Jump to content

Pravilna ishrana / zdravlje / gojaznost


Face Of Melinda

Recommended Posts

i jedni i drugi su retardi

:haha:

Nisu baš svi retardi, možda je to i dobro, mada ja idem u skroz drugu krajnost pa jedem meso svaki dan. I ne zato što mislim da je to naročito zdravo (nešto i ne pazim na ishranu) već zato što samo meso mogu da jedem u nekim normalnim količinama i da se najedem k'o čovek.

 

I jeste soja puna estrogena, mada ne znam da li to ikome može da škodi

Edited by Yvette
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao prvo, junk food, "sokove" i duvan ne racunam u startu (niti licno trosim na to, jedino duvan pomalo).

 

kao drugo, meso je zapravo jeftino ako znas sta kupujes. riba isto moze biti ekstra jeftina, kilo pastrmke u nekom tamo disu, univeru itd oko 400din. jaja su svakako jeftinija ako ne bacas zumance (ako pojedes pet jaja bez zumanca umesto dva sa pricamo vec o ozbiljnim parama)

 

semenke sa druge strane ubijaju kako su skupe. da bi se najeo od puno povrca ako ne ganjas bas sezonsko i nisi maher za nabavku ima da se dobro iskesiras jer povrce je proporcionalno kalorijskoj vrednosti neuporedivo skuplje od namirnica zivotinjskog porekla.

 

jedino sto je jeftino, istina su sastojci potrebni da ispeces sam dobar lebac, ali to je dosta veliki cim. pogotovo ako zivis sam. osim toga i nevegetarijanci mogu i bilo bi idealno da rade to tako da nije adekvatna stavka za poredjenje.

semenke treba izbegavati.

 

beskvasni hleb se zgotovi na tiganju koristeci integralno brasno i vodu (eventualno malo soli ili neki dodatak tipa prasak za pecivo, ulje, ili zacin, ja uglavnom pravim samo od brasna i vode) za pola sata (racunajuci spremanje i pranje pulta i sudova), i za to vreme se napravi dovoljno da ima za 2, 3 dana kao glavna hrana, dakle zamena za meso, beli hleb i obroke obicne ishrane, i hasas od 3, 4 do 6, 7 tih hlebcica/ tortilja za dan, zavisi od aktivnosti tog dana i od velicine coveka i dal se hasa nesto jace taj dan tipa mahunarke, mleko, belanca. tu je isto i pirinac, kao i krompir ili kukuruz koji su se kroz istoriju koristili uz psenicni (integralni) hleb kao glavna hrana. takve vrste glavne hrane cine npr. tri glavna obroka, a uz njih i izmedju njih moze hasanje voca i povrca. dakle, ne hasa se dve kile povrca na dan, nego su glavna hrana neke zitarice ili pirinac, krompir, kukuruz, uz to se gricka povrce i voce, i ponekad umesto jednog obroka glavne hrane ubacis obrok od nekih mahunarki- soja, socivo, pasulji, grasak. sve to je lako nabaviti i jeftinije je nego prosecna ishrana, uz to sto je neuporedivo zdravije.

 

 

Dalje, vidim da neki ljudi ne razlikuju sta su ZASICENE VS NEZASICENE masnoce.

ZASICENE: se nalaze u mesu, jajima i nekim kostunjavim plodovima u vecem procentu

NEZASICENE mogu biti mono-poli akcenat je na mononezasicenim masnocama): maslinovo ulje, suncokretovo ulje, avokado, kostunjavi plodovi.

nisam ja rekao da maslinovo ulje ima vecinu masnih kiselina, jeste da je vecina nezasicenih, ali uz njih ima dosta zasicenih, zapravo ima vise zasicenih masti nego mnoga mesa. uz masline- kokos, kakao, kostunjavi plodovi i semenke su jedine biljne hrane koje imaju vecu kolicinu zasicenih masti, ostale biljke ih imaju samo u tragovima, i to je glavni razlog zasto su vegetarijanci po pravilu zdraviji od mesojeda, jer im je ishrana vecim delom biljna i unose manje zasicenih masti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nema potrebe da naglasavam da treba izbaciti proste ugljene hidrate (slatkise) jer izazivaju hiperinsulinizam (povecanu skereciju insulina) a taj hiperinsulinizam na duge stazi vodi u rak, zato su gojazni skloni kanceru debelog creva npr.

