Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

  • 1 month later...

Bilo se u Rusiji pred Novu Godinu - St Petersburg. Preporučujem svima koji imaju prilike da odu. Takođe preporučujem hotel u kom sam bio - Dostoevsky. Nalazi se na tri minuta hoda od Nevsky bulevara - koji je glavna ulica u Petrovgradu. Takođe metro je na minut od hotela, jako dobra lokacija a hotel skroz zadovoljavajuć i nije skup. Metro je zastrašujuć jer je jedan od najdubljih na svetu - nekih stotinjak metara se spušta ispod zemlje i pokretnim stepenicama treba 3-4 minuta.

Što se same Rusije tiče još se mi i možemo nekako sporazumeti sa njima na srpskom - na engleskom nema šanse, niko nije pričao engleski osim baš u restoranima ili u recepciji hotela. Jeste malo skuplji grad al ne može se porediti sa Finskom, tako da je meni bilo ok. U hotelu smo dobili karticu sa kojom smo još imali 8% popusta u supermarketu, tako da su cene bile približne onima u Srbiji. Interesantno je što ima nekih srpskih proizvoda na policama - kao npr začin C, Prolom Voda...

 

Ima jako puno toga da se vidi tako da je nedelju dana neki minimum, ja sam bio ovaj put samo četiri, ali planiram da idem ponovo na proleće.

Treba bar dva dana posvetiti obilasku Ermitaža, mi smo bili nekih 5-6 sati i neke delove smo samo preleteli, nije bilo šanse zadržavati se svuda.

 

@generalni ne diže se voz kad se dolazi iz Finske izgleda, čekao sam taj trenutak i nije se ništa desilo, neki fensi voz je u pitanju, moguće da može da se prošire točkovi bez dizanja - ili je možda cela ta "trasa" po ruskim standardima... Ima posebna železnička stanica za vozove iz Finske.

 

 

1525365_10201581470512189_1705005961_n.jpg

  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponudu sam našao preko Groupon-a. Koštalo je 200 evra po osobi tri noćenja u hotelu, sa doručkom, maltene u centru, kao što sam već rekao, plus naravno prevoz vozom do tamo al' iz Helsinkija. Pretpostavljam da cene hotela zasebno može da se nađe na sajtu.

Ulaz u Ermitaž je 400 rublja. Kao što sam rekao već, cene su eventualno 10%-20% veće od onih u Novom Sadu, nije strašno. Išao sam u neki muzej Vodke, to je bila cena oko 150 rublja za ulaz. Metro je čini mi se bio 29 rublja, ide jako često, na svakih 2 minuta maltene, prilično je efikasan.

Sve je na ruskom, ljudi slabo pričaju engleski. Po gradu, naročito bliže centru, postoje one velike mape grada. Al' dosta sam koristio i GPS na telefonu... Slušao sam uvek priče da rusi čitaju puno, i video sam dosta punih knjižara u glavnoj ulici, i ljude u prevozu koji čitaju old school knjige, ništa elektronski...

Ako neko ide vozom nek nikako ne menja pare u njemu, jer deru za kurs, a ja to nisam znao, sreća pa sam samo 20 evra promenio da imam za metro i slično.

 

Ova crkva - krv neka Hristova, ili kako već, je blizu glavne ulice, Nevsky, ne može se promašiti ako se šeta njom.

 

1525289_10201581470192181_292665224_n.jpg

 

Kažem opet, kratko je vreme da se sve obiđe. Treba na proleće da odemo ponovo, treba videti i Carsko Selo, koje je nekih 30km južno od grada plus smo mislili otići da vidimo pozorište, balet i nešto od tih stvari...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svako ko ima šansu, treba da posjeti St Petersburg!

Definitivno jedan od najfascinantnijih i najljepših gradova na svijetu. Ja sam bio 2 puta, posljednji put 2009. godine i planiram uskoro ponovo, čim se organizujem.

 

SP1.jpg

 

sp_2.jpg

 

 

sp3.jpg

 

sp_4.jpg

 

sp_5.jpg

Edited by Descender
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oba puta avionom, prvo u Moskvu, pa iz Moskve u St Petersburg.

A jednom sam se vratio vozom iz St Petersburga u Moskvu, kao da osjetim tu atmosferu i to :bigblue:

 

Mislim, kul je sad kad se priča o tome, ali tih 14 sati su bili totalno ludilo, KRCAT voz, bez i jednog slobodnog mjesta.

Super-uska i mala spavaća kola sa još manjim krevetima za četvoro (nas je bilo petoro unutra, jer smo bili nas dvojica i ruska PORODICA SA BEBOM :da: ) i zapečaćenim prozorima sa grijanjem na maksimum, iako je bio oktobar i napolju bar 7-8-9-10 stepeni.

