Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

Znam, i ja sam sve to isto citao. Sve u svemu, to bi u svakom slucaju bilo putovanje of a lifetime, ali pored novca, stomaka i kondicije, potrebno je i puuuno vremena, jer znam da bih nakon toga morao na dodatni odmor od barem 10-ak dana, sigurno.

 

Isto tako, bilo bi mi zanimljivo i barem ovlas proci kroz Mongoliju na tom putu, od svih tih istocnih zemalja ona me najvise privlaci... Npr. u Kini sam bio i osim cistocom, modernoscu i tehnologijom u velikim gradovima sto me je ipak iznenadilo jer nisam ocekivao da su se BAS toliko razvili - jebeni SF, nista drugo me nije bas fasciniralo. Jednostavno, njihova kultura, arhitektura, nacin zivota su mi potpuno strani i nekako ne mogu da ostave ni priblizno toliki utisak na mene kao evropske kulture.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast do Kine si došao! Lepo je videti da nisam jedina lujka koja više voli Aziju da otkriva, nego da luta po evropskim gradovima gde je sve manje-više isto, sagrađeno u istom razdoblju, preskupo i dosadno.

 

Što se odmaranja od odmora tiče :haha: ... mislim da ti se čini, takvo putovanje samo po sebi odiše vremenom, a i adaptiraće ti se telo na spavanje u vozu već posle tri dana, jedino što je realno zeznut jetlag u povratku - zato je idealna maršruta za tebe možda da se najpre preleti ka istoku pa da se vraćaš kroz transsibirsku. To ima i loših strana, što ne osetiš onu gradaciju prolaska kroz Rusiju i nestanak populacije, ulaženja dublje u prirodu i menjanje kontinenta, nego odmah "uskočiš" u daleki istok pa ideš obratno... Ali, ako dobro podnosiš jetlag (ja sam te sreće) onda svakako Moskva pa odatle krenuti!

 

Moj dobar prijatelj je išao na 15 dana, znači regularni letnji odmor pokriva transsibirsku. Naravno samo su silazili u Ulan Batoru, jer u tu satnicu više ne može da se uklopi. A što se para tiče, pa za ovo vredi roknuti kintu i posle ići dve-tri godine na neke penzoske odmore tipa, Rudnik :haha: Tara kod drugarice u porodičnu kuću i tako to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja planiram da posetim Japan, sto se tice Azije, ali ne skoro, veovatno cu tamo iz Amerike, jednostavnije je. Znam da je uzasno skupa zemlja, tako da ce malo sacekati. A pre toga planiram da posetim neka mesta u Severnoj Americi, posebno mi je zanimljiva Aljaska. Voleo bih da posetim Sibir svakako, ali cuo sam da je to uvek opasna avantura. :haha:

 

Edit - Skandinavija svakako, u Norvesku vec imam gde da odem i ostanem za dzabe koliko god hocu, takva prilika se ne propusta. Zivot u prirodi na staroj farmi.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja planiram da posetim Japan, sto se tice Azije, ali ne skoro, veovatno cu tamo iz Amerike, jednostavnije je. Znam da je uzasno skupa zemlja, tako da ce malo sacekati. A pre toga planiram da posetim neka mesta u Severnoj Americi, posebno mi je zanimljiva Aljaska. Voleo bih da posetim Sibir svakako, ali cuo sam da je to uvek opasna avantura. icon_smile.gif

 

Edit - Skandinavija svakako, u Norvesku vec imam gde da odem i ostanem za dzabe koliko god hocu, takva prilika se ne propusta. Zivot u prirodi na staroj farmi.

 

Isto kod mene sa Egiptom što se smeštaja tiče, i ne planiram da se vratim uskoro :D Bez obilaska Abu Simbela se ne vraćam icon_biggrin.gif

 

Apsolutno se slažem za Aziju. Što starije to me više privlači valjda. Pre bih otišao posetio npr. Angkor Wat od bilo koje svetske metropole, posebno američke, nekako me to odsustvo hiljadugodišnje kulture odbija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto kod mene sa Egiptom što se smeštaja tiče, i ne planiram da se vratim uskoro :D Bez obilaska Abu Simbela se ne vraćam icon_biggrin.gif

 

Apsolutno se slažem za Aziju. Što starije to me više privlači valjda. Pre bih otišao posetio npr. Angkor Wat od bilo koje svetske metropole, posebno američke, nekako me to odsustvo hiljadugodišnje kulture odbija.

