Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Наравно да ни не треба да је узимаш у обзир, него ми баш интересантно ово - да се "вратиш у земљу и радиш". Већина људи које знам и одлазе одавде баш због тога што не могу да нађу посао.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

О прасетини и српским универзитетима

И наставак

Систем зрео за ресетовање

 

он топик:

Тренутно пишем мастер рад, имам 10 дана да напишем 40 страна, а не иде :udri:

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ne znam da li je po svetu prosek uopšte veliki faktor za doktorske. Pa ni za internacionalne master programe; bitno je ubediti ljude da hoćeš, da možeš i da imaš potencijala da postaneš vrhunski stručnjak u tome čime se baviš :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otprilike :bigblue: OK za master to može, svi preteruju u prijavama, za doktorske ne znam, što se tiče znanja ne verujem da baš može da se sakrije ako ne znaš nešto što je ključno; onda bolje izabrati doktorske studije u nekom drugom polju, ili nekako nadoknadi propušteno. Polako počinjem da razmišljam šta ću posle, prođe brzo prva godina, imam još mesec dana ovde, a u Finskoj završavam već u maju sledeće godine. Tražio sam boravišnu dozvolu do kraja jula, kao napravio se da nisam siguran kad mi se završava sve, ali zapravo ostavljam to vreme da mogu tamo da se snađem za neki posao u laboratoriji, ili još bolje za neke doktorske.

 

Ako nekoga zanima Nemačka, čuo sam da su ovde stipendije za doktorske studije 1000 evra mesečno, a na Max Planck institutima 1500 evra. U nordijskim zemljama te su brojke i duplo više, idu i do 3000 evra mesečno koliko sam čuo, ali nisam još proveravao. Neka početna plata za ljude sa doktoratom je oko 4000 evra standardno u Nemačkoj. Eto to sam saznao protekle nedelje, možda nekome bude od koristi za buduće planove :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkretno kod mene na PMF-u u Novom Sadu mislim da nema nekih posebnih zahteva. Verovatno je neki prosek u pitanju, ali na kraju se sve svodi na 'e je l' mogu ja da upišem doktorske i da za to vreme budem asistent' i ljudi koje profesori znaju dobijaju mesta, mislim, koje profesori znaju po dobrom, tipa isticali se na neki način koji ima veze sa zainteresovanošću za predmet. Ako postoji pravilo koje uzima prosek u obzir, nije preko 8.5, pošto znam neke ljude koji su na doktorskima a nemaju prosek preko 9.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...