Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

 

Kako je dokazano? Ja to pitam. :)

Hm, mozda mala cinjenica da su pre 50+ godina lansirali baju zvanog Juri Gagarin u nebesa, pa je covek za ceo ljudski rod izneo konacan empiriski dokaz da smo na ogromnoj lopti koja kruzi oko jos vece i uzavrelije, kao i da tamo gore nema nikakvog simpaticnog bradonje koji bdi nad nama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neke stvari prosto ostavljaju malo ili nimalo mesta za ravnodušnost i potpunu objektivnost.

neke stvari, da.

ali recimo, ja sam potpuno ravnodusan po pitanju toga da li je isus postojao ili nije. meni je totalno svejedno. samo mi je zao kad vidim da odrasli ljudi veruju u stripove kao sto malo dete veruje u x-men. a smatram da je lose kad se organizuju, pa kad sebi dodele titule i cinove, a najgore je kad pocnu na bilo koji nacin da uticnu na drustvo - bazirajuci se na interpretacijama prica koje su u sustini isto sto i x-men. fantazija.

 

 

Pa upravo si opisao Jevanđelja - različiti autori koji pominju jednu ličnost i jedan događaj (tj. događaje) koji su opisani na isti ili sličan način.

dakle, u 3 jevandjelja pise kako je isus kontrolisao vremenske uslove. to isto postoji u 3 filma x-men, gde karakter hali beri vrsi ista cuda.

uzimati takav sadrzaj kao relevantan izvor cinjenica je nista drugo nego deluzija i verovanje u bajke. ako verujes u isusa citajuci jevandjelja, ne postoji ni jedan valjan razlog zasto ne bi verovao u karaktere iz x-men.

 

Ali da te pitam jednu stvar - recimo da je Isus STVARNO vršio sva ona čuda koja su opisana u Jevanđeljima - kakao bi po tebi trebao da izgleda taj objektivni istorijski izvor? Postoji li IKAKAV način da to dopre do nas a da mi možemo onako lepo objektivno da kažemo: e jeste tako bilo, stavite u istorijske udžbenike?

kojim jevandjeljima? gnostickim? ;-)

vidis, postoje jevandjelja i dokumenti iz istog perioda koji se bas i ne slazu sa 4 standardna jevandjelja koja su izabrana da budu deo biblije. jasno je da je postojalo filtriranje sadrzaja na osnovu onoga sto je odgovaralo crkvi, a da su dokumenti tog vremena koji su bili nepodobni - izostavljeni.

 

cenzurisan sadrzaj nije relevantan izvor podataka. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

vera se prosto ne zasniva na nekom dokazivanju. Bog se ne može staviti u epruvetu i dokazati.

 

Zalim sve mozgove koji veruju u nesto nedokazano...pametan covek zakljucuje na osnovu dokaza i cinjenica, u bajke veruju samo slabi i naivni...Pametnome dosta.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala ste se raspisali ljudi. Niko nece jednog hriscanskog vernika ubediti da njegov bog ne postoji, niti ce ateista postati vernik, ali zanimljiva je diskusija. :)

 

Sustina je da bog kako ga hriscani opisuju i tumace ne postoji, to sam vec rekao. To je samo prvobitni Haos (najblizi opis) kome su pridodate ''ljudske osobine'' - nekakav moralni kodeks, svest, dobrocudnost.. mada je cak i prema Bibliji taj bog ubio vise ljudi od djavola. No dobro sad..

Moderne religije koje propagiraju obozavanje takvog udaljenog, nepostojeceg boga (religije desne staze) unistavaju duh i protiv su samog zivota, ljudi se mole necemu apstraktnom i cekaju neki bolji zivot nakon smrti, gubi se volja za zivotom i snaga uopste. To je sve posledica ljudske slabosti koja je sve izrazenija.

