Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Varg:

 

Kada neko u entropiji u kojoj zivimo pokusava da odbrani samo jedno vidjenje stvarnosti, nije tesko razumeti da cesto mora da se nesvesno sluzi licemernim cas ovako/cas onako metodama kako bi ostao u iluziji uspeha svoje misije duhovne sterilizacije sveta. Taj covek mora zazmuriti na gomilu cinjenica i jednostavno mora postati zatucan i uporan ako zeli da ostane na tom putu. Na srecu, ima i onih opustenijih vernika (koje ovom prilikom pozdravljam biggrin.gif ) koji se ne trude da zatru ili popljuju sve druge puteve.

 

A taj "cudni su putevi boziji" mi je omiljen. Divan nacin da svoje neznanje i neupucenost pretvoris u iskricavu mudrost icon_smile.gif

Na drugom mestu mi je ono "lazni prorok" sto je svako ko se drzne da pomene postojanje duha, a ne veze ga za Isusa. Vrlo jednostavna eliminacija.

sjajno kako su prihvatili astrologe koji su ih doveli do nazareta u pravi momenat, majku im lazno prorocku icon_smile.gif

 

Ali nema veze, zabavno je posmatrati kako pokusavaju da postignu slobodu ogranicavajuci se na svakom koraku, dakle upravo ono od cega je Isus pokusavao da ih oslobodi.

 

bottom line: Isus je sjajan lik.

Edited by Metalbeer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što je najgore u svemu, ovo što si sad napisao uopšte ne mora čovek da bude posebno inteligentan da bi shvatio. Trebalo bi da se podrazumeva.

 

Ma, cela stvar je puna tih fraza. I sam pojam boga. Kada me neko pita da li verujem u boga obično ga zauzvrat pitam "a šta pod tim podrazumevaš?!" i naravno, u većini slučajeva to pitanje ni nema veze sa samim bogom već koliko si predan crkvi koja valjda ima ekskluzivno posredničko pravo (monopol) između nas i njega. Dakle, kao što već rekoh, nije dosta što si dobra osoba, što se trudiš da svima oko tebe bude lepo, što nisi sebičan i nisi stoka od čoveka...ne, sve to nije bitno i možeš ti sve to ladnjaka da budeš (ono, mirne duše ubiješ nekoga i samo se rutinski pokaješ pa jovo na novo) ali u crkvu moraš da ideš da bi bio vernik.

 

I onda hrišćani ismevaju Sajentologe kod kojih se jednako glupo nivo prosvećenosti meri iznosom novca koji si priložio gazdi. laugh.gif

 

Ne, sve to ima dobru osnovnu ideju ali je tokom 2000 godina izopačeno van svake razumne proporcije. Da se Isus i dalje pita, crkve ne bi ni postojale. Dovoljno bi bilo da se ljudi skupe oko nekog drveta, na livadi ili bilo gde i popričaju...pa, kao ljudi. A ne nabaciti odelo sa sve kravatom, ženica suknjicu do članaka, sinčić jepo začešljan i umiven i svi nasmejani nedeljom ujutro u crkvu da slušamo vešto (pitanje je koliko je zapravo vešto) frazirane subliminarne poruke.

 

Dakle, slažemo se. Isus - svakako / crkva - nikako. (dobro, ajde...ne baš nikako ali barem ne baš uvek...)

 

No, sad će plavušica (od svih ljudi!) da nam priča o tome kako mi nemamo pojma, kako je ona daleko iznad nas, sirotih "nevernika". no.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, jasno je meni da se razumemo i nije iznenađujuće ali nažalost, ima nas svakakvih na ovom plavom klikeru. Ali, šta me briga što je nekima dovoljno da u sve ono veruju...ko zna, možda bi i meni bilo drago da je i meni dovoljno alli jebiga, nije i ne želim da se pretvaram da jeste samo da bi bio deo mase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne smeta tu meni nista, neka svako veruje i zivi onako kako hoce. Freedom.

 

Ali kad neko od likova krene da me predstavlja kao djavoljevog izaslanika, sektaskog podvodaca, laznog proroka i slicno, a sto se desava u zivotu, to su vec stvari za promatranje. Lupi mi etiketu, lupicu i ja tebi, tek da pokusam da ti predocim koliko je to etiketiranje bezveze. A naravno retko ko ukapira zasto to radim.

