Jump to content

eBook readeri


Demonic_Alliance

Recommended Posts

Pre par meseci sam u USA pazario Pocketbook Pro 902. Izasao me $330. Pakovanje je prilicno minimalisticko ali se dobije futrola (sleeve tipa) koja deluje prilicno robusno, sto je u slucaju Kindle-a jos 30-40 dolara.

 

U pitanju je 9.7" tablet rezolucije 1200x825. Posto je to zapravo ukrajinski proizvod, znaci da softver podrzava sve zive i nezive encodinge i jezike. Takodje podrzava gomilu formata, sa dosta opcija za zoom, reflow, margine, bookmarke, beleske, itd.

Nema touchscreen, sto mu je jedina mana, ali nema ni Kindle DX koji mu dodje kao ekvivalentan proizvod, a kosta nesto vise.

Ima akcelerometar, 2Giga internog flesa i prima MicroSD. Zadnji poklopac mu je metalni, sto znatno doprinosi cool osecaju dok ga citate.

Kako je na njemu linux, i sav softver je opensource, postoji forum sa aplikacijama za njega, a po defaultu su instalirana 2 PDF readera, i rideri za sve poznate ebook formate, ukljucujuci i DOC i RTF. Ima set widgeta tipa kalendar, sat, i sl, i mp3 plejer.

Mogu da mu se dodaju aplikacije i igre, ima

Ima WiFi i browser, mada od toga ne treba ooekivati mnogo vise od basic browsinga, a ima i RSS reader, i par igara instaliranih.

 

Kao sto rekoh, veoma je konfigurabilan, a redovno izlaze updateovi za njega.

 

Sam ekran je u Wizplex tehnologiji, koja se odlikuje malo beljom belom ali i malo svetlijom crnom od Pearl-a, tako da je efekat otprilike isti. Daleko bolji je od SiPix-a koji koristi Prestigio od 6" koji se moze naci kod nas za otprilike iste pare.

 

Baterija mi je izdrzala oko 2 meseca, a citao sam svasta, i pustao muziku nekoliko sati... Znaci da bi izdrzao jedno poduze letovanje, sa sve slusanjem muzike u putu.

 

Jest malo anoniman proizvod, ali za sad radi odlicno. Ako naletite na njega, necete se pokajati, a ima i da se kupi negde u zemljama EU.

 

Inace u dilemi sam bio izmedju Sony-a od 7" i ovoga, ali (iako Sony ima touch) ovaj je prevagnuo, i drago mi je zbog toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Зар није touchscreen заправо мана. Мислим, основна функција је читање књига, а touchscreen екрани би требало да имају непријатнији одсјај и замарају очи након дужег времена

Share this post


Link to post
Share on other sites

Зар није touchscreen заправо мана. Мислим, основна функција је читање књига, а touchscreen екрани би требало да имају непријатнији одсјај и замарају очи након дужег времена

 

Touch tehnologija nema veze sa tehnologijom prikaza. To je samo sloj preko ekrana. Znaci mozes da imas e-ink ekran sa touch-om. Npr postoji verzija ovog mog readera (ali tad nije bila jos dostupna, tek se ocekivala) PocketBook Pro 903, koja je isti djavo kao ovaj 902 sa dodatkom touch tehnologije (i nekog note-taking softvera), a i ovi soniji 650 i 950 isto tako imaju e-ink Pearl i touch-enabled su.

 

Tako da touch moze samo biti prednost - normalno, kom se ne svidja, ne mora da koristi :)

 

Naravno kad smo kod tehnologije prikaza, meni je e-ink daleko bolji za citanje od LCD-a... Uostalom za 50-ak dolara vishe sam mogao da pazarim iPad, ali principijelno - nisam, ne zato sto ne varim Apple, nego zato sto sam hteo bas e-ink.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Ljudi, ima li ko nekog pouzdanog švercera Kindla ovde u BG-u? Znam da mnogi šljakaju sa Apple proizvodima, pa kapiram da mora biti neko i za Kindle. Ne daje mi se domaćim lopurdama polovina cene uređaja za njihove "troškove carinjenja". Može info i na PM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 10 months later...

nesto razmisljam da uzmem neki ebook reader.

 

sad su poceli da ih prave sa pozadinskim osvetljenjem, sto je kao fora kul i ceo hype se digao oko toga, ali ono sto mene zanima je kako prikazujeu PDF? to je daleko najvaznije od svih ostalih feature-a.

 

jel ima neko kindle ili nesto slicno, i kakva su iskustva po pitanju nabavke kod nas? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mala ispravka - nije pozadinsko osvetljenje, jer bi to ubilo poentu e-readera. Osvetljenje je LED tipa i dolazi sa ivica. Kindle obični i Paperwhite (sa pozadinskim osvetljenjem) možeš da nabaviš sa američkog Amazona potpuno legalno, ali postoji mogućnost da te carina pozdravi sa jedno 20-30€.

