Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

@Bad_Ass_Skins

WTF? Jesi li bar završio prethodna dva

 

1. nisam ni voleo, tata i mama me naterali da ga upisem i jbg.. par meseci sam bio..

2. sam izdrzao godinu dana i nisam stekao uslove za 2. god pa sam batalio

jebem li ga valjda sam se sad opametio pa cju da ucim

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

iz Fiziologije, knjige debele:

 

Srce ima jedinstveno stvojstvo da trajanje njegovog akcionog potencijala i kontrakcije zavise od frekvencije rada.

 

 

Takodje, guzica ima jedinstveno svojstvo, ako u periodu od 5 sekundi ispusti 10 prdeza, ti prdezi ce biti kraci nego jedan prdez u trajanju od 5 sekundi.

 

Otvorise mi nove horizonte

  • Downvote 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekih 7 dana sam u Stokholmu, studije počinju sledeće ned, pa ću kasnije o tome. Grad je stvarno lep, skup, ali ne toliko koliko se priča, jer kao studenti imamo neke silne popuste. Bacam se na učenje švedskog, i moram ići na neki Sabaton concert uskoro :)

  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Bio prosli vikend na nekoj zurci sa devojkom i za stolom se potrefio vlasnik fakulteta koji sam zavrsio. Posle par litara zestine covek skoci i rece e za tebe master gratis!!! :mhihi: Tu pored bili i dekan i cela studentska sluzba. Evo juce se upisah na master i ne placam ni dinara. Kako me sere u zadnje vreme. 2000 evra pljas. Karma.

Edited by HEFEST
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Meni ne dati diplomu i bez polaganja ispita je smesno. Toliko odskacem od svih koje sam upoznao u zivotu da mi nekada stvarno zao jer nemam sagovornika vrednog price. Ovde sam na forumu inace jer je jedno od retkih mesta gde covek moze nekada i nesto pametno cuti ili videti. U stvarnom zivotu imam ukupno troje ljudi sa kojima mogu da pricam o stvarima o kojima zelim da pricam i to je istih troje koji me razumeju sta im govorim.

 

U stvari covek je upravo iz tog razloga i dao meni besplatno skolovanje. Bio je odusevljen sagovornikom tj. mojom malenkoscu.

  • Upvote 1
  • Downvote 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče Helsinkija, grad nema previše nekih grandioznig građevina, sve je umereno, lepo, čisto. Sutra idemo do zvezdaste tvrđave koju zovu Suomenlinna, što valjda znači 'finska tvrđava' :haha: Mesto je na UNESCO listi svetske kulturne baštine i deluje jako fino očuvano, mada nije ni previše staro. Tvrđava leži na nekakvom ostrvu do koga se dolazi brodom, i to me dovodi do kartice za prevoz koja olakšava putovanje brodićima, tj. za 23 evra mesečno mogu neograničeno mnogo da se vozim brodićima, autobusima, tramvajima i metroom u gradu. Pošto je npr. jedna karta za autobus 2.80 evra, a svaki dan moram da putujem busom do faksa i nazad, ta kartica mi spašava budžet. Ne znam koliko su te mesečne karte kod nas, ali cena deluje stvarno odlično i ne žalim se. Stvari po prodavnicama su dosta skupe, ali može uvek da se nađe nešto povoljno; dosta prednosti daju domaćim proizvodima pa su tako finske stvari dosta dosta jeftinije a ne vidim da nešto zaostaju po kvalitetu, tako da isprobavam njihovo meso, mleko, čokolade, sve je OK, mleko je npr. dosta finije nego u Nemačkoj, meso je tu negde. Menza tu još malo doprinosi uštedi, jer je ručak oko 2.5-3 evra, ali za razliku od Nemačke svi sami tovare koliko hoće da pojedu :mhihi: Tako se ovde za te pare najedem fino, dok u Nemačkoj nisam mogao, za sličnu cenu ručka.

