Jump to content

Метал фаза


RNA

Recommended Posts

Има један леп текст у једном броју часописа Metal Maniacs о томе зашто неки људи прођу кроз "Метал фазу", а неки заувек остану у металу. Једном кад ме не буде мрзело (а тешко да ће се то икад десити), можда и прекуцам цео текст. Елем, човек је фино дисецирао све и све се своди на следеће:

-неки почну да слушају метал због друштва

-неки га слушају због бунта против родитеља

-неки га слушају због целе иконографије

-неки га слушају да надоместе нешто што им у неком тренутку фали (нека врста ескапизма или, како је у тексту дословно наведено, "емотивне штаке")

 

Закључак: наведене категорије људи га не слушају због музике и зато врло лако испадају из целе приче. Такође, добар закључак је да не мораш да се облачиш или изгледаш као металац да би слушао метал и био металац.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Исто такође... Али ме је једноставно задивљује да пратим смену генерација код концертне публике у последњих 8 година. Врло мало некадашње екипе је остало.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eee da,ima dosta ljudi koji u trenucima(nekim tinejdzherskim godinama(u kojima sam ja sada :D )) prosto slushaju metal,lozhe se do bola,oblache se "opasno",,tj. imju tu fazu,a onda nakon koju godinu prestanu sa tim i totalno odbacuju i odrichu se svega toga.Ali takvi su likovi obichno oni koji ne mare neshto mnogo za muziku,vec se ograniche na par bendova i to onih koji su im najlakshe dostupni(uopshte ih ne zanima da otkriju neshto novo),a po mogucstvu imaju mnogo opasne majice i zajebane tekstove.I ti ljudi upravo slushaju metal iz "fazona" ili "bunta".

Edited by Sandman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlična tema.

Boško ako mozeš skeniraj tekst i zakači na forum.

Ja metal nisam počeo da slušam iz 4 gore navedene stavke niti bilo čega sličnog.

Počeo sam da ga sluašam jer mi se svidela muzika. za to su glavni krivci "Divlje jagode", "Kraljevski apartman" i "Iron Maiden" posebno ovi zadnji.

Mnogi su mi govorili, a neki još uvek govore "Ma proćićete to", "To ti je samo faza/jedna od faza" "Sto nabavljaš toliko muzike, kada ćesš to se baciti?".....

Meni metal definitivno nije faza, kao muzika mi najviše odgovara.

 

Inače u srdenjoj školi mi je jedan lik "metalc" pričao kako sam pozer jer sam se ošišao, što ne nosim martinke, što ne slušam ništa ekstremnije od thrasha...

i šta se deslio ja još uvek slušam metal, a on je pobacao ili prodao svoju kolekciju i prešao na narodnjake.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja baš ne mogu sebi da razjasnim kako to da dođoh do ovog stepena dekadencije :)

 

Sećam se da sam u negde VI, VII razredu imao na kompu sve moguće MTV hitove, čisto eto da bih nešto imao, bila moda da se sluša muzika. Posle sam dobio Prodigy, pa Linkin Park, pa System Of A Down. Moglo bi se reći da me je SOAD i navikao na taj malo tvrđi zvuk. Ali kako sam ja sa SOAD prešao direktno na Dimmu Borgir, e to mi nikako nije jasno :) Sećam se samo da mi je bio fenomenalan imidž koji su oni furali u to vreme, dakle Death Cult Armageddon album. Onda sam počeo da se interesujem u čemu je fora sa tim satanizmom i sve to, pa tako učio malo po malo, čitao, informisao se, pa samim tim i muzički evoluirao... U ovu nakazu :)

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Исто такође... Али ме је једноставно задивљује да пратим смену генерација код концертне публике у последњих 8 година. Врло мало некадашње екипе је остало.

Hm, to je zaista tužno.

Ima i onih koji još uvek slušaju metal, ali su u faznu da ne idu više na koncerte jer je to kao za mlađe ili ne mogu da stignu.

Edited by Divlji Tigar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja metal nisam pocheo da slusham ni iz kakvog posebnog razloga.

Igrom sluchaja sam chuo Symphony Of Destruction od Megadetha i dopala mi se,i to je bila prekretnica.

Posle sam otkrio Metallicu,Maiden,sve redom...

Kako god sam znao nabavljao sam nove stvari(uglavnom preko piratskih CD-ova).

