo previshe stranih rechi, ali ja nemam nishta protiv toga. Engleski jezik se koristi shirom sveta I gotovo da nepostoi osoba koja ne zna barem nekoliko rechi na tom jeziku I koristi ih. Zbog toga se engleski jezik smatra jezikom budutjnosti I jezikom koji tje uskoro govoriti svi stanovnici planete Zemlje. Ukoliko izbacimo rechi engleskog naroda iz uptrebe smatratje nas glupim I staromodnim ali ipak netjemo koristiti pravi srpski jezik zato shto je jezik nashih predaka skoro nestao I mnoge rechi su zamenjene stranim rechima chije poreklo ne znamo. A glavnim krivcima se smatraju ratovi, okupacije I migracije raznih naroda. Mnogi nisu svestni toga da nash jezik nestaje. Po mom mishljenju treba da nastavimo sa korishtjenjem stranih rechi ali da ne zaboravimo nash jezik. Za neke rechi koje koristimo je vetj odavno zaboravljen prevod na nash jezik I zato treba svi da se potrudimo da zapamtimo one rechi koje su nam ostale da I sachuvamo ih od zaborava. Zato je moj odgovor na pitanje " Umemo li da govorimo srpski jezik?" : NEMAMO POJMA!!! :mrtav:

 

 

Ti si ozbiljna???

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Da, koristimo previshe stranih rechi, ali ja nemam nishta protiv toga. Engleski jezik se koristi shirom sveta I gotovo da nepostoi osoba koja ne zna barem nekoliko rechi na tom jeziku I koristi ih. Zbog toga se engleski jezik smatra jezikom budutjnosti I jezikom koji tje uskoro govoriti svi stanovnici planete Zemlje. Ukoliko izbacimo rechi engleskog naroda iz uptrebe smatratje nas glupim I staromodnim ali ipak netjemo koristiti pravi srpski jezik zato shto je jezik nashih predaka skoro nestao I mnoge rechi su zamenjene stranim rechima chije poreklo ne znamo. A glavnim krivcima se smatraju ratovi, okupacije I migracije raznih naroda. Mnogi nisu svestni toga da nash jezik nestaje. Po mom mishljenju treba da nastavimo sa korishtjenjem stranih rechi ali da ne zaboravimo nash jezik. Za neke rechi koje koristimo je vetj odavno zaboravljen prevod na nash jezik I zato treba svi da se potrudimo da zapamtimo one rechi koje su nam ostale da I sachuvamo ih od zaborava. Zato je moj odgovor na pitanje " Umemo li da govorimo srpski jezik?" : NEMAMO POJMA!!! :mrtav:

 

Pakao! Boja fonta je vrh, verovatno je devojcica u toj nekoj prolaznoj fazi treba je razumeti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Da, koristimo previshe stranih rechi, ali ja nemam nishta protiv toga. Engleski jezik se koristi shirom sveta I gotovo da nepostoi osoba koja ne zna barem nekoliko rechi na tom jeziku I koristi ih. Zbog toga se engleski jezik smatra jezikom budutjnosti I jezikom koji tje uskoro govoriti svi stanovnici planete Zemlje. Ukoliko izbacimo rechi engleskog naroda iz upotrebe smatratje nas glupim I staromodnim ali ipak netjemo koristiti pravi srpski jezik zato shto je jezik nashih predaka skoro nestao I mnoge rechi su zamenjene stranim rechima chije poreklo ne znamo. A glavnim krivcima se smatraju ratovi, okupacije I migracije raznih naroda. Mnogi nisu svestni toga da nash jezik nestaje. Po mom mishljenju treba da nastavimo sa korishtjenjem stranih rechi, ali da ne zaboravimo nash jezik. Za neke rechi koje koristimo je vetj odavno zaboravljen prevod na nash jezik I zato treba svi da se potrudimo da zapamtimo one rechi koje su nam ostale da I sachuvamo ih od zaborava. Zato je moj odgovor na pitanje:"_Umemo li da govorimo srpski jezik?"_: NEMAMO POJMA!!! :mrtav:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...