Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

Eeeee, mi smo morali na Domacinstvu da usivamo zakrpe i dugmad, razlazemo koagulaciju jajeta na lekcije, a danas deca ne znaju sta su ugljeni hidrati.

 

Kenjam, bio sam oslobodjen, jer sam isao na republicko iz mate :evotigana:

 

SRETO SRETO SRETO SRETO

  • Upvote 6
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nije problem da pozovem već sam mislio da na sajtu već ima spisak analiza/testova koji su uključeni u sistematski pregled da bi eventualno mogao da ga uporedim sa pregledom u nekoj drugoj klinici da bi video koji mi više odgovara (konkretno, testovi na [pre]dijabetes i kandidu koja me izluđuje već godinama).

 

Ako bi odmah zvao verovatno bi mi samo izdeklanovali desetak stavki koje spadaju u pregled a šta bi ja od svega toga upamtio... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije problem da pozovem već sam mislio da na sajtu već ima spisak analiza/testova koji su uključeni u sistematski pregled da bi eventualno mogao da ga uporedim sa pregledom u nekoj drugoj klinici da bi video koji mi više odgovara (konkretno, testovi na [pre]dijabetes i kandidu koja me izluđuje već godinama).

 

Ako bi odmah zvao verovatno bi mi samo izdeklanovali desetak stavki koje spadaju u pregled a šta bi ja od svega toga upamtio... :)

 

Pozovi euromedic I pitaj tacno. Na spisku njihove laboratorije ti pise cena pored svake stavke, pa ces na taj nacin da se orijentises koliko ces platiti.

 

Cemu sumnja na predijabetes? Zbog dugotrajne kandide? Zato sto se ona javlja u nekim autoimunim bolestima ne samo u dijabetesu. A da bi proverio da li imas ili nemas DM dovoljno ti je da urdis secer naste za pocetak. Ako kojim slucajem vec imas neku istoriju secera preko 6, 1 onda je najbolje da uradis OGTT sa insulinima I C-peptidom da se utvrdi realno stanje. Najbolje je da odes kod lekara I lepo mu ispricas tegobe a on da ti zaokruzi sta bi ti radio od analiza. Ici na svoju ruku je davanje para u nepoznato ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda sam ja pogrešno izvukao zaključak ali ovako: kandidu vučem baš dugo (oko 10 godina) i nikad se nisam nešto posebno bavio time jer mi, osim estetski, nije nešto posebno smetala (jednom sam samo koristio Daktanol kremu ali to nije pomoglo) a pre nekoliko dana sam, iako stvarno ne jedem slatkiše*, spletom glupih okolnosti pojeo ono duplo pakovanje Jaffe a sutra ujutru za doručak samo jedan slatki kroasan.

 

Elem, ceo taj i naredni dan mi je bilo tako loše da ne znam kako to da definišem. Kad bi neko mogao da se uradi samo od šećera - e tako sam se osećao. Kao da mi je nivo šećera skočio za fazon 300 % i trebalo mu dva dana da se vrati u normalu.

 

Iako već duže vreme poštujem pravila hrono ishrane ovo je bio izuzetak i bukvalno mi je preselo...

 

U svakom slučaju, hvala na savetima, pozvaću ih pa ću se raspitati.

 

* Ne zato da se ne bi debljao ili tako nešto već zato što generalno ne volim slatko (osim rafaelo kuglica :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda sam ja pogrešno izvukao zaključak ali ovako: kandidu vučem baš dugo (oko 10 godina) i nikad se nisam nešto posebno bavio time jer mi, osim estetski, nije nešto posebno smetala (jednom sam samo koristio Daktanol kremu ali to nije pomoglo) a pre nekoliko dana sam, iako stvarno ne jedem slatkiše*, spletom glupih okolnosti pojeo ono duplo pakovanje Jaffe a sutra ujutru za doručak samo jedan slatki kroasan.

