Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

turska - kipar (brod) - liban (brod) - jordan (feredze nisu obavezne). za siriju su mi direktno napominjali da je obilazim (feredze i sl).

za vize se raspitaj, za kiparsku pojma nemam, libansku naovodno mozes dobiti na ulazu u zemlju, kao i jordansku. ali proveri, najbolje telefonom pozoves libansku ambasadu u beogradu.

problem sa obilaskom tog dela sveta je taj sto mi imamo ambasadu u damasku i tel avivu, ova u dmaasku pokriva skoro sve zemlje u regionu, a tamo niko nece da ti se javi na telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

једна од жеља ми је да једног дана посетим Науру. мала (површина свега 21 км квадратни) острвска држава североисточно од Аустралије. у целој земљи има само један пут који води око острва. назив потиче од речи која на локалном језику значи "идем на плажу" :bigblue:

 

Кад је тај курчеви Науру признао Косово као независну државу, прочитао сам једну репортажу о истом (на Б92 блогу, чини ми се). Миленијумима су птице волеле да се покењају баш на том острву. То је узроковало да се ту нађе брдо фосфата. Исте су експлоатисали Енглези, а кад еј Науру добио независност, извозили су. Како их има мало, а зарађивали су као краљеви, куповали су као ненормални, направили сопствену авио компанију, ролсеви, курци, палци. Брда фосфата више нема, нема се ни пара, аутомобили труну, а они су и даље дебели као стока. То је то - укратко. Сад продају глас у УН коме је потребно, живе од помоћи, а Руси су им скоро дали 50 милиона долара, вероватно са надом да ће да улете ту и направе некакву базу.

 

Иначе, ове године за Васкрс идем у Јерусалим.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stolet i Feyd - hvala!

 

 

Imamo oko 15 dana za putovanje ili koji dan više (okolni vikendi), mislili smo da najpre prođemo malo kroz Tursku preko Ankare i nekih gradova u unutrašnjosti koje vredi videti. Iran je veoma visoko na listi željenih lokaliteta, a kapiram, ako krenemo tamo, nećemo se izvaditi te dve nedelje odatle :haha: Ovaj južni potez (Jordan, Sirija, Liban) su meni lično još zanimljiviji! Dodatni zajeb je taj što ovo drugo dvoje putnika imaju ukrajinske pasoše pa moramo da potrefimo vizne režime i za mene i za njih :haha: biće zabavno.

 

Ćale mi je u Siriji, i u pravu ste, nije baš bezbedno za švrćkanje, tj ne može svugde da se ide slobodno. Zanimljiv je predlog za brod, ako imaš neki link (znam da imaš), davaj :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

zapravo, nemam link za brod. liban je slabo prisutan na netu... mada znam da brod plovi svakodnevno izmedju kipra i bejruta. kod njih ti je sve jos u telefonskoj varijanti. a propos ukrajinskih kolega - liban ima isti vizni rezim prema nama i ukrajini. u bejrutu radi puno ukrajinki. "maserke" i "umetnice", postoje kurvanje zabranjeno :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Stolet i Feyd - hvala!

 

 

Imamo oko 15 dana za putovanje ili koji dan više (okolni vikendi), mislili smo da najpre prođemo malo kroz Tursku preko Ankare i nekih gradova u unutrašnjosti koje vredi videti. Iran je veoma visoko na listi željenih lokaliteta, a kapiram, ako krenemo tamo, nećemo se izvaditi te dve nedelje odatle :haha: Ovaj južni potez (Jordan, Sirija, Liban) su meni lično još zanimljiviji! Dodatni zajeb je taj što ovo drugo dvoje putnika imaju ukrajinske pasoše pa moramo da potrefimo vizne režime i za mene i za njih :haha: biće zabavno.