 

Bez tih gluposti svaki duhovni put je lep i koristan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, sad će plavušica (od svih ljudi!) da nam priča o tome kako mi nemamo pojma, kako je ona daleko iznad nas, sirotih "nevernika". no.gif

mhihi.gifmhihi.gifmhihi.gif

 

Lepo rečeno.. Kao što sam uvek govorila vera je stvar samo i isključivo ličnog izbora. Veru možeš osetiti u sebi kao takvu kakva je. Ona ne mora nužno i isključivo biti prema Bogu, jer postoje razni oblici vere, ali prvo treba poći od vere u sebe.

 

Ostalo su sve gluposti i ljudi koji podučavaju o veri i o tome kakva ona treba u čoveku biti nisu pravi vernici. Vera treba iskreno da se oseća i odatle se polazi. Naravno ja nisam pravi primer vernika..

Share this post


Link to post
Share on other sites

mhihi.gif  mhihi.gif  mhihi.gif

 

Lepo rečeno.. Kao što sam uvek govorila vera je stvar samo i isključivo ličnog izbora. Veru možeš osetiti u sebi kao takvu kakva je. Ona ne mora nužno i isključivo biti prema Bogu, jer postoje razni oblici vere, ali prvo treba poći od vere u sebe.

 

Ostalo su sve gluposti i ljudi koji podučavaju o veri i o tome kakva ona treba u čoveku biti nisu pravi vernici. Vera treba iskreno da se oseća i odatle se polazi. Naravno ja nisam pravi primer vernika..

tesko je biti ikreni vernik, to je vec monaski zivot, ja jesam hriscanin ali zato GRESAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAN JOOOOOOOOOOOOOJ!

 

Vec spremam pricu kad odem da polozim racun "Nisam ja svega mi, nije tako bilo, lazu djubrad, vidi Petre ja sam....... Itd......"

 

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Edited by Black_Totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

heh..

 

Grešni smo svi jer greh je nešto što se ne može izbeći tek tako. Mogla bih i ja početi smišljati koje pričice kao opravdanje, znajući kakve sve priče idu o meni kao osobi.. Ovo je bilo isključivo na moj račun! mhihi.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Верник који гледа на своју веру као на терет..то није верник..

 

а помињање јевреја је баш и било због тога, због тога што они чине, тј. причају.. Као што рекох, они ни не верују у то што пишу и причају, већ то раде да би људе (уств по њима- не људе, него стоку, гоим) одвраћали од хришћанства..

 

А мухамед је видео величину Христа, али је и њему такође силазак Бога међу људе био доказ његове несавршености, тј. исто као ти није то могао да схвати.. Ја могу једино да ти кажем да узмеш да читаш, а не сад да ти кењам.. icon_smile.gif управо због тога (ако Бог постане човек, није савршен) је и настала и прва јерес- Аријанска, као и једно 10 њих у првих 5 векова после Христа..

 

а бљ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Верник који гледа на своју веру као на терет..то није верник..

 

а помињање јевреја је баш и било због тога, због тога што они чине, тј. причају.. Као што рекох, они ни не верују у то што пишу и причају, већ то раде да би људе (уств по њима- не људе, него стоку, гоим) одвраћали од хришћанства..

 

А мухамед је видео величину Христа, али је и њему такође силазак Бога међу људе био доказ његове несавршености, тј. исто као ти није то могао да схвати.. Ја могу једино да ти кажем да узмеш да читаш, а не сад да ти кењам.. icon_smile.gif управо због тога (ако Бог постане човек, није савршен) је и настала и прва јерес- Аријанска, као и једно 10 њих у првих 5 векова после Христа..

 

а бљ...

Citao sam ja bibliju,imam je i kod kuce,naravno..

I sve sto procitam vec mi je unapred poznato.Nista novo.

Ima tu dobrih stvari u vezi ljubavi i mira,ali te stvari su potisnute u ne 2.,vec 88. plan,a umesto tih osnovnih principa o kojima je Isus govorio mi vec 2 milenijuma gledamo sustu suprotnost.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

А мухамед је видео величину Христа, али је и њему такође силазак Бога међу људе био доказ његове несавршености, тј. исто као ти није то могао да схвати..