 

Univerzitet je fantazija, sve je novo novo novo, fantastično su opremljeni, organizacija je besprekorna, sve može, programi su maksimalno fleksibilni, tako se upada među prvih 100 univerziteta u svetu valjda. Svaki semestar je podeljen na dva dela, ispite je moguće polagati u toku cele godine po dogovoru sa profesorima, imaju dosta malih predmeta koji nose 2-3 poena i traju recimo svega 3-4 nedelje (uz predavanja 2 ili 3 puta nedeljno) pa ih je moguće polagati ranije kako bi se što manje stvari zaboravilo. Jasno im je da studenti ne uče ceo semestar i lepo su prilagodili način rada tome.

 

Jezik je do jaja, komedija ceo dan :haha: Naravno da kao metalheads znam koju reč, ali ću svakako od sledeće nedelje na kurs jezika, jer je ovde kažu dosta lako dobiti doktorske, pogotovo posle specijalnih internacionalnih programa, a može da se radi i uz poznavanje samo engleskog, tako da kontam da će mi bar neko osnovno sporazumevanje na finskom mnogo pomoći :da: Space research im je jedno od glavnih polja istraživanja, što takođe ide u prilog eventualnom ostanku. Videćemo kakva će biti ta famozna zima o kojoj se bruji po svetu, mada koliko sam video nije to toliko strašno u Helsinkiju, ipak je najjužniji grad, na obali je, ima i mali mali uticaj Golfske struje preko zapadnih vetrova pa kažu da nije toliko hladno zimi (u poređenju sa ostatkom države naravno), no videćemo. Ovih dana lepo vreme, svaki dan po 20 stepeni, noću ne ide ispod 11-12. Otprilike kao oni lepi prolećni dani koje mi više nemamo.

 

Stan mi je fensi nažalost pa ga nažalost plaćam 390 evra mesečno :cry: Dupleks neki sa 5 soba i 3 kupatila :haha: Zanimljivo mi npr. što imaju duple prozore :D Baš dva ona debela prozora povezana nekom šipkicom pa se otvaraju zajedno. Pošto nema baš previše mesta za studente, nismo dobili stan u blizini našeg kampusa, nego jednog drugog, ali za 15-ak minuta se autobusom stiže; bus naravno ne kasni, kao ni ostale skalamerije za prevoz, dosta često saobraćaju, lepo je sređen prevoz, čisto je unutra, novi su autobusi, isto važi i za tramvaje, kao i za metro. Nikad se nisam vozio metroom do pre par dana, uvek sam zamišljao da je jako prljavo i kakano i smrdljivo, ali jako im je čisto sve, od stanica do voza, razočarao sam se :mhihi:

 

Eto tako, postaviću možda neke fotografije u toku godine, posebno iz Laponije, gde planiram da idem da gledam auroru borealis. Evo ako nekoga slučajno zanima, to zapravo nije jako skupo, iz Helsinkija Finnair leti za Rovaniemi (grad koji otprilike sedi na rubu polarnog kruga) za nekih 99 evra (povratna karta) a smeštaj u fantastičnim drvenim kućerinama sa sve saunama i kaminima je oko 10-ak evra po noći po osobi (obično od 6 do 10 ljudi boravi u jednoj od tih kuća, pa je cena evo konkretno za jednu kuću u blizini Rovaniemija 55 evra za jednu noć, a u kući ima 6 kreveta). Čuo sam da neka norveška aviokompanija nudi jeftinije letove pa da je kod njih karta Helsinki-Rovaniemi-Helsinki oko 50 evra. OK dosta, ako nekoga zanima nešto neka pita :P

  • Upvote 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stolet Ako ne idealizujes, onda je stvarno do jaja tamo, jbte tuga zbog nase srpske realnosti me uvatila dok citam :haha: Inace mi tetka zivi u Helsinkiju, al sam tamo bio bas bas davno, skoro nicega se ne secam

 

Jedino mi ovo deluje kao glupost pomalo:

imaju dosta malih predmeta koji nose 2-3 poena i traju recimo svega 3-4 nedelje (uz predavanja 2 ili 3 puta nedeljno) pa ih je moguće polagati ranije kako bi se što manje stvari zaboravilo. Jasno im je da studenti ne uče ceo semestar i lepo su prilagodili način rada tome.

