Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

Sta god da interesuje, pitajte me slobodno. Ja kuvam svaki, bukvalno svaki dan, nema ono da skuvam jedan dan pa da se jede tri dana, tako da imam dosta prakticnog iskustva.

 

 

Uh,ja mnogo vise volim to sto se jede po 3 dana... Mnogo vise para sacuvas, i ne moras da se maltretiras oko kuvanja.... Nego,ako imas neki fin recept za spremanje zecetine,posalji na pm. Samo da se u tom jelu ne oseca biber,origano i aleva paprika. Ali moze da bude kao sastojak, samo mrzim taj ukus. Hvala unapred! :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh,ja mnogo vise volim to sto se jede po 3 dana... Mnogo vise para sacuvas, i ne moras da se maltretiras oko kuvanja.... Nego,ako imas neki fin recept za spremanje zecetine,posalji na pm. Samo da se u tom jelu ne oseca biber,origano i aleva paprika. Ali moze da bude kao sastojak, samo mrzim taj ukus. Hvala unapred! :) :)

 

 

Nazalost, to nemam, jer nisam ljubitelj mesa, pa ne znam ni da spremam tako neke "lovacke" specijalitete (a verujem da me niko ne bi naterao ni da jedem zecetinu). Za to se najbolje obrati nekom lovcu, jer oni i znaju kako se divljac sprema.

 

Ima li medju vama vegana? Isprobala sam recept za vegansku pizzu, koja je mogu reci ukusnija nego ono na sta smo navikli.

Edited by Shamandalie

Share this post


Link to post
Share on other sites

'ajde mogao bi da nabacis recept ili link ka istom. cheese cake je vrh!

 

jel' zna neko dobar recept za englesku pitu?

 

Znaš šta je dobro! :da: Apple pie je zakon! :rockdevil:

 

Evo par isprobanih recepata:

 

Cheese cake

 

Kora:

200 g brašna

malo praška za pecivo (na vrh noža)

100 g šećera

kesica vanilin šećera

1 žumance

100 g margarina (preporučujem Margavitu)

 

Umutiti margarin sa šećerom i vanilom, dodati žumance i zatim brašno sa praškom za pecivo.

Ostaviti da odstoji pola sata u frižideru. Zagrejati rernu na 180*C.

 

Fil:

150 g margarina

150 g šećera

3 vanilin šećera

600 g sira

3 jaja

1 belance

1/2 limuna

150 g pavlake (kisele ili slatke)

50 g gustina

500 g jagoda

Preliv sa ukusom jagode

 

Umutiti margarin sa šećerom i vanilom, dodati žumanca, limun (narendanu koru i sok), pavlaku, sir i gustin. Belanca ulupati u čvrstu masu i dodati ostatku fila. Promešati (ne mikserom!).

Izvaditi testo iz frižidera i razvući ga na okrugli kalup. Pokriti i zidove suda. Peći (samo koru) 15 minuta. Dodati fil i peći još sat vremena na 180*C. Na ohlađen kolač složiti jagode i preliti prelivom.

 

Pravio sam i bez jagoda odozgo, stvarno je lepo. Preko može i rastopljena čokolada.

 

 

Caramel Apple pie

 

Kora:

3 šolje brašna

1/2 kašičice soli

1 kašičica šećera

200 g putera (margarina)

1/3 šolje ledene vode

1 kašika sirćeta

1 jaje, umućeno

 

Fil:

1 kg slatkih jabuka

1 šolja šećera

1/4 šolje brašna

1 kašičica cimeta (pola kesice od 5g)

1/4 kašičice oraščića

1/4 kašičice soli

1 limun, isceđen

4 kesice vanilin šećera

4 kašike pavlake

4 kašike putera (margarina)

 

Preliv:

1/2 šolje brašna

3 kašike šećera

1 kašika putera (margarina)

100 g čokolade

 

Kora:

Izmešati brašno, so i šećer. Dodati razmekšan margarin i mešati sve dok počne da liči na kukuruzno brašno (grudvice). U drugoj posudi, pomešati vodu i sirće sa umućenim jajetom. Tečnost dodavati na brašno, kašiku po kašiku, uz stalno mešanje. Umesiti do srednje tvrdoće. Podeliti testo na dva dela, veći i manji. Većim delom obložiti dno i stranice dubljeg, podmazanog kalupa. Manji deo razvući i upotrebiti ga kao poklopac.

Zagrejati pećnicu do 220°C.

 

Fil:

Očistiti i iseći jabuke. Iscediti limun na njih. Izmešati suve sastojke u većoj činiji i na to dodati jabuke. Promešati da se jabuke prekriju brašnom. Dodati pavlaku. Zagrejati margarin u dubokoj šerpi. Dodati jabuke u filu i kuvati 8-10 minuta, da jabuke omekšaju. Izručiti u pleh, na donju koru.