 

Isus, ako je stvarno postojao fizicki na zemlji, bio je zapravo nesto sasvim drugo nego kako ga tumaci crkva, ali to je usled namerne i nenamerne interpretacije i propagande od strane crkve i crkvenih otaca tokom 2000 godina. U ono vreme je bilo mnogo kultova a Isus je za ono vreme bio samo jedan od govornika. Malo je falilo da kult Mitre preovlada, ili kult Sol Invictus-a. Primeticete da su sva tri kulta izuzetno solarna.

 

Mozemo pricati o razlicitim tumacenjima koncepta boga, dobra i zla itd. ali mislim da je bezveze da jedni druge prozivaju, jer to nas nece nigde dovesti.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZAŠTO verovati u nešto što ne možeš ni dokazati? Šta će vam to u životu, ljudi? biggrin.gif

Pa dobro, zašto verovati u nadu, ljubav, mržnju, i ostale apstrakne stvari koje se opet tehnički ne mogu dokazati ali znamo da postoje?

Ja verujem u Boga jer verujem da postoji, ne iz nekog sekundarnog razloga (starh od smrti, davanje smisla zlu u svetu itd.) :)

 

Hajde sad opet da čujem dokaze za Hrista.

Pisao sam o tome ranije da je lako dokazati postojanje Isusa, ali da već za njegova čuda i tvrdnje ne postoje dokazi.

 

Hm, mozda mala cinjenica da su pre 50+ godina lansirali baju zvanog Juri Gagarin u nebesa, pa je covek za ceo ljudski rod izneo konacan empiriski dokaz da smo na ogromnoj lopti koja kruzi oko jos vece i uzavrelije, kao i da tamo gore nema nikakvog simpaticnog bradonje koji bdi nad nama...

I onda opet sve ispočetka: ko mi može dokazati da je čovek postojao, da je to njegova fotografija, da nije montaža itd. itd. itd. :) I super heroji lete u svemir, ko mi može dokazati da to rade ljudi. :)

 

dakle, u 3 jevandjelja pise kako je isus kontrolisao vremenske uslove. to isto postoji u 3 filma x-men, gde karakter hali beri vrsi ista cuda.

Pa sad - X-menovi ni ne tvrde da su istina (Jevanđelja tvrde), autori X-mena od stripova zarađuju novac, autori Jevanđelja su samo zaradili mučeničku smrt, za Hali Beri znam da je glumica, za Isusa Hrista se tako nešto ne navodi. Taj X-men=Jevađelja arguemtn je simaptičan i možda izmami koji osmeh, mada je itekako šupalj. :)

 

kojim jevandjeljima? gnostickim? ;-)

Druga tema, ali da, što da ne - i gnostičkim. :)

I inače... Gnostička jevanđelja se međusobno razlikuju mnogo više nego četiri kanonska jevanđelja, dosta su kasnijeg datuma (sa moguđim izuzetkom Tominog), nikada nisu imala široku cirkulaciju, a pomoću arheologije se lako vidi kako su prvobitna Jevanđelja izgledala. Malo je reći da ona ne podržava viđenje da je zla zla Crkva izbacivala Isusova učenja koja je smatrala nezgodnim. :)

 

Ala ste se raspisali ljudi. Niko nece jednog hriscanskog vernika ubediti da njegov bog ne postoji, niti ce ateista postati vernik, ali zanimljiva je diskusija. icon_smile.png

Pa ja zato i pišem. Prosto mi dosadno, u pauzi za igrice. Jasno je svima nama da niko ovde nikoga neće ubediti, ali ono, zanimljivo je pričati. :)

Edited by Thrones

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, zašto verovati u nadu, ljubav, mržnju, i ostale apstrakne stvari koje se opet tehnički ne mogu dokazati ali znamo da postoje?

Ja verujem u Boga jer verujem da postoji, ne iz nekog sekundarnog razloga (starh od smrti, davanje smisla zlu u svetu itd.) :)

 

Ljubav, mržnju i ostala osećanja čovek u praksi dokazuje svojim postupcima, ako mene neko mrzi i, recimo, čini sve da me sjebe usled toga, meni ne treba nikakav drugi dokaz da mržnja kao emocija postoji. Nema tu šta da se veruje ili ne, vidiš da je mržnja tu.

