Jump to content

Evolucija


Face Of Melinda

Recommended Posts

Jbga profesionalna deformacija "bolje spreciti nego leciti", znas oni fazoni sa primarnom zdravstvenom zastitom i tako to...

 

S obzirom da sam svesna kuda tvoji ozbiljno neozbiljni postovi vode (u spam), pozivam se na prethodno receno ;)

 

A svoje frustracije za paznjom, pametovanjem i "moja je zadnja" mozes da eksprimiras i na djubristu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

House of Voivod: "Ja volim da mislim da je samo pitanje vremena kada ce informacije sa naseg mentalnog plana poceti da se sintetisu dublje u sistem, nekako mi je to logican sled dogadjaja ako uhvatimo dobru ravnotezu. Mozda bi proces bio brzi da smo harmonicniji unutar vrste, who knows? Sve u svemu, izgleda smo odabrali duzi put, nesto tipa 'sa periferije nazad u centar iz kojeg smo krenuli'. Mozda je to nas krug, iz ove pozicije nas jedini nacin trajnog obogacivanja sustine, a vidis, poklapa se i sa biblijskim povratkom u rajsku bašču "

 

Vidis tako nekako mu dodje barem bi se osigurali da ce buduce generacije biti naprednije :)

 

No sto se tice evolucije jedne vrste u drugu ta prica je iskocila u okviru teorije upravo i zbog toga sto je covek uvek razmisljao i povezivao stvari koje su mu vec poznate jelte, metode molekularne genetike su dopunile tu teoriju ali je nisu upotpunile. Zasto razlika u samo 4% u okviru hibridizacije dnk molekula pravi razliku izmedju coveka i majmuna koji su u preostalih 96% isti. Pa je naravno logicno pomisliti da je nesto "jednostavnije" evoluiralo u nesto "naprednije", a opet koji su to faktori koji su indukovali tu promenu u dnk od 4% da bismo se razlikovali od nasih tzv.predaka majmuna. odgovora ima, ali nedovoljno da mozemo da ponovimo experiment i dokazemo teoriju...

 

Jos jedna sf misao... za vreme dinosaurusa zivotinje su generalno bile ogromne, onda su usled klimatskih uslova, manje hrane itd oni nestali da bi bili "zamenjeni" manjim zivotnim formama, jer toliko veliki nisu mogli da opstanu.

Zamislite da su te manje forme zivota koje potencijalno mogu da zamene nas vece forme bakterije i virusi. Realno da izbije bioloski rat i pusti se virus variole u promet retko ko bi ostao ziv (btw virus se zaista cuva u atlanti i moskvi, ima nekih spekulacija da ima jedan uzorak kod nas u vinci, ali je to urbana legenda) :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
blablabla... ja ne znam kako ćeš od toga blablabla da evoluiraš?

 

Ок, видим да си ( или сте, не знам ) истрошио/ли своје кохезивне ресоре везане за конструктивну дискусију те се одлази из крајности у крајности на један врло суптилно очаравајући начин, но колико сам сагледао желиш/те да прикажеш/те чисту теорију еволуције као недовољно дефинисан појам, односно да означиш/те еволуцију човека као природну девијацију везану за вештачки начин еволуирања (ако се у општем смислу може назвати ''природним'').

 

Природа има неколико дефиниција и често се различито дефинише у складу људских схватања.

Неко сматра да је природа зеленило и животиње око нас, неко да је то, заправо, читав универзум, неко сматра да је природа једино оно што се дешава на природан начин.

 

Човек еволуира на два начина, физички и ментално.

 

Физичко еволуирање је у непосредној вези с начином људског живота и базира се на ДНК структури које се путем оплодње преноси на следећу генерацију. ДНК једне јединке се комбинује с другом и на тај начин се врши процес еволутивног тока. ''Леп'' човек с ''лепом'' женом ће имати ''лепо'' дете. То су уши, ноге, нос, очи, боја косе, висина, наследне болести и тако даље.

 

Ментално еволуирање представља концепт који зависи од само једног фактора - орган - мозак. Физички фактор условљава какав је капацитет мозга.

Остали фактори менталног еволуирања спадају у људску способност памћења, преноса информација као и репродуковање већ виђеног. За човека је највећа моћ управо знање обзиром да представља човекову способност.

