Jump to content

Posao


Guest Administrator

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Naravno, treba potpisati taj prestanak.....

Izbacio sindikat info da ce se svi ugovori obnoviti. Svejedno, danas radim. Pa i bez ugovora.

 

update

 

i dalej idem na posao

stiglo mi na gajbu resenej o otkazu, zakljucno sa 30.06.

i 60 dana prava na zalubu

 

jos uvek nema zvanicne price o novom ugovoru, ali kazu iz sindikata da ce biti sutra ili u petak

 

s ozbirom na ovo sto je kuruz rekao

moracu da se pozabavim tom pravnom stranom

da ne bude posle, evo ti ugovor na par meseci

 

član 37. stav 6. Zakona o radu

 

Quote

Ako je ugovor o radu na određeno vreme zaključen suprotno odredbama ovog zakona ili ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme.

 

dakle, dve opcije

ako ugovor o radu na određeno sadrži neke odredbe protivne zakonu u pogledu trajanja radnog odnosa, odnosno ukoliko zaposleni nakon isteka ugovora o radu na određeno vreme ostane da radi još pet radnih dana, ima sva prava kao da je zaposlen na neodređeno, što znači da može tužiti poslodavca ukoliko ovaj nakon proteka tih pet dana smatra da je radni odnos prestao

 

sama činjenica ostanka na radu u navedenom trajanju se dokazje na različite načine - zvaničnom evidencijom o dolaženju na posao, ako postoji, snimcima sigurnosnih kamera, dokazima o tome da je zaposleni zaista radio nakon isteka ugovora (mejlovi, projekti...), saslušanjima svedoka... šta god je moguće u konkretnom slučaju

 

srpski sudovi su generalno naklonjeni zaposlenima, tako da bi zaposleni kojem poslodavac onemogući da dolazi na posao u ovakvom slučaju vrlo verovatno uspeo i sa zahtevom za donošenje privremene mere vraćanja na rad za vreme trajanja spora, što može potrajati godinama

cleardot.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ovo je možda važilo pre 15-20 godina. Danas ti apsolutno NIKO neće dati internship, a posebno ne stalno zaposlenje, ko god da ti je veza, ako nemaš znanje i sposobnost da radiš taj posao. Pare jesu ogroman podmazivač u toku školovanja - ja bih bio kerov kurac da se moji nisu odricali svega i svačega radi mojih kurseva jezika i pizdarija - ali kad dođe zaposlenje na red, tu si stvarno sam samcijat.

 

Naravno, govorim o ozbiljnim poslovima u privatnim firmama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali kad dođe zaposlenje na red, tu si stvarno sam samcijat.

 

Naravno, govorim o ozbiljnim poslovima u privatnim firmama.

 

veze i urgiranja i te kako funkcionisu kad su u pitanju privatne, velike i jake firme. narocito politicke veze, kad se recimo uticajan otac cuje sa nekim CXO-om, njegovo dete dobije internship odmah posle faksa, a ubrzo potom i posao. takav potez se veoma isplati poslodavcu. znam samo jedan slucaj kad se takav klinac pokazao kao odlican strucnjak, ostalo su sve mediokriteti, sto nije nista strasno jer i mediokritet moze da radi - ali lakse ce se zaposliti mediokritet iz bogatije/uticajnije familije nego mediokritet bez ledja.

 

ono gde veze ne pomazu su manje privatne firme koje se takmice na vrlo konkurentnom na trzistu i gde nema prostora u budzetu da 10 sposobnih ljudi koji znaju posao pokriju slabo znanje i manje rada nekog 11-og.

Edited by imaginos
  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi direktori velikih firmi koje iole znam dobili su posao preko veze. Eventualno kasnije skaču iz firme u firmu isto na poziciju direktora i bez potezanja ikakve veze, samo na konto toga što su tamo negde pre bili direktori ALI su to opet ljudi koji su preko veze (i uz veliko lično zalaganje) došli na visoku poziciju. Jedino što ne bi uspelo bez veze, bez obzira na samopregor.

