Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

e moj druže, ja sam jedini moderator ovde

 

Jadan ti, ne brini se pomenuce te u molitvama za mucene moderatore :haha:

 

Elem citam ali ako nemam konstruktivno da dodam ne podjebavam drugu religiju i nacin na koji religiozni ljudi razmisljaju ;-)

Tako da Gojko kao moderator trebao bi da pratis temu, i moderises je prema pravilniku a za diskusiju o tome kakv je Bog i kom Bogu se neko moli imas opstu diskusiju, moram da cititram tvoj post da iskoristim priliku da isto poentiram i drugim moderatorima.

 

Koliko kapiram, uloga moderatora je moderise ono sto nije u sadrzaju teme, a ako ti se jebe za religiju samo postuj Pravilnik, kuliraj i citaj,a ako ces da pljujes neku religiju idi na Opstu temu i tamo ostavljaj slike sa fejsa :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citiranje mesec i po dana starog posta? :haha:

 

Mislim da je mesto tvom postu bilo na Altaru, a ne ovde, ali kad je već takva situacija, da se izjasnim.

 

Sadržaj teme "Pravoslavlje" je sve ono što se tiče pravoslavlja ili nekog šireg hrišćanskog konteksta, bez obzira da li je u pitanju podržavanje, analiza ili pljuvanje. U skladu sa tim načelom i moderišem temu. Vređanje, kao i uvek, nije dozvoljeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da me shvatis pogresno, ali pricali smo o tome i na altaru, i znam da sam u manjini. Licno u drustvu blizem i sirem imam ljude koji su i pravoslavci, katolici, budisti, protestanti, ateisti, agnostici i kada udjes u diskusiju, nije poenta ismevati nego i razumeti neciji nacin razmisljanja.

Zasto sam ti ovde rekla a ne na Altaru (tamo smo vec diskutovali o tome nekom prilikom) jeste sto smatram da nije moralno ismevati necije verovanje, to je cist egoizam. Time se pohranjuje ego koji misli da je superiorniji jer ima tzv racionalan stav. Opet sta je racionalno i mogu da se pozovem na filozofa Berklija i subjektivnog idealizma i da se zapitam sa tog aspekta da li je takav stav kakav propagiras adekvatan za temu pravoslavlja ili budizma ili bilo koje druge religije.

Licno smatram da ismevanje necijeg verovanja nije diskusija, niti smatram da postovanjem na internetu mogu da promenim neciji nacin razmisljanja, ali ako barem neko od onih koji citaju pokusa da izuci Berklija, Aristotela i Platona, onda je to uspeh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima zackoljica da je jumetal IC A FRI KANTRI forum i da je ismevanje (bez eksplicite vredjanja...valjda) dozvoljeno na svim temama, ozbiljnim ili neozbiljnim tako bi trebalo jasno definisati zasto se bas na religijskim temama treba drzati posebne etikecije.

 

diskusija moze da postoji i u obliku medjobnog ismevanja ako se ostvari neka smislena razmena misljenja, nije ni svako ismevanje spam. to sto to nije politicki korektno je forum-wide issue, kapiras sta ocu reci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantno da je jedna osoba od nauke kakva je Fejs of Melinda napisala "tzv racionalni stav".

 

Ili je racionalan, ili nije :P

 

diskusija moze da postoji i u obliku medjobnog ismevanja ako se ostvari neka smislena razmena misljenja, nije ni svako ismevanje spam. to sto to nije politicki korektno je forum-wide issue, kapiras sta ocu reci?

 

naravno, i zamisli tek koliko bi dosadno bilo bez bar malo podjebavanja

 

A kad neko bas vredja ili je Bata Trlaja, onda ban

 

I to sto su hriscani podobni za podjebavanje pa se cini da na ovoj temi toga ima vise nego na ostalima, niko nije kriv :P

Edited by Demon Seed
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zavisi od ugla, ali ugao mora biti dobrano distorziran da hriscanski oblik verovanja zalici na racionalno ;)

Uostalom, sam pojam verovanja u nesto bez dokaza je sam po sebi iracionalan.