 

Ćale mi je u Siriji, i u pravu ste, nije baš bezbedno za švrćkanje, tj ne može svugde da se ide slobodno. Zanimljiv je predlog za brod, ako imaš neki link (znam da imaš), davaj :D

 

Ja sam čitavu Siriju ljetos proputovala i bilo je ultra bezbjedno, ne znam na šta je tvoj ćale mislio. Nailazila sam na porodice koje su opušteno putovale po Siriji. Nas 3 žene smo bukvalno prešle čitavu Siriju, ono najznačajnije i nijedan jedini incident nismo imale. A bilo je ljeto, bila je gužva. Ako se def. odlučiš za tu destinaciju, dam ti tips. Ovako da se ne raspisujem ako nećeš ići :) Turska, pa i tu bi samo mogla 2 nedjelje, obavezno, pored standardnih turističkih atrakcija, da gledate kako derviši plešu! :da: Jordan je isto predivan. Pored Petre, obavezno Mrtvo more i Nebo planina, blizu Amana je sve. I Crveno more da se brčkaš sa kornjačicama :D

 

Vize za Srbiju: Sirija - free of charge, multi, na 3 mjeseca. Vadi se za 1 dan. Turska, Jordan, Liban - na granici. Turska - multi 10e, Jordan one entry - 8e, Liban one entry - 8e. Ako ideš na 48h u Liban onda je free of charge.

 

Prevoz: Sirija ultra mega udobni busevi sa AC, Jordan ista stvar. Nema tu vozova, tj. ima, ali im je željeznica u K. U Siriji je prevoz prejeftin. Taksijem čitav Damask recimo da obiđeš je max. 4e. Gorivo im je jeftino, zato je tako. 1L = 30 centi. Da, da...

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auh mater mu, pa zašto je onda gorivo u Turskoj 2 EUR..? :haha:

 

Ma tebe sam čekala da se javiš, da izbaciš sve te epske podatke jer znam da ste imale neku veliku turu po ovim krajevima.

Hvala na tipsu, i jedna ispravka: od 1.1.2011. za srpske državljane za ulazak u Tursku nije više potrebna viza. Aferim. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde putofili, recite mi koji je najjeftiniji put do Holandije? Pokusavam da osmislim rutu i do sada sam jedino naisla na Wizz Air, u povratnoj varijanti je oko 100 jevreja. E sada, ako bi neko bio ljubazan da mi kaze da li postoji neka jeftinija povratna varijanta? Msm ovo je smesno za aviJon, ali ono, mozda ima nesto povoljnije :D a gde drugde svi sve znaju no na yumetalu x)

Share this post


Link to post
Share on other sites

100 Evra je smešno jeftina povratna avionska karta za toliku udaljenost, pod uslovom da ne daješ još novca za takse kojekakve. Voz iz BG-a nema izgleda, možeš u Minhen ili Cirih pa onda u Amsterdam. Minhen-BG karta je 208$, to ti je samo puno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu je Stolet - od ovoga ne može jeftinije. Mislim da bi te i autostopiranje skuplje izašlo :haha:

Jbg, ja sam konačno sebe smirio i naterao da ne razmišljam o putovanjima ne bih li uštedeo nešto, ali svi drugovi me ubeđuju da idem negde. Kao, u dobrom društvu je dobra zajebancija, a to je najvažnije. Prilično sam siguran da ću na sledeće (veliko) putovanje krenuti sam :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne idem nigde dok se novčano ne osamostalim, pošto još studiram. Idem eto sad na ekskurziji onu finu italijansko-špansku, brodom, o svom stipendijskom trošku, a ako ostane tog stipendijskog novca, posetiću ortaka u Kairu na jesen. Ali ono, volim da znam koliko stvari koštaju icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nek' i stojim, nema veze, to je 2 i po sata :D

ni ja ne bih ni razmisljala o tome, no usralo me pa idem na leto tamo a niti sam isla dalje od Praga niti sam planirala da ove godine idem bilo gde osim mozda do Knjazevca :D nista, moracu da nadjem tih 100 jebenih evra i da rezervisem, taman 5 meseci unapred da se obezbedim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nek' i stojim, nema veze, to je 2 i po sata :D

ni ja ne bih ni razmisljala o tome, no usralo me pa idem na leto tamo a niti sam isla dalje od Praga niti sam planirala da ove godine idem bilo gde osim mozda do Knjazevca :D nista, moracu da nadjem tih 100 jebenih evra i da rezervisem, taman 5 meseci unapred da se obezbedim :)

 

 

Što pre kupiš kartu jevtinije će ti biti!

