Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Izvinjavam se, na onim linkovima je iznos u USD, a na tvojim u EUR. Nije šija nego vrat. A i tvoji izvori potvrđuju da je 2006-2008 dug bio niži nego 2000. Tj. 8 milijardi je svakako manje nego 14, zar ne? I ne zaboravi da je PIO fond bio prazan 2000. Nula, ništa, rupa. Tj. da se nismo zaduživali, penzioneri bi pocrkali do zime 2002. Sreća pa su već 2004. glasali za SRS i SPS.

Da građani nisu ovce, ne bi bilo ni krize. Nažalost, ne postoji sitem koji će od stada napraviti uređenu grupu. A ti se teši da je kapitalizam uzrok tome i da će neka Marskova reinkarnacija ispraviti to.

Edited by Dead Man Drinking
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nači odlučio si da se držiš opštih klišea i nečitanja do kraja teksta?

npr

1. piše da je Srbiji oprošten deo duga 2000. godine, što znači da ih nije vratio DOS, već da se samo zadužio za taj iznos

2. nigde nisam rekao da je DOS bio gori od SPS. Još manje sam rekao da Sloba nije neoliberal, naprotiv. Sloba, Đinđić i Vučić su neoliberali.

dodaću 3.

mislio sam da je to opštepoznata stvar al naglasiću da je DOS namerno predstavio GDP Srbije kao niži no što jeste, kako bi u odnosu na dug izgledao premalo, kako bi im se oprostio što veći dug i poslala i po koja investicija. 

Đinđić je tražio Maršalov plan za Srbiju, nikad ga nije dobio. Sem toga, to pokazuje da čak i rast koji je kasnije zabeležen još ostaje upitno jel pravi rast ili postepeno ubacivanje onog prikrivenog GDP-a od ranije.

No, mislim da je to previše komplikovano za tebe trenutno. Misim ako tolike mesecima moram da ponavljam da je Sloba neoliberal a ne socijalista i da veze lik nema sa marksizmom jer je bio američki bankar, kako da mrdnemo s mrtve tačke

18 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Izvinjavam se, na onim linkovima je iznos u USD, a na tvojim u EUR. Nije šija nego vrat.

https://www.statista.com/statistics/412794/euro-to-u-s-dollar-annual-average-exchange-rate/

 

e da, nije šija a nije ni vrat

 

Edited by Srbin Hamza

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ti po starom dobrom običaju umišljaš šta drugi misle i govore i odgovaraš na to :d

Izvini, moj link je greška. Evo držimo se tvog gde je 8,8 milijardi 2008. veće od 14,1 milijardi 2000. Je l to sad ok? Takođe, prema tvojim izvorima, spoljni sug se bukvalno prepolovio, sa nešto više od 10 mlrd, na nešto manje od 5

http://www.makroekonomija.org/wp-content/uploads/javni-dug.png
https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1540223&print=yes

I zar zaista misliš da je unutrašnji dug bio samo 4 mlrd? Sećaš li se kako su poslovale firme 90-ih?
https://pescanik.net/ko-je-stvarno-opljackao-srbiju/

Znam da je deo duga oprošten, bilo je na svim vestima tih dana. Ali kakve to veze ima? Poenta je da je neka politička opcija sačuvala/dobila nešto novca, a ne navukla ljudima bedu na vrat. Takođe, znam da je najveći deo privatizacija odrađen u tom periodu. Ali ukupan novac dobijen od privatizacija od 2001. do 2012. je oko 6 mlrd. Za taj iznos nas je SNS zadužio za 3 godine, tj. to je sitno.

Dalje, prilično sam siguran da niko ovde ne misli da je Sloba bio socijalista. Svi znaju da je bio samo i jedino kriminalno govno. Svi osim tebe, koji iz nekog razloga misliš da je bio nešto drugo. Da bi neku administraciju prozvao neoliberalnom ili socijalističkom, ona mora da radi u uređenom sistemu. Tako da je ok da za npr. Trudoa kažeš da je neoliberal. Ali za ova naša govna ovde možeš da kažeš jedino da su kriminalci i bitange.