 

Čekaj malo...a ti možeš da shvatiš? Na osnovu čega? Niti ja imam dokaz da to NIJE bilo tako niti ti imaš da JESTE. Ja sam IZABRAO da ne verujem u taj deo a ti jesi. Obojca na osnovu ličnog ubeđenja/izbora i ništa više. Ipak, priznaj da zdrav razum nalaže da nije. laugh.gif

 

а помињање јевреја је баш и било због тога, због тога што они чине, тј. причају.. Као што рекох, они ни не верују у то што пишу и причају, већ то раде да би људе (уств по њима- не људе, него стоку, гоим) одвраћали од хришћанства..

QUOTE]

 

Kao prvo, ne mogu da gledam svet na taj crno-beli način u fazonu: Serbs-GOOD! Jews- BAAAAD! icon_biggrin.gif Ne volim generalizacije.

 

Kao drugo, rekavši sve to, misliš li da su ljudi koji su pisali ono što je posle ušlo u Bibliju, verovali u ono što su pisali i pričali?

 

Treće - odvraćali od Hrišćanstva i....šta? Ili je "odvraćali od Hrišćanstva" jedina tačka tog "plana" ili samo početak neke veće zavere?

 

Ја могу једино да ти кажем да узмеш да читаш, а не сад да ти кењам..

 

Pazi, što se čitanja tiče, kao i kod muzike,slika i filmova ili bilo čega drugog, imaš dobre stvari i loše. Nije svaka pisana reč istinita i ne treba svaku knjigu gledati kao "wow! Knjiiiigaaaaa...." Isto tako, ako je to Biblija, zašto bi morao automatski, po defaultu da se slažem sa svim što u njoj piše samo zato što je to "najpresvetija od svih najsvetijih knjiga ikada"? Je**te, misli malo svojom glavom a ne samo kako ti drugi govore da treba da misliš! (ovo kažem generalno, nije upućeno na tvoj račun)

 

 

Верник који гледа на своју веру као на терет..то није верник..

 

For the record, mislio sam na teret koji baca na tuđa leđa a ne sam da ga nosi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toteme, iznenađuješ.  laugh.gif

 

 

Nego,ova tema nikako da malo skrene prema J.C-u....za šta sam valjda i sam malo kriv.  laugh.gif

U cemu, nadji mi jednog iskrenog hriscanina van manastira, i tamo su pod velikim pitanjem.

 

Kad sam bio jednom od manastira imao sam dug razgovor sa jednim svestenikom, pricajuci mi o gresima i postavljajuci mi gomile pitanja, u trenutku mi je pozlilo, strah, mislio sam da cu se onesvestiti, jednostavno gresni zivot i njegovo vidjenje toga, rekoh uzas najeba.

A onda mi on rece " polako sine, ne moze Bog isto da gleda na nas iz ovog sveta i vas iz spoljasnjeg "

Normalno, njima se vise sudi i njima je teze jer su birali taj put u sluzbi Boga (predstavljaju ga) ja nisam, shodno tome on kaze da se svakom drugacije sudi.

mada se sudi ph34r.gificon_da.gif

Edited by Black_Totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citao sam ja bibliju,imam je i kod kuce,naravno..

I sve sto procitam vec mi je unapred poznato.Nista novo.

Ima tu dobrih stvari u vezi ljubavi i mira,ali te stvari su potisnute u ne 2.,vec 88. plan,a umesto tih osnovnih principa o kojima je Isus govorio mi vec 2 milenijuma gledamo sustu suprotnost.

Да, читао си је као петак лектиру..

Иди ложи неког другог.. Стварно незнаш о чему причаш..

Читај Достојевског.. Узми књиге као што су Вера светих од Владике Николаја, Нема лепше вере од хришћанске од Епискоа Данила Крстића и митрополита Амфилохија, или Поуке оца Тадеја.. Има нешто што се зове Свето предање, и НЕМОЖЕШ читати Свето писмо без Светог предања, које у неку руку и тумачи Свето писмо..

 

-Какве би биле последице ако би се ово двоје (горепоменуто) једно од другог одвојило?

-Рђаве последице оваквог одвајањадошле су до изажаја као: погрешна тумачења Светог писма, неспоразуми, јереси, шизме, и на крају велика шизма.