 

Kao na primer, Sreta vise voli Maidene, a Kuruz vise Metaliku, to su razliciti muzicki ukusi.

A kad neko voli da slusa Daru Bubamaru, to onda nije drugaciji muzicki ukus, nego nesto drugo :P

Edited by Demon Seed
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda da li je u redu da metalike smaraju narodnjake? Diskutuju sa njima o ukusima, salju tamo neku buku? Koliko puta su samo narodnjaci ismejali jadne metalike?

Nepravda.... :(

P.S. Verujem u slobodu diskutovanja dok god ona ima smisao... A da li je meni smisleno da ubedjujem narodnjake da slusaju metaliku na temi za narodnjake? Nije ali cu kvalitetno iskoristiti Opstu temu (opsta u nazivu dozvoljava sirinu) da ih diskreditujem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

to poredjenje sa narodnjacima se cini kao opasan argument ali postoji razlika jerbo je muzika u konacnici ipak stvar ukusa (mojne slusas ako ti se ne svidja) dok je pravoslavlje ubikvitet, nesto cemu su svi izlozeni hteli ne hteli te se ipak tice svakoga manje ili vise direktno. kad razne socijalne manifestacije (koje ne mozes da iskljucis ako ti se ne svidjaju) proisticu iz nekog skupa uverenja onda je only natural da vidimo sta su i kakva su to uverenja. da ne pricam o fizickoj organizaciji, njenom uticaju, korumpiranosti i dr. nista od toga nije stvar ukusa.

 

budizam nije "drustvena pojava" u regionu tako da dhammu niko ne dira i ne sprecava ga da na miru izlaze svoj budizam jer prosto niko nema sta inflamatorno da kaze na tu temu, dakle ni kriticki ni polemicki ni nikako jer je svestan da ga se ne tice, bukvalno da nema legitimaciju.

 

uostalom pravila o PC-ju vec postoje na domacoj metal sceni. izjednacavati bilo sta drugo s tim je apostaza. metal je bog tvoj nemoj imati drugih bogo... ... ... :ph34r:

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

:haha: :haha: :haha:

edit: Carli tvoj post me je iskreno nasmejao pogotovu metal je tvoj bog, nemoj imati drugih... u glavi sam imala instant pop-up "Aliens" lika

b6247926f1bf8a652e1dc12052e36f17fc368d8632987feeeaf6de6a27c215d1.jpg

Sve je to cool, doduse cela ova diskusija bi trebala da ide na Opstu temu :haha:

Jerbo ne pricamo o pravoslavlju. Sagledavati istorijski razvoj hriscanstva sa politickog a onda i filozofskog aspekta je fenomenalan. Zasto fenomenalan, jer je sama religioznost po sebi fenomen. Fenomen jer samo covek kao razumno bice razmislja u smislu relgije, nismo videli da su zivotinje nekad zrtvovale ili ubijale druge zivotinje radi verovanja u Vrhovnog mrmota (osim jednog Bozicnog specijala South parka, animal orgy varijanta). Baveci se ovim fenomenom pisuci, diskutujuci, zapravo trosimo sebe, jer opet religija nije u onome sto pricas nego u onome sto radis, zar ne? Mogu ja da drndam filozofiju i da krenem da napadam religijske fanatike empirizmom, naukom itd, koja je poenta? zasto narusavati nekome nesto sto ga cini srecnim?

 

Ono sto sam ja pokupila iz mog iskustva jeste da ljudi koji su religiozni (vise pozitivnih emocija usmerenih ka nadi, ljubavi, vaskrsenju itd) imaju vecu stopu izlecenja. Razlog je naucan skroz. Fokus na pozitivne emocije, koje potom uticu na sekreciju hormona srece serotonina i endorfina, potom povecan protok krvi kroz odredjene mozdane zone. Sve to uslovljava postavljanje endogenog miljea koji molekularno utice na imunitet.