Do dana današnjeg verujem da se na visoku poziciju ni u velikoj privatnoj firmi ne može doći bez veze. Da li je to porodično-kumovska veza, da li je to (mnooogo mnogo ređe) korisno drugarstvo sa kurtom i murtom, bratimljenje i opijanje po splavovima i sve što ide u paketu sa vikend seks-ekskurzijama na "seminare" i sl.

(Edit: Viđala sam da mrljav kadar dolazi na visoku poziciju u velikoj firmi bez veze ali tek u fazi njenog restrukturiranja - jer nema ko drugi da dođe.)

Edited by jelchica
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi direktori velikih firmi koje iole znam dobili su posao preko veze.

 

taj nivo pozicija (CXO nivo, direktori, itd) se ni ne trazi preko oglasa, nego se dogovara drugim kanalima... ;)

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali poenta je da se obično dodeljuje po principu protivusluge a ne u skladu sa stručnošću (mislim, kakvu ulogu ima stručnost kad su svi u državi povezani kao creva; stručnost = koliko ti znaš prave ljude i koliko me je neko tvoj zadužio/koliko će(š) mi trebati sutra).

Možeš biti izvanredan menadžer ali jbg batice, CxO je ipak rezervisan za nekog drugog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi direktori velikih firmi koje iole znam dobili su posao preko veze. Eventualno kasnije skaču iz firme u firmu isto na poziciju direktora i bez potezanja ikakve veze, samo na konto toga što su tamo negde pre bili direktori ALI su to opet ljudi koji su preko veze (i uz veliko lično zalaganje) došli na visoku poziciju.

 

Ne verujem. Veze odakle? Neko zna vlasnika firme i ubedi ga da zaposli njegovog sina na direktorsku poziciju bez prethodnog iskustva da se brine o njegovom biznisu?

Uostalom ti o Srbiji pričaš a priča je bila šira.

 

Takođe ako nije preko oglasa ne znači da je preko veze, u većini slučajeva takvi ljudi se "kradu" drugim firmama. Onaj ko je dobar menadžer ili CxO uvek dobija razne ponude između kojih može da bira, neće sigurno slati CV na oglas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko zna vlasnika firme i ubedi ga da zaposli njegovog sina na direktorsku poziciju bez prethodnog iskustva da se brine o njegovom biznisu?

Da. Prvo će grejati klupu na nižim pozicijama ako je baš žutokljun, ali biće sprovođen ka fotelji.

 

Takođe ako nije preko oglasa ne znači da je preko veze, u većini slučajeva takvi ljudi se "kradu" drugim firmama. Onaj ko je dobar menadžer ili CxO uvek dobija razne ponude između kojih može da bira, neće sigurno slati CV na oglas.

To ne sporim, taj deo nije problem i to nije veza, ali da bi se ušlo na taj nivo (u Srbiji) treba ti veza.

Nije problem kako se kasnije horizontalno rotiraju direktori, problem je ulaznica za taj svet.

Svi direktori koje znam (ne kažem da sam preiskusna) su deca nekih bivših predsednika opštine i sličnih korisnih ljudi.

S druge strane, znam mnoge mlade talentovane učene i doučene vredne menadžere koji će verovatno ostati večno da rade za 40-50 hilj. od 8 do 20 h jer nema ko da ih progura u C-suite. Jbg, neko mora i da dirinči, a zna se ko neće.

 

Uostalom ti o Srbiji pričaš a priča je bila šira.

Otkud sad to? Gledam i prethodnu stranu, ne uočavam pomen inostranstva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj ko je dobar menadžer ili CxO uvek dobija razne ponude između kojih može da bira, neće sigurno slati CV na oglas.

Upravo tako

Likovi sa takvim iskustvom zapravo i ne otkrivaju CV. Njih drugi jure, a ne obrnuto

Jbg niko nije lud da da šansu žutokljuncu u npr. fabrici automobila. Ako nemaš interno kandidata juriš ljude koji su to već radili.