 

Preliv:

Pomešati brašno i šećer. Viljuškom umešati margarin, dok se ne naprave krupne mrvice. Dodati rendanu čokoladu. Izmešati i posuti po filu. Dodati gornju koru. Spojiti ivice kora viljuškom i napraviti mali otvor na sredini. Premazati umućenim belancetom i poprskati kristal šećerom. Peći 15 minuta na 220°C, onda smanjiti na 180°C i peći još 45 minuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svidelo mi se jedno jelo u marokanskom restoranu (ne znam ime jela i restoran nije u Srbiji).

Koliko se secam jelo se sastojalo od kockica piletine, sa nekim sosom od paradjza, maslina, paprike i nekih zacina koje nisam prepoznao. Jel zna neko o kom jelu je rec i kako se sprema.

Naravno moze i imrpovizacija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svidelo mi se jedno jelo u marokanskom restoranu (ne znam ime jela i restoran nije u Srbiji).

Koliko se secam jelo se sastojalo od kockica piletine, sa nekim sosom od paradjza, maslina, paprike i nekih zacina koje nisam prepoznao. Jel zna neko o kom jelu je rec i kako se sprema.

Naravno moze i imrpovizacija

Ne znam naziv ali takva se jela obično spremaju na isti način.I na taj način možeš improvizovati i kombinovati sve i svašta,naravno ako znaš šta sa čim ide.

Znači,mislim da se ovako sprema: kupiš pileći file ili bijelo meso,isjeckaš ga,dodaš u tiganj gdje si već prodinstao luk(najbolje na 70%maslinovog i 30%suncokretovog ulja),dodaš malo,soli,bibera,ubaciš i paprike i masline,to dinstaš na laganoj vatri i tek na kraju pospeš paradajz sosom(ako je sos u pitanju a ne šeri paradajz)da se sve onako sjedini i krčka.E za začine nisam baš sigurna koji bi mogli biti... :confused: Ali ja bih dodala kari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost, to nemam, jer nisam ljubitelj mesa, pa ne znam ni da spremam tako neke "lovacke" specijalitete (a verujem da me niko ne bi naterao ni da jedem zecetinu). Za to se najbolje obrati nekom lovcu, jer oni i znaju kako se divljac sprema.

 

Ima li medju vama vegana? Isprobala sam recept za vegansku pizzu, koja je mogu reci ukusnija nego ono na sta smo navikli.

Nisam Veganac.

Moze li recept za tu pizzu?

Edited by Divlji Tigar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svidelo mi se jedno jelo u marokanskom restoranu (ne znam ime jela i restoran nije u Srbiji).

Koliko se secam jelo se sastojalo od kockica piletine, sa nekim sosom od paradjza, maslina, paprike i nekih zacina koje nisam prepoznao. Jel zna neko o kom jelu je rec i kako se sprema.

Naravno moze i imrpovizacija

 

Evo nešto slično, sa nekim našim povrćem (patlidžan, tikvice, šargarepa, paradajz, paprike, repa, crni i beli luk):

 

http://www.astray.com/recipes/?show=Chicken%20tagine%20with%20seven%20vegetables

 

Recept je, naravno na engleskom, koji je BITCH! za prevođenje kulinarskih stvari. Viči ako ti treba pomoć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam Veganac.

Moze li recept za tu pizzu?

 

 

Pa evo: testo kupi u pekari, gledaj da bude sto tanje, izbegavaj zato ona sto prodaju u radnjama.

Prvi sloj premazi ajvarom. Preko toga jedan sloj "passata di pomodoro" a mozes i domaci paradajiz ako vise volis. Potom ide origano u vecim kolicinama, pa sve pre4krij pecurkama, iseckanim zelenim maslinama i povrcem koje volis. Ja sebi stavljam brokoli, a dragom ljute papricice. Posto nema sira, da bi izbegli da bude neslano i bljutavo, pospi po vrhu vegetom ili ako imas onaj zacin za rostilj, jer i u njemu ima soli. pece se nesto duze, 15tak minuta, kako bi se to povrce lepo ispeklo. Dakle, bez sira i mesa, idealno za post, odredjene dijete ili ako je vas izbor da budete vegani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala vam. Ja sam probao par puta sam da smandrljam, jer inace dugo godina kuvam, ali nikad nije ispalo kao tamo. Mislim da su zacini presudni.

Ja pravim picu sa onom podlogom sto proizvodi BPI (beogradska pekarska industrija). Veoma je tanka i lepo se pece. Jedina mana je sto ono sto je na podlozi, manje se pece nego kada je testo u pitanju, jer je ovo polupeceno.