 

У Свето предање обухвата-

Апостолска правила (каноне), каноне 7 васељенских сабора (и јоп неколико помесних сабора), правила св Василија Великог, списи Светих отаца Цркве, Литургије и друга црквена богослужења, и житија..

 

А то што сада гледамо сушту супротност тога што је Христ проповедао је доказ да нико ником овде ништа не намеће, и да свако може да ради шта хоће...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čekaj malo...a ti možeš da shvatiš? Na osnovu čega? Niti ja imam dokaz da to NIJE bilo tako niti ti imaš da JESTE. Ja sam IZABRAO da ne verujem u taj deo a ti jesi. Obojca na osnovu ličnog ubeđenja/izbora i ništa više. Ipak, priznaj da zdrav razum nalaže da nije. laugh.gif

 

 

 

Pazi, što se čitanja tiče, kao i kod muzike,slika i filmova ili bilo čega drugog, imaš dobre stvari i loše. Nije svaka pisana reč istinita i ne treba svaku knjigu gledati kao "wow! Knjiiiigaaaaa...." Isto tako, ako je to Biblija, zašto bi morao automatski, po defaultu da se slažem sa svim što u njoj piše samo zato što je to "najpresvetija od svih najsvetijih knjiga ikada"? Je**te, misli malo svojom glavom a ne samo kako ti drugi govore da treba da misliš! (ovo kažem generalno, nije upućeno na tvoj račun)

 

 

 

 

For the record, mislio sam na teret koji baca na tuđa leđa a ne sam da ga nosi.

Сиђи у своје срце и наћи ћеш у њему лествицу за пењање у царство Божје

А свети оци стално понављају да кад се у твоје срце услеи царство Божје, Бог ће ти открити тајну. Причај са монасима.. Са људима који немају никакву, школу, нису никакви ,,интелектуалци", али имају ОБРАЗовање (значење речи образ у нашем језику- част- изворно лик Божији), и кад би са њима разговарао, много би сазнао.. Неко ми је овде рекао, можда и ти, да поштује оца Тадеја, и кад сам прочитао неке његове књиге, видим да је био велики духовник.. То је човек који уопште није имао ,,фенси" говор, насупрот, врло просто, као човек са села, али је увек имао одговор и много да каже.

Толико о ПОЗНАЊУ Бога..

Каже Владика Николај- без Бога нећеш доћи до Богопознања.

 

 

Сигурно има политичких делова у Библији, али су то ситнице, јер нису узели јевреји и исписали целу књигу, него хришћани, ако се неко провукао, јбг.. А и те форе размишљај својом главом можеш овим металцима да продајеш.. Зашто? Зашто сам ја паметнији од милиона и милијарди људи који су веровали и верују и вероваће у оно што је непромењено већ 2000 година.. Јел сам ја паметнији од Василија Великог? Светог Саве? Владике Николаја? Оца Тадеја? Не, вероваћу у неког ,,пророка" који је у 20ом веку и има 20 присталица..А ако хоћеш тако, хришћанство је најлогичније.. Могао би да прочиташ текст О савршенству Хришћанства и несавршенству хришћана".. Светосавље има одличне текстове на сајту...

 

Ко је од филозова и научника света могао да каже: Ја сам Пут, Истина, и Живот. Нико. И ко је могао да каже: Ја сам хлеб живота. Или: Ко верује у мене има живот вечни. Нико..

 

Сад ће неко од ових буквалиста да узме и да напише ове речи.. Наравно да свако може да их изговори, али што није?

 

 

Терет који се баца на туђа леђа? Што си ти ишао у основну школу? Сигурно си се као и скоро свако дете жалио на ту проклету школу, и ко те то натера, али си опет ишао.. Што не покренеш хајку на основне школе? Што деци не проповедаш као је то терет који се њима баца на леђа, да почну да размишљају својом главом? Да им је то наметнуто (као словенима хришћанство)? Што не? Или деца треба да иду школу? Незрела су још. Незнају да размишљају логично, а у школи ће се научити? А шта си ти, посисао сву мудрост света? А Хришћана су обраћаш по питања егоцентричнсти и гордости..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ко је од филозова и научника света могао да каже: Ја сам Пут, Истина, и Живот. Нико. И ко је могао да каже: Ја сам хлеб живота. Или: Ко верује у мене има живот вечни. Нико..

