Jump to content

Piraterija


Epitaph

Recommended Posts

Neko vreme sam bas razmisljao na temu piraterije... Sto kaze jedan moj ortak da ne postoji piraterija ja ne bih mogao da slusam muziku... Kad pogledas stvarno diskovi su 1000 i vise dinara istvarno je mnoooogo da se daju te pare wallbash.gif ... E a sa druge strane zbog te iste piraterije nam propada i scena jer izdavaci vise nece da podrzavaju mlade bendove jer im se ne isplati da ulazu u nesto kad unapred znaju da im se nece isplatiti... Moramo se sloziti da je krug ljudi koji kupuju diskove "rock" orjentacije jako mali, mnogo manji nego onih koji kupiju diskove shity rec i slicnih izdavackih kuca... Sta reci kad ni najveci bendovi nemaju izdavaca... Cak i van gog koji je nas definitivno najkomercialniji bend (sta god mi mislili o njima icon_uhoh.gif ) nema izdavaca...

Zanimam me vase misljenje o ovome... imate li ikakve ideje sta bi moglo da se uradi po ovom pitanju...?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba metalci da prestanu da glume socijalu i da pocnu da rade nesto. Ako nisu u situaciji da rade i ako im finansije zavise od dzeparca neka smanje alkohol i neka stede novac za originalne diskove.

Ta shity records izdanja koja pominjes su sigurno jedno 100 puta jaca u pirateriji nego bilo koje metal/rock izdanje. Tako da ni njima nije divna situacija. Trebalo bi da znas malo ko ovde (verovatno niko) ne dobija pare od prodatih diskova. Tako da svi zavise i zaradjuju od svirki/nastupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koj' vam kurac ljudi, ovde se od muzike ne zivi. a o mogucnosti da kupim original disk domaceg (ili stranog) banda, odlucuje samo kvalitet muzike i kvalitet produkcije. nisam tvrd na paru, ali ne bacam cash na sranje. zato u principu nemam domace originale. kad neko napravi pristojan album sa pristojnom produkcijom, neka racuna na mene. od domacice aktivno jurim original by-pass ali toga nema. u kurac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koren problema su dakle pare...chega smo svi,nazalost,svesni... no.gif

Ne mozemo mi ''radi ulaska u Evropu''( icon_rolleyes.gificon_rolleyes.gificon_rolleyes.gif ) sprovesti tako radikalne promene shto se tiche muzichke industrije...ne moze se sad odjednom totalno unishtiti piraterija i prodavati samo originali,chije cene su sulude za nash zivotni standard.A najvishe me nervira kada mi neko dodje i kaze:''Pa znash,ovo ovde je josh i besplatno kakva je cena tog i tog diska u Francuskoj!'' Pa pobogu ljudi,kakva Francuska,kakva sranja... wallbash.gif

A i kome je josh stalno sad da daje kintu za cd,koji ce verovatno baciti u zapecak posle mesec dana,jbt toliko problema u ovoj drzavi,koliko ljudi samo ostaje bez posla zbog privatizacije...Briga njih za muzichku industrijui za kupovinu novog cd-a Madone ili Metallice...

Samo se secam kad je Yobo prichao josh pre neku godinu,kako su prodali svega 10-15 diskova... icon_mrtav.gif

Ne kazem ja da je to ispravno,naprotiv...Ja jesam ZA ulaganje u novije bendove,pevache ili shta vec...Ali realno,niko ne sme prvi da zapochne ozbiljniji posao u vezi sa tim...Jer dok se ne promeni nachin funkcionisanja ekonomije u ovoj drzavi,oprostite se od vashih izdanja... no.gif

 

STRASHNO I STVARNO ZALOSNO,ali shta drugo?

Shta? wallbash.gif

 

Veoma je teshko stimulisati shiroke narodne mase da pazare originale,jer 1.Nismo naviknuti na takav nachin funkcionisanja 2.Mali broj njih se bavi muzikom tj. muziku slushaju chisto da ne bi sedeli(ziveli) u tishini...

 

Sa srecom... pivopije.gif

Edited by en-a-dva-es-o-4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno je stvar krajnje jebena. Meni je recimo kupovina diskova dusevna relaksacija. Tj. bila je dok se moglo naci za jeftine pare. E sad, ja licno i kupujen i domace originale, ono sto mi se dojmi iole ok, jer gledam nekako kolekcionarski na to. Problem je u tome sto ljudi ne razmisljaju na taj nacin.