Što se našeg BDP-a tiče, on se od '45 do danas prikazuje većim nego što jeste. S druge strane, onaj ko daje nekome tolike novce, vrlo dobro zna u kakvom je stanju država. Evo opet je haos, i opet će svi biti iznenađeni sledećom krizom. Osim Amiša i sličnih grupa, njih te stvari ne dotiču

Share this post


Link to post
Share on other sites

svaki neoliberal traži što manju administraciju i što slabiju vladu

svaki marksista što veću administraciju i što jaču vladu

svaki marksista malo briga za slobodu govora...

i lako se vidi kako to uvek završi i zašto.

 

slobodno tržište >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> bata šiptar 

 

-----------

 

reći da je srbija (neo)liberalna je retardiranost svog reda, koju samo neki retard zatupljen ideologijom može da opali. srbija je elementarno kastinsko društvo, čak ni to, čak i manje od toga, i kastinsko društvo je neki sistem, ovo je negde na nivou pećinske zajednice. ali to je poenta - sve što nije marksizam je loše i ne vide se nijanse i razlike i nebitno je da li država funksioniše ili ne, da li je najbogatija na svetu ili je srbija,  nije marksistička i ne valja, to je to. 

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dead Man Drinking

ma šta mi napriča. Uzeo si jednu godinu i na osnovu toga zaključuješ o doprinosu DOS ekonomiji Srbije? Aj ne blamiraj se više. Ili nauči da čitaš. Dakle, 2000. godine je spoljni dug bio 10 milijardi, 2012. je bio 8.6 milijardi. Isti period, unutrašnji dug 4 milijarde popeo se na 6 milijardi. Napredak? Koji kurčevi napredak.

Šta ti radiš, vadiš jednu cifru iz jedne godine a ne sveukupnu, generalnu situaciju? Transfer blama osećam. Ogroman, i kurac me boli, na obrezanom mestu.

A tek kad se pogleda u dinarima, javni dug 2000. godine 845 milijardi, 2008. tvoje omiljene 778 milijardi, i onda 2012. godine 2.000 milijardi. Dakle, o inflaciji ćemo ćutati.

I dalje se bavimo elementarnim stvarima jer si nesposoban da priznaš da su svi oni kriminalna govna. Sloba je napisao knjigu još osamdesetih godina, za koju svako ko je pročitao tvrdi da je neoliberalna. Šta ja treba da radim, da bauljam kroz svet tako u nedogled kao ti, pa da ne kapiram da je lik objasnio šta će da radi? Daj molim te, sačuvaj me sopstvene sramote i upinjanja da dokažeš da neki režim nije bio govnarski u Srbiji.

@truliandedzombileš!

kakva glupa, trula podela po pitanju državnih nadležnosti. Npr, Sloba je predvodio ANTIBIROKRATSKU REVOLUCIJU i neko će da tupi da je on npr posledica marksizma (doduše, neki drugi na forumu to lupetaju).

S druge strane, to što misliš da kastinsko društvo nije neoliberalno govori mi samo da nisi čitao neoliberale. Oni se zalažu za dom lordova, sa poslaničkim mandatima koji traju po 15 godina, i poslanici mogu biti samo osobe koje ispune uslove, finansijske i po starosti iznad 45 godina. Dakle - OLIGARHIJA iliti KASTA. I to sve lepo piše kod Fridriha Hajeka.

A takođe su proslavili takozvane austrijske landesvatere, iliti očeve zemlje, tako da po austrijskim vukojebinama vladaju razni landesvateri i pitaju se za sve u svojim okruzima. U pitanju je upravo kastinski sistem paša i subaša, prepisan od strane Palme Jagodinca, koji redovno svoje podanike šalje malo na more, malo u Austriju!