Sta se uopste nauci za to vreme? Ako je nalik nasim izbornim predmetima koji nose po 3 poena, to uvek ispadne neko nebitno sranjce koje ti ni za sta ne sluzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta se uopste nauci za to vreme? Ako je nalik nasim izbornim predmetima koji nose po 3 poena, to uvek ispadne neko nebitno sranjce koje ti ni za sta ne sluzi

Mislim da gresis u tome sto pravis paralelu sa nasim skolskim sistemom, jer je to kao da poredis ficu i ferari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, nema veze, gledaj samo to odvojeno, ne moras da poredis s nasim sistemom. Ja studiram drustvenu nauku tako da stvarno ne znam sta to bitno moze da se nauci za 3-4 nedelje, pa makar bili kursevi? Mozda binarno razmisljam, al mislim da ako se recimo 50% zaboravi od tog predmeta kad zavrsis s faksom (a vecinom se zaboravi i vise, i to je normalno i ocekivano) onda ti jako malo koristi imas od takvog predmeta.

 

Samo me zanima kako su to osmislili a da ima neku poentu, nista vise :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dilthey.jpg

Vilhelm Diltaj is not amused by your bullshit :evotigana: Sve je to pocelo iz filozofije, tako da nema razloga da se prepucava oko toga, nauka je nauka.

 

Pa koji ce ti na masinskom sociologija i ekonomija, to tu i treba tako, samo da se odradi. Plus, to su osnovne studije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosta tih predmeta su npr. skoro pa delovi veće celine. Evo imam recimo gasnu hromatografiju koja nosi 2 poena i tečnu hromatografiju koja nosi 3. Master su studije, pa je dosta predmeta tu kako bi studenti dobili osnove nečega što bi mogli kasnije da grade preko istraživačkog projekta u laboratoriji i master rada. Na drugoj godini mastera meni od 60 poena 30 ide na master rad a 10 na istraživački projekat, samo 20 otpada na izborne predmete, tako da je dosta njih osmišljeno kao upoznavanje sa nekim naprednim metodama analize koje imaju veze sa istraživanjima koja sprovodi univerzitet (ne mogu još da kažem koliko su ti predmeti ovde u Finskoj lagani, ali u Nemačkoj sam imao predmete koji su nosili po 4 poena i koji su bili sve samo ne beskorisni i lagani, jer oni za 4 poena traže mnogo više truda i nude mnogo više materijala za upijanje). Generalno ovde se na završnoj godini mastera podrazumeva da je student pokupio gomile znanja jer je faks jednostavno zahtevniji od mog recimo; to se jako lepo videlo u Nemačkoj, odvaljivao sam se od učenja za predmete koji nose 5 poena, dok sam u Novom Sadu dobijao po 9-10 poena na predmete koji su u poređenju sa ovima smejurija, i to uglavnom zato što je novosadski PMF toliko jadno opremljen da jednostavno nema mogućnosti da se ubaci velik broj predmeta, pa nešto što negde u Nemačkoj/Finskoj ne bi nosilo ni 6 poena kod nas u NS nosi 9 ili 10. Ne bi ni to bio problem da studenti zapamte to što su naučili, ali ja sam imao toliko potpuno beskorisnih predmeta koji su se svodili na bubanje komplikovanih hemijskih reakcija napamet da stvarno žalim što sam morao da gubim vreme na mnoge od predmeta; to su bile stvari koje se potpuno zaboravljaju dan posle ispita (kakvih 50%, ovo je bukvalno 0% i uopšte se ne šalim i tako je i sa ostalim studentima, i uopšte nije do studenata već do predmeta i onoga ko ga je osmislio kao i do ljudi koji su dozvolili da takva glupost upadne u program i nosi 9 poena; konkretno ovaj rage je usmeren prema predmetu Hemija prirodnih proizvoda), ispiti koji se polažu samo zbog ocene i koji ni ne pokušavaju da prošire znanje studenta. U Nemačkoj je to potpuno, ali potpuno drugačije, jednostavno sve je osmišljeno neuporedivo bolje, ali siguran sam da na vrhu mog PMF-a u NS sedi neko ko sebi stalno govori da je naš sistem nekako superioran.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...