 

Ja nikada nisam ni planirao da posetim Ameriku niti me privlicilo ali eto, mora se.. :haha: Jos dok sam bio klinac sanjao sam da obidjem Indiju, Egipat, Amazon, Grcku, Angkor Vat i sl. U Egiptu sam bio, nisam obisao Abu Simbel na zalost, i jos neke lokacije koje sam hteo, da sam bio sam, verovatno bih isao ali dobro sad.. ima vremena. :) Veliki sam ljubitelj antike. Da mogu, putovao bih non stop i obisao skoro celu planetu, izuzev veceg dela Afrike. Voleo bih da odem sto je severnije moguce, npr. - ostrvo Svalbard koje je na pola puta izmedju Norveske i severnog pola a voleo bih da zivim unutar arktickog kruga, recimo. Jako me privlaci sever i sve vezano za zimu, polarnu svetlost i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu sebi da objasnim zašto me Azija toliko privlači. Drugačije miriše, boje su kao sa nikada do sada viđene palet-karte... Jedva čekam jutro pa da vidim velike žute pse pokraj puta, kako gledaju u kamione i vrebaju ostatke hrane. Crvenu zemlju što miriše na cveklu i zakržljalo žbunje listova boje masline. Puteve u izgradnji i minarete malih džamija sa belim jevtinim zvučnicima okrenutim ka selu koje je izraslo oko njih, a zove se Istanbul...

 

 

Jako dobar putopis o Transsibirskom putovanju: http://www.serbiatra...ibirska-i-nazad

Inače na tom portalu-forumu šta li je već, nema stvari koju do sada nisam našla!

 

 

Edit: Varže, jesi na couchsurfingu? To bi moglo da ti omogući putovanja o kojima sanjaš. Osim ako i vreme (posao, porodica) nisu problem, e onda... ništa :D

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voleo bih da odem sto je severnije moguce, npr. - ostrvo Svalbard koje je na pola puta izmedju Norveske i severnog pola a voleo bih da zivim unutar arktickog kruga, recimo. Jako me privlaci sever i sve vezano za zimu, polarnu svetlost i sl.

Da li gledao emisiju "Sasvim prirodno" o Svalbardu na RTS?

Meni je bila jako zanimljiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos dok sam bio klinac sanjao sam da obidjem Indiju, Egipat, Amazon, Grcku, Angkor Vat i sl.

не сери да си ко клинац сањо да идеш у Ангкор Ват.

за мене је пустоловина била када бих отишао са бабом у Крњачу, у новоотворени дисконт, да јој читам цене.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

не сери да си ко клинац сањо да идеш у Ангкор Ват.

за мене је пустоловина била када бих отишао са бабом у Крњачу, у новоотворени дисконт, да јој читам цене.

 

haha zapravo jesam jer sam voleo da citam onu debelu komunisticku enciklopediju po ceo dan, umesto da ucim, mozda se secaju oni stariji - u tri toma je bila.. i tu sam citao o staroj Grckoj, Egiptu pa i Angkor Vatu. Jbg. uvek su me interesovale takve stvari. :haha:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auroru sam zacrtao da moram videti live i ima da bude tako. Isto sa belim noćima, koje bih voleo videti iz npr. St. Petersburga. Što se tiče Abu Simbela, po vrednosti mi je rame uz rame sa piramidama. Ne toliko zbog same građevine, već zbog onog premeštanja 60-ih, ako neko nije čuo, gradnjom asuanske brane stvorilo se jezero koje je pretilo da poplavi hram i tako ga polako uništi. Ceo hram je isečen na ogromne blokove i izmešten na bezbedno mesto. Stvarno neverovatna priča o slozi ljudi iz celog sveta, jer naravno Egipćani nisu to sami uradili.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Edit: Varže, jesi na couchsurfingu? To bi moglo da ti omogući putovanja o kojima sanjaš. Osim ako i vreme (posao, porodica) nisu problem, e onda... ništa :D

 

Nisam, ne verujem da cu moci tako da putujem, pre svega zbog posla i porodice. :haha:

 

Da li gledao emisiju "Sasvim prirodno" o Svalbardu na RTS?

Meni je bila jako zanimljiva.

