Jump to content

Piraterija


Epitaph

Recommended Posts

I ne mislim da piraterija utiče na broj prodatih diskova.

 

Pa i ne utice. Jedno vreme sam se bas trudila da kupujem original diskove, ali realno za to se nikad nema dovoljno para.

 

Ono sto na prvom mestu utice je kvalitet samog benda. (pod ovim podrazumevam uglavnom strane bendove)

 

Ono sto na drugom mestu utice je dostupnost original diskova. (pod ovim podrazumevam i domace i strane)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ja nikad nisam kupio domaci piratski album! Uvek originali,pa mora bend koji ja volim od necega da stvara! Treba izdati i sledeci album! A sto se tice stranih bendova boli me bas tukara,imaju love kolko hoce,jedino da sam pun ko brod(a nisam) pa da uzivam uz njihove originale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nikad nisam kupio domaci piratski album! Uvek originali,pa mora bend koji ja volim od necega da stvara! Treba izdati i sledeci album! A sto se tice stranih bendova boli me bas tukara,imaju love kolko hoce,jedino da sam pun ko brod(a nisam) pa da uzivam uz njihove originale

Ako uzivas u originalima, onda mislim da je nebitno da li uzivas u domacem ili stranom (pod uslovom da kupujes sta volis). Ako kupujes nas original samo da podrzis scenu (a ne zbog dizajna, bookleta, lepog papira...), onda ti treba rucno iskovati neki orden.

Edited by ilegalac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa od svakog domaceg benda od kog mi se svidjaju bar 2 pesme sa albuma imam originale! Za neke kasnije i zazalim (kao za recimo Urban Puls) ali kad mi se nesto svidi u trenutku ja uzmem ako imam love!!! A sto se tice stranih za moj budjelar su preskupi,jbg kad se zaposlim bice i toga! Pre bih crko nego da uzmem piratski K.Apartman ili ne znam Riblju Corbu! Pa Apocalypse cd traje 30 minuta,dizajn je polu-krs,cd princo sa nalepnicom,pa sam dao 450 dinge,jbg kupili me momci svirkom! A iskreno,pun mi je kurac da neki Jasari i Karleuse imaju milione,a gomila jako dobrih rok i metal bendova nema ni za prvo izdanje!!! Zato kad uzimam domace,mora biti original

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa od svakog domaceg benda od kog mi se svidjaju bar 2 pesme sa albuma imam originale! Za neke kasnije i zazalim (kao za recimo Urban Puls) ali kad mi se nesto svidi u trenutku ja uzmem ako imam love!!! A sto se tice stranih za moj budjelar su preskupi,jbg kad se zaposlim bice i toga! Pre bih crko nego da uzmem piratski K.Apartman ili ne znam Riblju Corbu! Pa Apocalypse cd traje 30 minuta,dizajn je polu-krs,cd princo sa nalepnicom,pa sam dao 450 dinge,jbg kupili me momci svirkom! A iskreno,pun mi je kurac da neki Jasari i Karleuse imaju milione,a gomila jako dobrih rok i metal bendova nema ni za prvo izdanje!!! Zato kad uzimam domace,mora biti original

ti sto imaju milione, imaju samo duplo ili troduplo veci tiraz, od prosecnih metal bendova. Da li mozes da izvuces neki zakljucak ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde da pogledamo pirateriju sa nekog drugo aspekta. Da li CD pocinje da odumire kao medijum, za prezentaciju muzickog stvaralastva? Po mom misljenju, da i smatram da je nasa zemlja u tranziciji i u tom pogledu. U svetu se sve vise ide na internet kupovinu a ovde se jos uvek prica o podrzavanju "originala" na Princo-u sa nalepnicom. U svetu se polako razvija kultura kupovanja muzike preko neta (nesto nasilno zakonima, nesto edukacijom) a za nas je to jos uvek pojam, sto zbog nerazvijene "infrastrukture", sto zbog slabog pracenja trendova. Kada bude CD izumreo, mi cemo opet biti u kategoriji "piraterija", ne zbog infrastrukture, vec nekulture.

P.S

ovo deluje kao neka kolumna iz novina, ali me mrzi da prepravljam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Лепо речено, а ценим да је то добро и за музику, пошто ће људи куповати само песме које им се свиђају, а не комплетне колекције где има и досадних песама. Бендови ће морати добрано да се потруде да ни се рекламирали и продали свој производ.