 

Свим животним формама и облицима је једна ствар апсолутно иста - опстанак. Главни фактор опстанка јесте оплодња и начин преношења знања путем ДНК. Човек опстаје помоћу свог знања, а човеков начин резоновања је учење на грешкама. Искуство једне генерације се преноси на другу и све тако даље. Човеково еволуирање је софистицирано, а највећа предност човека јесте могућност модификовања. Уместо да прилагођава себе природи (мада то још увек ради у свим могућим сферама и облицима природе која га окружује) неке ОД природних фактора прилагођава к себи РАДи свог опстанка. Тако да ни у каквом смислу не одступа од природе ни на који начин.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Ок, видим да си ( или сте, не знам ) истрошио/ли своје кохезивне ресоре везане за конструктивну дискусију те се одлази из крајности у крајности на један врло суптилно очаравајући начин, но колико сам сагледао желиш/те да прикажеш/те чисту теорију еволуције као недовољно дефинисан појам, односно да означиш/те еволуцију човека као природну девијацију везану за вештачки начин еволуирања (ако се у општем смислу може назвати ''природним'').

 

ne nego mi je obrisan post, i to bih rekao možda već peti post na ovoj temi, stoga što bi se trudio?

 

Kao što sam i ranije molio, neka se prebaci tema tamo gdje joj je mjesto, ako će se ograničavati na biološki aspekt teorije evolucije onda neka ide na podforum Nauka, ovdje joj nije mjesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па нема неке преке потребе након 57. страница. Ја бих се потрудио на твом или вашем месту, али овде је теорија еволуције узела маха кроз људе који су приказивали и доказивали креационизам и сличан начин размишљања на штету (углавном) еволуције, теорије еволуције или у општем смислу еволутивног тока. Што је смешно.

 

С друге стране овој теми можда и јесте место овде због баналног разлога који би гласио ''Да се људима да до знања да нису постојали Адам и Ева'', а фактор који припомаже читавој слици јесте и тај што ће се већина верника, по могућству, окретати к метафоричном схватању старог завета (уз нови, наравно) ако би имали што бољи и рационалнији доживљај илити откривали неку или одређену истину...

 

И, на крају, људи дају своја мишљења и понеко да одређена чињенична стања у овој теми. Зато и има толико страница. Када би била у одељку наука, односно биологије (штавећ), не би било места за било каква мишљења већ за чињенице у облику информација. На овај начин тема је еластична, динамична.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
С друге стране овој теми можда и јесте место овде због баналног разлога који би гласио ''Да се људима да до знања да нису постојали Адам и Ева'', а фактор који припомаже читавој слици јесте и тај што ће се већина верника, по могућству, окретати к метафоричном схватању старог завета (уз нови, наравно) ако би имали што бољи и рационалнији доживљај илити откривали неку или одређену истину...

 

Samo religiozni fanatik moze da poveruje u to da je biblija DOSLOVNA.

Ili neko ko zeli da unisti religije pa svakog iole spiritualnog coveka pravi u religoznog fanatika.

No interesting staf (cisto da se objasni da biblija nema nista protiv evolucije )

 

Ono na sta se ja uvek pozivam je jako prosto. Promene u lingvistici. Mozda gresim al isa mojim resorsima mogu samo ovoliko.

U svakom jeziku, svako ime ima neki jelte koren.

 

Naprimer u srpskom mozemo lako da prepoznamo srpska imena jer imaju korene u srpskim recima Mladen ( mlad) DUshan (Dusha) Borise( borba bori se) Tijana ( od tihana, tiha.. ) etc..

 

I sad sta znaci Ime Adam uopste?

"Adam אָדָם in Biblical (as well as modern) Hebrew is sometimes used as the personal name of an individual and at other times in a generic sense meaning "mankind""

 

hmmm!? Zanimljivo Adam znaci Covecanstvo. Zamisli! Ali se koristi i kao ime? Pa sta je od ta dva?

Adam takodje moze da se prevede sa COVEK BICE.

 

Ajd da vidimo sta znaci Eve?

 

Opa josh jedna zanimljivost!?

 

"According to the Bible, Eve (Hebrew: חַוָּה, chavvah; Arabic: حواء‎, Hawwa; Ge'ez: ሕይዋን Hiywan; "living one" or "source of life", from Hebrew ḥawwâ, "living", "life", from ḥāyâ, "to live"; ultimately from the Semitic root ḥyw[1])"

 

Pa da li se ovde misli na ime Eva, ili na IZVOR ZIVOTA. Zenski deo Covcanstva? :)

Direktan prevod reci moze slboodno da se uzme ZIVOT.