 

E sad, sta uraditi da se to promeni. Po meni je pravi nacin borbe protiv piraterije ovo sto se trenutno radi sa filmovima. Daj zvanicno film na DVD-u i stavi malu/prihvatljivu cenu. Vremenom vise niko nece kupovati kod pirata zato sto za iste ili manje pare to mogu da urade i na trafici, a zagarantovan im je apsolutni kvalitet filma, sto kod pirata nije slucaj.

Kada bi se tako nesto uradilo i sa domacim muzickim izdanjima, piraterija bi izgubila svaki smisao posto bi svako sebi mogao priustiti veliki deo stvari koje zeli kupiti. Dokle god je odnos 3-5 pirata za jedno zvanicno izdanje, nema se o cemu pricati. Ako bi se uspelo doci do odnosa 2-1, verujem da niko pirate ne bi uzimao. E to je fora postici.

 

Btw. izdavacke kuce ti obicno daju ugovor tipa, prvih 500 prodatih diskova ide nama, a posle ide bendu. Sto bi znacilo da ce bend pare od albuma videti za recimo 2-3 god otprilike, i to je super... wallbash.gif

 

Veliki pozdrav musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

resenje bi teoretski trebalo da izgleda ovako:

izvodjaci smanje cene diskova na minimum (tipa na 220 dinara), prodavnice se ugrade 30 dinara i za 250 dinara covek moze da kupi disk koji mu se svidja. To je otprilike sto se tice izvodjaca... sto se tice kupaca, oni bi trebalo da na to gledaju ovako: ako izadjem negde i popijem 3 piva to mi je kao da sam kupio jedan disk... ok, toliko mogu da ustekam... kad mi neko trazi da mu to srezem recicu mu "kupi disk, nije skup, hajde da podrzimo scenu"... (otprilike)... eto tako...

ali, kao sto Bora Djordjevic kaze: Teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino adekvatno resenje bi bilo da izdavacke kuce smanje cenu diskova, bar na pola. Verujte, ni ljudima na zapadu nije malo da daju 15-20 eura za diskove, iako oni lakse odvoje te pare. S druge strane ni lovarni metalci ne mogu kupiti sve na originalu kad mesecno izadje preko sto izdanja!

Prosle godine sam sa svojim bendom radio proracun jer smo hteli sami da izdamo album. Kontaktirali smo PGP, raspitali se za cenu proizvodnje diskova, razgovarali smo sa stamparijama i na kraju smo dosli do rezultata: stampani disk (ne jebeni rezanac) sa kolor slikom + booklet u boji od 6 strana + kutija za disk = 36 jebenih dinara!!! Posle toga taj isti disk u radnji kosta od 500 din pa nagore. Pa sad zakljucite ko je peder u celoj toj prici oko cene diskova.

Naravno da i izdavac i bend treba da zaradi ( niko nece raditi besplatno), ali mislim da su originali preskupi. Izgleda da izdavaci polako kontaju to posto su dva velika americka izdavaca vec smanjila cenu ( ne znam za koliko).

Inace kada mi se nesto jako svidi kupim ga na originalu... ipak je super feeling drzati booklet u ruci, i slusati cd bez pucketanja, preskakanja i slicnih sranja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja sam juche uzeo Bloc Out-Ako Imash S Kim I Gde,Multimedia izdanje.Shta da vam kazhem,predivno izgleda.A na drugoj strani imate neki shugavi mp3 snimak koji pucketa,bez omota...Pa sad razmislite,da li vredi shtedeti ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Problem domace scene je shto je Slaba!!!!!!!!

neko ko zna da svira zaradice pare na koncertima pa nek sam izda album.

MORALI BI MNOGO MUZIKE Josh DA SE NASLUSHAJU

pa mozda ce i skapirati kako treba da zvuce.

------------

Josh neko treba da daje tolike pare za orginale

muzicarima koji

su ceo zivot slushali pirate. laugh.gif------------

Zakljucak -

Nabavljajte shto vishe pirata.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domaci albumi treba da budu jeftiniji, bar za 150 din min.

A sto se tice stranih tu izdavaci treba da otkupe licencu ida proizvode diskove kao njihova izdanja poput Jugotona nekada. Tada su strani albumi bili za nijansu skuplji nego domaci a jedina razlika je bila ime izdavaca.