Nisam ni znao tada nekoga ko slusha metal.

Ja i moje drushtvo smo tada se trudili da sam nabavljamo albume i razmenjujemo ih,tako da smo zajedno pocheli muzichki da se razvijamo,ali iskljuchivo radi muzike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slušam ono što mome uhu prija i tako će biti dok me ima.

 

Vrteću i kroz 20 god metal bendove, koji su u ovim trenucima oformljeni pre više od 20 godina - and who gives a fuck?

 

Jebe mi se što 99.9% okoline nije čulo za njih. Takođe, ne ograničavam se.

Poznato je da volim da se gadno ušikam uz OS folk, naročito Kemala Malovčića i Sinana Sakića.

Obožavaću doveka i ovaj umrtvljeni bend sa mog avatara, kao i upokojeni EKV i masu drugih ...

.. i taj Cacophony će se zavrteti u plejeru još mnogo mnogo puta - kroz mnogo mnogo godina ( ako ih doživim ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

-неки почну да слушају метал због друштва

-неки га слушају због бунта против родитеља

-неки га слушају због целе иконографије

-неки га слушају да надоместе нешто што им у неком тренутку фали (нека врста ескапизма или, како је у тексту дословно наведено, "емотивне штаке")

 

ali i ne mora da bude i jedan od ovih navedenih razloga.nekome se jednostavno samo svidi muzika

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da zabravih da napišem sledeće ja sam tu "prolaznu muzičku fazu" prošao sa 12-14 godina (kraj 1998- April2000) i tada sam slušao turbo folk.

Mnogi mi ne veruju ali eto meni je fol bio faza.

Posebno je smešno kako sam počeo da slušam tu muziku i kako sam zagotivio rock.

I kao folker sam bio 10000 puta gori od najzadrtijeg tr00 metalca.

 

Edited by Divlji Tigar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znala sam da cje se ova tema svesti na "sad-cju-da-vam-dokazhem-da-ne-spadam-ni-u-jednu-od-navedenih-kategorija". xD

'Ajd', i ja cju. Koliko mogu, naravno, ne znam koliko sam kompetentna da govorim, buducji da metal slusham nepunih 7 godina.

 

 

-неки почну да слушају метал због друштва

 

Niko od mog tadashnjeg drushtva nije slushao metal. Svi metalci (da ih tako nazovem) sa kojima se druzhim su ljudi koje sam upoznala kasnije, razmjenjujucji muziku sa njima... Ili njihovo drushtvo, koje sam upoznala preko njih.

 

-неки га слушају због бунта против родитеља

 

Obozhavam svoje roditelje i imamo sasvim dobar odnos. Sem toga, i oni su ljubitelji "tvrdjeg" zvuka.

 

-неки га слушају због целе иконографије

 

Samo cju se slatko nasmijati.

 

-неки га слушају да надоместе нешто што им у неком тренутку фали (нека врста ескапизма или, како је у тексту дословно наведено, "емотивне штаке")

 

Emotivnu podrshku trazhim u ljudima koji su mi dragi, tako je uvijek i bilo. Muzika mi u tome necje pomocji.

 

 

Закључак: наведене категорије људи га не слушају због музике

 

U ovome nikada nisam vidjela poentu.

 

Такође, добар закључак је да не мораш да се облачиш или изгледаш као металац да би слушао метал и био металац.

 

To smo odavno zakljuchili. : D

Ali, da, saglasna sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se o Metalu prvo informisao iz ranijih brojeva Rock Expressa...i kad sam cuo svoj prvi Metal album Powerslave, zvucalo je tacno onako kako sam i zamisljao da Metal zvuci...bilo je TO...kao u nekom filmu.

 

Ali bih takodje i dodao da Metal nije sam sebi svrha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto uvek izbegavam velika laprdanja po forumima, tako cu i sada, pa cu samo citirati jednog mog druga koji je rekao:

"Covek koji moze da preraste metal nikad mu nije ni bio dorastao." Odlicno receno pa necu kvariti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao bih da je moje interesovanje za istraživanje metal muzike počelo privatnim časovima gitare, negdje u petom osnovne...

Tad je negdje i kupljena prva kaseta(živio kult!) Metalike, koja je bila presudna za opredjeljenje ka žešćem zvuku...