Dok sam radila na jednom odeljenju gde su ljudi uglavnom imali problem sa takvim infekcijama pred amputaciju, mi smo terapijski pokusavali da spasimo te noge. pricom sa pacijentima, ako su bili verujuci, i samo da nabacite osmeh na lice i pruzite malo podrske, rezultat je mnogo bolji. Kod ateiste, cinika rezlutat je losiji (ne veruje da ce se izleciti, samim tim nema endogenog serotoninskog i endorfinskog miljea da mu podigne imune snage, bezobzira na osmeh, razumevanje i podrsku od strane lekara), ateista-veseljak (ili bolje agnostik, ne veruje ali se nada) zeli da veruje da ce mu biti bolje, pristup je racionalan (obrazlozis terapiju, sta, kako, nabacis osmeh, i reci nade) stepen izlecenja je pozitivan. Ono sto sam zapazila jeste da verujuci (bilo hriscani, muslimani) imaju vecu stopu izlecenja nego ne-verujuci. Secam se jednog muslimana koji je imao dva puta godisnje uzasne promene, ali je imao pozitivan stav i samim tim izlecenje.

Na kraju krajeva ako cemo diskutovati sada cu se pozvati na temu "zakon privlacenja" (knjiga Tajna je u pitanju, mislim) "ono sto mislis to i privuces" ili recenica Oca Tadeja "kakve su ti misli takav ti je zivot". Univerzalna istina, koja ce zbog toga sto je rekao Otac Tadej biti stavljena pod krilo osmeha, upravo zbog povrsnosti prilazenja stvarima.

 

Realno ovde su ljudi postavljali linkove ka dobrim besedama raznih otaca, od kojih moze dosta da se nauci samo ako se ne prilazi povrsno, jer su u pitanju nacitani ljudi, a to sto ce beseda biti religijski obojena, to je za ateiste upravo izazov, da izadju iz okvira i da razumeju sustinu ako kazes "ucenje hristovo"=ljubav i osecanje ljubavi u najuniverzalnijem primalnom okviru, stradanje hristovo=tezak period, kojim prevazilazis muke, transformises se (eto ga Jung), i otkrivas svoje pravo Ja (self, bitak).

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok priznajem da nisu najcesce u pitanju uzvisene pobude koji me navedu put ove teme, a sumnjam da je isti slucaj sa ponekim ostalima.

svejedno, mislim da treba svi da mogu da iskazu svoj stav (ako se uklapa u forumski vid komunikacije odnosno otvara prostor za diskusiju, a nije samo "dis iz stjupid") bez da se uz to vezuje obaveza da ko god pise na religijskoj temi mora da ponudi neki svoj biser mudrosti ili filozofiju i time nesto pozitivno doprinese - vec da moze da iskaze i potpuno odbijanje.

to moze u krajnjoj liniji da ne vodi nikud ali gde povuci crtu toga sta se sme sta se ne sme? jedini nacin da se sprece sporadicne provokacije, corsokaci i nesporazumi je da se omoguci iskljucivo proponentima da pisu na temi i imaju svoj zatvoreni harmonicni ekosistem, a to definitivno nije proper metal attitude :haha:. znaci pitanje je ravnoteze, odnosno sta je manje a sta je vece zlo.

 

slazem se da je religija bar 95% ono sto se radi. s obzirom da stvari koje ljudi rade mogu imati dobre i lose posledice, nije li validna kritika religije upravo ukazivati na ovo drugo? (a pricali smo o nekim takvim temama kad su bile aktuelne, doduse sad nema nista posebno aktuelno u tom smislu)

 

Ono sto sam ja pokupila iz mog iskustva jeste da... ... ...verujuci (bilo hriscani, muslimani) imaju vecu stopu izlecenja nego ne-verujuci. Secam se jednog muslimana koji je imao dva puta godisnje uzasne promene, ali je imao pozitivan stav i samim tim izlecenje.

