Jump to content

Opeth


Baal

Recommended Posts

To je opet onaj fazon o kome pricamo na svake 2-3 godine kada izadje album nekog benda, muzika de facto moze da ti se dopadne ili ne, a da li je nesto kvalitetno ili ne opet to je druga prica. Svaki bend ima svoj uzor na koga se ugleda koji mu je inspiracija i te momente prepoznajemo dok slusamo muziku. Uvek postoji neko ko je prvi zapoceo celu pricu pa i ovaj Kingston Wall koji je super ima svoje uzore i ako cemo tako kontam da su njima Rush sigurno bili uzor kao i ostali progeri skandinavske scene... kao sto su npr Host, Kaipa iz 70-ih... Znaci i svojevremeno Kingston wall nisu svirali nista specijalno novo, samo su bili svoji koliko im je kreativnost to dozvoljavala ;)

tesko je podvuci crtu kao muzicar pogotovu ako si inspirisan nekom durgom muzikom tada postoji tendecija da napravis delo koje je nalik upravo onom cemu si slusao... fora je samo da krajni rezultat ne bude plagijat vec da se oseti uticaj a delo bude tvoje. tako da mislim da se ovde vise radi o fiksu koji se ima ka Opeth pravcu tj ocekuje se od benda da mora da ima death uticaja, da bude tvrdi stari Opeth. cemu ta ocekivanja, ako ti se ne svidja ono sto neko radi, to je samo muzika, prestani da slusas. Eto meni se ne dopada pravac u kome je Metalika otisla to ne znaci da je hejtujem samo je vise ne slusam :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne hejtujem ja njih, samo to sto rade, isto vazi i za Metaliku, mada iskreno, kudikamo je bolji njihov alt rock stil s pocetka 90-tih nego ono kada su pokusali da se vrate na staru pricu, to je tek tragi-komedija. A ovaj Wall je tipican primer solidnog benda koji nema neki poseban identitet i veoma mirise i na Rush i na Cepeline itd, ali svejedno ima nesto kul, i ako je nesto prepoznatljivo ajde, ima taj stil gitare. Opeth sa druge strane je poceo kao krajnje originalan bend, eventualno neki uticaji Edge of Sanity i tako to, ali ipak izneli svoj zvuk neki.. a sada to vise nije to, pokusavaju da rade nesto sto su drugi bendovi vec odavno uradili, a pritom to samo po sebi ne bi bio toliki problem da su prosto pesme bolje. Dakle, nije problem imati uticaje, ali problem je kada pocnes kao nesto sveze a zavrsis dosadno (klasican primer Dream Theater). Ali dobro de, sacekajmo novi album, prva stvar mi se ne svidja, ne znaci da nece album.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se svidja, a samo cekam da izadje ovaj novi album jer mislim da ce on doneti novu definicju Opeth zvuka koji ce biti prepoznatljiv sam po sebi kao i prethodni radovi pre Heritage, i da ce se tek na sledecem za par godina ustaliti baza novog zvuka... Ima to svoje naucno objasnjenje u percepciji muzike doduse :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se svidja, a samo cekam da izadje ovaj novi album jer mislim da ce on doneti novu definicju Opeth zvuka koji ce biti prepoznatljiv sam po sebi kao i prethodni radovi pre Heritage, i da ce se tek na sledecem za par godina ustaliti baza novog zvuka... Ima to svoje naucno objasnjenje u percepciji muzike doduse :haha:

 

ja isto mislim. recimo ova pesma prati standardnu opeth strukturu, ima tu repetitivnost i rifovi imaju vise prepoznatljiv opeth pecat nego heritage i moz'bit da ce akcenat biti na vokalima sto je svakako dobrodoslo. setimo se kad smo pre 10+ godina zudili za vise melodicnog pevanja i da covek maksimalno uposli taj glas. bio je damnation ali tu je pevanje dosta vazdusasto

 

no daleko od toga da se nadam da ce album biti priblizno dobar kao damnation

  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepša je pesma od prve. mnogo lepša. i depavaju se stvari u njoj...

zapravo, ja dalje ne verujem da će ona prva da se nađe na albumu.

 

no čitavu drugu poloviinu pesme očekujem udarac žestine i growla, stalno ide ka tome, al kulminacija nikad ne dolazi, već pesma konstantno razočarava. nije se suštinski za trunku pomerio, promenio filozofiju komponovanja, već je sebi odsekao jednu ruku i nogu.

napredak.

sazrevanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lepša je pesma od prve. mnogo lepša. i depavaju se stvari u njoj...

zapravo, ja dalje ne verujem da će ona prva da se nađe na albumu.

 

Covece, official single je, kao kada sad ne bi Mastodon stavio high road na album, or samting. Ova druga pesma zvuci kao neki outtake sa damnationa, dakle, bolje od prve, ali losije od vecine dosadasnjih balada, na stranu srpsko-kolce oko 6:15, tj za kraj. Imam sad vec gadan feeling da cu i od ovog albuma da se smorim, nadam se da gresim.

  • Downvote 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada se pogleda generalno, dobre je albume zaređao Opeth a sada mogu samo da idu dalje nizbrdo a to su već polako počeli sa predprošlim albumom.

 

Jedino šta mogu sada da urade je da naprave nešto slično što je napravio Subterranean Masquerade i poštovaću ih (ga) opet.

Edited by Captain Spaulding
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...