Većina ljudi koje znam iz tog vremena i danas sluša metal, dok su neki prebacili na razne žurkice...

Ovi drugi udaraju glavom o zid što su nekad išli svakog dana da vide je li neko maznuo novi opaki album koji su naručili, ili što su po pola godine čekali da rijetki entuzijasti koji u Podgorici prodaju metal nabave album koji nije "Fear of the Dark" kako bi popunili svoju Mejden kolekciju.

Danas nema tog "duha" sakupljanja piratskih kaseta/diskova koji su običan krš, već mladi metalac sjedne za kompjuter i za par sati skine sve što ga zanima, pa pretpostavljam da puno brže tako dođe i do zasićenja...

Danas se nabavljanjem vinila iz inostranstva trudim da se ta "vatra" ne ugasi, i možete vi imati pet hard diskova skinutih tr00 bootlega, ali se to ne može uporediti sa otpakivanjem paketa koji si čekao 20 dana, nakon što si isto toliko vremena sakupljao pare...

 

 

Dobra je i fora kad sretneš do prije dvije godine opakog blek metalca koji je u fazonu: "Nije valjda da još slušaš metal, haha?" Ok, kul si ti sa 'istraživanjem muzičkih pravaca' i svojom 'orijentalnom muzikom', ali si prošle godine imao obrnute krstove iscrtane po zidu, pa prestani da izigravaš naivnu francusku sobaricu.

Edited by [kinetic]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali takvi kojima se svidi muzika obichno njoj ostaju verni.

Te stavke se odnose na one koji prolaze kroz "metal fazu".

U pravu je covek.Ne kazem da nisam imao fazu eskapizma,ali prosto,ja volim metal,jer je posle klasicne to najkvalitetnija i najiskrenija muzika.Jeste,imao sam i fazu "opasnog" oblacenja,i uberkretensku fazu-ko nije metalac nije moj prijatelj,ali jbg,sazreo sam :)

SAd se oblacim kako mi se cefne(jeste,volim da se obucem bas onako "tr00",pogotovo zimi,ali se oblacim kako mi padne na pamet),slusam sta mi se svidi,itd,da ne drvim.Jesam li zbog toga manje metalac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, imam u opusu par prijatelja koji su samo bili u metal fazi...

Mada sta znam, u ovom trenutku ne vidim izgleda da cu ikada naprasno prestati da slusam metal! Mada relativno kasno sam pocela da ga slusam, sticajem okolnosti, zivim bogu iza kicme pa nisam mogla da se sretnem s tim, ali oduvek sam slusala domaci rock i jos uvek mi je drag. Po pitanju metala sam prelazila kao sto neko pomenu i preko Borgira i Slipknota i svega slicnog! Linkin Park jebote, kad se samo setim da mi je to bilo brutalno :)

Tako da sam manje vise jos uvek u fazi razvoja tako da ako se i desi da prekinem s metalom, to sigurno nece biti skoro i tada bih se verovatno vratila mekanom rockicu, ali narodnjaci nikad! To ismejava moju inteligenciju, pa cak i kad bih imala IQ 80! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas nema tog "duha" sakupljanja piratskih kaseta/diskova koji su običan krš, već mladi metalac sjedne za kompjuter i za par sati skine sve što ga zanima, pa pretpostavljam da puno brže tako dođe i do zasićenja...

Danas se nabavljanjem vinila iz inostranstva trudim da se ta "vatra" ne ugasi, i možete vi imati pet hard diskova skinutih tr00 bootlega, ali se to ne može uporediti sa otpakivanjem paketa koji si čekao 20 dana, nakon što si isto toliko vremena sakupljao pare...

 

Eh ovo me podseti kad sam poceo da slusam metal, ja sma poceo da slusam metal sa onim "MTV" hitovima, naci korn , SOAD i linkin park. I relativno slusali su ovo ljudi iz moje okoline ali niko se nije navukao na ovo tako jest svi su imali par pesama i to im je bilo to. A ja sam hteo mal ovishe da saznam i da nabavim sve sto mogu o ovim bednodovima . I tako latio se ja polsa da dowujem muziku sa neta, posto mald i neiskusan u ovome prvo sam mislio da nekako preko googla nadjem muziku(nisam znao da postoji rapdishare ili nesto slicno ovome) , i ono tipicno Linkin PArk + download i nije mi islo.