Dobar si. icon_wink.gif

Jos ako sa istim zarom krenes da studiras lik i delo velikih duhovnika i nekih drugih meridijana videces da su isto govorili mnogi, ali na svoj nacin. Nije potrebno imenovati i nabrajati, dovoljno si pametan i sam ces zakljuciti koliko je nivo o kojem pricas prisutan uvek i svuda ako zelis da ga vidis.

Ako vec pricas o korenima, zasluzujes i da jos vise upotpunis svoju sliku. Za pocetak mozda da je prosiris.

 

Ne zezam te, samo prijateljski predlog, a ti vidi sta ces.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citao sam ja bibliju,imam je i kod kuce,naravno..

I sve sto procitam vec mi je unapred poznato.Nista novo.

Ima tu dobrih stvari u vezi ljubavi i mira,ali te stvari su potisnute u ne 2.,vec 88. plan,a umesto tih osnovnih principa o kojima je Isus govorio mi vec 2 milenijuma gledamo sustu suprotnost.

samo da se nadovezem na citanje biblije:

 

 

Da li je Isus citao neku knjigu ili govorio ono sto je osecao i znao?

sve je u srcu. Istorijska postavka je potpuno nebitna, zanimljiva jeste, ali potpuno van poente biblije.

Da li je bitnije znati i praktikovati "ljubi bliznjeg svog" ili biti analno detaljan u poznavanju svakog psalma i njegovih skrivenih znacenja?

 

Koje od ta dva je hriscaninu danas potrebnije?

Koje od ta dva je vise sugerisano od Isusa?

 

Poigravajte se sa svojim umom, jer se i on poigrava sa vama icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Верујем у једнога Бога Оца, сведржитеља, творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.

И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божијег, јединородног, од Оца рођеног пре свих векова, светлост од светлости, Бога истинитог од Бога истинитог, рођеног, нествореног, једносуштног Оцу, кроз кога је све постало.

Који је ради нас људи и ради нашега спасења сишао с небеса и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве и постао човек.

И који је распет за нас у време Понтија Пилата и страдао и био погребен.

И који је васкрсао у трећи дан, по Писму.

И који се вазнео на небеса и седи с десне стране Оца.

И који ће опет доћи са славом да суди живима и мртвима и Његовом царству неће бити краја.

И у Духа Светога, Господа Животворног, који од Оца исходи и који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави. Који је говорио кроз пророке.

И у једну свету, саборну и апостолску Цркву.

Исповедам једно крштење за опроштење грехова.

Чекам васкрсење мртвих.

И живот будућег века.

Амин.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa druge strane, i posvećenost religiji, ako se u njoj preteruje, može da bude VEOMA štetno po zdravlje. Ako neko preteruje sa meditacijom (iako znam ljude koji provode po 15 sati na dan meditirajući, ustaju u 3 ujutro i jedu jako malo po našim standardima a imaju takav unutrašnji mir za koji bi ja ubio da ga imam!) tako što eto, provodi puno vremena u tom stanju, oda isto tako i preterano sedenje u crkvi, besomučno isčitavanje biblije i primenjivanje onoga što je u njoj rečeno može da se smatra barem preterivanjem.

 

velika vecina vjernika ne radi to sto ti mislis da oni rade. oni koji sjede u crkvi stalno, i zive u njoj jesu monasi, no to su neki drugi ljudi, to im je zanimanje. od obicnog svijeta ja se jos nisam susrela s nekim ko radi to sto si ti opisao i ko primjenjuje to sto si ti rekao.

 

Spominješ jedan ekstrem, budi spremna da prihvatiš i drugi istog nivoa. Pravdaš "nestašne popove" a ja pravdam "štetnu meditaciju" ali oboje znamo da i jedno i drugo POSTOJI. I sama kažeš "kvazi-kurseva". Znači da se to ne radi na način na koji bi trebalo.