Da je bilo ko otkupio licencu za Nightwish, Metallicu, Purple... shvatio bi da se isplati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm....Sto se tice stranih bendova,naravno da uzimam pirate.. icon_rolleyes.gif

 

Mada...Sto se tice domace scene tu se trudim da uzimam uglavnom originale... Zadnji domaci disc koji sam kupila je bio Enjoy Sarma koji je kosato oko 300 dinara( ili nesto oko toga) sto uopste nije skupo...Tako da mislim da bi svako mogao da izdvoji tih 300 dinara za jedan ovakac CD... biggrin.gifbiggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

e pa ovako... kako ja da kupim metal cd kada u mome gradu toga nema... znachi treba da dodjem do BGa da bih kupio cd, a za prevoz treba da puknem 300din... josh + veliki deo nashih mentalaca je u srednjoj shkoli i gde mi sa nashim dzeparcima da prezivimo?? ja stvarno chim budem imao pare pochecu da kupujem ali sa ove tachke ja jednostavno ne mogu sebi da priushtim cd od 500 [domaci bendovi] a kamoli da uzimam neki strani original koji se krece 1000-1500... mislim shto je mnogo mnogo je ...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pazite posto ja u principu slusam stranu muziku(prezirem manje vise sve sto je domace a to je verovatno zbog lose scene mada ima par dobrih bendova). Odvojila bih uvek pare za dobar original sto uglavnom i radim, ali ipak nema se ni toliko para. Podrzavam pirateriju svim srcem iako to nije u redu. Ali sta ces takvo ti je nase drustvo.. Ne moye se tek tako promeniti nesto sto je godinama ukorenjeno niti su nasi standardi dovoljno dobri. Kada bi nasi bendovi kao sto je vec neko rekao izdavali discove za 250 din sigurna sam da bi vecina nas moglo to da priusti sebi. Mislim sta je 250 din? Toliko potrosimo kad jedno vece izadjemo. Opet i oni bi imali zaradu iako nije toliko velika ali bi se s vremenom isplatilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam zasto mislite da se diskovi city recordsa i grand produkcije prodaju ne znam kako? Seljoberi uspeju da uvale albume samo u inostranstvu, a City Records ni to... u proteklih par meseci sam narezao tovar tog sranja ljudima koji imaju pare da kupuju originale, pa ih opet ne kupuju... uopste nije stvar u vrsti muzike, nego u mentalitetu naroda, koji do juce nije imao pojma koja je razlika izmedju principa rada gramofonske ploce i kompaktnog CD-a. Alo bre, da li ste svesni koliko ljudi (narocito matoraca) uopste ne razlikuje rezane od fabrickih diskova, niti zna sta o autorskim pravima. Dodje covek u radnju, vidi disk za 500 dindzi, dodje na ulicu, vidi 100, i onda uzme taj od 100 jer su mu isti.

 

A sa druge strane, ne mozete ocekivati od ljudi koji ne zaradjuju zato sto su ucenici ili studenti (a to je vecina ljudi koji slusaju ovu muziku) da se otvaraju za svaki original koji se pojavi, ma koliko to zeleli...

Edited by Voodoo_NBGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

i prodavati samo originali,chije cene su sulude za nash zivotni standard.

Pa i nisu toliko icon_rolleyes.gif

Npr. ako mi se neki bend bas svidja (tipa GN'R) ja cu uzeti njihov CD (ovde ili u inostranstvu),bez obzira dal' je on 10-15-20 eura.

Dobro,retko ko moze da cim taj dan vidi CD da udje u prodavnicu i uzme ga.Ali uz malo strpljenja i stednje nije nemoguce.

Smanjite alkohol,cigarete,shminku,lance i katance pa kupujte diskove.

'Ajde OK sve ovo ostalo,al' alkohol icon_uhoh.gificon_smile.gif

A i kome je josh stalno sad da daje kintu za cd,koji ce verovatno baciti u zapecak posle mesec dana

Mozda ti i tebi slicni (kojima se jebe za metal),ali ja sigurno necu baciti ni jedan original CD nekog stranog metal benda no.gif Mislim,odakle ti ideja da bi neko pobac'o originale icon_confused.gif

Kontaktirali smo PGP, raspitali se za cenu proizvodnje diskova, razgovarali smo sa stamparijama i na kraju smo dosli do rezultata: stampani disk (ne jebeni rezanac) sa kolor slikom + booklet u boji od 6 strana + kutija za disk = 36 jebenih dinara!!! Posle toga taj isti disk u radnji kosta od 500 din pa nagore. Pa sad zakljucite ko je peder u celoj toj prici oko cene diskova.