 

Propustio sam vecinu njegovih emisija, na zalost, ne gledam tv uopste vec dosta dugo, a bilo mi zao kada sam cuo gde je sve covek putovao. Cenim Memedovica. :da: Za ostrvo sam saznao (opet ja) kao klinac dok sam studirao atlas. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voleo bih da posetim Sibir svakako, ali cuo sam da je to uvek opasna avantura. :haha:

 

 

evo nesto izuzetno interesantno za sve putnike namernike u Sibiru

 

Jakutsk,najhladniji grad na svetu

 

Počevši od stopala pa na gore, obukao sam: par pamučnih čarapa, a preko njih par termo čarapa; par toplih, dubokih čizama Gore-Tex; termo dugačke gaće; termo potkošulju (poklon od jednog zabrinutog člana porodice); majicu sa dugačkim rukavima; relativno tesan džemper od kašmira; vuneni duks a rajsferšlusom; naduvanu zimsku jaknu s kapuljačom; par tankih vunenih rukavica (da bih mogao da fotografišem kad skinem spoljni par da ne izlažem golu kožu hladnoći); par debelih rukavica od vune i tinsulata; vuneni šal; i, vunenu kapu.

 

 

Iz sobe se teturam kao Michelin Man, i odmah počinjem da se znojim zbog centralnog grejanja u hotelu. Odlučio sam da se suočim sa svime što Jakutsk ima da mi ponudi. Oprezno izlazim iz hotela i... pa... i nije tako strašno. Maleni pravougaonik mog lica koji jedini nije pokriven definitivno registruje hladan vazduh, ali sve u svemu, nije mi loše; čak je prijatno. Stičem utisak da sve to i nije tako strašno, pod uslovom da ste dobro obučeni.

 

Međutim, nakon nekoliko minuta, ledeni vazduh počinje da pokazuje svoju pravu snagu. Prvo što je na meni nastradalo bila je koža na licu koja je bila direktno izložena hladnoći. Lice je počelo da me pecka, onda sam osetio udare bola, a zatim mi je potpuno utrnulo, što je prilično opasno jer to znači da krv više ne teče kroz kožu. Zatim je hladnoća prodrla kroz dvostruki sloj mojih rukavica i počela da mi hladi prste.

 

Ni vunena kapa i naduvana kapuljača takođe nisu dovoljni za minus 43C, jer su uši ubrzo počele da me peku. Sledeće su bile noge. Na koncu, shvatio sam da mi je čitavo telo u žestokom bolu i vratio sam se unutra. Pogledao sam na sat - napolju sam bio 13 minuta.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yakutsk je prirodna zajebancija biggrin.gif Nekad pogledam prognozu za taj grad kad je kod nas hladno, čisto da se utešim biggrin.gif Inače me zapanjio podatak da je najveća izmerena temperatura u tom gradu ikada 38.3 stepeni, a najniža -64.4 stepeni, to je 102.7 stepeni razlike icon_biggrin.gificon_biggrin.gificon_biggrin.gif

 

EDIT: Bolje valjda od -64 do 38 nego od 0 do 102 icon_biggrin.gif

Edited by Stolet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propustio sam vecinu njegovih emisija, na zalost, ne gledam tv uopste vec dosta dugo, a bilo mi zao kada sam cuo gde je sve covek putovao. Cenim Memedovica. :da: Za ostrvo sam saznao (opet ja) kao klinac dok sam studirao atlas. :haha:

I ja ne gledam TV već oko 2 godine, povremeno odem na sajt RTS pa pogledam neku od epizoda.

Ova o Svalbardu je bila baš dobra, kao i onaj specijal ženama koje su ga fascinirale tokom putovanja.

Edited by Divlji Tigar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast do Kine si došao! Lepo je videti da nisam jedina lujka koja više voli Aziju da otkriva, nego da luta po evropskim gradovima gde je sve manje-više isto, sagrađeno u istom razdoblju, preskupo i dosadno.

 

Što se odmaranja od odmora tiče :haha: ... mislim da ti se čini, takvo putovanje samo po sebi odiše vremenom, a i adaptiraće ti se telo na spavanje u vozu već posle tri dana, jedino što je realno zeznut jetlag u povratku - zato je idealna maršruta za tebe možda da se najpre preleti ka istoku pa da se vraćaš kroz transsibirsku. To ima i loših strana, što ne osetiš onu gradaciju prolaska kroz Rusiju i nestanak populacije, ulaženja dublje u prirodu i menjanje kontinenta, nego odmah "uskočiš" u daleki istok pa ideš obratno... Ali, ako dobro podnosiš jetlag (ja sam te sreće) onda svakako Moskva pa odatle krenuti!

