Jump to content

Filmovi - preporuke


C.A_R.I.A.

Recommended Posts

Mnogi se hvataju za tu operaciju kao kako...brate ako je neko u filmu smislio svemirski brod koji ce da svrlja po galaksijama,onda najmanji problem uraditi operacioni sto ,koji te laserima skrpi za par sekundi i to sve sraste i ko nov si.

Onda ono za frulu....u Star Wars-u imaju galakticke kafane i orkestri....

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ok, ako su karakteri moroni, tu kritika moze da bude na mestu - ali ja sam pricao o kritici SF filma u fazonu "a kako ona moze posle operacije na stomaku da trci", ili "kako zver moze da poraste toliko za pola sata" i slicno trazenje rupa u plotu SF-a gde je sve dozvoljeno..

 

inace, alien 2 je akcioni-SF. i po meni je ta akciona komponenta jaca nego SF - i u slucaju tog filma je kombinacija uspela..

 

SF je samo "dozvola" autoru da pusti masti na volju i da izmislja sta sve tehnologija i nauka mogu da donesu, ali ne mora da objasnjava kako to funkcionise...

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali ja sam pricao o kritici SF filma u fazonu "a kako ona moze posle operacije na stomaku da trci", ili "kako zver moze da poraste toliko za pola sata" i slicno trazenje rupa u plotu SF-a gde je sve dozvoljeno..

Aha, da, to stoji da je plausible, tako da ja nemam problem sa tim, to je SF, to mi ne smeta... Jbg, sad ispada da se ne slazem sa likom bas 100%, al' ono u velikoj meri review stoji, sto se mene tice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgledah nesrecnog Prometeja veceras, zahvaljujuci vasim preporukama u 2D i hvala vam sto nisam potrosio vise o 200 kinti na ovo govno :mhihi:

 

Ja i ortakinja smo se bukvalno cepali od smeha na neke scene, nismo mogli da verujemo sta se desava.

 

Pravi B - film, samo slucajno radjen sa ogromnim budzetom pa vizuelno lepo izgleda

  • Upvote 2
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

pogledah i ja "Prometeja", pa da prozborim koju.

 

rekoh ranije a sada cu i ponoviti - Ridli Skot je zreo za penziju. imam utisak da sa "Prometejem" ni sam nije bio siguran kuda se zapravo zaputio; da li u pravcu stvaranja tipicnog bioskopskog blockbuster-a ili promisljenog, filozofskog stiva, ili mozda, pak, neceg treceg sto bi rezultiralo u (nemogucoj) kombinaciji prethodna dva momenta. po mom misljenju, "Prometej" je najblizi poslednjem, i najgorem, pristupu.

film jeste vizuelno lep, ali nije bas da oduzima dah. mislim da na ovom polju postoje znatno bolji naslovi koji su u stanju da potpunije zadovolje gledaocevu potrebu za spektakularnim. meni licno su se na glavu popele silne hologramske projekcije i ostale pizdarije kojima se film svesrdno koristi.

 

likovi u filmu su, uz izuzetak Fassbender-ovog i Noomi-nog, promaseni, krajnje povrsni i zbog toga nepodnosljivo iritantni. vrhunski geolog sa cirokanom i istetoviranom glavom? talentovan istrazivac sa zvanjem doktora koji se pri prvom vecem iskusenju i razocarenju na ekspediciji olesi kao letva? vickasti biologicar cija se inteligencija svodi na pominjanje Darvina? mani me tih dzukackih fora, svega ti... vecina likova u filmu sluzi iskljucivo kao topovsko djule, i nista vise.

 

takodje, "Prometej" je, u pogledu recepcije, izuzetno jalov. ne mislim ovde na to sto film ne pruza odgovore na pitanja koja sam postavlja (ja prvi nisam ljubitelj takvih "zatvorenih" filmova u kojima je svaki problem resen), vec na to sto on nicim ne podstice gledaoca da razmislja o mogucim odgovorima. sa zavrsetkom filma zavrsava se i svaka refleksija na temu koju on pokrece. nema onih misaonih i emotivnih udubljivanja svojstvenih, recimo, "Planeti majmuna", "Blejdraneru", "Matriksu". samo po sebi, ovo odsustvo gledaocevog angazmana i nije neka mana, posebno ne za one filmove koji svesno zanemaraju tu, takoreci, filozofsku komponentu, ali bojim se da "Prometej" nije jedan od njih.

 

uopsteno gledano, cini mi se da je danasnji Sci-Fi u velikoj meri vulgarizovao pocetne ideje zanra, svodeci isti na paradigmu fantasticnog vizuelnog prikaza. za kvalitetan scenario i dobru pricu tesko da vise i ima mesta. "Prometej", nazalost, govori u prilog tome.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Previse vi ocekujete.Alien,Star Wars,Odiseja,razne verzije planeta majmuna,blejd raner,terminator,sve je to snimano kada je bilo nesto sveze,nesto novo,novi efekti,nikada vidjeno na platnu,a i tada je bilo ko pleve takvih filmova.....i posle toliko delova i sazvakanih scenarija i prica,misim sta danas hocete od Avatara,Prometeja i slicnih?Normalno da ce ekipa Avatara neverovatno da podseca na Aliense(konkretno lik Vaskezove i ona sto je glumi Misel Rodrigez,ili roboti kojima upravljaju),to je Kameron,ni sami vanzemunski oblici zivota nisu mnogo evoluirali,tu je sluz,ko neke bube su,oce dubije co'eka,ovaj se brani,kiborzi uvek identicni ljudima,bilo Termos bilo Bisop,Es ili neki iz Blejdranera.