PGP? icon_smile.gif

resenje bi teoretski trebalo da izgleda ovako:

izvodjaci smanje cene diskova na minimum (tipa na 220 dinara), prodavnice se ugrade 30 dinara i za 250 dinara covek moze da kupi disk koji mu se svidja.

Jebi ga,to je ipak muzicka industrija (odnosno MAFIJA),pa ne verujem da bi ikog ubedili da se ugradi samo 30 din. no.gif

Hm....Sto se tice stranih bendova,naravno da uzimam pirate.. icon_rolleyes.gif

Mada...Sto se tice domace scene tu se trudim da uzimam uglavnom originale

Kod mene je obrnuto - imam gomilu original (stranih) diskova,ali ni jedan domaci icon_redface.gif Zato sto vrlo slabo slusam domacu muziku...

2.Mali broj njih se bavi muzikom tj. muziku slushaju chisto da ne bi sedeli(ziveli) u tishini...

Pazi ja se ne bavim muzikom u smislu da sviram u nekom bendu,ali ja sigurno ne slusam muziku cisto da ne bi bio u tisini no.gifwallbash.gif

Edited by LazaGNR

Share this post


Link to post
Share on other sites

resenje bi teoretski trebalo da izgleda ovako:

izvodjaci smanje cene diskova na minimum (tipa na 220 dinara), prodavnice se ugrade 30 dinara i za 250 dinara covek moze da kupi disk koji mu se svidja. To je otprilike sto se tice izvodjaca... sto se tice kupaca, oni bi trebalo da na to gledaju ovako: ako izadjem negde i popijem 3 piva to mi je kao da sam kupio jedan disk... ok, toliko mogu da ustekam... kad mi neko trazi da mu to srezem recicu mu "kupi disk, nije skup, hajde da podrzimo scenu"... (otprilike)... eto tako...

ali, kao sto Bora Djordjevic kaze: Teoretski ljubav lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi...

ma najbolje da dele za dzabe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nije problem u loshim muzicharima, ima zaista dobrih muzichara/bendova na ovim prostorima, nego je problem shto smo mi (koji podrzhavamo tu muziku) manje-vishe klasa koja josh uvek zavisi od roditelja i sl. (koliko chlanova foruma radi i ima svoju platu npr.?) tako logichno je da neko ko ima mesechni dzheparac 2000din (i manje), netje da pukne vishe od pola toga na CD. (posebno ako zna da mozhe da prerezhe to isto od ortaka za cenu praznog diska...)

 

ali sa druge strane gde bismo bili (mislim na celu drzhavu) da nema te iste piraterije?

ovde malo vishe mislim na softversku pirateriju. da nema toga, da li bi bilo ko od nas znao da radi u office-u, photoshop-u, itd.? slichna je stvar i sa muzikom. znali bi smo jedno veliko nishta (osim naravno onih malobrojnih sa kintom).

 

a shto se tiche shity records-a, kao shto neko reche, ni njima nije bash sjajna situacija, ali gledaj na to da te "zvezde" uglavnom zaradjuju pare na gastabajterima. i to grdne pare, tako da se njima pokriju gubici na pirateriji. josh ako urachunamo razne njihove nastupe po srbiji gde se nakote i po nekoliko desetina hiljada njihovih zombija... isplati im se i to veoma brzo...

dok mi (metalci, rockeri i ostali), suvishe kritikujemo bendove, i prichamo kako ne valja ovo ili ono, "oni" cvetaju.... razmishljajte o tome!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...

Jbg, da je jebeno za kintu jebeno je! Neki su pominjali ono tipa "smanjite za akohol, shminku i ostale gluposti", no opet, ima i mnogo važnijih stvari na koje kinta MORA da se troši! icon_rolleyes.gif

 

 

Ono što mi na ovom sajtu možemo da radimo je da NE PRODAJEMO I NE MENJAMO PIRATSKE VERZIJE OFICIJELNIH IZDANJA DOMAĆIH BENDOVA!!!

 

Vidim na berzi da neki ljudi i dalje drže ta izdanja u katalozima... no.gif

Edited by crusader84

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako ste pirat,kakve veze ima sto rezete i domace bendove,poenta je ista-ljudima koji nemaju kintu po popularnim cenama pribliziti muziku

domaca izdanja se po cenama priblizuju nekim jeftinijim stranim izdanjima,stvarno,ovde negde sam cuo da cena diska sa stampom kutijom i omotom izadje ispod 50din

pa zasto tolika cena kada nema nikakave medijske promocije? kapiram ja niski tirazi i sve,ali to nije samo zbog piraterije,pa jbiga ima nekih albuma corbe koji se i danas jako prodaju iako ih na mp3ojci mozes naci gde oces.