 

Dakle, ako uzmemo kao imena, osoba. Apsolutno mozemo da kazemo da NEMA VEZE SA REALNOSCU DA BIBLIJA I TEORIJA EVOLUCIJE MOGU DA SE SPOJE.

Ali ako pogledamo zapravo znacenje te reci, i razmislimo da su to ljudi prihvatali zdravo za gotovo 18 vekova u nazad, pa se navikli na to da su to IMENA OSOBA... onda je malo drugacija pric. :)

 

Take your pick.

 

Mogu da duzim i sa ostalim imenima iz biblije. No previse je toga da NAUKA zapravo moze da se uklopi u RELIGIJU, ako uzmemo da gledamo stvari kao simbolizam.

CAk sta vise savrsheno se ukalapa i Big bang, i teorija evolucije.

 

Mitovi, religije i ucenja - KRIJU TAJNE.

Tajne koje nas ako udjemo malo u njih zagrebemo povrsinu BIJU PO USIMA. Sve u 16.

 

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Stvar je Tvorca Covek odabrana kaze Njegos , Toliko su cenjeni ljudi to Bozije delo da su odmah posle Boga , Presveta Bogorodica je cerka Joakima i Ane a onase odmah posle Gospoda Isusa Hrista  Proslavlja .. Eto kakavu visinu ima covek .. Toliko od mene za ovu temu :) 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evolucija je super tema.

Posto sam mamuran, procitajte copy/paste o jednoj interesantnoj pojavi, psihopatiji a koga vise zanima ima na portalu www.galaksija.info

Mislim da je vazno i o ovome prodiskutovati, o mentalnoj evoluciji.

 

Da ne kazete, da stavljam samo slike dobrih riba na yum.

 

Dakle... prepoznajte ih i cuvajte se.

 

 

Amerikanac, Dr Robert Hare je jedan od svjetskih eksperata za psihopatiju. Autor je knjige Without Conscience:

 

(http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/ ... 37-3733610)

 

Dr Robert Hare; Ček-lista za provjeru psihopatije

 

1. SLATKORJEČIVOST I POVRŠINSKI ŠARM – tendencija ka milozvučanosti i uglađenosti; privlačnost, šarmantnost; glatkost i tečnost govora. Šarm psihopate ni u kom slučaju ne sadrži u sebi tragove stida, samo-svjesnosti, niti on ispoljava strah od bilo čega. Psihopati nikad ne zastaje jezik u grlu. Oni su oslobodili sebe od društvenih pravila ponašanja kao npr. kod razgovora, odnosno, uzimanja riječi kad na njih dođe red.

 

2. GRANDIOZNA SAMOVRIJEDNOST – jedan uveliko naduvan pogled na svoje sposobnosti sa pretjeranim samopouzdanjem, jaka tvrdoglavost, samouvjerenost i hvalisanje. Psihopate su arogantni ljudi koji vjeruju da su superiorna ljudska bića.

 

3. POTREBA ZA STIMULACIJOM ili SKLONOST KA DOSADI – jedna prekomijerna potreba za novim, neobičnim, uzbudljivim iskustvima odnosno stimulacijama koje izazivaju uzbuđenje; vole da rizikuju tj. imaju sklonost ka upuštanju u riskantne radnje. Psihopate često imaju lošu samo-disciplinu kod potpunog izvođenja zadataka zato što im brzo postaje dosadno. Na primjer, nisu sposobni da obavljaju isti posao duže vremena, ili da obavljaju zadatke koje oni smatraju glupim ili rutinskim.

 

4. PATOLOŠKO LAGANJE – može biti umjereno ili pretjerano; u umjerenoj formi oni će biti lukavi, prepredeni, prevejani, tajanstveni i bistri; u eksteremnoj formi, oni će biti varalice, obmanljivi, podmukli, beskrupulozni, manipulativni i nepošteni.

 

5. VARANJE I MANIPULACIJA – koriste se obmanama, skloni su svakoj vrsti prevare ili obmanjivanja drugih kako bi stekli neku ličnu korist; za razliku od tačke #4, u stepenu u kome je eksploatacija, bezosjećajnost i nemilosrdnost zastupljena, što se odlikuje nedostatkom obzira za osjećanja i patnju njegovih ili tuđih žrtava.