Kad smo kod piletine, ja obicno spremam neko prosto jelo kome ne znam ime.

Stavim pilece belo meso da se kuva. Sto se vise kuva, to se lakse odvaja od koske a vi nadjite sredinu :).

ovamo proprzim pecurke na ulju. Odvojim meso od koske, iscepkam, ubacim medju pecurke, dodam pavlake, biber, vegeta...naravno skinem sa vatre da pavlake ne ode u...gotovo :)

Ajvar je po meni veoma zahvalna namirnica. Recimo ja mogu da jedem spagete sa ajvarom, sirom, kajmakom. Lepo mi, ne fali mi nista.

Imam jos jedno pitanje

kako se bese pravi corbica od celera? Cini mi se celer narenda na rende ili neku masinu i stavi u kipucu vodu, ali sta jos ide?? ja po secanju nesto sto sam video i jeo pre jedno 4 god, ali davno bilo...

Hleb

zamislite nekada, davno kada nije bilo kvasca. Kada sljive koje su prevrele u kaci stvore penu, pena se uzme i iskoristi umesto kvasca za testo. Tri dana u godini jedes hleb sa kvascem, ali kakav hleb... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A opet se ne može porediti tijesto koje sama umjesiš i ono koje kupiš u radnji.

 

 

 

naravno da ne.

 

to je po meni baza svake dobre kuhinje, ne samo hljeb kao hljeb nego POGACA. od Badnjakuse, do maslanice.

a da ne pominjem kifle, razne vrste peciva, grisine, pa plus pica, ravni hljebovi, pite pogotovo, baklave i sl.

 

nista ljepse od toplog hljeba na stolu. a ovo danas - iju, hljeb deblja i sl. (a svi slaufe oko stomaka imaju) - to ne kontam.

ja sam odrasla u familiji gdje se sve zivo mjesilo i peklo - pa nije niko bio debeo (osim mene u nekom periodu, ali to je od eurokrema :wub::) ).

 

 

 

elem, evo nesto jednostavno sto sam veceras pravila..

da dam samo jednu malu napomenu, gdje je kuvanje generalno jednostavno samo ako je covjek organizovan pa uvijek u frizideru ima neke spremne stvari.

 

daklem,

ovo zovu Chicken Flatbread..

a recept je kombinacija 5 recepata, ono - zajebavanje dok ne dobijem sto volim.

 

 

img2379uv1.th.jpg

 

prvo hljeb/kora....

znaci, recept kao za hljeb sto sam navela na prethodnim stranama samo sto se kvasca stavlja VRLO malo, cisto da tijesto nije k`o kamen.

odvajaju se male loptice i napravi se oblik kao kod palacinka.. peci na srednjoj vatri, nisposto zapeci - posto svakako treba da ide u rernu opet. koga mrzi da pravi sigurna sam da i tamo ima da se kupi `flatbread`.

ohladiti, i premazati sljedecom smjesom:

par cesni bijelog luka isjeckati vrlo sitno, dodati kasiku - dvije margarina, kasiku majoneza, malo origana, malo bosiljka i parmezana ili nekog suvog sira ako se ima.

 

zavisno od kolicine koju zelite, ali to je neki odmjer. zavisno cega vise volite, ali ja uvijek stavim MANJE majoneza a vise bosiljka, i bijelog luka.

 

dakle, to TANKO premazati na kore. i malo prepeci. 2-3 minuta samo!

u medjuvremenu, na maslinovom ulju (ako nema, jebi ga, moze i obicno), ispeci prvo paprike, prethodno isjecene na tanke kriske. prepeci tako 3-4 min.

povaditi, ocjediti od ulja.

u istu tavi/tignju nabacati sitno sjeckanu piletinu (bez kostiju i kozice naravno) i peci dok ne porumeni. ocjediti od ulja.

izvaditi kore iz rerne i nabacati na njih parcice piletine.

preliti preko alfredo sos, cuveni bijeli, uh - ako nema kupiti evo recept (ima ih vise, guglirajte):

(Alfredo - pola solje kremastog sira, solja mlijeka, malo bibera i soli, jedna cesna bijelog luka, 2-3-4 kasike suvog sira a la parmezan i malo suvih zacina kao bosiljak i persun - sve zbuckati u blender, niposto mikser, necete se rijesiti lako grudvica, i smjesu krckati na laganoj vatri 10 minuta)

dakle, Alfredo treba da je hladan kad se preliva preko piletine!

onda, nabacati malo topljenog sira (izrendati!) a la mocarela, kackavalj, sta se vec ima samo da nije neki prejaki k`o trapist ili gauda.

na to dodati papriku.

na papriku dodati sjeckani svjezi bosiljak. dobar je i suvi, ali svjezi razbija.

vratiti sve u rernu na par minuta - dok se sve rastopi.

izvaditi, nabaciti kalamata maslinku ako se ima i EJ MEN :D

 

 

 

male napomene:

piletina, paprika, alfredo sos, premaz od luka - sve se to moze spremiti dan unaprijed i brzo i drzati u frizideru. kad dodje vrijeme, samo nabacati u rernu i gotov rucak/vecera.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a verujem da me niko ne bi naterao ni da jedem zecetinu

Zašto?