 

Što se PDF-a tiče, Kindle ga odrađuje sasvim dobro (koliko se može očekivati od uređaja dijagonale 6").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam drugu za rodjendan kupio Kindle pre nekih mesec dana, sve ukupno me je sa postarinom kostalo 84 evra. Imas mogucnost samo preko najskuplje vrste dostave da uzmes, tako da problem sa carinom stvarno ne bi trebao da imas, a i stigne tipa za 2/3 dana.

 

Inace definitivno, ja sam koristio dosta readera, ali bez ikakvog hype Kindle je definitinvno najbolji.

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

možeš da nabaviš sa američkog Amazona potpuno legalno, ali |postoji mogućnost da te carina pozdravi sa jedno 20-30€.

 

Ja sam drugu za rodjendan kupio Kindle pre nekih mesec dana, sve ukupno me je sa postarinom kostalo 84 evra. Imas mogucnost samo preko najskuplje vrste dostave da uzmes, tako da problem sa carinom stvarno ne bi trebao da imas, a i stigne tipa za 2/3 dana.

 

 

koliko je kostao sam uredjaj, a koliko postarina (dadzbine se placaju na zbir ta dva)?

posto si isao preko najskuplje postarine (a u tom slucaju 99.9% prolazi kroz carinu, kao DHL i slicni), i izasao te je 84 evra, to znaci da verovatno nisi platio carinu, zar ne?

 

jel zna neko trenutno vazece propise: do koje vrednosti posiljke se ne placa carina? pre je bilo nesto 20 EUR, pa su podigli na 70 EUR. koliko je sad?

---

 

bacio sam oko na paperwhite koji kosta 90 EUR (120$), pa pokusavam da izracunam postarinu i dadzbine na sve to, jer lihvarima sa carine necu da dam nista sto bas ne moram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je 70€ prag za robu koju dobijaš od pravnih lica, ali oni često arbitrarno puštaju i do 100€, posebno ako je manji paket i piše Amazon na njemu, jer pretpostave da je unutra knjiga, pa neće da se cimaju (kao što se vidi na primeru Lunarovog ortaka). To što je najskuplja vrsta dostave ne znači ništa jer i dalje ide USPS-om, a ne kurirskom službom, što je zapravo srećna okolnost u našem slučaju, jer DHL/TNT i ta bagra deru uši bez milosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

paperwhite je imao bagove u prvoj seriji, citam po blogovima kako su neki ljudi zamenili prve primerke (priznali su im reklamaciju u vezi greske sa osvetljenjem ekrana, sa obrazlozenjem da je losa serija, i poslali im nove komade). e sad, koliki je to procenat ne znam, ali sto kazes, do proleca nece biti ni vazno jer ce da ispeglaju sve..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Zamro je taj koncept veceg ebook readera zbog prevelike cene.

Ima u oglasima kupujem/prodajem, neki lik prodaje kindle DX, on ima 9,7" e-ink ekran, kosta 250e(mnogo je to za ebook, barem meni, mada je i nov kostao 300-400e), ali on se vise ne proizvodi.

Ne verujem da ces kod naci nesto jeftinije sto se tice veceg formata, jedino iz inozemstva posto ima jos nekoliko prozivodjaca vecih eridera, medjutim i njima su cene paprene.Kindle DX je bio medju jeftinijima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupis tablet za te pare... zasto bi iko za te pare jurio kindle. A sto se tice velicine Kindlea je savrsena, mozes u dzep da stavis, nije tezak, i to je generalno velicina knjiga, tako da dobijate tacnu razmeru 1:1 prema stranici iz knjige.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ko ima ovaj kindle s tastaturom nek klikne ctrl+alt+m u glavnom meniju,imaju dve igrice kao easter egg. :haha:

Mali rivju ovog mog

 

Pozitivne strane:

-e ink daje osecaj papira bukvalno.Ne zraci, nema problema sa uglom gledanja, bas kao da je odstampano na papiru.Ekran je malo peskiran da ne bi bilo odsjaja,tako da izgleda kao da je papir u facikli.

-6" ekran je dovoljan za bukvalno svaku knjigu koja se stampa, sve je pregledno, moze 7+1( :mrgreen: ) velicina slova da se izabere, zatim nekoliko fontova, rastojanje izmedju redova, i da birade broj reci u redu i naravno rotacija ekrana po zelji.

-Baterija bolesno dugo traje jer se trosi samo kad menjas stranicu ili ceprkas po meniju ili pokusavas da surfujes po netu preko wifija ili 3g-a.

-Sto se tice stripova, svi u formatu alana forda ili mange su idealni.

-posto imam zvucnike, moze da pusra i mp3(naravno nije to plejer tako da nema opcija, ekvilajzera, preseta, i opcija pustanja), reprodukcija zvuka predobra.Za audio knjiige savrsen.Takodje i obicne knjige u opciji text-to-speech odradjuje u Stiven Hoking fazonu.

-sa tastaturom se lako 'fataju beleske, lakse se brouzuje, pretrazuje recnik itd....sto se ne moze reci za obicnu verziju gde moras levo-desno da teras do zeljenog slova,dok je touch verzija laksa,manja za prostor koji zauzima tastatura,ali nekome ce mozda smetati sto virtuelna tastatura zauzme onda pola ekrana.