 

Ali moje otkrovljenje se dogodilo kad sma otkrio da postoje torrenti, ja sma bio tako happy tada , iako je downloadowao mnoooooooogo sporo otprilike sma nalazio ono sto zelim. I uglavnom stavim jedna albu mda dowuje i on dowujue, dowuje , dowuje ja cekam cekam cekam cekam nece pa stane, pa nece nekoliko dana da dowuje, pa krene pa dowuje smao 8%, pa stane i tako. Uglanvom za t ovreme ja sma przio wikipediu i citao sve sto moze da se nadje oovim bendovima i konstatno nailazio na nove grupe, i tako se VEOMA zainteresovao u metal. i onda kad napokon dowuje jedna album , ja sav happy mesec dana vrtim taj album ,naci ranije sam znao sve rechi pesama svaki sekund , jel nista drugo nisam imao, i cekao da se dowuje sto godian drugi album. Sve sto sma vishe slusao i citao tako se moja rupa u zidu podnosljivosti ekstrema sve vishe i vishe shirila. :)

 

A sada sam totalno izgubio taj osecaj, ukucam na googlu to sto mi treba + rapidshare i odma nadjem dowujem i stavim jos nesto da dowuje na megauploadu cim se dowuje to sa rapida ja vec nesto trece stavlajm i na brzinu bacim pogled na album i bash ako mi se svidi nastavim da ga slusam ,ovako samo ga stavim u kolekciju i nedma mu tolku sansu. XD

 

--- a sto se tice direktno oreginala ja nikad nisma kupio ni jedna muzicki disk(samo sam dobio Come Clarity za 6 meseci sa devojkom) , nit piratski (posot nisma znao gde se prodaju muzicki diskovi piratski) , ali imam isti takav osecaj sa video igrama. Secam se 2001 kad je izasao Metal gear Solid 2: Sons of liberty, i svi su pricali na gmaespot forumu kak oje ovo najbolji mgs do sada, i kako nigde nisam mogao da nadjem u Srbiji i cekao da mi ortak iz Amerike donese, ja sam bash brojao dane(cini mi se da sma jednom i sanjao da igram) dok mi on nije doneo i secam se kako sam bio srecna kad sam shvatio da ovu igru drzim u rukama. XD

 

Sto se tice metal faze, pa poceo sam istrazivackim putem da slusam i navukao se zesce na to, meni metla mnog oznaci ja npr. moj MP3 svugde nosim i non stop slusam , to ljudima u mojoj okolini dosta smeta jel imam obicaj da ukljucim mp3 i da se iskljucim totalno iz konverzacije. :) Ono mozda me ova faza popusti kad tad, kad se zainteresujem u nesto drugo ko zna , samo znam da sam ja u ovoj fazi i da mi je mnogo lepo . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa jebi da Josife,para vrti gde plutonijum nece.i Lukas je metalac,pa vid sta on radi.

A sad me podseti,mozda je malo offtopic,ali zasto mi ljudi govore da nisi metalac ako nemas dugu kosu.imao sam dugu kosu,smorilo,sad imam malo duzu kosu.I,sto sad ja nisam troo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ne bre,ovaj lik se sada stidi sto je ikada slusao metal.satanisticka muzika,govna,pederi...

ma sta te boli kurac,taj koji ti kaze da nisi troo ako nemas dugu kosu moze slobodno da konkurise za vrsacku psihijatriju.meni je pun kurac metalaca koji samo zlo izgledaju a od bendova umeju da ti nabroje iron maiden,metallicu i iron maiden ponovo

 

ono sto ja slusam ovde znam da niko drugi ne slusa.uglavnom se sve to svodi na neke klasike.svi su u fazonu dobro mi je ovo ne treba mi nista vise.a kad me takvi pitaju sta slusam a ja kazem gojira,prostitute disfigurement,septic flesh oni me belo gledaju

kad sam u domu omladine pustio the grand conjuration svi su posedali 'koji je ovo kurac sad'

mislim ovakve price mogu da idu u nedogled,greska kod takvih ljudi je sto misle da je metal imidz a ne muzika,zato nikada i nece da spoznaju neke druge kvalitete

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma ne bre,ovaj lik se sada stidi sto je ikada slusao metal.satanisticka muzika,govna,pederi...

Ово је ту негде међу најбитнијим реченицама на теми.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...