Jump to content

Mesto za bubnjare


seba.drum

Recommended Posts

Izgleda da to ima veze sa tim sto sam zensko.....

 

Odjednom se svi razumeju u bubnjeve.......pogotovu gitariste

 

Jedan lik me smara da ne znam da drzim palice,a on u zivotu za bubnjeve nije seo!

 

Mislim,sviram 4 meseca,ako ne znam da drzim palice,bolje da se odma' ubijem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sad. Meni je trebalo skoro godinu dana da pocnem da drzim palice na nacin koji sada smatram zadovoljavajucim. Mnogi bubnjari posle godina i godina sviranja promene nacin drzanja za nesto sto smatraju boljim. I drzanje palica jeste znacajna stvar, kojoj svakako treba posvetiti paznju.

Druga stvar je kad neko vidi nekog poznatog bubnjara kako drzi palice, pa misli da je to jedini pravi nacin.

 

Licno postujem preporuke Dom Famulara, Tiger Billa i ostalih koji prate i primenjuju oblike Gladstone i/ili Moeller tehnike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i mene brine od jutros.

 

@ punk`s not dead - idi na Meinl-ov sajt, tamo imas nekih zenskih bubnjara, cisto ako te zanima. Bio sam jednom i nabasao na sajt zenskih bubnjara, ali se ne secam adrese, ako je ponovo iskopam postovacu je ovde.

Edited by Grof Drobikus

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta je ispravno?

Sve sto je Dave Weckl pokazao je ispravno. Na tebi je da li ces drzati Traditional ili Matched Grip. Jedino sto mi se ne svidja kod njega je sto kad radi double stroke desnom nogom, uvrce petu u levo, ali ok, to je njegov stil i tako mu odgovara, ima brzinu na kojoj mu mozemo svi samo zavideti. Npr, nisam primetio da ostali bubnjari uvrcu nogu dok rade isto...

 

Palice?

Najjeftinije sto ja znam je 250 din kod Srecka u Studiju Amadeus kod Ktitora. U Ruzveltovoj su oko 290 iste - valjda Drumbeat ili tako neko sranje, poput Stunnera.... Naravno, sve je to lose do izbezumljenja, ali uglavnom sam osudjen na njih za sada - bar sto se tice svirki sa bendom, a kad sviram sam ili na utisivacima, onda koristim ove skuplje od oko 10 EUR Zildjian Super 5A ili Vic Firth 5B, jer kontrolisem svaki udarac, ne udaram prejako i mnogo je manja verovatnoca da ce puci...

 

Da, provalio sam da je kod Marica na Slaviji jeftinije mnogo nego u Mitrosu, sto se tice i Remo Heads i palica Vic Firth... eto, cisto da znate, kao informaciju...

 

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sto je Dave Weckl pokazao je ispravno.

Ono sto je pokazivao do pre nekoliko godina, ili ono sto pokazuje od pre koju godinu? A zasto je bas to i samo to ispravno? On, desnom, koliko sam primetio, svira neki American Grip - zasto je to ispravnije nego French ili German? Ili Moeller pinky finger grip?

 

Jedino sto mi se ne svidja kod njega je sto kad radi double stroke desnom nogom, uvrce petu u levo, ali ok, to je njegov stil i tako mu odgovara, ima brzinu na kojoj mu mozemo svi samo zavideti. Npr, nisam primetio da ostali bubnjari uvrcu nogu dok rade isto...

Puno death/thrash/black bubnjara uvrce nogu levo-desno pri velikim brzinama.

 

Palice?

Najjeftinije sto ja znam je 250 din kod Srecka u Studiju Amadeus kod Ktitora. U Ruzveltovoj su oko 290 iste - valjda Drumbeat ili tako neko sranje, poput Stunnera.... Naravno, sve je to lose do izbezumljenja, ali uglavnom sam osudjen na njih za sada - bar sto se tice svirki sa bendom, a kad sviram sam ili na utisivacima, onda koristim ove skuplje od oko 10 EUR Zildjian Super 5A ili Vic Firth 5B, jer kontrolisem svaki udarac, ne udaram prejako i mnogo je manja verovatnoca da ce puci...

To mi je malo los rezon. Kvalitetne palice tipa Vic Firth su mnogo izdrzljivije od ovih trash palica - par dobrih palica moze da traje koliko tri-cetiri-pet pari losih. Dakle, ako koristis kvalitetne palice za jako sviranje, zapravo ces stedeti pare.