O čemu hoćete još, o tome da je do pre par decenija u Švajcarskoj postojalo robovlasništvo? Možemo i o tome.

Samo nemojte mnogo da mi prodajete te priče o slobodnom tržištu, jer neoliberalizam nije laissez faire.

P.S. Inače, slobodno tržište je kad NEMAŠ:

1. Svetsku trgovinsku organizaciju

2. Međunarodni monetarni fond

3. Svetsku banku

4. Evropsku investicionu banku

5. Evropski investicioni fond

6. Evropsku banku za obnovu i razvoj

7. ko zna kakve evrooazijske međunarodne ifnansijske institucije

 

ove institucije KONTROLIŠU tržištu i samim tim tržište nije slobodno. Mojne lažete ljude da je ovo slobodno tržište po uzoru na klasični liberalizam, kad niečga od toga nije bilo u eri klasičnog liberalizma

Share this post


Link to post
Share on other sites

36 minutes ago, Srbin Hamza said:

S druge strane, to što misliš da kastinsko društvo nije neoliberalno govori mi samo da nisi čitao neoliberale. Oni se zalažu za dom lordova, sa poslaničkim mandatima koji traju po 15 godina, i poslanici mogu biti samo osobe koje ispune uslove, finansijske i po starosti iznad 45 godina. Dakle - OLIGARHIJA iliti KASTA. I to sve lepo piše kod Fridriha Hajeka.

 

Jeste, svi liberali se za to zalažu i svima je to najbitnija, centralna ideja.

Aj ne seri.

 

A čak i d ajeste, to je i dalje bolje od onoga što smo imali u društvima koja su postavljena po idejama marksizma - oligarhiju koja je to postala puškama i otimačinom. U liberalnom kapitalizmu u  1% neko novi i uđe, neko Peruna mi i ispadne, a u marksizmom zadojenim državama se iz privilegovanih 1% ispadalo samo kada vrhovnom vođi tako dune. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

haha i opet se vraćamo na to da nekoga muči neki konkretan režim a ne marksizam kao takav

iako je Titova Jugoslavija bila monarhija i državni kapitalizam

U kapitalizmu 1% nastaješ tako što prodaješ naftu Hitleru pa onda tvoja familija dobije dva predsednika SAD

Ili kad kao Švajcarci dozvoljavaš robovlasništvo do 1990. godine ili daš ženama pravo glasa osamdesetih

Na kraju se svodi na to da neko misli da je Miša Anastasijević bolji od Peka Dapčevića. Jeste kurac.

Smetao vam je Hamdija Pozderac? Eo vam ga Vučić :haha:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa da...

 

zato što su nas komunjare vratile u prvobitnu fazu sticanja kapitala...

 

jer da

normalno je i prirodno da radiš, zaradiš, ostaviš svojoj deci i njima omogućiš bolji start... tako funkcioniše ljudsko društvo, ljudski mozak. zato su komunjare i pokušale da unište porodicu... zato i sada kvazi-klevičari na zapadu prvi udaraju na porodicu.

Edited by truliandedzombileš!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 minute ago, truliandedzombileš! said:

:haha::haha:

Ne neki,

Svi konkretni režimi zadojeni marksizmom.

SVI.

 

svi konkretni kapitalistički režimi su u nekom trenutku svoje istorije imali:

robovlasništvo

decu u rudnicima

spaljivanje veštica

koncentracione logore

kolonijalno pljačkanje i imperijalizam generalno

partije ili lidere koji podržavaju Adolfa Hitlera

a neke su bile i otvoreno fašističke i odgovorne za desetine miliona mrtvih

 

sve redom :haha:

1 minute ago, truliandedzombileš! said:

pa da...

 

zato što su nas komunjare vratile u prvobitnu fazu sticanja kapitala...