 

Elem, ceo taj i naredni dan mi je bilo tako loše da ne znam kako to da definišem. Kad bi neko mogao da se uradi samo od šećera - e tako sam se osećao. Kao da mi je nivo šećera skočio za fazon 300 % i trebalo mu dva dana da se vrati u normalu.

 

Iako već duže vreme poštujem pravila hrono ishrane ovo je bio izuzetak i bukvalno mi je preselo...

 

U svakom slučaju, hvala na savetima, pozvaću ih pa ću se raspitati.

 

* Ne zato da se ne bi debljao ili tako nešto već zato što generalno ne volim slatko (osim rafaelo kuglica :))

 

 

Kandida je normalna flora naseg digestivnog sistema. I gotovo po pravilu se eksprimira kada je organizam imunosupriumiran a to podrazumeva hronican stres (stres podize nivo kortirola koji podize nivo secera u krvi i modulira imunitet).

Mozes da primenjujes ishranu bez secera, antimikotike itd godinama i tesko ces je se resiti, ako ne dovedes u red svoj nacin zivota. ovo ti pricam i iz licnog iskustva, jer je od stresa danas tesko pobeci (meni pomaze fiz.aktivnost, joga npr). Nisi jedini koji ima hronicnu kandidijazu oni koji je imaju mogu da imaju autoimuno oboljenje stitne zlezde (tzv hashimoto tireoiditis), glutensku enteropatiju, vitiligo, alopeciju, autoimuni hronicni gastritis itd.

tako da sto se mene tice kod kandide je uvek prvo promena nacina zivota resenje, pa onda se ide dalje u medikaciju.

 

Kada osoba koja ne unosi proste secere (kompleksne u zitarcimama predpostavljam da unosis) pojede veliku kolicinu secera dolazi do naglog oslobadjanja insulina (hormon koji ima ulogu da preuzme i deponuje taj secer na periferiji) ta kolicina insulina moze biti takva da izazove stanje "reaktivne hipoglikemije" tj da se posle takvog unosa osecas lose, prebledis i oblije te hladan znoj, da ti srce ubrzano kuca, da vidis tackice pred ocima, osecaj nestabilnosti...

 

Eto ako imas neke konkretne simptome pisi na pp pa cu ti dati smernice ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste u redu sve to, način života, ovo ono, ali mi se čini da on ima problema s tim iako se ne stresira previše, dok postoje i ljudi koji su više pod stresom pa nemaju takve probleme, tako da stres meni ne deluje kao jedino logično objašnjenje, postoji tu i nekakva predispozicija za to...

 

Neam pojma kako on živi i koliko se stresira, ali trenira aikido ako sam dobro skontao, i postovi mu ne zrače frustriranošću i nervozom, tako da mi deluje da je ok :haha:

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimone internet je jedna stvar a ono sto se duboko desava u coveku druga stvar. A to ne mozes da uhvatis na osnovu postova ;)

Kao sto rekoh nacin zivota pod 1 a onda sve ostalo...

generalno ljudi ce radije da ispiju lekove u nadi da ce izleciti bolest, nego da promene svoju svest tj odbrambene mehanizme koji stvaraju stres, a posto su duboko integrisani ti ih izvodis automatski ne kapirajuci gde je uzrok tvog stresa. Naravno kao sto si prethodno procitao nabrojala sam samo mali set bolesti gde se kanidijaza javlja, da ne pominjem neke teze i ozbiljnije bolesti... da ne sirim paniku ;) u svakom slucaju kada si u dilemi treba otici kod lekara i resiti problem ako nisi med.edukovan ne treba raditi na svoju ruku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Truli: Tebe ne bih ni lečio :haha:

 

Dimone internet je jedna stvar a ono sto se duboko desava u coveku druga stvar. A to ne mozes da uhvatis na osnovu postova ;)

 

Naravno da sam se zajebavao s psihoanalizom na osnovu postova (ofc nema veze to što čovek piše sa time šta misli i kako se oseća :P), ali svakako ima anti-stres plusić ako trenira aikido :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...