Sem sto sam cuo da Zildjian nesto krace traju od ostalih, mada ne znam iz prve ruke.

 

Ja, po obicaju, preporucujem Regal Tip - deset evra, dakle nesto jeftinije nego Vic Firth, kvalitetne i jako dugo traju. Prvi par sam kupio negde u februaru i do sada sam slomio samo jednu palicu. Nemam probe cesto i ne sviram previse jako, ali Stunner palice su mi trajale oko mesec, mesec i po.

 

Da, provalio sam da je kod Marica na Slaviji jeftinije mnogo nego u Mitrosu, sto se tice i Remo Heads i palica Vic Firth... eto, cisto da znate, kao informaciju...

Mitros je pre imao neki popust, ako vise nema onda si u pravu. Vredi pogledati s vremena na vreme opet u Mitrosu, oni svaki cas daju popuste.

Da, Morello uvek preporucuje Mariceve Marving palice, kao najbolje "trash" palice, tako da vredi probati ko ne zeli da kupuje skuplje.

 

E, i nemoj da mislis da te (samo) napadam, jednostavno dajem pogled iz drugog ugla.

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebi ga, ja imam 5 proba nedeljno + rad kod kuce....

 

Ma, opusteno, ne mislim ja da ti mene napadas, ono sto je Weckl pokazao na onom snimku iz osamdesetih sa crvenom Yamaha Recording Custom je nekako najneutralnije i opste prihvaceno - prvenstveno mislim na tehniku ruku. Ja ne sviram traditional grip, tako da nisam ulazio u problematiku da li on svira indian, american, talibans, nort pole ili californian punk grip...

 

Naravno, svako sebi treba da prilagodjava i postavku bubnja, broj komponenti, izbor cinela, palica, nacin sviranja, Heads, stil, muziku koju ce da svira... Sam Famularo svira kontru levom rukom i ja ne mogu reci to da je pogresno, iako ja tako ne sviram, ali kad vidim bubnjara da drzi palice na sredini kao motke i da mu iz sake viri 8-10 cm palice, a udara iz ramena, mene muka uhvati... Tako da, bubanj je super instrument jer ima neogranicenu slobodu, ali naravno da postoje pravila bez kojih ne mozes.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci nervira te kako Dave Grohl drzi palice. icon_wink.gif

Nope, mislim da se nismo razumeli, ali hajde.... Grohl kako udara je hard hitting drumming style i nema veze s nepravilnim drzanjem palica, kruto stegnutih u saci, na sredini palice i sl, a to sto je on odvaljivao crasheve iz sve snage i pravio zamah jos iz backstagea, to je samo doprinosilo explozivnosti i efektnosti njegovog nastupa, kao i citavog benda. Verovatno je uticalo i na trajnost cinela icon_smile.gif

 

Bitno je da palica bude elasticna u saci, da rade prsti pravilno, da je kontrolisu palac i kaziprst koji se nalaze na balance point, a niko nije zabranio pokrete citave ruke. Uostalom, ako si gledao Weckla na snimku o kome govorim, on bas to i spominje u onom delu kad prica o bass pedali i udaranju i o tome kako se citava noga krece, a ne samo stopalo, sto je on uporedio sa rukom, da bi to bilo kao da ti neko zaveze kompletnu ruku i dopusti ti pokrete samo iz zgloba i prstiju....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebi ga, ja imam 5 proba nedeljno + rad kod kuce...

Utoliko pre ti se vise isplati da stalno sviras kvalitetnim palicama.

 

Ma, opusteno, ne mislim ja da ti mene napadas, ono sto je Weckl pokazao na onom snimku iz osamdesetih sa crvenom Yamaha Recording Custom  je nekako najneutralnije i opste prihvaceno - prvenstveno mislim na tehniku ruku. Ja ne sviram traditional grip, tako da nisam ulazio u problematiku da li on svira indian, american, talibans, nort pole ili californian punk grip...

E pa vidis, Weckl je pre par godina isao na casove zato sto nije bio zadovoljan svojim hvatom i tehnikom, tako da sad ima drugaciji pristup. I ko je tu onda u pravu? Inace, "American", "German" i "French grip" se odnose na matched, odnosno na desnu ruku kod traditional. Skini Famularove filmice sa Vic Firthovog sajta za detalje.