Али, то неће толико брзо заживети, поготово не у металу. Винил култ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Баш лепо од тебе! Знаш како сам ја изгледао када сам преносио тадашњих 400 у два ОГРОМНА пакета (срећом, не кроз превоз)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piratske diskove sam kupovao. Cekao nedeljom ili kad vec bese ispred SKC-a, dodjem sa hiljadu, dve hiljade i pazarim sta mi treba. Onda sam krenuo kupujem original diskove onako nasumice, tipa Dream Theater izdao novi album hajde da cujem i dam 1500 dinara i album mi se ne svidi.

Od sada prvo poslusam album, ako mi se svidi ja pazarim original i imam dosta originala. Domace bendove podrzavam i kupim original, uvek. Jednom sam se zeznuo i kupio original Draconic - Conflux (po meni najlosiji CD koji ja imam u kolekciji).

Postoje neki bendovi od kojih jednostavno zelim da imam original diskografiju tipa Iron Maiden, Children of Bodom, Metallica, Soulfly i nije mi nikad zao da dam pare za te diskove.

 

Sto se sama piraterije tice nemam neko specificno misljenje. Gledam stvarno da podrzim neke bendove(ne bitno da li su strani ili domaci), pa cak i nase narodne,pop, rok izvodjace ali kad vidim ovako nesto(!) onda mi pripadne muka. Pored svih para koja su zaradili.... :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svetu se polako razvija kultura kupovanja muzike preko neta

 

...koja izgleda služi samo za ljubitelje disko-pop muzike ili glupe.

 

Ako se neko već odluči na kupovinu neke muzike, biraće uvek fizički format a ne neke mp3ice od 192kbps. Nema poente, jer (iako nelegalno, doduše) može te mp3ice dobiti za dž.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se sama piraterije tice nemam neko specificno misljenje. Gledam stvarno da podrzim neke bendove(ne bitno da li su strani ili domaci), pa cak i nase narodne,pop, rok izvodjace ali kad vidim ovako nesto(!) onda mi pripadne muka. Pored svih para koja su zaradili.... :no:

ovaj spot sto sam video je provokacija. Pevaljke koje nisu nikada napisale ni jedan stih, traze autorsko pravo, a na svadbama nit placaju porez nit autorska prava...strasno.

...koja izgleda služi samo za ljubitelje disko-pop muzike ili glupe.

 

Ako se neko već odluči na kupovinu neke muzike, biraće uvek fizički format a ne neke mp3ice od 192kbps. Nema poente, jer (iako nelegalno, doduše) može te mp3ice dobiti za dž.

u pravu si, metalci kupuju CD zbog omota.

Da brate u pravu si, svi metalci imaju uredjaje da osete razliku izmedju CD-a i mp3 192 kb/s. Vec ATRAC pruza pri oko 300 kb/s kvalitet kao na CD-u. Samo je stvar momenta da li ce da prevagne ATRAC kao standard i da SONY ubira kajmak, ili ce se pojaviti neka bolja kompresija, neke druge firme.

CD kao medijum, tj standard je pukao iz dva razloga:

- na isti fizicki format moze da se smesti daleko vise muzike i kvalitetnije cak do 192 khz. to za sobom povlaci prelazak na kvalitetniji zvuk, uz kompletnu modernizaciju studija i svega ostalog prateceg u muzickom procesu, kreiranja i stvaranja zvuka. Time se podstice industrija sto je za cilj.

- prelaskom na skidanje muzike sa neta, dolazi do ekspanzije mobilnih uredjaja, koji ce dozivljavati vremenom promene, sto dovodi opet do razvitka industrije, sto je cilj. Umesto poklon diska uz rama margarin, bice neki chip, koji ce moci da se deli uz bombone, pa da sakupis ceo album i prebacis na neki uredjaj...

Edited by ilegalac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ко те преварио то да купиш??? :confused:

Jbg dopala mi se jedna pesma ,mislim da se zove Lost and alone,medjutim posle njihovog koncerta sam bukvalno pojeo jaja sto sam kupio taj cd,mislim ta njihova arogancija,pa paljenje kuci posle sat vremena drljanja Pepersa i sl....uhhhhhhh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd da se malo ogranicimo na domacu scenu, sto je tema, naravno, naravno slicno vazi, a stremi u svetu.