 

nestasni popovi i bilo kakvi nastrani ljudi NEMAJU OPRAVDANJA. a ja ti kazem da imas vise nastranih ljudi i pedofila u nekim drugim grupama ljudi nego sto je to kod popova. takodje, izjednacavanje katolika kod kojih su te stvari jako ceste, i pravoslavne popove - nije ispravno. ja bih se vise bavila ljudima koji vise na ogradama skolskih dvorista i pisu knjige o tome (a la Nabokov) nego sto bi se bavila katolickim popovima. katolicizam za mene ima pogubnijih stvari osim nastranih bogoljubaca.

da, ti kursevi se ne rade na nacin na koji bi trebalo da se rade, i zato ih ne treba propagirati niti praktikovati. negdje procitah od jednog Hindusa da meditacija, i sve te stvari (ovo skracujem njegovu pricu, nasiroko je inace pricao o tim stvarima) pravilno raditi tesko mogu i ljudi sa azijskog podneblja, koji su zivotom, genima i sl. predodredjeni i sposobni za to, a kamoli `zapadnjak` koji rodjenjem, genima, nacinom zivota, okolinom, klimom i sl. moze time sebi jako da naskodi. i sam kaze da se stidi svoje sabrace koji su potrcali za zapadnim novcem i krenuli da otvaraju skole svuda po svijetu o stvarima koje ni oni ne poznaju. i dalje ide prica kako sve to utice na um i blabla.. ukapirao si poentu, vjerujem.

 

Prateći ono moje poređenje, mogu da kažem "a šta ćemo sa onom dečicom koja će večno biti istraumirana zbog postopaka onih kojima je zabranjeno da opšte sa ženama ali ne i sa dečicom?"

 

Nuff said.

 

nuff said i te gluposti - kao sto rekoh, hiljadu je razloga zasto se crkva razdvojila 1054 godine (bijase tako?) i od tog vremena, necemo da mijesamo babe i zabe.

 

nuff said (jebote, kako mrzim ovaj nakaradni engleski).

 

A opet, neko će ti reći da je vreme koje provodiš za kompom čist dokaz da jesi zavisna od neke droge.

 

savremeni covjek je nekad vise zavistan od informacije nego od kore hljeba. ima svoje i dobre i lose strane, apsolutno.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, sad će plavušica (od svih ljudi!) da nam priča o tome kako mi nemamo pojma, kako je ona daleko iznad nas, sirotih "nevernika". no.gif

ja mislim da imas prvo predrasude prema zensku, po fazonu - ne moze biti pametno da mu jebes mater. a drugo, predrasude prema plavusama. trece, predrasude prema vjernicima, a cetvrto - predrasude prema onima koji se ne slazu s tobom.

 

na kraju svega, nista smjesnije od vas dvojice trojice koji se samo nadovezujete na post jedan drugog i pisete na kraju `to brate, tako je, to sam bas ja mislio` laugh.gif

 

 

takodje, ne sjecam se da sam nekome ovdje bas tako rekla, da nema pojma, i da sam ja iznad nekog i da je neko siroti nevjernik.. bruka, kako se covjek na kraju kulturnog posta moze tuzno spustiti.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nestasni popovi i bilo kakvi nastrani ljudi NEMAJU OPRAVDANJA. a ja ti kazem da imas vise nastranih ljudi i pedofila u nekim drugim grupama ljudi nego sto je to kod popova. takodje, izjednacavanje katolika kod kojih su te stvari jako ceste, i pravoslavne popove - nije ispravno. ja bih se vise bavila ljudima koji vise na ogradama skolskih dvorista i pisu knjige o tome (a la Nabokov) nego sto bi se bavila katolickim popovima. katolicizam za mene ima pogubnijih stvari osim nastranih bogoljubaca.

 

Sledeći diskusiju, mogu samo da dođem do zaključka da si sa ovim efektivno izjavila da smatraš da su oni koji meditiraju ("neke druge grupe ljudi") ili nastrani ili pedofili.

 

I uvek kada neko da neku poentu u vezi loših strana religije, odmah dođe do vađenja sa "a,neeee...to je tako kod katolika ali ne i kod pravoslavaca a ja sam pravoslavac". Iskreno, ne pravim razliku jer je nema U TOJ meri.