 

Moj dobar prijatelj je išao na 15 dana, znači regularni letnji odmor pokriva transsibirsku. Naravno samo su silazili u Ulan Batoru, jer u tu satnicu više ne može da se uklopi. A što se para tiče, pa za ovo vredi roknuti kintu i posle ići dve-tri godine na neke penzoske odmore tipa, Rudnik :haha: Tara kod drugarice u porodičnu kuću i tako to.

 

Ja volim da lutam i otkrivam SVE, pogotovo ono sto je off the beaten track! Naravno, volim otici i u znacajne i velike gradove, ali pravi "ukus" neke zemlje se osjeti tek kad zadjes u dubinu, u sela, gradice, tako neka usputna i "beznacajna" mjesta i naravno u prirodu... E u tome uzivam, nevezano za kontinent!

 

Heh, a sto se tice "vracanja" transsibirskom, nema sanse, upravo zbog te gradacije o kojoj govoris... Jedini ispravni put za transsibirsku po meni je - go east!

 

A jetlag, vjeruj mi da uopste ne znam sta je to, uvijek mi je cudno sto se pojedini ljudi bas muce sa tim. Ja se bukvalno odmah navece strovalim u krevet i spavam kao beba. Eto, bas kad sam bio u Kini gdje je 6 sati razlike, prvo vece sam zaspao u ponoc po njihovom vremenu i probudio se u 06.30 jer sam navio sat, a ladno bih spavao i duze. I poslije toga sam sve dane normalno funkcionisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auroru sam zacrtao da moram videti live i ima da bude tako. Isto sa belim noćima, koje bih voleo videti iz npr. St. Petersburga. Što se tiče Abu Simbela, po vrednosti mi je rame uz rame sa piramidama. Ne toliko zbog same građevine, već zbog onog premeštanja 60-ih, ako neko nije čuo, gradnjom asuanske brane stvorilo se jezero koje je pretilo da poplavi hram i tako ga polako uništi. Ceo hram je isečen na ogromne blokove i izmešten na bezbedno mesto. Stvarno neverovatna priča o slozi ljudi iz celog sveta, jer naravno Egipćani nisu to sami uradili.

 

Abu Simbel je zaista zanimljiv. A egipcani danas uopste ne mare za stare lokacije. Dok sam bio u Egiptu cuo sam da planiraju izgradnju puta odmah uz piramide. Cuo sam i za ovaj slucaj sa jezerom. Sto se tice piramida, one su zaista dozivljaj za sebe, ali izgubi se sva magija kada si u guzvi, kada je stotine turista oko tebe, policija, beduini na kamilama i sl. Ne moze covek da odvoji 10 sekundi na miru, tako je barem meni bilo. Voleo bih recimo da provedem noc pored piramida uz logorsku vatru, na miru, pod zvezdama - e to bi bio dozivljaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abu Simbel je zaista zanimljiv. A egipcani danas uopste ne mare za stare lokacije. Dok sam bio u Egiptu cuo sam da planiraju izgradnju puta odmah uz piramide. Cuo sam i za ovaj slucaj sa jezerom. Sto se tice piramida, one su zaista dozivljaj za sebe, ali izgubi se sva magija kada si u guzvi, kada je stotine turista oko tebe, policija, beduini na kamilama i sl. Ne moze covek da odvoji 10 sekundi na miru, tako je barem meni bilo. Voleo bih recimo da provedem noc pored piramida uz logorsku vatru, na miru, pod zvezdama - e to bi bio dozivljaj.

 

Reče mi taj ortak da više od pola Egipćana nije nikad videlo piramide. Vidi se i po skorim nemilim događajima da neke od njih baš briga za istoriju, inače ne bi provaljivali u muzej i otkidali glave mumijama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja volim da lutam i otkrivam SVE, pogotovo ono sto je off the beaten track! Naravno, volim otici i u znacajne i velike gradove, ali pravi "ukus" neke zemlje se osjeti tek kad zadjes u dubinu, u sela, gradice, tako neka usputna i "beznacajna" mjesta i naravno u prirodu... E u tome uzivam, nevezano za kontinent!

 

Ja sam u istom fazonu, i istina je sve sto si napisao. :da::haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skandinavija je stvarno predivna. Bila sam u Norveškoj, imam mogućnosti da odem i do Švedske i Danske, videću da se iskombinujem ovog ili sledećeg leta. x)

 

 

A hoću i u Holandiju. I Island.

 

A san mi je da odem na Grenland! :D

  • Upvote 2
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...