 

...ali kad vidim bubnjara da drzi palice na sredini kao motke i da mu iz sake viri 8-10 cm palice, a udara iz ramena, mene muka uhvati... Tako da, bubanj je super instrument jer ima neogranicenu slobodu, ali naravno da postoje pravila bez kojih ne mozes.

Znas li ko je na ovoj slici, gde je svirao? (Ako slika ne radi, desni klik, iskopiraj adresu u browser i otvori direktno.)

 

user posted image

 

Imao je zvuk veliki kao kuca, odlicnu dinamiku, bio je jedan od najglasnijih bubnjara uopste, bez okretanja palica naopako i bez unistavanja koza i cinela. Primeti gde i kako drzi palice.

Travis Barker je takodje sigurno jedan od tih koji te nerviraju - on bubnjeve svira od cetvrte godine i odlican je bubnjar, iako se to mozda ne moze tako lako primetiti na osnovu Blink 182 muzike.

I opet, skrenucu ti paznju na Moeller tehniku, dao sam link za jako dobar prikaz u prethodnoj poruci. Prema Jim Chapinu, koji je najbolji poznavaoc te tehnike danas, za akcente i jako sviranje, palice se drze samo malim prstom.

Evo linka jos jednom.

 

Zakljucak, opet: ne postoji nikakvo opste pravilo; ako te to sto radis dovodi efikasno do rezultata koje zelis, bez stetnih posledica, pravilno je. A naravno da ce casovi sviranja i pracenje drugih bubnjara pomoci da se dodje do onoga sto tebi najvise odgovara.

 

Uzgred:

Sam Famularo

Dom Famularo. Imaj postovanja za najboljeg ucitelja i motivatora na svetu u ovom nasem sportu icon_biggrin.gif

A probaj i "open handed playing", vrlo je prakticno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa vidis, Weckl je pre par godina isao na casove zato sto nije bio zadovoljan svojim hvatom i tehnikom, tako da sad ima drugaciji pristup. I ko je tu onda u pravu?

 

Travis Barker je takodje sigurno jedan od tih koji te nerviraju - on bubnjeve svira od cetvrte godine i odlican je bubnjar, iako se to mozda ne moze tako lako primetiti na osnovu Blink 182 muzike.

I opet, skrenucu ti paznju na Moeller tehniku, dao sam link za jako dobar prikaz u prethodnoj poruci. Prema Jim Chapinu, koji je najbolji poznavaoc te tehnike danas, za akcente i jako sviranje, palice se drze samo malim prstom.

 

 

Zakljucak, opet: ne postoji nikakvo opste pravilo; ako te to sto radis dovodi efikasno do rezultata koje zelis, bez stetnih posledica, pravilno je. A naravno da ce casovi sviranja i pracenje drugih bubnjara pomoci da se dodje do onoga sto tebi najvise odgovara.

 

OK, OK...

 

Instrument se uci citavog zivota i cool je sto i sam Dave Weckl ne smatra da je dosao do kraja, vec ima i za njega nesto neistrazeno cemu stremi. Ne bih rekao da je on imao losu tehniku i da je zbog toga uzeo casove, vec je zeleo nesto vise od zivota... uostalom i Famularo je pricao o onom dedi sto se jedva pokretao i sto mu je pokazao najjaci udarac na dobosu, tako da je cool sto nije u fazonu "pokupio sam svo znanje sveta, sad sam glavni baja, umrite od muke i gledajte sta znam... " icon_smile.gif

 

Ne znam da li je Famularo najbolji ucitelj, ali je kao pedagog odlican. Gledao sam ga i ja... ok, opsti je zakljucak da treba svako sebi da prilagodi instrument, tehniku, postavku bubnja, zvuk istog i da svira muziku koju voli, palicama koje mu odgovaraju, zar ne?!?!? Ali cesto se bas ovo koristi kao izgovor za lose sviranje - ja tako zelim, tako mi odgovara i kao sve je subjektivno...

 

Travis odlicno svira bubanj, to se vidi bez obzira sta Blink svira, od njegovog sedenja pa na dalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jedna neobicna preporuka: pevanje (ne tekstova, vec melodija) tokom vezbanja na setu moze biti od koristi, pre svega na razvoj kreativnosti (ali i sluha). Sad ako kazem da ovo znam iz licnog iskustva zvucace prepotentno, ali tako je, iako sam cuo vec i od drugih bubnjara.

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...