Film je idealan bioskopski,sto se za mnoge danas ne moze reci.

 

 

Pogledajte vi Abraham Lincoln vs Zombies,pa vidite sta je b film,nikakva gluma i ocaj.Razmazili ste se i uzdigli kirterijume previsoko.

  • Upvote 2
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

covek, valjda ti je jasno da ocekivanja u slucaju "Prometeja" ne mogu biti slicna ocekivanjima u slucaju nekog filma B produkcije.

 

nego, ubedljivo najbolja replika u ovakvim prilikama - "previse ocekujete". :haha:

iskren da budem, nikad nisam shvatao njen smisao. jel' treba da manje ocekujemo od filma i da u skladu sa tim snizimo kriterijume da bi nam film bio bolji?

uzmi, poredjenja radi, potpuno drugaciji primer - noviju srpsku knjizevnost. prema ovom "previse ocekujete" stavu, nije problem u nedostatku kvalitetnih pisaca, vec u tome sto previse ocekujemo od trenutne knjizevne scene? trebalo bi, naprotiv, sniziti kriterijume i uzivati u delima poput onih od Isidore Bjelice, Vesne Radusinovic i ostalih zagorelih pizdaca? nece da moze.

ono sto danas nije uspelo Ridliju Skotu uspece sutra nekom sposobnijem reziseru.

  • Upvote 5
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda brate sta gledas koji kurac nove filmove,znaces odma' da je sranje.

 

Pa normalno.Sta ste mislili da svrsavate odmah na filozofsku dubinu u filmu,oskarovsku glumu i 9D efekte koji prevazilaze realnost?I to od necega sto je dozivelo vec nekoliko nastavaka(od cega retkost u kinematografiji da nastavak bude jednako dobar koliko i prvi deo) i sada se provlaci kao neki spinoff prequel koji to nije?Neces ni shvatiti,zato nemoj ni gledati filmove,bar ne nista novo...pa ces onda za 15 godina da pizdis kako ti je sve dosadno jer si odgledao sve 100 puta,a novije ne valja.

Sta si ti ocekivao da to bude?Novi Alien,nikad vidjen do sada?Kad se pogleda toliko filmova sa istom tematikom,onda se ne moze ocekivati da te novi takav obori s nogu i da vidis nesto do sada nevidjeno.Nece nikad neki tamo terminator 9 ni blizu biti terminatoru 2...I Blejd raner da sada izadje po prvi put,bio bi prosek,jer je to vidjeno 1000 puta do sada.Jedno je kada nesto prvi put izadje,nevidjeno do tada,a nesto sasvim drugo kad nesto novo izadje,sa vec odavno vidjenom tematikom.Zato dosta gledanja,nek ti granica bude Matriks i 1999.....novije batali,samo ces se razocarati.

Otkad su Isidora Bjelica i Vesna Radusinovic-srpska knjizevnost,'leba ti?

 

Holivud je puk'o odavno,nema sposobnih,nema niceg novog epohalnog i nevidjenog,ako to cekate,zaobidjite opusteno.

  • Upvote 2
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

aman covece, gde sam ja rekao da su novi filmovi neizostavno sranje?

rec je bila o mom vidjenju "Prometeja" i trenutnog stanja SF zanra. to sto je generalno ovaj zanr u kurcu ne znaci da se ne moze pronaci poneki biser koji remeti ustaljeno pravilo. na prethodnoj strani ljudi pomenuse Moon i Pandorum, vise nego dobre primere za ovo sto govorim.

 

vec rekoh, nedostatak filozofske dubine, sam po sebi, niposto nije problem za film. ali kada film pokusava da se izgradi na filozofskoj pozadini kao sto je slucaj sa "Prometejem" (ako pitanje porekla coveka nije filozofsko pitanje, ne znam sta jeste), onda taj nedostatak jednostavno bode oci. u slicnu zamku je upao i jedan film posve drugacije zanrovske orijentacije, The Ledge. pokrene se vazno pitanje, gledalac ocekuje ozbiljnu refleksiju a dobije mucak. da me ne razumes pogresno, nemam ja nista protiv filmske pitkosti koja se lako vari. ali ako reziser vec otvara nesto tezu temu, red je da joj se posveti i iz nje iscrpi najvise sto moze, kako kroz fabulu tako i kroz likove.

 

i sta si koji djavo zapeo za to "epohalno i nevidjeno"? jesam li ja negde naveo da svaki novi film mora biti "epohalan i nevidjen"? meni je savrseno jasno da je danas gotovo nemoguce pronaci originalnost u filmu. znaci li to da vise nema kvalitetnih filmova? ne, naravno.

pomenuti Pandorum, recimo, ne donosi nista sustinski novo, ali ono sto prezentuje, prezentuje na sjajan nacin. nije neophodno da film bude "epohalan i nevidjen" da bi se okarakterisao kao odlican.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...