 

6. NEDOSTATAK KAJANJA ILI OSJEĆAJA KRIVICE – nedostatak osjećanja ili obzira za gubitak, bol I patnju žrtava; tendencija ka ravnodušnosti, nepristrasnosti, hladnokrvnosti i potpuni nedostatak svake empatije. Oni to većinom ispoljavaju ohološću, prezirom ili omalovažavanjem svojih žrtava.

 

7. PLITKA OSJEĆANJA – emocionalno siromaštvo, ograničen opseg ili dubina osjećanja; ispoljavanje hladnoće uprkos izraženim znakovima društvenosti od strane drugih.

 

8. NEOSJETLJIVOST I NEDOSTATAK EMPATIJE – nedostatak osjećanja prema ljudim uopšte; hladni, prezrivi, bezobrazni, bezobzirni i netaktični.

 

9. PARAZITSKI ŽIVOTNI STIL – jedna namijerna, manipulativna, sebična i eksploatatorska finansijska zavisnost od drugih koja se odražava nedostatakom njihove motivisanosti, niskom samo-disciplinom i nesposobnošću da započnu ili ispune svoje obaveze.

 

10. LOŠA KONTROLA PONAŠANJA – izražavanje iritacije, dosade, nestrpljivosti, prijetnje, agresivnosti ili verbalno vrijeđanje drugih; nedovoljna kontrola ljutnje i temperamenta; ponašaju se prenagljeno.

 

11. PROMISKUITETNO SEKSUALNO PONAŠANJE – niz kratkih, površnih, mnogobrojninih seksualnih afera i nasumično biranje seksualnih partnera; održavanje nekoliko ljubavnih veza u isto vrijeme; stalna tendencija ka navođenju drugih na seksualne aktivnosti ili pričanje s ponosom o svojim osvajačkim uspjesima i seksualnim avanturama.

 

12. RANI PROBLEMI U PONAŠANJU – razne vrste ponašanja u periodu do 13 godina, uključujući laganje, varanje, vandalizam, nasilje nad slabijim, seksualne aktivnosti, podmetanje požara, drogiranje ljepkom, korištenje alkohola i bježanje od kuće.

 

13. NEDOSTATAK REALNIH DUGOROČNIH CILJEVA – nesposobnost ili stalni neuspjeh kod donošenja i izvođenja dugoročnih planova i ciljeva; nomadska egzistencija, besciljnost, nedostatak životnog smijera.

 

14. IMPULSIVNOST – ispoljavanje postupaka bez predumišljaja i nedostatak reflekcije i planiranja; nesposobnost odoljevanja iskušenjima, kontrolisanja nagona i frustracije; nedostak promišljenosti i uzimanja u obzir mogućih posljedica svojih postupaka; ludo odvažni, nepredvidljivi, nestalni i nesmotreni.

 

15. NEODGOVORNOST – nisu u stanju da ispunjavaju ili ispoštuju svoje obaveze, kao npr. kod plaćanja računa i vraćanja dugova; aljkavi su na poslu, često odsustvuju s posla; ne ispunjavaju na vrijeme ugovorene posove.

 

16. NESPOSOBNOST ZA PREUZIMANJE ODGOVORNOSTI ZA VLASTITE POSTUPKE – nesposobnost preuzimanja odgovornosti za vlastite postupke, kao rezultat nedostatka savjesti; nedostatak predanosti na poslu, antagonistička manipulacija, negiranje svoje odgovornosti i pokušavanje manipulacije drugih.

 

17. MNOGOBROJNE KRATKOTRAJNE BRAČNE VEZE – nisu u stanju da budu privrženi bilo kome ili čemu.

 

18. MALOLJETNIČKA DELIKVENCIJA – problemi u ponašanju u starosnom dobu između 13 i 18 godina; ispoljavaju kriminalne radnje ili neke druge antagonističke aspekte u smislu eksploatacije, agresivnosti, manipulacije, bezosjećajnosti, bezobzirne tvrdoglavosti.

 

19. OPOZIV USLOVNOG PUŠTANJA NA SLOBODU – opoziv uslovnog oslobađanja iz zatvora zbog nepromišljenosti, nepažnje ili neredovnog javljanja zakonskim organima.

 

20. KRIMINALNA VIŠESTRANOST – razne vrste kriminalnih radnji i prestupa, bez obzira na to da li je osoba bila uhapšena ili optužena za njih, osjećaj velikog ponosa kad nekažnjeno obave neke kriminalne radnje.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam psihopata po više tačaka... niko nije savršen...

