Jump to content

Posao


Guest Administrator

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Centralna štamparija novca bez pokrića odlučuje, preko svojih dragih političara-koordinatora, ali i multinacionalnih tajkuna, koja će zemlja biti ekonomski razvijena, a koja ne.

To je kompleksan princip koji je do tančina usavršen i primenjuje se danas na 90 % zemalja u svetu.

100 % zapadnih zemalja, zaključno sa jednom Nemačkom, ima standard koji je neodrživ i koji nije na realnim osnovama.

Što se tiče obrazovanja i naučnih istraživanja, lako je NASI ili nekoj drugoj američkoj instituciji ili povlašćenoj korporaciji da vrbuje nekog tamo autističnog i bubuljičavog Indijca, a koji je genijalan za nuklearnu fiziku, kada se lova nemilosrdno upumpava u budžet.

Prošla su ta vremena suštinskih otkrića koja su zaista koristila čoveku, sada je akcenat na polju veštačke inteligencije i robotike. Imaju gomilu tih korisnih budala iz Indije, Pakistana i Libana , daju im neku crkavicu, 300 puta manju od prosečne zarade nekog prosečnog fudbalera, ali opet 100 puta veću od one crkavice koju bi dobili u matičnim državama. Podrazumeva se da uz njihovu svesrdnu pomoć (otkrića) grade Vrli novi svet. Neću da se vozim Uberom dok sam živ, vozaće me moj crno-beli fijaker.

 

A što Srbija ne vrbuje tamo nekog bubuljičavog Indijca / Pakistanca / Libanca?

 

Stalno se žale ovi iz IT-a u Srbiji koliko posla ima da više prosto ne može da se nađe ljudi. Pa dobro, što ne zaposlite neke iz gore navedenih država, njih ima koliko hoćeš? Čak i znam primere firmi gde su im stizali CV-jevi iz Indije ali boli kurac naše ljude da se cimaju da pričaju svi engleski zbog jednog radnika. Čak i kad ti dođe neki "važan" klijent svi pričaju engleski 5 minuta pa se onda prebace na srpski, jebe im se.

 

Skoro sam video jedan citat koji lepo sumira neke stvari kod nas:

 

"If your culture doesn't like geeks, you are in real trouble. "

Bill Gates

Edited by Dead Man Walking
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nekako ne mogu da skontam taj deo da u IT-u ima previse posla a da nema dovoljno ljudi. Mislim da je glavni problem taj da svi zele Full Stack Unicorn Developere with a hint of DevOps, a ne zele da primaju i obuce ljudi koji realno 95% sa fakulteta izadju neuki, ili nespremni za real life probleme. To je problem i u mojoj firmi, 15 puta sam predlagao da zaposlimo neke juniore koje cemo za 2 meseca obuciti da peglaju sve sto im se baci, al ne, svi traze coveka koji je ceo stack, zna sve zivo ...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da potvrdim za zaposljavanje u IT-u, kvalitetnih programera koji traze posao ima kolko i snega u junu. U trenutnoj firmi vec jace od godinu dana cesljam i drzim tehnicke intervjue kandidatima za back end developere, ne zna se ko je gori. I oni koje zaposlimo ne izdrze vise od tri meseca. Dodje lik sa navodno 10 godina iskustva koji ne ume u Guglu da pronadje kako otvoriti popup. Ili lik koji dve nedelje radi na projektu bez ikakvih problema ili pitanja, svaki dan se pokupi i ode sa posla u trenutku kad se zavrsi radno vreme i onda u petak uvece kaze da on nije ni pola uradio i da ne moze da radi za vikend. A sve treba da bude gotovo u ponedeljak.

 

Sto rece Shinigamy jedini nacin je da nadjes neko klinca juniora pa da ga obucavas. Sto nije neko resenje kad ti konstantno iskacu ozbiljni projekti na kojima treba raditi. Ili kad ne mozes da priustis da ti senior developer pola nedelje bude zauzet sa njima. Na stranu i sto medju tim potencijalnim juniorima ima gomila likova koji hoce odmah platu od bar 800 evra zato sto su tako procitali na Blic92.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni reče bivši kolega da svi koje zaposle toliko ne znaju da su počeli ili da zapošljavaju nekog ko bar zna da igra fudbal (imaju neki turnir) ili u slučaju dizajnerki / QA neke koje imaju što veće sise.

Pa realno :haha: QA treba samo da klikce i da pobrka stvari, i to je to. Ko nekad sekretarice :D Doduse, ne omalovazavam profesiju da se razumemo, poznajem jednu devojku koja radi automatizacije QA, pise svoje unit testove, automation testove i ostalo, programiranje kao i svako drugo. Al 95% su kliktasi. A sto rece Nightfall, 10 godina ljudi iskustva, pitas ga Dependency Injection ili neku tako stvar koja se stvarno maltene non stop koristi u OOP ili funkcionalnom programiranju, i on blene u tebe. Stanje u drzavi je takvo da su svi culi da u IT ima para i sad svi hoce deo kolaca, a zapravo prave od IT neku vrstu drzavnih firmi, ko Indijci sto rade godinama.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače, pošto vidim da ove ima par ljudi koji se ozbiljnije interesuju za ekonomiju, marketing itd, skoro sam objavio svoj prvi članak na LinkedInu, pa ako nekog zanima, nek baci pogled.

svidja mi se clanak. i sustina i nacin pisanja.

