Jump to content

Posao


Guest Administrator

Recommended Posts

Hmm...

Iz mog iskustva, ako neko stvarno želi da uspe ( sada definicija uspeha je relativna, može biti ogromna plata, veliko mesto, beneficije, itd itd ) naćiće načina i to isključivo svojim znanjem.

Naravno, hiljade je slučajeva gde debeli bumbari bez mozga sede u direktorskim foteljama za 100k dinara i ne rade ništa jer nisu sposobni ali to je svakodnevnica, koju moraš da ostaviš po strani ako stvarno želiš da uspeš. Uvek, pa i u najrazvijenim zemljama, a ne samo u ovom mutantu od države, biće takvih ljudi.

Ali opet se vraćam na znanje, to je alfa i omega uspeha. Kako ćeš doći do tog znanja i kasnije se prodati zavisi od hiljadu faktora, ali svakako jednom kada uspeš da izgradiš sebe kao stručnjaka ne vidim razlog zašto bi brinuo oko posla.

Ja sam siguran da bi 95% ljudi kojima bi sada bila ponuđena recimo plata od 500e u opštini ili nekoj državnoj instituciji prihvatili to bez problema, ne razmišljajući o tome da sebe stavljaju u kavez gde će vegetirati ( i za to biti dobro plaćeni ) i ostati na istom nivou godinama. Ali šta posle? Šta kada se promeni vlast? Šta kada se smanjuje broj zaposlenih. Oni najtvrdokorniji će se pretvoriti u poltrone i na ovaj ili onaj način naći nešto slično, velika većina će se naći ispred zida koji ne možeš da preskočiš tako što ćeš bilo kom potencijalnom poslodavcu reći " ej pa znaš, ja imam 10 godina iskustva "rada" u opštini".

Zato, usavršavanje, krađa znanja, bukvalno svakodnevni napredak u korak sa tehnologijama i napretkom iz te oblasti u kojoj radite i jednog dana će se sve to isplatiti. Onog dana kada vas budu jurili za posao, a to sigurno neće raditi neki prevarant sa sumnjivim kapitalom, već ozbiljne kompanije, kojih ima kod nas, koliko god neko mislio drugačije. Jednostavni i dugoročni cilj uvek mora da bude stremljenje ka situaciji gde sebe vidite kao najboljeg stručnjaka iz vaše oblasti. Možda naravno nikada nećete dostići taj nivo, ali svaki korak napred je plus i veća šansa za vas.

Ja sam poslednja 2 posla upravo dobio na taj način, gde su mene jurili, bilo ih je još gomila u međuvremenu koje sam odbio, ali dok sam došao do te pozicije morao sam da prolazim sve i svašta, od rada za platu koju pa skoro sigurno 100% od vas ne bi ni pomislilo da radi preko omalovažavanja i gaženja, do nekih situacija sa ne baš srećnim spletom okolnosti. Ali ono što me nikada nije pustilo na miru je želja za napredovanjem ( u intelektualnom i praktičnom smislu ) i želja za još većim znanjem.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

par saveta za mladji svet ovde..

  1. onog momenta kad te menadzer/shef slaze ili zajebe - nastavi da budes super kao i do tad, i pocni da trazis drugi posao. jer novi posao se najbolje trazi kad vec radis. onaj ko te jednom slaze za neku "sitnicu", sigurno, 100% ce te zajebati kad mu to bude islo u korist i sledeci put. tu nema greske. vecina ljudi su picke i kukavice iz raznih razloga, zato misle da znaju da "upravljaju ljudima" tako sto ce im pricati bajke za koje znaju da su male sanse da se realizuju, i onda kad sve propadne ce reci "jeba ga, vise sila".
  2. nikad nemoj da se svetis ni da likujes kad nadjes bolji posao, ni da zatvaras vrata, uvek budi kul. instinktivno ljudi zele da natrljaju u lice bifsoj firmi "nasao sam bolje mesto, veca mi je plata, jedite govna". time se nista ne dobija, bolji su odgovori tipa "bila mi je potrebna promena, hocu da probam nesto drugo, zelim da se razvijam u drugom smeru, itd". keep cool.
  3. ono sto nije napisemeno i u mailu - kao i da nije receno.
  4. kad nadjes bolji posao i odlucis da das otkaz, kazes to sefu i on ti ponudi vecu platu - ne treba da ostanes na starom poslu, jer je sef vec poceo da ti trazi zamenu i ne veruje ti.
     
