Jump to content

Posao


Guest Administrator

Recommended Posts

pozdrav za bracu programatore..

 

neki ovde znaju, bavim se front end developmentom i UI dizajnom (ne znam ni ja tacno)..nisam na nekom ko zna kakvom profi nivou kao gospoda gore, ali trenutno mogu da si priustim neki pristojan zivot od frilensovanja..

vezano za ovo sto je neko pomenuo da fali programera i znanja kod postojecih..

naime, ne bih sad da se hvalim, ali covek za koga radim mi kaze da je pregledao vise desetina losih, srednjih i dobrih portfolia i u svakom su se ljudi toliko nalagali da je to strasno..on im posalje test da urade, oni se pogube..

i onda je naisao na moj portfolio, koji nije vrhunski da se razumemo..

ali kakav je - takav je, bar je iskren..odmah smo krenuli da saradjujemo na obostrano zadovoljstvo i izuzetno smo fer jedan prema drugome..

 

inace, od pocetka sam u celu pricu usao sa svescu da necu nauciti ovaj posao za 3 meseca, od pocetka bio realan prema sebi i u startu izbacio pretencioznost, aroganciju itd..

i najbitnija stvar - bio sam jezivo uporan i pored toga sto sam morao da radim mnogo drugih stvari zbog gole egzistencije, sto sam hiljadu puta dizao ruke od svega i hiljadu puta se vracao..znaci totalan Alogija momenat

 

na tu cinjenicu sam ponosan i to pricam okolo ljudima do granice neprijatnog natrljavanja na nos.. kad mi ponekad nesto nije islo, ja sam davio DedMena ili Shajningemija :wub: (eto neke koristi od Juma)..

i evo mogu da kazem da sam u zadnjih godinu dana strasno napredovao i na dobrom sam putu..

 

inace frilensovanje je klaustrofobicno.. :4evralone:

 

bolje raditi u firmi, sto cu za nekoliko meseci ponovo i pokusati..

 

ako neko cita ovaj post i hoce da se bavi ovakvim ili slicnim poslom, mozda mu i pomogne u neku ruku :mrgreen:

  • Upvote 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

u mom slucaju mnogo, jer sam uglavnom sam ucio i cesto sam prekidao ucenje jer sam morao da radim totalno druge stvari, kao sto sam naveo gore..

ogromna je prednost ako imas nekog ko ce da ti stoji nad glavom i usmerava te i ne moras da se cimas za kintu na drugoj strani..

moje interesovanje za ovo datira jos iz 2010-te, ali sam tek u zadnjih godinu dana u ozbiljnijoj prici..

 

ako si neko ko je trenutno materijalno obezbedjen, i mozes da priustis da ne radis nista drugo, budes ucio bar 2-3 sata dnevno minimum(sto vise to bolje naravno), ubacis se u Alogija mod, ne nerviras se sto ti ne ide, pitas nekog iskusnijeg za misljenje, pomoc, sta god, ego zakljucas u podrum - prognoziram da ces za nekih 10 - 15 meseci moci da napravis rezultat kojim ces biti zadovoljan..ali to ne znaci da je to kraj ucenja..

ja sebe smatram pocetnikom jos uvek, bez obzira sto pristojno zaradjujem od ovoga..

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 sati dnevno minimum kao svaki posao se posveti radu, citanju, i ostalo. Najbolji proces

 

1. Zadaj sebi zadatak (tipa napravi sajt za omiljeni bend, samo najosnovniju info stranu za pocetak)

2. Guglaj kako da krenes (nadjes neki up to date tutorijal, imas torenta kol'ko hoces, nadjes prvo HTML / CSS for absolute beginners, nadjes neki iz 2015)

3. Odradi kao u video-u. Gledas sta radi, pauziras, odradis ti isto tako, isprbas da l radi itd.

4. Kad zavrsis, ponovis sve opet bez gledanja tutorijala. (vrati se na korak 2 prvi put, a onda na korak 1, odradis taj zadatak koji si sebi napravio)

5. Kad obrnes ceo proces, vratis se na korak 1 i zadas sebi tezi zadatak.

 

Sto rece Fapril za 5-6 meseci ces imati kakvu takvu osnovu, sto vise projekata odradis, sve ces bolji biti. Ovo ti je bukvalno grind prvih godinu, dve.

Edited by ShinigаmY
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

bitna stvar - džabe ti sav trud ako te to zaista ne zanima

moguće je da ćeš zavoleti nakon nekoliko meseci, ako to trenutno nije slučaj, ali besmisleno je nastavljati ako se takva osećanja ne jave nakon tog perioda

 

s tim će doći i još nešto - nećeš ni primećivati koliko sati trošiš na rad, niti ćeš ga shvatati kao obavezu, već ćeš konstantno razmišljati o tome, čitaćeš sve na šta naiđeš, prosto će ti to postati sastavni deo svakog dana, a ne samo ciljano odvojenog vremena

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

poslednje 2 kuruzove poruke potpisujem 100%.