 

nemam nikakvih sumnji u pogledu ovoga. ne slazem se sa zakonom privlacenja i positive thinking-om na dnevnoj bazi ali kapiram da u ekstremnim situacijama jedino to moze da spasi zivot. sa tog stanovista religija je super, iskreno to mislim.

samo kao sto i sama kazes, nije apsolutno nezamenljiva. eticki pravilan zivotni stav bi trebalo da coveka cini srecnim i da mu daje slican osecaj nade (kao sto je nada u spasenje) ako je zadovoljan time kuda ide ovaj svet i sta je ostavio iza sebe.

sta ce mu jos i zagrobni zivot da bi bio srecan.

kad bi se svet kretao u boljem pravcu (a religija je nesumnjivo istorijski bila jedna od stvari koje su ga vukle nazad) mislim da bi religija bila jos manje nezamenljiva.

 

(edit: primeti da sam ulozio ekstra napor da vratim bar malo vise on-topic :haha: )

 

p.s. ako se dobro secam nekad je ispod naslova ovog podforuma pisalo "o uverenjima treba raspravljati" ili nesto slicno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super komentar i drago mi je ako sam pokrenula neku diskusiju koja nije diskreditovanje i podjebavanje. Smatram da svakom treba dati sansu da se iskaze ali ako ces nekoga podjebavati zbog onog u sta veruje, nije eticki. Pogledaj Opstu temu, ja tamo nista ne diram, jer smatram da ljudi koji su iziritirani religijom moraju da imaju svoj punch-bag, ali cemu dokazivanje na ostalim temama, da bi se iskazao stav?

Za mene je imati stav imati kvalitetan argument, jer danas svako moze da pljuje, i sa takvim ljudima ne diskutujem, to je moj princip.

I majku mu ako je tema Pravoslavlje onda drzi se toga i cao. Licno volim da odem na temu od budizmu i da citam ono sto Dhama pise, iz razloga jer imam pregled bez spama (ako se nadje spam ja ga obrisem sa radoscu) ista stvar i sa Pravoslavljem, moze se u moru ovih postova naci na dobre klipove i mudre reci. Samo ne sme covek sebi dozvoliti povrsnost, to je ono sto me iritira i protiv cega se borim.

 

da se vratimo na temu...

 

Elem u toku je post npr, licno smatram da odugovlacenje revizije posta koja je dobila SPC kao zadatak, nije u redu. Ono sto sam opet imala prilike da vidjam jeste da hronicni bolesnici koji su verujuci i imaju zelju za postom, forsira se stav da trebaju jesti na ulju, na vodi, bez mleka, jaja itd. Iako je post u ostatku hriscanstva koncipran samo bez mesa. Generalno mleko i jaja su produkti koji su u prolece neophodni, posle zime eto ga sunce znaci eto ga vit.D, a gde je kalcijum? (aludiram na mlecne proizvode). Opet kod tih istih hronicnih bolesnika proces osetoporze je ubrzan i samim tim ovim ljudima je nophodna kvalitetna ishrana koja obuhvata mlecne prozivode barem 3 jedinice dnevno, a oni to ne dobijaju u periodu posta.

Naravno ako je neko tesko bolestan smatra se da moze dobiti dopustenje da ne posti, ali zivotni vek ljudi se povecava imamo populaciju koja stari samim tim religija i sistem koji je zadat treba da se promene. Tako da sto pre uraditi reviziju posta sto se mene tice.

Isuvise je fokusa izgradnji crkvi (lep je primer crkva na Novom Beogradu, nedaleko od crkve Sv Dimitrija) ulaze se veliki novac u zgrade ali ne i u ljude koji su npr nosioci jedne vere, naravno dosta se ulaze u Beograd a manje na periferiji Srbije. Gomila ljudi dolazi na razna poklonicka putovanja, sto bi povecalo stopu turizma i samim tim doprinosa ljudima na periferiji i naravno ti ljudi se ne stimulisu.

