Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

@Stolet

 

Хвала ти; претпостављала сам да је тако нешто у питању. Слична је ситуација и код мене на факсу и што је тај тренутак ближи, све више схватам колико ће ми "весело" бити на докторским. Баш због ових ствари које си навео.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno je mislio da se rade konkretne stvari, za razliku od naseg prosvetnog sistema krcatog kojestarijama

Ukratko, premalo se stvari na mom faksu nauči, tj. premalo stvari koje su korisne za master koji je zapravo u toku sa dešavanjima. ...

 

Sta sam rekao :mhihi:

 

Hteo sam da vas pitam, mislim da je ovo podesna tema za to, znate li neki sajt sa oglasima za privatne casove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda će vam biti zanimljivo kako izgleda glavna zgrada univerziteta, nekadašnja crkva, što je prilično očigledno:

 

tumblr_m8joqgcrgI1rv9yqko1_500.jpg

 

Druga je slika malo veća, ali nema ih nešto mnogo po netu:

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Universit%C3%A4t_Leipzig_-_Neues_Augusteum_(Juli_2012)_02.JPG

  • Upvote 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako je prelep univerzitet. Inace Stolet, oko ovog tvog dela što si pričao oko nemanja dobrih profesora koji znaju materiju, i velikog manjka opreme. Moja optimistična vizija je da će se kod nas pojaviti privatni univerzitet, koji će moći za neku malo veću sumu novca studiranja, omogućiti sve to. Naravno veoma je važno i to da postoji odredjeni sistem stipendiranja studenata na tim univerzitetima, da se što više privuku talenti.

Od državnih naših nema leba, i to se baš primeti kada odeš u inostranstvo da studiraš.

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Е, Гојко, позлатио ти се овај линк!

 

@Stolet

 

А ја таман хтела да те смарам да качиш неке слике... додуше из Финске, али може и ово. ;) Феноменално изгледа. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz Finske će biti od septembra, tek sam primljen tamo, uskoro mi stižu dokumenta, ali evo ako nekoga zanima, mogu vam reći da je konkretno Helsinki vodeći nordijski univerzitet, negde oko 70. mesta u svetu. Ako neko planira da se prijavljuje, ili zna nekoga ko planira, živeti tamo nije baš jeftino, procenjuju dovoljnu sumu novca za mesec dana na oko 900-1000 evra. Taj broj mnogo varira sa izborom smeštaja, ja npr. planiram da budem u stanu sa kolegama odavde, a u tim procenama troškova života se često računaju cene nekakvog smeštaja koji se ne deli; npr. ako hoćete u Helsinkiju u studentskoj zgradi da živite sami u garsonjeri, spremite bar 400e mesečno samo za to, a to je neka najjeftinija varijanta. Mi pucamo na dvosoban-trosoban stan, dvosobni počinju od 500 evra (ukupno, znači 250 po osobi) a trosobni od nekih 700-750. Pošto nisu u pitanju klasični studentski domovi, negde se dodatno plaća struja, voda, i to treba proveriti. Meni je jedan plus što mi je institut udaljen nekih 4km od centra grada pa i smeštaj nije baš papreno skup. Eto, ako neko ima neko pitanje ili zna nekoga ko ima pitanje, slobodno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto važi za Brisel, ja za sobu u porodičnoj kući dajem 400€, dok garsonjere idu za 550€ pa naviše.

 

To je manje-više standard za veće evropske gradove. Ko misli kvalitetno da studira, slobodno neka ide u manje mesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Stolet

 

Hvala za informacije za Helisinki odnosno njihov univezitet, ja sam im poslao papire cekam da mi odgovore, nadam se pozitivno.