 

ako te ne zanima programiranje, to je najsmorniji posao i pravo mucenje, jer zahteva koncentraciju, detalje i ta igra se igra na iskustvo. ako te zanima programiranje, onda cak i ako na poslu ne radis to, dodjes kuci i posle posla drkas neke svoje projekte samo zato sto to volis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

svaka čast faprile, ljubim te u golu egzistenciju :D

 

aj i ja da otvorim svoju front end development dušu

 

kretao sam dvaput i oba puta sam se previše rasplinjavao... imao sam programiranje u srednjoj školi i bio sam odličan i što je bitnije mnogo sam to voleo... pravio sam neke igrice u paskalu vrste turbo i delfiju, duša me boli što ih više nemam da se smejem...

 

ali krenem sad tako po tutorijalima malo html, malo css, malo javascript, sve kao jasno, sve prosto, pa onda jedan u tutorijalu krene o bootstrapu pa se pogubim, pa o jQuery, pa o css resetu, 960grid sistemu, risponsiv dizajnu, a ja budala sve bih odjednom a ne znam de mi je glava... i onda se nešto desi da me prekine i zajebem... tako oba puta... narednih BAR mesec dana sam natovaren od jutra do mraka ali od marta verovatno krećem ponovo, treća sreća... samo nisam ni potpuno ubeđen da je isplativo, gledajući konkurse i freelance poslove skoro nikad ne nalazim samo tu kombinaciju html/css/javascript, čini mi se da uvek traže još nešto... neam pojma...

Edited by johnnyzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

A što Srbija ne vrbuje tamo nekog bubuljičavog Indijca / Pakistanca / Libanca?

 

Stalno se žale ovi iz IT-a u Srbiji koliko posla ima da više prosto ne može da se nađe ljudi. Pa dobro, što ne zaposlite neke iz gore navedenih država, njih ima koliko hoćeš? Čak i znam primere firmi gde su im stizali CV-jevi iz Indije ali boli kurac naše ljude da se cimaju da pričaju svi engleski zbog jednog radnika. Čak i kad ti dođe neki "važan" klijent svi pričaju engleski 5 minuta pa se onda prebace na srpski, jebe im se.

 

"

 

Aj ti ponovo pročitaj šta sam napisao.

 

Ko, bre, spominje pravljenje sajtova, uozbilji se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ johnyzzz

cepaj html, css, javascript i angular. radi neke realne projekte koje sam sebi zadas za vezbu. ne rasplinjavaj se. i cim se upoznas sa osnovama i uradis par projekata konkurisi negde kao junior. nema boljeg mesta da pocetnik nauci nego na poslu.

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali Angular O.o Koji ce moj pocetniku Angular? Samo zato sto je popularan framework (bio, danas je React)? Tako mi je dosao jedan lik koji je kao radio Angular.js a ne zna scope hoisting, closure i ni jedan patern I kao kalemljenje na sve to, nije nikad koristio jQuery (imam razloga zasto pitam naravno, ne mora da ga zna u prste) ... Nakotilo se previse framework-asha koji vide fensi rec i odmah krecu da ga uce napamet, naprave dva projektica i to je to. Nidje veze nit debele podloge za to izucavanje.

Edited by ShinigаmY

Share this post


Link to post
Share on other sites

gledajući konkurse i freelance poslove skoro nikad ne nalazim samo tu kombinaciju html/css/javascript, čini mi se da uvek traže još nešto... neam pojma...

 

Ima toga koliko hoćeš, obučavao sam burazera od nule da radi html+css+javascript plus par drugara (nešto sam kao pomagao Faprilu), buraz sad ima platu nekih 800 evra čini mi se.

 

Cepaj jQuery, Bootstrap, malo responsive i to je to. Ako stave još nešto u oglas tipa sass i less to se savlada u roku od par dana.

 

Angular je sranje, zaobiđi to za početak, samo javascript i jQuery će da ti radi posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

najlakse ce DANAS da nadje prvi posao u front endu ako poznaje angular ili neki drugi framework koji NIJE najnoviji i najpopularniji na netu. ima logicnih razloga za to koje developeri mahom ne kapiraju, a ticu se budzeta i poola ljudi koji mogu da iznesu projekat.

 

mozda se za godinu dana stvar promeni, ali bilo koji framework da zna, bice zanimljiviji firmi da ga zaposli.

 

jquery se podrazumeva.

ako zna node, to je isto pluscina prilikom zaposljavanja.

 

e da, za pocetnika je bolje da se zaposli u firmi koja nema svoj proizvod nego radi za vise klijenata. tako ce raditi sa vise tehnilogija i (sto je jos vaznije) steci ce samopouzdanje da se snadje u nepoznatom stacku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...