 

Da li ovo vazi i za voce? Koliko se secam i fruktoza tj vocni secer je prost secer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

And again... i ta kolicina zasicenih masti u maslinovom je npr beznacajna u odnosu na kolicine nezasicenih masti u mesu.

Iako svi bacaju drvlje i kamenje na zasicene masti, one su nam neophodne (ono mozak je velika kolicina masi realno), njihova dnevna kolicina koja je preporucnea ide od 7-10% znaci ako trebas da uneses 2500 kalorija, nezasicenih masti treba da bude od 175-250kalorija ;)

Moje stanoviste je da je bolje uzeti kalitetno parce mesa, nego veliku kolicinu maslinovog ulja (jer ces uneti preveliku kolicinu kako nezasicenih tako i zasicenih i okinuti lipidnu peroksidaciju tj unistavanje celija). Zato umerena ishrana izbalansirana je najbolja. Ako si vegetarijanac i ne jedes meso, onda ok, tvoj izbor.

Ali ubijaju me u pojam vegani i vegetarijanci koji odjednom forsiraju sta je zdravo a kako je sve ostalo nezdravo.

Eto ja se bavim metabolizmom i ono sto potpisano mogu da ti kazem jeste da mediteranska dijeta daje najbolji ucinak na organizam nego bilo koja druga. To je tip ishrane koju forsiram u svojoj kuci i savete koje sam ovde podelila su upravo ti, jer se baziraju na balansiranoj ishrani uz pravilan unos kalorija.

I moram da te ispravim novije studije su pokazale da vegetarijanci nisu toliko zdraviji od mesojeda ;)

 

 

Da li ovo vazi i za voce? Koliko se secam i fruktoza tj vocni secer je prost secer.

 

Naravno ali ona je monosaharid koje razlaze ocas posla i jako brzo izmetabolise, a voce je preporuceno 2-3 jedinice dnevno znaci 2-3 vocke na dan npr banana za uzinu u toku jutra, uzina izmedju rucka i vecere jabuka, uvece bobicasti plodovi i sve potrebe namirene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zasicene masti nisu potrebne, koriste se za energiju i ugljeni hidrati mogu da ih u potpunosti zamene. cak ni nezasicene masti nisu potrebne u ishrani, telo u teoriji moze da ih sintetise i koristi za celijske membrane i za sta ih vec jos koristi, mada je nemoguce izbeci unos jednih ili drugih u ishrani, sva hrana ima ili zasicene ili nezasicene. a buduci da su zasicene definitivno povezane sa mnogim kardiovaskularnim bolestima kao i rakovima, najbolje je zaobici ih u sirokom luku i hraniti se prvenstveno biljnom nemasnom hranom.

 

i nas ubija u pojam kada ljudi propagiraju neophodnost mesa u ishrani i slicne idiotizme.

 

najbolja studija o zdravlju vegetarijanaca do danas je meta-studija iz '99 (Mortality in vegetarians and nonvegetarians: detailed findings from a collaborative analysis of 5 prospective studies.) koja obradjuje 5 najtemeljnijih istrazivanja koja su pratila preko 60 hiljada ljudi konzistente i slicne ishrane, jasno su pravila razliku izmedju vegetarijanaca i polu vegetarijanaca i uporedjivala su zdravlje vegetarijanaca ne sa generalnom statistikom vec sa grupama ne-vegetarijanaca u istrazivanjima koje je praceno na isti nacin kao i zdravlje vegetarijanaca. Zakljucak je bio: Occasional meat eaters (people who ate meat less than once per week) had a 20% reduced rate of dying of heart disease and a 10% reduced rate of overall mortality. Lacto-ovo vegetarians had a 38% reduced rate of dying from lung cancer, a 34% reduced rate of dying from heart disease, and a 15% reduced rate of mortality.