Dobijes kao original Pricno, sa nalepnicom, narezan na 40 brzina, satruli posle 10 god. Dao si novac podrzao si scenu.Booklet nema, samo prednja i zadnja strana sa muljavim slovima, koja ti kupi prasinu. Podrzao si scenu, ali od tog diska, kao ulozen kapital nemas nista!! Jednostavno niko nece da ga kupi. A zasto se scena ne bi podrzala, ako bi se kupio AAC (ili mp3) za 100 din. Nema rizika, niti ulaganja u proizvodnju. Muzika je dostupna svima. Bend ako vredi, zaradjivace koncertima. Neko sa sela, ako hoce da podrzi scenu, ne mora da ide 100 km, da bi kupio original disk. Ako nece, uzece materijal neplaceno, putem razmene ili skinuti za dz. Ako artisti zele da opstanu, ostaje im samo ziva svirka. Prica o pirateriji je stvarno suvisna. Autorska prava nisu samo u diskovima, ali Srbi to ne razumeju..(pardon, mafija zvana SOKOJ to dobro zna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ljudi, da rezimiramo;

1. Svi domaci bendovi da prestanu da rade albume, narocito na CDu

2. Svi nek snimaju spotove , i to sa sto vise nasilja/bizarnosti/explicitnih scena parenja i to sve highbuget

3. Posto ovde niko ne zna da svira, koncerti su nepotrebni

4. U sustini, svi bendovi nek se raspadnu, ko hoce da svira nek svira neki tribute (i tako ne moramo da idemo na koncerte "originalnih" bendova za 2500 din, slusacemo nase za 200 din koji sviraju isti repertoar)

5. Omot???? Kakav omot kad 99 procenata ljudi ne zna da nacrta ChiCha Glishu bez deset gresaka??? Ko se tu razume u neku tamo likovnu umetnost na omotu????

6. Zasto u opste pricati o muzici kad ovde oko 75 procenata ljudi NE UME da svira NI JEDAN instrument, u sustini dosta ih nije ni videlo muzicki instrument uzivo????

toliko....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domaci bendovi uglavnom imaju slab muzicki kvalitet, a i bookleti su obicno komadi neinventnog i jeftinog smeca, sa popisima pjesama i tekstovima u najboljem slucaju.

Ja licno kad polazim od sebe, uradio bih takav album koji bi neko pozelio da kupi prvenstveno zbog kvalitetne i originalne muzike, a onda i zbog profi uradjenog bukleta na velikom broju strana. Ubacio bih neke graficke zajebancije, tekstove, dosta slika, i sve to u fazonu sa tematikom kojom se bavim. Znaci, tako nesto bi me kostalo brdo para, ali bar onda ne bih morao da cimam sve zive da me podrze kupujuci original. U stvari, dao bih im dobar razlog da ga zbog sebe samih kupe, jer kapiram da ljudi prvenstveno kupuju muziku zbog sopstvenog uzitka, a tek posle idu te (po meni ne bas potpuno iskrene, vec dupe-uvlakacke) price o podrzavanju scene i sl.

 

Cak i da, eto, hipoteticki, izdam takav album, jebalo bi mi se da li ce ga neko piratizovat il slicno. Ja u sve sto radim zbog licnog zadovoljstva, ulazem sebe bez ikakve zelje da to na neki nacin materijalizujem. Posao kao posao, imas kvalitet, odradis nesto = dobijas novac, bolje mjesto itd. Ali muziku ne posmatram tako.. Medjutim, vecina da, zato je i sve otislo u kurac kad je biznis postao preci od svega. Ali razumijem nekako ljude sa zapada da u to ulaze sa nekom zeljom da zarade, mada i metal bendovi tamo(osim najvecih) ne mogu bas da zive od toga, vec rade dodatni posao. A ne na posrani Balkan..

 

Samim tim - za kupovinu originala, meni licno, potrebno je da su i muzika i buklet na nivou. Stvarno, ponekad cu zbog licnog meraka i kolekcionarskog tripa kupit album svojih omiljenih bendova. Ali ako original kao kompletan proizvod ne zadovoljava moje preference, fino nabacim neki 192+kbp/s mp3, i isto mi je kurac. Ionako uglavnom slusam samo ekstremniji metal(najvise black), gdje se cesto ne primjecuje razlika izmedju 56kpb/s i zvuka sa originala :) A to sto necu podrzat onoga ciju pirat kopiju diska kupujem, zalim slucaj.. iz gore napisanog teksta se moze i zakljuciti zasto.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Баш лепо од тебе! Знаш како сам ја изгледао када сам преносио тадашњих 400 у два ОГРОМНА пакета (срећом, не кроз превоз)?

 

jebote kako si to nosio ? To je tesko :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...