Edited by Talvi

Share this post


Link to post
Share on other sites

I onda opet sve ispočetka: ko mi može dokazati da je čovek postojao, da je to njegova fotografija, da nije montaža itd. itd. itd. I super heroji lete u svemir, ko mi može dokazati da to rade ljudi.

 

 

узмеш телескоп, упериш га у ноћно небо кад је ведро и видиш међународну свемирску станицу својим очима. теоретски, угледаћеш нешто овакво

 

па опет неке наредне ноћи.

 

ако не верујеш инструменту, тестираш га на неком другом објекту.

 

мало истраживања, поређења и рачуна, ускоро ћеш бити на путу ка поузданијим сазнањима, ако те занимају.

 

 

 

... а ако твоја скепса заправо проистиче из солипсизма, онда је пред нама нешто чудно. човек који не узима здраво за готово да је стварна његова рођена кева, а ипак поклања веру ентитету за постојање којег признаје да је недоказиво.

 

ни солипсизам не придаје појму бога и твојој кеви исти спознајни статус.

 

или ипак заступаш солипсизам само у оној мери која ти одговара у расправи.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam solipsista, samo ukazujem na dvostruke aršine. A i volim da budem pomalo đavolji advokat. :)

 

1. Osoba vidi iz svemira da je Zemlja okrugla. Ona to tako kaže ljudima. Ona se proglašava objektivnom i ljudi joj veruju bez da su videli da je Zemlja sfernog oblika.

2. Osoba vidi Hristova čuda. Ona ih zapiše u Jevanđelju. Nju proglase hrišćaninom i neobjektivnom i nema sile koje bi ubedila ljude da je Hristos čudotvorio. :)

 

Inače, i Bog se slično da dokazati: posti se malo, moli se malo, obilaze se hrišćani, ako neko baš oće - obiđe mesta gde se dešavaju čuda. Ko zna, ako ne šteti, možda će da koristi.

Edited by Thrones

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet: SVAKO (ko ima dovoljno para :haha:) može da ode u svemir i uveri se, ili da to dokaže drugim metodama koje su i ostali naučnici koristili, a ti se ne možeš uveriti u Hristova čuda.

 

човек који не узима здраво за готово да је стварна његова рођена кева, а ипак поклања веру ентитету за постојање којег признаје да је недоказиво.

 

:haha: :haha: :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to stoji. Zato i stalno napominjem da je Hristova čuda nemoguće dokazati - ona nisu ostavljala arheološke tragove, a i da jesu, ti tragovi bi se teško povezali sa natprirodnom intervencijom, a osobe koje o njima pišu se smatraju neobjektivnim. :)

(Glupo pitanje: zašto ne mogu da dodam reputaciju na moderatorske postove?)

Edited by Thrones

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasli ste o pravoslavlju/religiji da pricate na YUMetal forumu na kom obitavaju sve sami kao fol ateisti, satanisti, pagani, i sl. Mnogi se tripuju da slusati Metal/Rock ne ide zajedno s onim "biti religiozan" sto je pogresno.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

(Glupo pitanje: zašto ne mogu da dodam reputaciju na moderatorske postove?)

Moderatori su bogovi foruma. Njihovi postovi su univerzalni, te stoga ne potpadaju pod "dobro" i "loše" kategoriju i kao takvi nepojmljivi su običnim članovima, tako da je glupo da ih ocjenjuju.

 

 

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jeste, hoćeš da kažeš da tamo negde postoje negi bogovi foruma koji se kao nešto staraju o forumu, i zbog kojih forum funkcioniše i da ne bi bilo njih onda bi sve bilo mnogo gore ili foruma ne bi bilo... Ma jeeees... :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...