Za materijalni aspekt i tome sto rade crkveni ljudi to me ne interesuje, jer po istocnim-zapadnim ucenjima karma is a bitch ili po naski receno sto sejes to i zanjes, samo je sustinski ne poisovecavati religiju sa ljudima koji joj sluze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jednom sam pricao o postu sa nekim djakonom i rekoh mu kako nije lepo sto crkva na sva zvona reklamira post kao nesto zdravo; on mi je opusteno rekao da on zna da je post, odnosno ovako kako se praktikuje kod nas (karbohidrati na karbohidrate) sasvim nezdrav i da misli da uzrokuje cak i gojaznost ali da crkva mora iz marketinskih razloga to da govori. pa sjajno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

to poredjenje sa narodnjacima se cini kao opasan argument ali postoji razlika jerbo je muzika u konacnici ipak stvar ukusa

 

Nije stvar ukusa. Tu mudrost je izmislila ko zna kada neka budaletina. Ukus je odraz intelekta i sposobnosti da se neka informacija obradi na pravi nacin. Dakle sto bi ja rekao ukusi nisu razliciti nego samo nasa percepcija odredjenih pojava ili stvari. Sto je covek pametniji on ima istancaniji ukus. Kada bi svi bili dovoljno pametni ukus svih ljudi bi bio isti, a ne razlicit. Pozdrav Carli. :mhihi:

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

jednom sam pricao o postu sa nekim djakonom i rekoh mu kako nije lepo sto crkva na sva zvona reklamira post kao nesto zdravo; on mi je opusteno rekao da on zna da je post, odnosno ovako kako se praktikuje kod nas (karbohidrati na karbohidrate) sasvim nezdrav i da misli da uzrokuje cak i gojaznost ali da crkva mora iz marketinskih razloga to da govori. pa sjajno.

Upravo to. Marketing? Haha zabavno.

Propagir se da monaski sistem prebacis na sire narodne mase sto je nemoguce.

 

Btw zapazila sam da postoje dve struje jedna ortodoksna a druga koja je blaza i upravo se zalaze za reformu posta, zatim me je odusevio neki lik mislim da je vladika Grigorije rekao "nemojte vise da gradite crkve, gradite bolnice i skole". Nazalost takvi su u manjini...

Inace jedan od cool likova iz redova reformatora je i otac Milos Vesin. Bilo je predavanje u Kolarcu i pricao je zajedno sa Vladetom Jeroticem, profesorima ginekologije i urologije, moja mentorka je dobila poziv pa ja kao njen asistent takodje. Iskreno jedno od najboljih predavanja na temu psihosomatike i reproduktivne funkcije. Poenta price oca Vesina bila je upravo ono o cemu smo pricali religija je tu da potpomogne unutarnje snage coveka jer je psihosomatika tek u skorije vreme pocela da dobija na znacaju. Sama ispovest, je jedan vid psihoterapije, tokom koje dolazi do promene na psihickom planu. Imate na YT da pronadjete njega ko je zainteresovan.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To me podseti da u siroj familiji imam dve zenske osobe koje umesto kod psihologa i psihijatra idu kod svestenika, umesto da potraze strucnu pomoc.

 

Jednoj od te dve (koja je tezi slucaj) osobe monasi sa Ostroga iznudjuju novac (redovi velicine hiljade evra). :da:

 

 

Evo hteo sam da kazem i nesto pozitivno, da ne bude da samo sirim inflamaciju, ali mi slabo ide :haha:

Jebes ti sve kad monasi jedne od najvecih pravoslavnih svetinja na Balkanu iskoriscavaju neciju sizofreniju.

Edited by Demon Seed
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...