 

Ovo je možda važilo pre 15-20 godina. Danas ti apsolutno NIKO neće dati internship, a posebno ne stalno zaposlenje, ko god da ti je veza, ako nemaš znanje i sposobnost da radiš taj posao. Pare jesu ogroman podmazivač u toku školovanja - ja bih bio kerov kurac da se moji nisu odricali svega i svačega radi mojih kurseva jezika i pizdarija - ali kad dođe zaposlenje na red, tu si stvarno sam samcijat.

 

Naravno, govorim o ozbiljnim poslovima u privatnim firmama.

Mislim da mašiš poentu.

Ovde je u pitanju je pogled na svet koji se formira usled okolnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ne sporim, taj deo nije problem i to nije veza, ali da bi se ušlo na taj nivo (u Srbiji) treba ti veza.

Nije problem kako se kasnije horizontalno rotiraju direktori, problem je ulaznica za taj svet.

Svi direktori koje znam (ne kažem da sam preiskusna) su deca nekih bivših predsednika opštine i sličnih korisnih ljudi.

S druge strane, znam mnoge mlade talentovane učene i doučene vredne menadžere koji će verovatno ostati večno da rade za 40-50 hilj. od 8 do 20 h jer nema ko da ih progura u C-suite. Jbg, neko mora i da dirinči, a zna se ko neće.

 

Onda ti douceni i vredni menadzeri, talentovani, nemaju dovoljno iskustva i veza da bi uspeli da postanu CxO (ili bilo koji iz C*O). Jednostavno, moras imati brdo iskustva, moras biti poznat u smislu da ljudi cuju za tebe da si uradio neke odlicne stvari, da si poslovao sa takvim ljudima. Tada ce dobiti sansu da ih ukradu. Firma u kojoj radim u poslednje vreme je pokrala brdo nekih menadzera koji su super iz Volvo-a, StenaLine i tako jos nekih giganta iz Skandinavije. Jednostavno, takvi ljudi ti trebaju. A ne mlad i talentovan, takve mozes da dovedes pa da obucavas da ti budu mid level. C suite je rezervisana za prave ljude i zverke. (osim u Srbiji u vecini pilicarskih firmi)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Prvo će grejati klupu na nižim pozicijama ako je baš žutokljun, ali biće sprovođen ka fotelji.

 

Ja bratu rođenom ne bi dao da raspolaže mojim kapitalom ako znam da ne zna da radi posao a ne nekom sinu prijatelja. Ne verujem da je tako čak ni u Srbiji osim ako ta pozicija nije čisto marionetska. Ne možeš "napraviti" vrhunskog menadžera od nekoga ko nije za taj posao.

 

Ulaznica za taj "svet" je samo iskustvo i mnogo godina rada u guzici. Kad kažem iskustvo naravno da je politika bitna ali to zavisi od tebe koliko kontaš da se na više pozicije ne dolazi zato što si dobar radnik nego ima tu još mnogo faktora, ali to i dalje nema veze sa "vezom".

 

Mislio sam da je šire od Srbije zato što je comic bio na engleskom i priča je univerzalna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda, ali ja pre mislim da se ne razumemo oko pojma šta je "veza" ili možda bolje "nepotizam". Čak i da je tako u Srbiji i da jeste vezano za politiku to opet nije "preko veze" jer su ti ljudi "isplivali" po nekim kvalitetima koji su potrebni da bi firma profitirala ili su tu samo marionete.

 

Ma čak i da je udruženje lopova nećeš zaposliti nekog ko ne zna da krade i zbog koga ćeš završiti na robiji :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Setih se maločas drugarice opasnice vrednice pametnice koja se bori (jedna ogromna domaće-strana firma) za bolju poziciju, javila joj je direktorka (recimo u petak) da će biti unapređena.

U ponedeljak - e znaš šta, dušo, odlučeno je da ipak niko, pa ni ti, ne može da bude unapređen. Štednja, stezanje kaiša itd.