 

jer da

normaln oje i prirodno da radiš, zaradiš, ostaviš svojoj deci i njima omogućiš bolji start... tak ofunkcioniše ljudsko društvo, ljudski mozak. zato su komunjare i pokušale da unište porodicu... zato i sada kvazi-klevičari na zapadu prvi udaraju na porodicu.

to nisu levičari nego neoliberali u lažnoj opoziciji

Hilari Klinton je desničar, Barak Obama je desničar, Trudo je desničar, Makron je desničar

jbt, a što Marks nije uništio sopstvenu porodicu? :haha:

Porodica je praktično poslednja brana od neoliberalnog-mafijaškog kapitalizam Trudoa, Makrona, Blera, pa do srbskih mongoloida

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja rekoh kvazi-levičari, desničari sigurno nisu.  

Neka nova autoritativna levica. Jer čak i oni u svojoj gluposti i slepilu znaju da je marksizam previše glupa ideja da bi se njome bavili (mada se i njome bave).

Ne podržavaju slobodu govora, bore se za jednakost ishoda (a ne samo za jednakost pristupa pravima i slobodama),  bore se za kulturnu uravnilovku, globalisti... To desnica nije.

 

Ja znam da si ti slepca i da misliš da si samo ti i šaka prosvećenih marksista prava levica i jedini ljudi na svetu koji nisu desničari i neoliberali, ali neće biti da je tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahahahaha, jednakost ishoda, dakle dotle smo došli, da se pozivamo na tupsona Džordana Pitersona, lika koji se blamira na youtube-u, jer je toliko neobrazovan da je jezivo ga slušati kako lupeta

levica nikad nije insistirala na jednakosti ishoda. Uostalom, ti kreteni američki koji to traže traže to prvenstveno za Ivanke Tramp i Melanije, a ne za radnike i radnice jer to ih ni ne zanima. To je feminizam za bogate, aristokratski feminizam, kurci-palci, radikalni feministi koji nikad nisu bili levičari

Kulturna uravnolovka ja apsolutna desnica. Nika levičari nisu propagirali kulturnu uravnilovku već su slavili književnost 19. veka i govorili o industriji kulture koja počinje sa Holivudom, koji pravi filmove za jedanaestogodišnjake. Npr, čitava Frankfurtska škola tvrdi da industrija kulture je kapitalistička kulturna uravnilovka, kako bi se zanemarila ekonomska eksploatacija

al kome ja pričam, liku koji misli da su levičari za kulturnu uravnilovku a ono desničari izvaljuju da je najbolje kada 90% ljudi na planeti nisu ni pismeni, jer tada se najbolje vlada

Levičari su oduvek bili najveći nosioci visoke kulture a ne rijaliti smeća koju je desnica proizvela. Rijaliti i jeste tvoje "slobodno tržište" sa konkurencijom, igračima i profitom. Market game. 

I šta sad, da se ovako vrtimo u krug, Trudo i Makron su EKONOMSKI DESNIČARI, a i KULTURNI DESNIČARI. Ono što si teo reći je da nisu konzervativci, koji bi bar branili visoku kulturu. Ali ja nisam ni reko da su konzervativci no DESNIČARI. Progresivci u Americi su DESNIČARI. To ne znači da se slažu u svemu sa konzervativcima, naprotiv, mislim da su konzervativci znatno normalniji, mada su svakako i oni DESNIČARI.

U Americi, kao ni bilo gde drugde na Zapadu, levice nema. Što bi rekao Čomski za izbor između Klinton i Trampa, to je izbor između desnice i ektremne desnice.

