Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

Za sve koji putuju u EU zonu koja nije u EUR zoni (zemlje koje su zadržale svoje valute, ili još uvek nisu u EUR zoni...), sledeća preporuka - dobro isplanirajte troškove i menjajte kintu samo jednom ili što manji broj puta jer su provizije bezobrazno velike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je to. Prag je postao bezobrazno skup. Aerodrom je za izbegavanje!

 

Meni sad u Stokholmu uzimali 45 tj 30 kruna za jedno menjanje, i to je fiksna dažbina (7,5 tj 5 dolara provizija...)

Koliko god da su jevtine karte za evropske zemlje sada, bilo kakva poseta je toliko postala skupa bez pokrića da se ozbiljno pitam da li je uopšte vredno ići bilo gde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi moj u Stokholmu skoro da više i nema komercijalnih banaka tj filijala na ulicama. JA nijednu nisam videla.

 

Banka u kojoj sam menjala se zove 'Forex' izrasla je očigledno iz menjačnice a rade i bankarske poslove. Međunarodnih banaka nema po centru, imaju onu Skanska banku ili kako se već zove, i to se sastoji od serije bankomata i to ti je to. Nema nigde živog čoveka, nema vrata, nema šaltera. U lokalnom supermarketu, kase su na samousluživanje (sam sebi skeniraš robu, pakuješ i obavljaš plaćanja).

 

 

Toliko o Evropi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili ovde. Veće menjačnice imaju evropske valute (znam da imaju sve skandinavske), mnogo je povoljnije nego menjati u inostranstvo. Dakle, par dana pre puta, skoknite do Pirane (tamo znam da pouzdano imaju :D) i promenite dinare za, lupam, norveške krune.

 

(ja menjala 2x tamo, jednom nisu imali novčanice veće od 200kr, pa su mi 1500 kr dali po 100 i 200 :lol:)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, ja sam u Oslu menjačnicu videla samo na železničkoj stanici. o.O

 

 

 

Elem, idem za mesec dana u Geteborg, pa u Oslo, kontam da ću morati sad ovde da kupujem i švedske i norveške krune. Divno. :haha:

 

Zašto pobogu? Ja sam i u Geteborgu (ima ih na desetine samo u najuzem centru, ne kao u BG naravno, ali...) i u svim manjim gradovima u kojim sam bio lagano mijenjao novac, što u mjenjačnicama što u bankama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahaha, ok!

Mada je pitanje koliko se više isplati... Ne znam za Srbiju, ali kod nas u Bosni kupovina takvih "egzotičnih" valuta uvijek košta ko svetog Petra kajgana! A jbg, možda nisam nešto pretjerano obraćao pažnju, ali nisam imao utisak da su u Švedskoj specijalno brutalne provizije, ne sjećam se, možda i griješim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stepen kriminala u Norveškoj je mnogo manji u poređenju sa drugim evropskim državama (o našoj da ne pričamo), ali, naravno, uvek mora neko biti baksuz ko će spadati u taj procenat, jbg.

 

 

Što se tiče provizije, gledala sam kurs norveška kruna-evro na sajtu norveške narodne banke, kao i kurs n.kr-dinar i stvarno sam toliko i dobila para. Ako su mi i uzeli nešto, to je zanemarljivo malo. Može biti zato što je nor. kruna jedna od najstabilnijih u svetu, pa ne varira nešto mnogo. :haha:

 

A Gojko je btw rekao jednom da strašno deru u Švedskoj što se tiče provizije, ali da imaju neki fazon da sa studentskom karticom ne naplaćuju proviziju. :D

 

 

edit - evo, napisa i on. :haha:

Edited by Brynhildr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svuda u Švedskoj je dovoljno pokazati EURO26 i ne plaćate nikakvu proviziju.

 

Ako imas 30 godina,mozes pokazati samo DONJAPIPA26.Ali na kraju krajeva,ako imas toliko godina,a brines se oko nekih pilicarskih provizija zbog toga sto u dzepu imas 2 eura i gumenu zvaku,onda se zapitaj sta nije u redu sa tobom.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imas 30 godina,mozes pokazati samo DONJAPIPA26.Ali na kraju krajeva,ako imas toliko godina,a brines se oko nekih pilicarskih provizija zbog toga sto u dzepu imas 2 eura i gumenu zvaku,onda se zapitaj sta nije u redu sa tobom.

 

jebote kolko su siromasni,jesi provalio?

 

:bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili ovde. Veće menjačnice imaju evropske valute (znam da imaju sve skandinavske), mnogo je povoljnije nego menjati u inostranstvo. Dakle, par dana pre puta, skoknite do Pirane (tamo znam da pouzdano imaju :D) i promenite dinare za, lupam, norveške krune.

 

(ja menjala 2x tamo, jednom nisu imali novčanice veće od 200kr, pa su mi 1500 kr dali po 100 i 200 :lol:)

 

 

oO, odlična informacija, pojma nisam imala! Hvala!

 

 

 

A jebo vas,pa ta provizija je kerov kurac.Pa nista valjda neki paceri pa se sibicarite za par eura.

 

Šta reći na ovaj komentar.. Privilegovani smo što smo u tvom društvu bar ovde na forumu :D

 

 

Svuda u Švedskoj je dovoljno pokazati EURO26 i ne plaćate nikakvu proviziju.

 

 

Hahaha odlično. Mogla bih da prođem kao 29 npr ali kao 26 više ne :P

 

 

 

 

Enivej, problem su samo evropske zemlje koje nisu prihvatile euro kao monetu. Mislim da su pomenute sve (Češka, Poljska, Norveška, Švedska, UK i Švajcarska. Ne sećam se za DAnsku.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...