 

"In prospective studies of adults, compared to non-vegetarian eating patterns, vegetarian-style eating patterns have been associated with improved health outcomes—lower levels of obesity, a reduced risk of cardiovascular disease, and lower total mortality." iz izvestaja i preporuka ishrane USDA CNPP iz 2010. uzimajuci u obzir sve do tada uradjene studije.

 

treba imati u vidu da po ogromnom broju istrazivanja koja su kroz decenije uradjena o tome koliko ljudi umire od bolesti izazvanim stvarima koje konzumiraju, najvece ubice su prvenstveno rafinisani secer, onda duvan, zasicene masti i hemija u hrani.

 

zdrava ishrana je ona koja ima sto je vise moguce organske hrane i sto manje zasicenih masti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rogiiii... nezasicene su neophodne jer unosis preko njih esencijalne masne kiseline koje telo NE MOZE DA SINTETISE.

 

ja nemam nista protiv vegetarijanske hrane, razumes, ali sta je tipicno za ljude fokusirane na samo jednu opciju za koju smatarju da su je dobro proucili upravo sto si ispustio da procitas ovu gore informaciju koju ti vec drugi put ponavljam.

 

Nemoj da me shvatis pogresno, smara me da se ponavljam, povremeno volim da napisem nesto, da pomognem ljudima, ali da se dokazujem sa tobom oko cinjenica ne pada mi na pamet. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

beskvasni hleb se zgotovi na tiganju koristeci integralno brasno i vodu (eventualno malo soli ili neki dodatak tipa prasak za pecivo, ulje, ili zacin, ja uglavnom pravim samo od brasna i vode) za pola sata (racunajuci spremanje i pranje pulta i sudova), i za to vreme se napravi dovoljno da ima za 2, 3 dana kao glavna hrana, dakle zamena za meso, beli hleb i obroke obicne ishrane, i hasas od 3, 4 do 6, 7 tih hlebcica/ tortilja za dan, zavisi od aktivnosti tog dana i od velicine coveka i dal se hasa nesto jace taj dan tipa mahunarke, mleko, belanca. tu je isto i pirinac, kao i krompir ili kukuruz koji su se kroz istoriju koristili uz psenicni (integralni) hleb kao glavna hrana. takve vrste glavne hrane cine npr. tri glavna obroka, a uz njih i izmedju njih moze hasanje voca i povrca. dakle, ne hasa se dve kile povrca na dan, nego su glavna hrana neke zitarice ili pirinac, krompir, kukuruz, uz to se gricka povrce i voce, i ponekad umesto jednog obroka glavne hrane ubacis obrok od nekih mahunarki- soja, socivo, pasulji, grasak. sve to je lako nabaviti i jeftinije je nego prosecna ishrana, uz to sto je neuporedivo zdravije.

 

aj dobro, probacu da napravim hleb u tiganju.

danas sam jeo nesto lose ispohovano zivot mi je preseo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

uzmesh integralno (ne crno) brashno, stavis chashu, dve, u chiniju, malo vode i soli, napravish od toga testo koje malo umesish, nema potrebe da se mesi kao testo za normalan hleb, zato shto testo uzmesh podelish na manje komade, i onda te manje komade testa oblikujesh oklagijom kao tortilje. zagrejesh tiganj, ne treba nikakvo ulje ili mast ne bi trebalo da se lepe testa jer imaju po sebi malo brashna koje si prethodno posuo po pultu da bi mogao da ih izoklagijas a da ti se ne lepe za pult. obrcjesh te hlepchicje pazis da ne zagore, iako to mora malo mestimichno da se desi i za par minuta je gotovo.

 

319930.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

i to je glavni razlog zasto su vegetarijanci po pravilu zdraviji od mesojeda, jer im je ishrana vecim delom biljna i unose manje zasicenih masti.

po kom crnom pravilu?

zdraviji su (ako su zdraviji) zato što generalno više obraćaju pažnju na ishranu, manje jedu industrijskog smeća i slično... ne zato što su izbacili meso u potpunosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravis li ti palacinke od heljde?

ne pravim nikakve palachinke..