 

nego, šta će ova tema na "Religija & magija + Filozofija"? hoću da vidim izveštaj odgovornog lica do sutra ujutru na mom desktopu! ja znam da se za moderatore ne završavaju nikakve posebne škole ali bi trebalo da je svako završio poneku školu za svoju dušu pa bi trebalo i da zna da je teorija evolucije naučna teorija... :haha: :haha: :haha: 

Edited by johnnyzzz
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na prethodnih 57 je "obrađeno" dosta toga o naucnoj teoriji evolucije. A da postavim ovaj post (gore) ponukao me je KJO, koji veli...

 

 

 

QUOTE (Петар Дељан @ 5. 6. 2009, 21:17) blablabla... ja ne znam kako ćeš od toga blablabla da evoluiraš?

 

 

Човек еволуира на два начина, физички и ментално.

 

Физичко еволуирање је у непосредној вези с начином људског живота и базира се на ДНК структури које се путем оплодње преноси на следећу генерацију. ДНК једне јединке се комбинује с другом и на тај начин се врши процес еволутивног тока. ''Леп'' човек с ''лепом'' женом ће имати ''лепо'' дете. То су уши, ноге, нос, очи, боја косе, висина, наследне болести и тако даље.

 

Ментално еволуирање представља концепт који зависи од само једног фактора - орган - мозак. Физички фактор условљава какав је капацитет мозга.

Остали фактори менталног еволуирања спадају у људску способност памћења, преноса информација као и репродуковање већ виђеног. За човека је највећа моћ управо знање обзиром да представља човекову способност.

 

Свим животним формама и облицима је једна ствар апсолутно иста - опстанак. Главни фактор опстанка јесте оплодња и начин преношења знања путем ДНК. Човек опстаје помоћу свог знања, а човеков начин резоновања је учење на грешкама. Искуство једне генерације се преноси на другу и све тако даље. Човеково еволуирање је софистицирано, а највећа предност човека јесте могућност модификовања. Уместо да прилагођава себе природи (мада то још увек ради у свим могућим сферама и облицима природе која га окружује) неке ОД природних фактора прилагођава к себи РАДи свог опстанка. Тако да ни у каквом смислу не одступа од природе ни на који начин.

 

 

Zasto ne prosiriti temu?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel ti to meni odgovaraš?

moj post nije bio upućen tebi već moderatorima, zato što je tema o naučnoj teoriji, umesto na podforum nauka nabutana u relđije-mađije...

stay green...

 

 

Važi. Stay Forbidden (Green) icon_biggrin.gif

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam psihopata po više tačaka... niko nije savršen...

 

nego, šta će ova tema na "Religija & magija + Filozofija"? hoću da vidim izveštaj odgovornog lica do sutra ujutru na mom desktopu! ja znam da se za moderatore ne završavaju nikakve posebne škole ali bi trebalo da je svako završio poneku školu za svoju dušu pa bi trebalo i da zna da je teorija evolucije naučna teorija... :haha: :haha: :haha: 

 

 

Ideja je bila da postoje ljudi koji zastupaju odredjena filzofska shvatanja zasto su protiv evolucije, a ja kao naucnik percipiram u totalno durgom pravcu, ali ako vam odgovara ja je i sutra mogu prebaciti na taj forum ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Na ovom forumu realno ne moze se diskutovati bar je ekipa guba.

 

Ovo je, dragi dečaci i devojčice, filosofski traktat u nastanku('cause mayor said so).

Zarad nekog seminarskog, naišla sam na ime jeziute i paleontologa, Tejara Šardena (Teilhard de Chardin) koji je šezdesetih godina 20. veka branio kompromis između materijalne evolucije i biblijskih učenja. Postojanje je objasnio teleološki: cilj i svrha svega postojećeg je u evoluciji = progresiji. Evolucija je i duhovna i materijalna, predstavljena vektorom (čiji je smer uvek pozitivan), a koji se dobija sabiranjem duhovne i materijalne komponente (koje ne moraju da budu pozitivne u svakom trenutku). Završetak kretanja ovog vektora je u tački u kojoj se preklapaju obe komponente.

 

Vatikan nije bio blagonaklon prema ovoj teoriji :bigblue: ali taj istorijski momenat (hrabri pojedinci protiv establišmenta) nije bitan ovden, pa rekoh... da podelim ovu interesantnu ideju sa vama. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...