Sto se tice cena koje si postavio, mislim da je ipak razlika u odnosu na Stokholm recimo, nekih 100 do 200eur niza, tj Helsinki svakako nije najskuplji "severnjacki" grad, tj 1000e mesecno nikako ne bi smelo da se predje, mada zavisi dosta i od ljudskih potreba i zelja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primetio sam npr. da su ove zgrade koje nudi agencija koja radi smeštaj studenata potpuno nove. Od nekih 10-15 opcija koje sam gledao, samo je jedna zgrada izgrađena pre 2000. godine, a uglavnom su u pitanju godine izgradnje od 2005. do 2010. godine. Naravno, svaka ima saunu :haha: , ali ono što mi je posebno zanimljivo je što je sva energija koja se troši u tim studentskim zgradama - zelena, energija vetra, solarna energija, termalni izvori ili šta već Finska koristi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Hvala za informacije za Helisinki odnosno njihov univezitet, ja sam im poslao papire cekam da mi odgovore, nadam se pozitivno.

 

 

Еее, па држимо палчеве! :pivopije:

 

И ја сам интензивно размишљала о Хелсинкију прошле године, али сам ипак одлучила да окушам срећу северније. Видећемо шта ће бити.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, Sunessence, znaci ta podrska, nadam se da ce me primiti na taj master. :pivopije:

Finska (jos uvek) ne naplacuje skolarine, kao i Norveska uostalom, ali su troskovi zivota u Norveskoj mnogo veci, pa nije bas za poredjenje. Ovo kazem iz razloga jer sam primljen pre par dana na Univerzitet u Stokholmu na master, ali su mi Svedjani poslali racun za skolarinu, pazite sad ovo, oko 30.000Eur ( to je manje vise cena tih programa iz mastera koje su me zanimali), a troskovi zivota koje sam bio spreman da snosim, kroz ustedjevinu i part time posao oko 10.000eur, sto znaci da bi dobio diplomu za dve godine koliko traje master ja treba da dam min 50.000 EUR, pazi majku mu :udri: .Ovo fakticki znaci da sam primljen, bez stipednije tj otpisane skolarine sto je ko i da nisam primljen. Hocu da kazem koliko je bitno kad se skolarina ne naplacuje ili je mala, i kada kosta ko garsonjera sto se vidi iz ovog primera. ista situacija je i u Danskoj skolarine ogromne za non-EU studente. U ostalim zemljama, je situacija normalnija al obicno fali programa na eng.

Edited by Schneider

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nama naplaćuju školarinu jer je program internacionalni :D Tako se dolazi do komične situacije da studiram u dve zemlje u kojima se inače školarina ili ne naplaćuje ili je jako mala (u Lajpcigu celih 230 evra godina) a da bi trebalo da plaćam školarinu od 4000 evra godišnje; ali mi je školarina otpisana. Finci se hvale time da na master studijama možeš da biraš da li ćeš studirati na finskom, švedskom ili engleskom, tako da se možda vidimo kad dođe jesen :bigblue:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se novca tiče možeš da računaš na nešto i od naših, stipendija Fonda za mlade talente je oko 7000 evra, što nije loša suma, ranije su davali čini mi se 4-5 hiljada. Tu je dovoljno samo se prijaviti, poslati odgovarajuće dokumente, nema nikakve selekcije koliko sam primetio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја мислим да је потребан просек преко 8.5. И да кандидат нема више од x година. А мислим да је x=26.

 

Одавно ортак хтео да конкурише, па се тако нешто сећам. Ипак, треба проверити. Али сигурна сам да има неких услова које треба задовољити.

Edited by sunessence

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ako zadovoljavaš uslove, samo pošalješ dokumenta i sigurno dobijaš stipendiju :da: Naravno, posle kažu ili vraćanje u zemlju da radiš ili vraćanje novca. Tako da je to za mene otprilike kredit, no dobro, sa radnim mestom negde u belom svetu će se to lako otplatiti u kratkom vremenskom roku :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

А шта ако решиш да се вратиш у земљу, а нема посла? :haha: Питам чисто хипотетички.

 

Али, то стоји као одлична опција - 7к евра се врати релативно лако, ако се запослиш напољу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu opciju ne uzimam u obzir :) Čujem da ima ljudi koji imaju probleme sa vraćanjem u Srbiju, tipa ne priznaju im diplome, ali ne planiram da se vraćam stvarno. Nisam ni posebno opredeljen za neku konkretnu zemlju što se posla tiče, kada budem tražio posao videću gde mi je najbolje da se zaposlim i to je to, valjda će od celog sveta negde biti neko radno mesto :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...