 

sve je ovo previse komplikovano:-)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Posto domacih izdanja (koja valjaju) na zalost nema mnogo, mislim da neki moralni konsenzus kod pirata da ne rezu domace (pricam o Metalu) diskove moze i treba da postoji... Mada, cena domacih diskova je i dalje previsoka u odnosu na ono kakva bi trebala da bude.

O stranim izdanjima ne treba trositi reci - bez licencnih izdanja cena im se ne moze spustiti na neki nama realan nivo. Prosto, nizak nam je standard.

 

Ne mozes tek tako reci "pa nadji posao" u zemlji sa 40% nezaposlenih. Ili se radi o srednjoskolcima koji zbog blagodeti naseg obrazovnog sistema ne mogu da rade jos nesto sa strane, ili su poslovi (ako imate fakultet ili jos studirate), i ako ih nadjete, van vase struke (sto je jos najmanji problem), ili su izrabljivacki (radite za iste pare prekovremeno, ili vam odbijaju od plate za svaku sitnicu), a u svakom slucaju su plate vishe nego mizerne. Sta mozete da uradite sa 6000 koje zaradite u trafici???

Nedajboze ako niste iz BGD ili jeste, ali vam se ne da da stanujete u 2sobnom stanu sa roditeljima, bracom i sestrama, pa iznajmljujete gajbu. Sa platom koja jako retko dostize i 200 jevreja, kad platite kiriju i racune (u najboljem slucaju nesto vishe od 100 evra), ostane vam 100, eventualno, ali najcesce, 50-60, jer kao sto rekoh plate retko dostizu tih 200.

I sad, probajte od tog da zivite, da kupite neku odecu, i da odvojite 15 evra za disk. Za JEDAN DISK MESECNO. Tim tempom cete mozda za 5 godina samo odslusati diskografije 6-7 bendova (ako, naravno, ne nabavljate pirate uopste).

A na 60, pa i na 100 evra, 15 je mnogo.

Odreci se izlazaka? Pa ok, kupicu 2 diska mesecno i sedecu izmedju 4 zida? Ni to nije normalno. Sasvim bi realno bilo da mozete da kupite 10-ak diskova mesecno i da izadjete jednom nedeljno, i onaj ko to ocekuje stvarno ne trazi previse, zar ne? Lako je to reci... to je uvek najlakse reci.

 

Ali to je problem ove drzave. Da nam je standard bar priblizan zapadnom, sve to ne bi bila frka. Da su cene u odnosu na plate kao negde u nemackoj, disk bi kostao 50 din, a za 100 din biste mogli da se normalno provedete u gradu.

 

Tako da problem piraterije kod nas, prosto, ne moze da se resi dokle god smo u govnima. A po mom misljenju, ni ne treba, jer da nema piraterije (sto ove CD piraterije isto tako ni raznih p2p mreza) mi bismo jos uvek svi bili u informatickom mezozoiku.

 

Drugi problem je piraterija u svetu... Sama dostupnost muzike na internetu dovodi do preopterecenja, muzika gubi na ekskluzivnosti. Nekad ste kupili 10-ak originala (stranac) ili isto toliko bugarskih diskova (srbin), ali ste te diskove slusali bar mesec dana i znali ste sta slusate. Danas za mesec dana mozete skinuti nekoliko stotina albuma s neta, a od tog preslusati samo jedan manji deo. Cesto imate desetine albuma koje nikad niste ni culi i ne znate sta je u pitanju... Meni se to desilo mnogo puta. Kako problem resiti? Pa, sigurno ne onako kako to rade izdavacke kuce, i raznim DRM-ovima o ostalim sranjima.

Konkurentnost - vidite sta je uradio Apple sa iTunes servisom. Uspeo je da napravi konkurenciju pirateriji. Kad bi samo jos izdavacke kuce shvatile da moraju da se odreknu milijardi u zamenu za stotine miliona dolara zarade... Ali to ide jako sporo. Nacin za smanjenje piraterije postoji, a svodi se prosto na hvatanje koraka sa tim istim piratima i koriscenje njihovih metoda, na neki nacin.

Ono sto ostaje socijalni problem je prezasicenost informacijama prosecnog konzumenta muzike, ali na taj problem nemam odgovor.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...