 

Ja sam jednom za društvo napravio takav zečiji paprikaš da su svi olizali prste, a bilo je i među njima "Zečetina? Fuj!" likova. Od tada kad god pravim kotlić, svi pitaju jel od zeca.

 

Nikad ne bih unapred govorio za nešto da neću da probam, samo ako mi se nešto ne svidi mogu da kažem da to više neću da jedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne priznajem to "žao mi je zeka". To su životinje koje izgledaju slatko i milo samo u prve dve nedelje života, i u crtaćima. Kome je žao malog zeke taj zeca nije video u životu, a kamoli kunića (koji se češće jede) koji može da naraste do 20 kila i (bukvalno) da ti odgrize prste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh posto nema vajde od danashnje zenske populacije krenuo i ja kulinarskim stazama pre neki dan sam izmislio specijalitet KALORIC NUKE!!!

3krompira ispechete u rerni el na sporet tako vruce oljustiti i izmeljati u celo chonche kajmaka tako da se kajmak otopi i stopi sa krompirom uz to iseci dva parceta slaninice i za salatu preporucujem mlad lukac..Idealno i za kampovanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh posto nema vajde od danashnje zenske populacije krenuo i ja kulinarskim stazama pre neki dan sam izmislio specijalitet KALORIC NUKE!!!

3krompira ispechete u rerni el na sporet tako vruce oljustiti i izmeljati u celo chonche kajmaka tako da se kajmak otopi i stopi sa krompirom uz to iseci dva parceta slaninice i za salatu preporucujem mlad lukac..Idealno i za kampovanja

ja obavezno pecem krompir, tako sto ga prepolutim ili ako je veci isecem na tri dela, preko njega stavim slaninu i tako pecem.

p.s

sto se tice zecetine

najbolje je kada mi ne znamo sta jedemo. Pojesti svinju koja je pojela brrr, ne smem da kazem sta je svinja u stanju da pojede, a ovamo podjubris kukuruz sa septickom jamom iz obliznje skole. Naravno to biljke sve prerade. Pitam se da li bi onaj jadni narod u Staljingardu za vreme WWII, pojele macke da nisu oni pojeli iste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto?

 

Ja sam jednom za društvo napravio takav zečiji paprikaš da su svi olizali prste, a bilo je i među njima "Zečetina? Fuj!" likova. Od tada kad god pravim kotlić, svi pitaju jel od zeca.

 

Nikad ne bih unapred govorio za nešto da neću da probam, samo ako mi se nešto ne svidi mogu da kažem da to više neću da jedem.

 

 

Sa malim zakasnjenjem evo odgovora: ja stvarno nisam neki ljubitelj mesa, pa preferiram ribu, morske plodove i eventualno zivinsko meso. A zbog alergijske predispozicije ne volim mnogo da eksperimentisem, jer mi se vise puta desilo da se posle obilnog obroka u nekom restoranu ispovracam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ja stvarno nisam neki ljubitelj mesa, pa preferiram ribu, morske plodove i eventualno zivinsko meso.

 

Auuu. Duplih li standarda. Bez teksta kumo.

 

Da ne budem kriptican, moje je stanoviste da nikad ne bi odrast'o metar osamdespet da nisam jeo meso svaki dan, uredno. Bio bi metar i jagoda. Nije da sam ja neki grmalj, ali ne znam puno grmalja na detelini.

 

Proteini - proteini - to - su - nasi- vitamini.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auuu. Duplih li standarda. Bez teksta kumo.

 

Da ne budem kriptican, moje je stanoviste da nikad ne bi odrast'o metar osamdespet da nisam jeo meso svaki dan, uredno. Bio bi metar i jagoda. Nije da sam ja neki grmalj, ali ne znam puno grmalja na detelini.

 

Proteini - proteini - to - su - nasi- vitamini.

 

Bas tako ,

 

Moze se jesti meso svaki dan al umereno i zavisi cim se ta osoba bavi dal ima fizicke aktivnosti ili na poslu samo se krije iza kompjutera celi dan pa nabija kilazu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...