 

Kulturna uravnilovka i jednakost ishoda levica, kuku i lele bre

Pa šta to znači, da se marksisti zalažu da čistačica i lekar imaju istu platu hahahahaha 

joj bre jutjuberi

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobar post. jednakost ishoda je semantička zabuna jer se nešto slično pominje u jednom poznatom radu koji analizira domete i metodologiju jednakosti šansi u obrazovanju tako što sugeriše da se nivo realizacije jednakosti šansi treba gledati i kroz rezultate koji se uvedenim promenama postižu, a ne samo na nivou proklamacije (isto ono naše opšte mesto "imamo super zakone, ali šta je sa sprovedbom"), znači banalno i samorazumljivo pitanje, maltene jedno ništa. posle su to neki pogrešno razumeli, ali naknadnom analizom zaključeno je da ideja o "jednakosti ishoda" nikada u teoriji i policymaking-u u americi (amerika je neki referentni okvir za ovo jer je tamo zaoštreno rasno pitanje pa oni tu predvode istorijski) nije dosledno sprovedena i da se sve vrti oko načina merenja postignutog stepena jednakosti šansi.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nachi liberalni kapitalizam je sve od pocetka vremena pa do sada, a marksisticke ideje nikada nisu probane?

 

sve je desnica osim vas nekoliko sto ste provalili da je bolje diktirati nego biti slobodan

 

pa to, kao kada hriscaninu nesto kazes za religiju "nisu to pravi hriscani, ovako to treba blabla"

Share this post


Link to post
Share on other sites

btw, ja ne verujem u apsolutno slobodno trziste, jasno je da ono ne moze samo sebe da regulise,

ostvarenje neoliberalnih vlaznih snova je haos

kao sto je realizacija marksistickih fantazija tiranija.

 

rijaliti programi su dobar primer, ja bih to na neki nacin regulisao, ali ne zabranjivao. Jer ja za razliku od tebe bato, ti tako veliki humanista, a ja prljavi sebicni liberal, verujem da ce to ljudima dosaditi i da ce traziti nove sadrzaje, da covek postepeno od dole napreduje i razvija se. Za razliku od jugoslovenskih i svih drugih komunjara koji su kazes cuvali visoku kulturi - nabijali su je propagandno ljudima u glave, verujuci da ovi nisu u stanju sami do toga da dodju, pa smo nakon toga dobili eksploziju niske kulture i drustvo primitivnije nego pre tih rezima. Kako na balkanu, tako na istoku evrope i bliskom istoku. Pad diktatorskih rezima je svugde doneo sund i turbo religije, ne zato sto je to kapitalizam, vec zato sto je to nasilno potiskivano i zabranjivano. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

53 minutes ago, truliandedzombileš! said:

btw, ja ne verujem u apsolutno slobodno trziste, jasno je da ono ne moze samo sebe da regulise,

ostvarenje neoliberalnih vlaznih snova je haos

kao sto je realizacija marksistickih fantazija tiranija.

 

rijaliti programi su dobar primer, ja bih to na neki nacin regulisao, ali ne zabranjivao. Jer ja za razliku od tebe bato, ti tako veliki humanista, a ja prljavi sebicni liberal, verujem da ce to ljudima dosaditi i da ce traziti nove sadrzaje, da covek postepeno od dole napreduje i razvija se. Za razliku od jugoslovenskih i svih drugih komunjara koji su kazes cuvali visoku kulturi - nabijali su je propagandno ljudima u glave, verujuci da ovi nisu u stanju sami do toga da dodju, pa smo nakon toga dobili eksploziju niske kulture i drustvo primitivnije nego pre tih rezima. Kako na balkanu, tako na istoku evrope i bliskom istoku. Pad diktatorskih rezima je svugde doneo sund i turbo religije, ne zato sto je to kapitalizam, vec zato sto je to nasilno potiskivano i zabranjivano. 

jeste, Džastina Bibera je Tito rodio

 

 

51i5YxtM8qL._SX331_BO1,204,203,200_.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

sta time pokazujes? Da moja NEPOSTOJECA tvrdnja o kapitalistickim drustvima koja su dostigla apsolutno prosvetljenje nije tacna?

ljudi su pre zabave radi gledali gladijatorske borbe, javna pogubljenja, crnce i deformisane ljude u cirkusima... Danasnji fudbal, biber i kada miki djuricic zabode ivana gavrilovica je vosoka kultura za to.

dakle spor, ali siguran napredak i rast.

 

a ne komunjarsko silovanje s vrha 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...