 

A htela ti to da priznaš ili ne, Lolita je veoma inteligentna i poučna knjiga...ali ne kao "a guide for pedophiles" jer...pa, ni George Lucas ne misli da je Džedaj. (pre će biti Hutt pomešan sa Ewoksom) icon_smile.gif

 

 

I ne, nemam predrasude ali dobro...zamoliću te da, ako već imaš želju za raspravom, let's not make it personal. Debilno je da me vijaš po forumu i trudiš da me kao ismevaš. Nemam ništa od ubeđivanja "pametniji sam od tebe i više znam!" i apsolutno mi je nebitno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sledeći diskusiju, mogu samo da dođem do zaključka da si sa ovim efektivno izjavila da smatraš da su oni koji meditiraju ("neke druge grupe ljudi") ili nastrani ili pedofili.

 

ne stavljaju se sve te stvari u isti kos kao sto ti pokusavas da uraadis. stavljajuci meni neki rijeci u usta, i zakljucke koje proizvoljno izvodis praveci se blesav.

ne stavljas u isti kos sektasa i sajentologa - u neku ruku.

a kamoli pedofila i cetverostrukog ubicu.

ne mislim da je neko ko metidira NASTRAN, nego je pod uticajem toga ZASTRANIO. ali nije NASTRAN u smislu sexualnog opredjeljenja - i ne pokusavaj stvari da objasnis tako jednostavno. jer ljudi o tim stvarima pisu knjige i ne trude se sve u jednoj recenici da ti objasne.

 

I uvek kada neko da neku poentu u vezi loših strana religije, odmah dođe do vađenja sa "a,neeee...to je tako kod katolika ali ne i kod pravoslavaca a ja sam pravoslavac".  Iskreno, ne pravim razliku jer je nema U TOJ meri.

 

ti ne pravis razliku jer ne poznajes razlike izmedju religija. u tom pogledu, vidis SAD JA mogu da izvucem zakljucak da su islam i pravoslavlje isti. ja nikad ne bih izjednacila luteranca i baptistu a kamoli katolika i pravoslavca, ali to je valjda zato sto POZNAJEM te razlike. losa strana pravoslavlja za mene ne postoji. postoje ljudi koji zloupotrebljavaju religiju za licnu dobit ili sta god.

ima razlike, itekako je ima. no ajde de, TI ZNAS najbolje, ti si suvi poznavalac religije... ph34r.gificon_uhoh.gif

 

A htela ti to da priznaš ili ne, Lolita je veoma inteligentna i poučna knjiga...ali ne kao "a guide for pedophiles" jer...pa, ni George Lucas ne misli da je Džedaj. (pre će biti Hutt pomešan sa Ewoksom)  icon_smile.gif 

 

nema sta ja da priznajem. pet puta sam je citala. frajer je pismen do bola, toliko sam procitala knjizurina iz razlicitih perioda, ali tu vrstu pismenosti, najozbiljnije jos nisam srela. izuzetno. samo sto nisi mozda uhvatio moju poentu, ni nije ni bitno. da ne sirimo sad..

 

 

I ne, nemam predrasude ali dobro...zamoliću te da, ako već imaš želju za raspravom, let's not make it personal. Debilno je da me vijaš po forumu i trudiš da me kao ismevaš. Nemam ništa od ubeđivanja "pametniji sam od tebe i više znam!" i apsolutno mi je nebitno.

 

ha, ja sam upravo to htjela tebi da kazem. poz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

I uvek kada neko da neku poentu u vezi loših strana religije, odmah dođe do vađenja sa "a,neeee...to je tako kod katolika ali ne i kod pravoslavaca a ja sam pravoslavac". Iskreno, ne pravim razliku jer je nema U TOJ meri.

 

Mislim da grešiš u delu u vezi sa katolicima i pravoslavcima. To je u izvesnom(naglašavam izvesnom) smislu potpuno drugačija religija. Kada bi se malo udubio u oba shvatio bi, ali to je sve u ovoj situaciji irelevantna činjenica. Nemoj mnogo da se uzbuđuješ kod ovakvih konflikta sa plavušicom. Svi su ih preživeli u izvesnoj meri. Ona je jednostavno osoba koja je u svakoj čorbi mirođija sve pamti i sve izaziva, a suštinski sama upada u svoje klopke. Prilično apsurdno zar ne??

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sledeći diskusiju, mogu samo da dođem do zaključka da si sa ovim efektivno izjavila da smatraš da su oni koji meditiraju ("neke druge grupe ljudi") ili nastrani ili pedofili.