 

zdraviji su (ako su zdraviji) zato što generalno više obraćaju pažnju na ishranu, manje jedu industrijskog smeća i slično... ne zato što su izbacili meso u potpunosti.

dosta vegetarijanaca uopste ne izbaci nezdravu hranu, i zato postoje neka istrazhivanja koja uporedjuju vegetarijance sa mesojedima gde su rezultati da im je zdravlje otprilike isto ili chak vegetarijanci imaju loshije zdravlje. ako je neko vegetarijanac to ne znachi da se automatski hrani zdravo, ali kada se sporedni faktori ubace u formulu israzhivanja, sva istrazhivanja pokazuju da je vegetarijanstvo zdravije od ne-vegetarijanstva, pa npr. ako vegetarijanac i ne-vegetarijanac oboje podjednako jedu industrijska sranja, oboje cje biti nezdravi a vegetarijanac cje biti manje nezdrav, ako vegetarijanac i ne-vegetarijanac oboje jedu samo organsko, oboje cje biti relativno zdravi a vegetarijanac cje biti zdraviji. niko nije rekao da je meso (/zasicjene masti) jedina nezdrava stvar, ili najnezdravija, nije nijedno od ta dva, ali da je nezdravo- jeste. svi npr. znaju da su najzdravija (a ustvari najmanje nezdrava) mesa bela mesa i riba, a to je upravo zbog najmanje kolichine zasicjenih masti.

 

naveo sam da najtemeljnije istrazhivanje do sada odradjeno pokazuje da ljudi koji jedu meso manje od jednom nedeljno imaju bolje zdravlje od onih koji jedu meso cheshcje, a da vegetarijanci imaju bolje zdravlje od obe grupe. nije vegetarijanstvo nikakav magichni recept za zdravlje, jednostavno vegetarijanstvo izbacuje sva mesa, a ona su najvecji izvor zasicjenih masti, i to izbacivanje velike kolichine zasicjenih masti iz ishrane chini faktor u poboljshavanju zdravlja. sledecji korak uz vegetarijanstvo je izbaciti i zhumanca i masno mleko i mlechne proizvode, a kao shto vecj rekoh uz to izbacivanje zasicjenih masti, podjednako bitan (mozhda i bitniji) deo zdrave ishrane je izbacivanje neogranske hrane.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahaha ja zapravo jesam sa curom pravio palacinke sa heljdinim brasnom. uspele su nam prilicno samo sto su ispale debele naravno.

pravio sam u tiganju hlebasto neko testo nekoliko puta za dorucak, najvise nalik na mekike. bilo pomasno doduse.

probao sam i nekakve tortilje bez ulja jednom ali su izgorele pa sam batalio koncept.

probacu ovako kao sto rogozub kaze. tx na receptu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne pravim nikakve palachinke..

 

Ne pravis moj kurac, to sto ti zoves beskvasni leba je vegepalacinka neka tamo : P

 

Pravi moja keva palacinke od heljde, super su, mada se uzelim za obicne posle nekog vremena.

 

Skoro sam napravio oko 2 kila humusa i jeo ga sa raznoraznim zajebancijama rolano u tortilje, bilo je super, mada mi je dosadio humus za narednih 6 meseci, napravio sam previse, jedva ga pojedosmo dok se nije ukvario.

Share this post


Link to post
Share on other sites

razlika je u odnosu brashna i vode, ako je techna smesa u pitanju- onda je palachinka, ako je u pitanju testo onda je hleb, i ovaj beskvasni koji se suvo przi umesto da se pece je ustvari originalni hleb i glavni hleb kakav se pravio u antici, i u skoro svakoj kulturi ga ima donekle sacuvanog, a negde je i dalje glavna hrana, tipa u indiji, tzv chapati. evo ovde npr spisak raznih pojavnjivanja tog hleba po svetu:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Flatbread

 

sastojci su drugaciji, u smesu za hleb ne znam da li iko stavlja jaja, a u skoro svaku vrstu palacinke idu; i palacinke se uglavnom prave slatke i(li) da idu uz neshto slatko, a ovi hlebovi nikad.

 

a i ovi beskvasni hlebovi koje ja pravim su old skul hardkor, samo brasno i voda, brasno integralno, jedem ih ili same ili uz neku svezhu povrcjku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...