-Na ledjima je gumirana plastika,kao na telefonima tako da nece tako lako skliznuti iz ruke, a i tu su futrole u obliku rokovnika da ga stite.

-Kvalitetno je izradjen, brzo se pali, seta kroz menije, ergonomican je, tasteri se odlicno ponasaju

-Upravljanje uredjajem je idiot proof.Lako je i registrovanje i deregistrovanje uredjaja.

-4 giga memorije(1giga ode na sistem, 3 ostaju za skladistenje) sasvim dovoljno i za audio knjige i za gomilu obicnih kao i za npr mjuzu neku ambijentalnu da mu siba u pozadini dok cita.Nema potrebe rokati kolekcije od po nekoliko hiljada naslova pa onda na kraju procitati od svega toga 2 knjige.

-brdo knjiga je dostupno.Projekat Gutenberg, razni torenti itd...moze se iskopati skoro sve sto vam pa'ne na pamet, a ko ne zna ili nece da se cima, moz' i da kupi na amazonu sta zeli.

 

eventualne mane:(za mene licno nema ili mi ne smeta)

-refreshuje svaku stranu(zacrni se ekran za tren) Ovo je na najnovijoj generaciji kindlova uradjeno tako da se refres desi tek posle nekoliko strana(nekad 3 nekad 5,sve zavisi) Nekima to smeta,meni ne ionako ne klikcem dok ne procitam stranicu,tako da mi taj tren ne smeta.

-model sa reklamama-reklame se pojave na ekranu kada je ugasen, tj kao screensaver, obicno nove knjige koje se nude(mada je meni poslednja dva dana panasonikov brijac :mhihi: ) i to se menja tj updateuje svaki put kada se nakacis na wifi ili 3g

Kindle-with-Special-Offers-Chase.jpg

i u pocetnom meniju se ta reklamica nalazi na dnu ekrana.

BGR-Amazon-Kindle-Touch.jpg

i to je sve od reklama.Nekima to smeta i smara ih tako da to mogu da uklone ili jailbreakovanjem kindlea, slanjem tj uplatom amazonu da ukloni ili jednostavno kupovinom uredjaja bez reklama koji je onda skuplji za 20 do 50 dolara.

Dakle ne utice na citanje samo je tu kad je kindle ugasen(model bez reklama ima neke skrinsejvere i slike pisaca,dakle skoro pa isti kurac) i kada je na glavnom meniju u dnu ekrana.

 

-Browser

to je pod opcijom eksperimentalno.Dakle radi kao i svaki pretrazivac jedino sto sve prikazuje sto je staticko,dakle nema video snimaka,samo slike...e da i gif moze.

u bukmarkovima vec ima vikipedija, fejs, twiter, njujork tajms, amazon itd,tako da to prikazuje bez problema, a za clanke ima opcija-artical mode, tj da lepo procitas tekst kako valja i dolikuje bez zumiranja i td.

Takodje mailovi mogu da se pregledaju, dakle ono najosnovnije sasvim ok odradjuje.Jbg kome treba za surf i multimediju neka uzme tablet, ovome je primarna funkcija citanje knjiga.

 

-PDF cita ga,ali mora se zumirati sto otezava sve jer je ekran 6".Nezakljucane pdfove moze da prikaze kao artical mode,ili predefinisani modovi-uvelicavanja,puna velicina itd.Dakle isti problem kao i kod svih e book readera kada je ovaj format u pitanju.Naravno pdf se uvek moze konvertovati u format koji odgovara normalnoj upotrebi.Za to mogu da posluze Calibre(za sve moguce oblike konertovanja iz bilo cega u bilo sta) kao i program k2pdfopt(najbolji za PDF formate) ili da se jednostavno posalje mail amazonu sa subjectom--convert i to ce uraditi oni.Ako se sa kindlea salje naplatice vam zavisno od povezanosti, a preko kompa je dz.

-Stripovi veceg formata su zajebani dakle ista boljka kao sa pdf-om,zumiranje,drkanje levo desno....

 

-osvetljenje

dakle posto je eink kao list papira tj knjiga i ponasa se kao knjiga u mraku, dakle lampa mora da je tu.Resenja su ili futrola sa osvetljenjem ili one lampice za citanje sto se kace i na knjige ili ovaj novi paperwhite kindle koji u sebi ima osvetljenje.

 

-nedostatak prosirivanja memorije.Mnogima vidim da to smeta.'oce ljudi da zguraju sve zivo sto imaju pa im je malo 4giga(tj 3) ili najnoviji koji su osakaceni na 2giga(odnosno 1giga,jer 1 ode na sistem), medjutim tu je i amazonov klaud za dz od valjda 5 giga,ne secam se.

 

Sve u svemu najbolja investicija ikad.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji model imas, kako si narucio i koliko kosta?

 

htedoh da uzmem paperwhite, ali nije bilo na sajtu - ne salju u srbiju taj model, mozda ce kasnije.. mnogo bre zakeraju.

 

uzeo sam tablet za surfovanje i emajliranje, ali nema teorijiske sanse da citam knjigu na tabletu jer previse zamara oci..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...