Znači najmanje 48 stepeni unutra, kondenzacija koja curi niz zapečaćeni prozor i screaming baby x 14 sati. Sve vrijeme sam proveo u hodniku i prostoru između dva vagona, jer je to bilo jedino mjesto gdje dopire dašak svježeg vazduha, odozdo na spoju vagona.

 

Ali naravno, nije mi žao što sam i to iskusio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stoprocentna preporuka za Rusiju generalno, i za Moskvu i za St Petersburg!

 

Imao sam sreću da poprilično putujem u životu, ali i Moskva i St Peterburg su mi visoko među 5 najdražih mjesta koje sam posjetio. Tako različiti gradovi, a tako fascinantni, svaki na svoj način. Toliko slojeva, toliko toga za otkrivanje, mislim da u Moskvi treba živjeti par godina, pa da tek otkriješ samo dio onoga što treba vidjeti / čuti / pojesti / osjetiti... Ovako u posjete, poslovne / turističke, mislim da se može ići npr. svake druge godine do kraja života i da nema šanse da ti ikad bude nezanimljivo! :)

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E to jeste kul, ne sumnjam uopšte da je iz Finske odlično.

Generalno više volim putovati evropskim vozovima nego avionom, hiljadu puta udobnije i ljepše, a kad se uračuna i vrijeme koliko je potrebno ranije doći na aerodrom + sve procedure - stigne se uglavnom za slično vrijeme uz značajno manji maltretman.

 

A kad se samo sjetim da sam taj voz namjerno odabrao, i to sam čak i namjerno izabrao ovaj koji ide 14 sati, iako je bila i neka varijanta "brzog" voza koji ide "samo" recimo 10, ne sjećam se tačno.

I ja kao uzmem ovaj sporiji "da upijem atmosferu" :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam išao poslom i avionske karte su svaki put kupljene nekoliko dana pred polijetanje i plaćene po onim realnim mejdžor cijenama (Aeroflot), tako da je to bilo skupo poprilično, više se ne sjećam koliko, ali poprilično...

 

Ako odrediš datume na vrijeme i potražiš različite varijante na netu danas se može znatno jeftinije proći.

Inače, let od BG do Moskve traje oko 2,5 h, a iz Moskve za St Peterburg je nesto jace od sat, recimo 75 minuta, tako nešto.

 

Vozom sam isao iz pravca St Petersburga do Moskve jednom u povratku i sjecam se da je to bilo dosta jeftino, par desetina EUR (npr. 25-30-35, tako nesto) za ovaj "obicni" voz. Put traje zvanicno 14 sati, ali u praksi to bude bar sat duze.

Sjecam se i da nije bila velika razlika u cijeni ni za "brzi" voz (mozda + 10 / 15 EUR na pomenutu cijenu, ali sam namjerno uzeo ovaj), on bi trebalo da stize za nekih 9-10 sati ja mislim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jelchica jbg to ti je 3 minuta da pogledaš na eDreams recimo, šta ti vredi da ti neko piše, ili on što je rekao da je putovao pre 3-4 godine ili ja što sam putovao iz Finske, svako kupuje karte u različitim uslovima, što ranije kupiš naravno jeftinije je.

 

Nemoj da si lijenja :)

 

Edit:

To mi se čini puno jer sam ja našao samo avion za 250 evra. Samo hotel za 400 je mnogo za moje standarde, za jednu osobu...

Edited by Dead Man Walking

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednostavno pitanje koje ne mogu da izguglam:

 

Ako radiš u jednoj stranoj zemlji, sve uredno sa radnom vizom itd, i hoćeš da se preseliš u drugu stranu zemlju a nećeš da se vraćaš nazad u Srbiju pre toga - da li zahtev za radnu vizu možeš da podneseš u ambasadi te druge zemlje u ovoj prvoj stranoj zemlji u kojoj se nalaziš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam našao na nekim yahoo odgovorima kažu da možeš. Tj da je bitno samo da nađeš ambasadu zemlje u koju hoćeš da ideš, nebitno gde si. Nebi imalo smisla da sam npr na Novom Zelandu i hoću vizu za Japan pa posle za US da moram da se vraćam u Srbiju svaki put da podnesem zahtev...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi me cudilo :haha:

Fora oko presedanja (makar kad uzimas karte u agenciji) - ako je odletanje u roku od 3 dana ne placa se vise tj. ako recimo letis za St. Peterburg preko Minhena (ko ja pre par godina) mozes o istom trosku da ostanes u Minhenu do 3 dana :) Tako da sam isla preko njega a vracala se preko Frankfurta (3+5+3 dana), ekstra iskustvo. Tad su karte bile 350eur al nije nesto mnogo unapred uzeto pa je okej.

Edited by MissionVao

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...