  5. ostani u kontaktu sa ljudima sa bivseg posla. tesko je definisati sta znaci "ostati u kontaktu", posto to podrazumeva da ste bili u kontaktu dok ste zajedno radili. sve se svodi na licne odnose, ko s kim ide na rucak, ko s kim ostaje posle sastanka za spiku koju drugi ne treba da cuju, ko kome cini usluge na poslu, itd.. zajednicki interes stvara dobre veze i ko ume da prepozna sta druga strana zeli, taj je car. i nikad se ne zna, mozda te kolega sa bivseg posla preporuci u svojoj novoj firmi, itd.
  6. pre nego sto budes unapredjen, treba da pokazes da znas da radis taj posao na koji pretendujes. to zaheva da ti sef veruje, da bi ti uopste poverio takve zadatke. kako se stice poverenje sefa, to je vec drugo pitanje i vise ima veze sa socijalnim vestinama nego sa ekspertizom. mnogo puta sam video eksperte kojima se ne veruje jer im je nastup neubedljiv.

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

i skill koji uvek pomaze, nezavisno od toga sta radis i na kom mestu:

 

smislen govor i mogucnost da izgovoris razgovetno bar tri vezane prosto prosirene recenice

 

 

prosto je neverovatan je broj ljudi koji nis u stanju da izgovore i jednu recenicu bez kilo podstapalica, zamuckivanja i ponavljanja

koliko god da si dobar us vom poslu, to je nevidjen minus

 

ako ne znas ili imas tremu - vezbaj, koristice

Share this post


Link to post
Share on other sites

par saveta za mladji svet ovde..

  1. onog momenta kad te menadzer/shef slaze ili zajebe - nastavi da budes super kao i do tad, i pocni da trazis drugi posao. jer novi posao se najbolje trazi kad vec radis. onaj ko te jednom slaze za neku "sitnicu", sigurno, 100% ce te zajebati kad mu to bude islo u korist i sledeci put. tu nema greske. vecina ljudi su picke i kukavice iz raznih razloga, zato misle da znaju da "upravljaju ljudima" tako sto ce im pricati bajke za koje znaju da su male sanse da se realizuju, i onda kad sve propadne ce reci "jeba ga, vise sila".
  2. nikad nemoj da se svetis ni da likujes kad nadjes bolji posao, ni da zatvaras vrata, uvek budi kul. instinktivno ljudi zele da natrljaju u lice bifsoj firmi "nasao sam bolje mesto, veca mi je plata, jedite govna". time se nista ne dobija, bolji su odgovori tipa "bila mi je potrebna promena, hocu da probam nesto drugo, zelim da se razvijam u drugom smeru, itd". keep cool.
  3. ono sto nije napisemeno i u mailu - kao i da nije receno.
  4. kad nadjes bolji posao i odlucis da das otkaz, kazes to sefu i on ti ponudi vecu platu - ne treba da ostanes na starom poslu, jer je sef vec poceo da ti trazi zamenu i ne veruje ti.
     
  5. ostani u kontaktu sa ljudima sa bivseg posla. tesko je definisati sta znaci "ostati u kontaktu", posto to podrazumeva da ste bili u kontaktu dok ste zajedno radili. sve se svodi na licne odnose, ko s kim ide na rucak, ko s kim ostaje posle sastanka za spiku koju drugi ne treba da cuju, ko kome cini usluge na poslu, itd.. zajednicki interes stvara dobre veze i ko ume da prepozna sta druga strana zeli, taj je car. i nikad se ne zna, mozda te kolega sa bivseg posla preporuci u svojoj novoj firmi, itd.
  6. pre nego sto budes unapredjen, treba da pokazes da znas da radis taj posao na koji pretendujes. to zaheva da ti sef veruje, da bi ti uopste poverio takve zadatke. kako se stice poverenje sefa, to je vec drugo pitanje i vise ima veze sa socijalnim vestinama nego sa ekspertizom. mnogo puta sam video eksperte kojima se ne veruje jer im je nastup neubedljiv.

