Jump to content

Žice za gitaru


-Abraxas-

Recommended Posts

  • 2 months later...

U poslednjih godinu i po dana pazarim samo erni bolz, drechavo zuto pakovanje :D

Odgovaraju mi zato sto su do yaya mekane, cak i kad ih ne menjam duze no obicno. Al' trudim se da na 2 meseca promenim zice bar.

 

Zanima me kakve su dean markley zice, sto ih u mixu daju u paketu sa nekim fensi kachketom :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

ej,na koliko se menjaju zice?Ja neshto primecujem da mi je zvuk loshiji od kad sam kupio dzitr

 

Kad zarđaju. Bukvalno. Ako stalno pereš ruke i dobro ih obrišeš kad sviraš gitaru, i ne iznosiš je iz qće, žice će ti trajati godinama. Ja sam žice promenio samo jednom od kad sam qpio gitaru (osim, naravno što sam ih odma' promenio), a to je zato što sam je odneo na setap kod Mirka Tasića... Znači, trajale su mi godinu i po dana, osim prve, pete i šeste koje su pukle, pa sam ih menjao.

 

ja ih menjam jednom mesecno...ili jednom u 45 dana

 

Velika greška. :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednom mesecno je sasvim dosta ako se samo krpom prebrise vrat posle upotrebe. Koliko god da su ruke ciste pre svirke ipak se malo znoje i maste prilikom iste. U vlaznijim uslovima pozeljno je mozda malo cesce. Profesionalci koji uz to imaju roudija menjaju zice nedeljno ili posle svakih par svirki. Sve zavisi od stila i agresivnosti.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je vrlo individualno, pa sam vremenom zaključio da sledeći faktori utiču na žice:

1. Kiselost i količina znojenja ruku

2. Čistoća ruku pre uzimanja gitare u ruke

3. Procenat vlage u sredini gde se gitara nalazi

4. Budžet osobe koja svira gitaru

 

Naime:

1. Nemam neku "jaku kiselinu" u znoju, ali kada sam svirao turneju i imao svirku svaki dan, menjao sam žice posle svake druge svirke jer sam ekstra znojao i natapao gitaru i žice koje su, razumljivo, bile tupave već posle 2 svirke. Naravno, sponzor je obezbedio instrumente i set žica za svaku svirku. Ostatak sam poneo kući...

2. Viđao sam neke gitare koje, ne samo da su im 4., 5. i 6. žica "napunjene" blatom, već im je i vrat oko pragova ličio na pravi svinjac - perite ruke i zbog žutice!

3. Nadam se da svi svoje gitare čuvate u koferima ili dobrim futrolama. Ja sam fanatik, pa u koferu imam čak i par isušivača vlage (onaj "silica gel"), za svaki slučaj

4. Eh, da smo svi pri parama, da vidiš kako se ne bismo javljali na ovu temu, nego u muzičku radnju, pa odmah 3 kompleta najskupljih žica za sledeću nedelju

 

PS: Ja volim Ernie ball Slinky, ali ih nema u NS već mesecima :violent:

Edited by Rock City

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja volim Ernie ball Slinky, ali ih nema u NS već mesecima :violent:

Evo, ja ću kupiti gajbu piva prvoj osobi koja u Novom Sadu nađe neke normalne žice. Ako su za bass, onda ću dati i dve gajbe. Zaista je ponuda u dupe konja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel postoji neki gotov set zica za 7zicanu gitaru, znaci da recimo bude 11-52 ili sl za prvih 6 zica, a da je sedma debljine .60 pa nagore?

postoji...u civilizovanim zemljama...kod nas odes u maric i kupis 6-ozicanikomplet koji ti odgovara plus sedmu posebno. Bio ja juce i najdeblje sto ima je 58, ali kapiram da je i to ok.

btw to ti je sve zajedno 715 kinti :(

 

@ tower: dok zice ne zardjaju? interesantan pristup :)

na mesec-mesec i po dana je ok. ja tako radim...kad imam 715 dinara :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam žice promenio samo jednom od kad sam qpio gitaru... Znači, trajale su mi godinu i po dana

Pretpostavljam da si nakon tog prvog menjanja žica pomislio "U jebote, otkud to da više ne zvuči ko govno?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da si nakon tog prvog menjanja žica pomislio "U jebote, otkud to da više ne zvuči ko govno?"

 

Čim sam dobio gitaru, odmah sam zamenio fabričke žice, a posle toga, samo Mirko Tasić mi je menjao žice jer sam odneo gitaru na setap, inače ih ne bi ni menjao. Imao sam problem s pragovima, 24, 23. i 22. su bili viši od prethodnih, pa se javljalo pištanje i on mi je to sastrugao i usput promenio žice. Osim nestajanja tog pištanja zbog pragova, nisam primetio nikakvu razliq, jer je i nije bilo. Žice su mi i nakon godinu i po dana bile kao nove. Sve zavisi kako ih čuvaš. Inače, imao sam RotoSound desetke, a sada imam ErnieBall, isto sranje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sumnjam da baš nije bilo nikakve razlike. Možda jednostavno nisi primetio.

 

Iz iskustva znam da Ernie Ball već posle par nedelja počinju da zveče i gube ton. Neke druge žice, kao na primer Dean Markley, traju malo duže, ali opet ne možeš očekivati ni od jednog kompleta da ti traje duže od dva meseca nakon što zvuk postane potpuno bezobličan. Naravno, i tada ih možeš koristiti, ali zvuk jednostavno više nije isti.

 

Doduše, znam jednog lika koji takođe koristi Ernie Ball i to po godinu dana komplet, ali on te žice iskuvava u destilovanoj vodi svaka dva meseca i onda ih vraća na gitaru. Wacko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čim sam dobio gitaru, odmah sam zamenio fabričke žice, a posle toga, samo Mirko Tasić mi je menjao žice jer sam odneo gitaru na setap, inače ih ne bi ni menjao. Imao sam problem s pragovima, 24, 23. i 22. su bili viši od prethodnih, pa se javljalo pištanje i on mi je to sastrugao i usput promenio žice. Osim nestajanja tog pištanja zbog pragova, nisam primetio nikakvu razliq, jer je i nije bilo. Žice su mi i nakon godinu i po dana bile kao nove. Sve zavisi kako ih čuvaš. Inače, imao sam RotoSound desetke, a sada imam ErnieBall, isto sranje.

brate ja ne mogu da verujem. Aj molim te promeni zice. I posle reci da li ima razlike. Ako ne cujes i ne osceas razliku nemoj vise da sviras. Mislim bez uvrede, al ja ovako nesto jos nisam cuo. Auuuuuu brate...Evo ja predlazem da kupimo svi zajedno coveku zice i dobrovoljno se prijavljujem da prilozim 100 kinti. Sramota me vise da dam. Auuuuuuuu, jebem ti Srbiju...kapiram da samo kod nas moze ovo da ima...u ostalim zemljama il ljudima nije frka da promene zice ili se ljudi bore za jebenu golu egzistenciju pa im nije do sviranja uopste....

 

jebote to ti je ko da jebes stalno sa istim kurtonom...jebem ti...

Edited by nerevarine

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...