 

 

Mislim da je glavni problem taj da svi zele Full Stack Unicorn Developere with a hint of DevOps, a ne zele da primaju i obuce ljudi koji realno 95% sa fakulteta izadju neuki, ili nespremni za real life probleme. To je problem i u mojoj firmi, 15 puta sam predlagao da zaposlimo neke juniore koje cemo za 2 meseca obuciti da peglaju sve sto im se baci, al ne, svi traze coveka koji je ceo stack, zna sve zivo ...

 

uzrok tog problema je sto neki vlasnici firmi i dalje misle da je ovde lako naci senior developera i da takvi ljudi cekaju u redu za posao. realnost je da ni jedan senior developer ne trazi posao vec jedno 3-5 godina unazad i da im treba oko 2-3 nedelje da promene firmu (a najcesce ih druge firme cimaju putem licnih poznanstava).

 

drugi problem je sto softverske firme koje se bave outsourcingom ne zele da daju pare na obucavanje ljudi (uglavnom) jer to kosta vremena i novca. cena toga je da ljudima dosadi posao i idu dalje, a problemi sa novim tehnologijama se resavaju tako sto u firmi uvek postoji par genijalaca koji mogu da skapiraju bilo koji framework za nedelju dana u dovoljnoj meri da pokrpe projekat i da budu produktivni (a zapravo uce u toku projekta).

 

Ili lik koji dve nedelje radi na projektu bez ikakvih problema ili pitanja, svaki dan se pokupi i ode sa posla u trenutku kad se zavrsi radno vreme i onda u petak uvece kaze da on nije ni pola uradio i da ne moze da radi za vikend. A sve treba da bude gotovo u ponedeljak.

 

za to je kriv iskljucivo project manager ili team lead, ili kako god se zove osoba zaduzena da vodi taj projekat (sa strane razvojnog tima). ako takva osoba uopste postoji u timu. :) neke domace firme jos uvek ne kapiraju da ta uloga mora da postoji u svakom projektu koji nije trivijalan. a kad skapiraju, daju tu odgovornost najiskusnijim programerima, sto je losa praksa koju treba izbegavati (jer onda ti ljudi niti mogu da rade developement kako valja, niti znaju da vode projekat, komuniciraju sa klijentima itd).

 

Pa realno :haha: QA treba samo da klikce i da pobrka stvari, i to je to. Ko nekad sekretarice :D Doduse, ne omalovazavam profesiju da se razumemo, poznajem jednu devojku koja radi automatizacije QA, pise svoje unit testove, automation testove i ostalo, programiranje kao i svako drugo. Al 95% su kliktasi.

 

po meni je QA (i to bas ti "kliktasi") uzasno bitan deo posla. dobar QA vredi neverovatno mnogo i to firme ne kapiraju (zato su i najmanje placeni). naci dobrog QA coveka je vrlo tesko, jer se mnogo njih prijavi i na intervjuu, znaju sta znaju i to je ok. ali tek posle provalis da li je neko aljkav ili pedantan (a to je jako vazno za njih) i da li razume od svake tehnologije po malo (dobar QA ne treba da zna da programira ali treba da razume ceo stack). dobar QA je retka zver jer to treba da bude osoba koju ne mrzi da 100 puta gleda jedno isto i koja zna tacno gde sta stoji na front-endu, i najvaznije - treba da zna da opise tiket toliko detaljno da developer za 10 minuta skapira gde je problem i resi (a ne da developer gubi vreme pokusavajuci da reprodukuje nesto sto QA nije detaljno opisao).

 

mislim da od svih intervjua koje sam drzao (a drzao sam mnogo) mogu da kazem da sam nasao eventualno jednu ili dve dobre osobe za QA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

za to je kriv iskljucivo project manager ili team lead, ili kako god se zove osoba zaduzena da vodi taj projekat (sa strane razvojnog tima). ako takva osoba uopste postoji u timu. :) neke domace firme jos uvek ne kapiraju da ta uloga mora da postoji u svakom projektu koji nije trivijalan. a kad skapiraju, daju tu odgovornost najiskusnijim programerima, sto je losa praksa koju treba izbegavati (jer onda ti ljudi niti mogu da rade developement kako valja, niti znaju da vode projekat, komuniciraju sa klijentima itd).

 

Tacno sam znao da ce neko ovo da kaze. :D

 

Stoji to. Al majku mu ako znam dokle mi je rok i vidim da nisam uradio ni pola necu da cekam petak uvece da kazem da nista nisam stigao da uradim i jos napomenem da mi ne pada na pamet da radim za vikend. A dan pre toga sve ide po planu i super. Ako nista drugo bar nam se Project manager podsetio da nikad ne veruje developerima na rec. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smorismo narod sa IT-em, iz wc solje iskacemo ko Vucic :haha: Salu na stranu, za PM imam samo najlosija iskustva, par puta sam licno resavao probleme sa klijentima direktno nakon sto PM pogresno shvati, prenese i ostalo, zasere JIRA board ili tako nesto. Imam samo jedno pozitivno iskustvo, a brdo PM sam upoznao i radio, lik je bio Soft Arhitekta u IBM i presao je nakon 10-15 godina u menadzment. Sve se resavalo u okviru instant. Nema cekanja, nema fokusa na gluposti, direktno u srz i bas sam uzivao radeci sa njim, cak sam pricao sa njim o procesima i nacinu rada, maltene ga smatram svojim mentorom. Sve ostalo, PM koji dolazi sa menadzment fakulteta i vise se bavi sales-om nego menadzmentom, nabedjen i tako to, sve najgore im zelim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...