 

Aplauz za savete, i vezao bih za boldovano jedan savet koji sam nazalost kroz sopstveno iskustvo naucio:

 

Na posao se dolazi da bi se radilo a ne pravilo drustvo. Puno ljudi ti se cine da te gotive, ali uglavnom im je bitna korist, i nakon 17h te ne vide nigde. Bice par (ili jedna) osoba sa kojima se zgotivis od starta i kojih se trebas drzati, i odrzavati kontakt van posla. Sa ostalima koji te ne skontaju od starta na novom poslu, i koji ti se fejk smeskaju, samo ignore gde god. Ja sam se zajebo par puta jer sam dobar, pomazem kome treba pomoc bezuslovno, a onda mi se to obije o glavu i nikako da naucim, da na poslu, samo svoje dupe cuvas.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Topla preporuka da pratite ovaj sajt: http://startit.rs/

 

Pre je to bio samo blogić al sad je već ozbiljnija priča.

 

I za one koji imaju i za one koji nemaju posao, ne morate se baviti IT-om konkretno. Da sad nemam posao i da nemam iskustva i da mogu da priuštim sebi da nemam primanja neko vreme pridružio bih se bolje nekom startapu i radio za džaba nego radio makar šta.

 

Osim poslova ima puno korisnih saveta, recimo za čitanje a osim toga i besplatnih kurseva za programiranje.

 

Svakako bolje štivo za čitanje od b92, blica i ostalih gluposti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas je izaslo, valjda u sluzbenom glasniku broj 59,

ovo o angazovanju na odredjeno u javnom sektoru

svi koji su bili angazovani od marta 2014, imaju produzenje do daljnjeg

 

Koji sam kralj poluinformacija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aplauz za savete, i vezao bih za boldovano jedan savet koji sam nazalost kroz sopstveno iskustvo naucio:

 

Na posao se dolazi da bi se radilo a ne pravilo drustvo. Puno ljudi ti se cine da te gotive, ali uglavnom im je bitna korist, i nakon 17h te ne vide nigde. Bice par (ili jedna) osoba sa kojima se zgotivis od starta i kojih se trebas drzati, i odrzavati kontakt van posla. Sa ostalima koji te ne skontaju od starta na novom poslu, i koji ti se fejk smeskaju, samo ignore gde god. Ja sam se zajebo par puta jer sam dobar, pomazem kome treba pomoc bezuslovno, a onda mi se to obije o glavu i nikako da naucim, da na poslu, samo svoje dupe cuvas.

 

slazem se. zato sam i rekao da "zajednicki interes stvara dobre veze". ne treba sad biti "najbolji ortak sa svima", ali mahom se ljudi skontaju kad rade na istom projektu, i prodju kroz ista sranja, pa znaju kako ko radi. ima ljudi koje bih mirne savesti mogao da preporucim za posao, jer tacno znam kako se ponasaju u kakvoj situaciji. svasta postoji, pa i ljudi koji su mi ovako ok za druzenje, ali kad je frka na poslu - odjednom postanu picke i upiru prstom u druge (recimo, takvi mogu biti ok kao developeri u nasem poslu, ali nikad nikad kao team lead-ovi)... te stvari ne znas dok ne prodjes za ljudima neki zajednicki radni staz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod mene je drugacije

ekipa na poslu je takva da sumnjam da biko koja jaka advokatska kancelarija ima slicnu atmosferu. mi mnogo vremena provodimo zajedno i van posla, od izlazaka i fudbala, do putovanja

 

sto se tice zaposljavanja preko veze, to su u javnom i privatnom sektoru razliciti pojmovi

 

u privatnom se prima na preporuku, sto nikako ne znaci da ce neko je tako dobio posao tu i ostati, dok se u javnom radi o sasvim drugim razlozima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deskception :haha:

 

koji ce ti djavo glutamin :D

 

Pomaze mi po nekad kad me pukne neka luda upala kada preteram u teretani, dosta brze prodje (barem meni tako radi). Samo zbog toga. Ostalo ne osecam neku preteranu korist, kroistim ovih 500g vec nekih 3-4 meseca, ne trosim mnogo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...