Šta je bilo? Neki drugi direktor je čuo da se otvara to novo mesto za nju, na brzinu je doveo svoju štićenicu na tu poziciju (koju je dugo čekao da uglavi) a moja drugarica... Pa jbg.

 

Da, definitivno je nezahvalno diskutovati dok ne definišemo šta je "veza".

Edited by jelchica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, ne vredi generalizovati. To što je u tvojim očima opasnica vrednica pametnica je možda preambiciozna oštrokodža bez manira u nečijim drugim.

U krajnjem, svaka firma ima svoju "kulturu", a retke su one koje stvaraju okruženje u kome želiš da radiš na sebi.

Jedino što te godine nauče je da znaš šta si u stanju da progutaš, a šta nisi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad čujem takvu priču mogu samo napisati par mogućnosti koje mi padaju na pamet:

 

1) To se sve nije baš tako odigralo i drugarica ima prilično subjektivnu verziju priče, dobro bi bilo čuti i drugu

2) Drugarica možda jeste bolja radnica ali možda nije bolja za tu poziciju, možda taj drugi direktor više veruje toj štićenici ili ona poseduje neke druge kvalitete

3) Firmi jednostavno nije bitno ko će biti na toj poziciji stoga to baš i nije ozbiljna firma bez obzira koliko radnika trenutno zapošljava

4) Ta firma jednostavno nije za nju i treba da potraži drugu

 

Generalno mislim da je poslednja stvar koju trebaš da radiš u takvoj situaciji da kriviš nekog tamo nadređenog zato što ti nisi unapređen. To je totalno pasivna situacija i način razmišljanja u koji kad jednom uđeš teško se iskolebati.

Hoćeš da kažeš da si ti sve uradio kako treba a neko tvoje kvalitete nije prepoznao, dobro, šta te briga, ideš dalje dok ih neko ne prepozna, ili jednostavno nisi uradio dovoljno. Ali ne možeš tvrditi da su lošiji ljudi iznad tebe i da te još to pogađa? Ako je to istina što se onda motaš u društvu koje ti se uopšte ni ne sviđa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne odobravam njen angažman u toj firmi otpočetka iz 100 razloga, ali lako je biti selektor iz fotelje.

Slažem se da nikako ne vredi generalizovati. I izjavljujem da se moje generalizacije ne odnose na ultra-mlade sektore (IT itd.).

Lično preferiram da očekujem nepravdu pa da se pozitivno iznenadim nego da maštam o fer pleju u Srbiji pa da se razočaravam.

Gledam neke ljude koji se kidaju za šargarepu koju nikad neće dobiti jer nisu podobni (dobiće samo pat-pat po leđima).

Moj savet za mladog stručnjaka (ne IT-ovca! :haha:) koji je rešio da jednog dana (ali ne pred penziju) ima dobru platu, ženu koja ne mora da radi, vikendicu na Zlataru, humano radno vreme, a nije dobro porodično povezan: Ne nadaj se. Samo će ti isisati mladost, snagu i zdravlje.

A ako sad ispada da smo ja i ljudi koje znam i o kojima pričam zapravo potpuno subjektivni i nesnađeni, e onda jebiga baš.

 

Jbg, mračim, ali to je ono što sam do sada videla. Volela bih da je mnogo, mnogo drugačije.

 

Dodatna poenta: "Lako" je dobiti posao. Preteško je dobiti humano radno vreme uz platu sa kojom možeš da imaš pristojan ljudski život (bez jahte) i ta, malobrojna radna mesta, uglavnom su vrlo rezervisana.

 

 

Grrr, ne volim kad se ovoliko raspišem

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepo receno.

 

i da, uvek ce da bude pajsera koji imau vecu platu i nista ne rade jer su nekad bili neciji neko, a u medjuvremenu se izmenjala garnitura, ali ih ipak niko ne dira, "za svaki slucaj".

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...