 

 

Inače stvarno manje od toga ne može. Uzmi samo preračunaj koliko je to para po kilometru, pa ćeš videti. Čak mislim da ti ni vozom ne bi bilo isplativije osim ako nemaš neku onu studentsku all inclusive kartu za smucanje po Jevropi :haha:

 

 

Evo malo o prtljagu:

 

 

 

Max 20kg je veliki prtljag koji čekiraš u bagažnik. Veliki prtljag većina avio kompanija ograničava na 1 komad (1 kofer, torba, kutija). U ručnom prtljagu je dozvoljeno poneti od 8 do 13kg u zavisnosti od kompanije, i tu možeš da imaš 2 komada (npr cabin size koferče + ranac ili akt tašnu o'zgore).

 

Ako ideš na do 7 dana, umeš pametno da se spakuješ i ne planiraš neke velike/kabaste kupovine, najbolji osećaj je sav svoj prtljag odrolati sa sobom u avion i ne čekati da istovare kofere kad sletiš :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm na sajtu wizz-a pise da je 30 kg uracunato u cenu, plus 10 kg max za ono sto je kod tebe u aviJonu. Nego, ako sad rezervisem, da li to znaci da moram i sad da platim? nemam pojma, nikad nisam letela :D a sad bas nisam pri parama

a tesko cu sve nabiti u 10 kg, idem na skoro 3 nedelje.

koliko sam skontala, te vozne karte za studente se isplate ako ides na putesestvije po evropi, posecujes dosta gradova itd. a kako ja idem u jedno mesto, sa povremenim izletima do A'dama ili Haga, nema smisla da uzimam to... a i nemam toliko para :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezervacija ne može dugo da se drži, kupi kartu &get over with it :da: Mada ako je 5 meseci daleko imaš još vremena nemoj da se sikiraš.

Ako je 30kg to je sjajno. Za 3 nedelje moći češ da se spakuješ u veliki kofer, biće ti oko 25-6kg i da ne nosiš ništa osim pasoša, mobilnog i novčanika u rukama :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi ja ne znam iz vaseg iskustva ali trenutno u nasoj situaciji nekako mi se ne cini da se isplati putovati low-cost kompanijama... Kada god sam gledala uvek sam isla onim zvanicnim jer kada platis platis, a kod low-cost moras da platis prtljag, check-in, klopu... Ja sam prezadovoljna lufthansom npr. jer bez obzira kolika je destinacija, da li je Berlin ili Sangaj u pitanju, imaju fenomenalne cene i uslugu kada sagledas sve u globalu. I retko gube prtljag. Nista gore nego kada putujete negde povodom posla i izgube vam prtljag, zato jedan savet uvek nositi drugu kombinaciju u rucnom :haha:

 

Ako hocete sebi da priustite provod idite avionom do Berlina preporucujem za EU uvek prvo avion jer je voz spor, skup (npr cena karte avionom do berlina je oko 180 evra a vozom 450 evra), od berlina do amsterdama vozom ili avionom, ukljucujuci cenu hostela mozete proci jako povoljno...

 

http://www.edreams.com/edreams/english/cheap_flights/?depCity=AMS&arrCity=BER&mktportal=google-EN&gclid=CK6y9av4hKcCFUQI3wod3z1zgA

 

http://www.seat61.com/Europe-train-tickets.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezervacija ne može dugo da se drži, kupi kartu &get over with it :da: Mada ako je 5 meseci daleko imaš još vremena nemoj da se sikiraš.