 

I uvek kada neko da neku poentu u vezi loših strana religije, odmah dođe do vađenja sa "a,neeee...to je tako kod katolika ali ne i kod pravoslavaca a ja sam pravoslavac".  Iskreno, ne pravim razliku jer je nema U TOJ meri.

 

A htela ti to da priznaš ili ne, Lolita je veoma inteligentna i poučna knjiga...ali ne kao "a guide for pedophiles" jer...pa, ni George Lucas ne misli da je Džedaj. (pre će biti Hutt pomešan sa Ewoksom)  icon_smile.gif 

 

 

I ne, nemam predrasude ali dobro...zamoliću te da, ako već imaš želju za raspravom, let's not make it personal. Debilno je da me vijaš po forumu i trudiš da me kao ismevaš. Nemam ništa od ubeđivanja "pametniji sam od tebe i više znam!" i apsolutno mi je nebitno.

Koliko puta treba da ti kazem da brkas pojmove, izmedju RELIGIJE, VERE I CRKVE.

 

A sad pitanje: Zar vera nije individualna stvar, ili ti hriscane gledas kao pripadnike jedne religije, zatucane?

 

Onda to nije vera?

 

Zar ne?

 

 

Sta radi, Crkva ( Stvar kolektiva )

Sta radi vernik ( individualno)

 

Katolici, ja sam ranije pisao, oni su napustili korene hriscanstva, otisli duboko u politiku itd.....

 

inace mozes ih posmatrati kao jeres.

 

Sa druge strane ti ovde solis pamet da smo svi mi hriscani glupi jer VERUJEMO, a nisi nam dao ni jedan dokaz niti bilo sta DA NAS ODVRATIS OD VERE, stoga tvoji postovi nemaju smisla. Uzaludno je to sto pokusavas da nas ubedis u nesto tvoje, i u neku ruku cak tako nesto i da prihvatimo.

 

Zajebi, motas istu pricu.

Edited by Black_Totem213

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali Toteme, jedna od poenti i jeste razlika između vernika koji propagira privrženost crkvi i onog koji je individualac. Valjda si i sam zaključio da jesam za individualnost. Uostalom, ti si je nekoliko puta pokazao i samim tim me ne nerviraš po ovom pitanju i nije frka da diskutujemo.

 

Sa druge strane ti ovde solis pamet da smo svi mi hriscani glupi jer VERUJEMO, a nisi nam dao ni jedan dokaz niti bilo sta DA NAS ODVRATIS OD VERE, stoga tvoji postovi nemaju smisla. Uzaludno je to sto pokusavas da nas ubedis u nesto tvoje, i u neku ruku cak tako nesto i da prihvatimo.

 

Ummmm...ne. Ustvari, da eventualno Blondie jer me takvo nadignuto ponašanje UŽASNO nervira i onda normalno da stvari postanu lične. But no biggie. icon_razz.gif Uostalom, post koji komentarišeš je bio na njenu adresu i nema nikakve veze sa tvojim, drugačijim pogledom na stvari. Ne važi isto za tebe jer, po mom mišljenju, nije isto i upravo se tu vidi razlika u poimanju religije/vere/crkve. Ti si više tradicionalistički vernik dok je ona crkveni vernik. (jesu stereotipi ali...)

 

Za ubeđivanje na relaciji vernik - nevernik važi i obrnuto. Hej, kao kada se grobar i cigan prepucavaju ko je bolji. Niti će ovaj početi da navija za Zvezdu niti onaj drugi za Partizan. Ista stvar.

 

ALI...zašto ovde ljudi sve shvataju kao UBEĐIVANJE? Ako neko nešto kaže to nije...ustvari, može da bude i često i jeste...ali ne bi trebalo da bude u fazonu "joj što sam pametan" ili "ja sam u pravu a vi ne!" iako može tako da se shvati i shvatiće se ako ne dođe do slaganja sa onim što je rečeno. Jednostavno, sagledaš ŠTA je rečeno i razmisliš o tome. AKO ti je stalo do tuđeg mišljenja. Ali ne radi promene svog već jednostavno kao proširivanje tvog. Čisto da se zna da ima nešto više i da nije svaka istina APSOLUTNA istina.

Edited by Millosh_024

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...