Ako je 30kg to je sjajno. Za 3 nedelje moći češ da se spakuješ u veliki kofer, biće ti oko 25-6kg i da ne nosiš ništa osim pasoša, mobilnog i novčanika u rukama :D

 

ma da, ima vremena. ako nista drugo prodacu bubreg, taman ce lepo do tad da sve zaraste x)

nego vec pocinjem da paranoisem, kako da skupim pare itd bla bla

nego, koliko para je ok nositi s obzirom da imam smestaj, hranu i par izleta free :) a jos cu da budem u nekoj vukojebini, sa svakodnevnim predavanjima tako da nece biti mnogo vremena za obilazak holandije na svoju ruku (sem vikendima :evil:) moram vec sad da pocnem da skupljam pare, da nadjem neki posao ili stagod, a posto nikad nisam bila tamo ne znam koliko je skup zivot i koliko generalno para treba za toliki period. najduze boravljenje u inostranstvu mi je trajalo 5 dana, a ovo je ipak 3 nedelje, ne znam sta da ocekujem :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi ja ne znam iz vaseg iskustva ali trenutno u nasoj situaciji nekako mi se ne cini da se isplati putovati low-cost kompanijama... Kada god sam gledala uvek sam isla onim zvanicnim jer kada platis platis, a kod low-cost moras da platis prtljag, check-in, klopu... Ja sam prezadovoljna lufthansom npr. jer bez obzira kolika je destinacija, da li je Berlin ili Sangaj u pitanju, imaju fenomenalne cene i uslugu kada sagledas sve u globalu. I retko gube prtljag. Nista gore nego kada putujete negde povodom posla i izgube vam prtljag, zato jedan savet uvek nositi drugu kombinaciju u rucnom :haha:

 

Ako hocete sebi da priustite provod idite avionom do Berlina preporucujem za EU uvek prvo avion jer je voz spor, skup (npr cena karte avionom do berlina je oko 180 evra a vozom 450 evra), od berlina do amsterdama vozom ili avionom, ukljucujuci cenu hostela mozete proci jako povoljno...

 

http://www.edreams.com/edreams/english/cheap_flights/?depCity=AMS&arrCity=BER&mktportal=google-EN&gclid=CK6y9av4hKcCFUQI3wod3z1zgA

 

http://www.seat61.com/Europe-train-tickets.htm

 

Zavisi od tvojih potreba.

Imam iskustva sa 4 low-cost kompanije, a check-in sam platila samo dva puta, i to manje od 10 evra (EasyJet naplaćuje korišćenje Vise; ako plaćate nekom drugom kreditnom karticom, besplatno je, ako se dobro sjećam), što je, s obzirom na razliku u cijeni karte, bila smiješna cifra. Wizzair naplaćuje 5-6 evra ako plaćaš karticom. Doduše, ja rezervaciju, plaćanje i check-in obavljam preko neta, ne znam koliko naplaćuju na aerodromu.

Prtljag je u prosjeku petnaestak evra (20 najviše)po torbi. Hrana i piće su skupi (primjera radi, kafa je najmanje 3 evra), ali mislim da nije problem izdržati 2-3 sata (ili manje) bez hrane i pića.

Ako putuješ van ljetnje ili zimske sezone, isplati se jako, čak i ako naručiš kompletan obrok u avionu. :haha: Recimo, ja sam RyanAir-ovu povratnu kartu (Milano-Stokholm-Milano) prošlog proljeća platila pedesetak evra (52-3, da budem preciznija), a u tu cijenu su bili uključeni još i check-in, prtljag i potvrda rezervacije SMS-om.

Za nas sirotu studentariju kojoj je najbitnije da stignu od tačke A do tačke B za što manje novca, ovo je i više nego dobro.

 

 

NecuDisplejNejm - Je l' u cijenu uključen i prevoz od/do aerodroma? Šta planiraš da posjetiš "na svoju ruku"?

Edited by Ni!

Share this post


Link to post
Share on other sites

e to vec ne znam. u principu, bitno mi je da dodjem do ejndhofena ili brisela (mada bolje ejndhofena) i odatle picim do utrehta. a na svoju ruku... ne znam. imam vremena da smislim, ali ako sam dobro videla, imamo par izleta u Hag, Amsterdam, Delft i mozda jos nesto (sa posetama nekim muzejima i to), makar je tako bilo prosle godine. imam 5 meseci da osmislim sta cu i gde cu, mada ne verujem da ce biti mnogo vremena za divljanje po roterdamu ili kom god vec gradu x)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...