Jump to content

Метал фаза


RNA

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Meni samo nije jasno kako neko mozhe da krene da slusha metal otpozadi tj. da krene sa stvarima tipa System Of A Down,Korn ili Slipknot. :uhoh::puke:

 

 

 

Rekao bih da je moje interesovanje za istraživanje metal muzike počelo privatnim časovima gitare, negdje u petom osnovne...

Tad je negdje i kupljena prva kaseta(živio kult!) Metalike, koja je bila presudna za opredjeljenje ka žešćem zvuku...

Većina ljudi koje znam iz tog vremena i danas sluša metal, dok su neki prebacili na razne žurkice...

Ovi drugi udaraju glavom o zid što su nekad išli svakog dana da vide je li neko maznuo novi opaki album koji su naručili, ili što su po pola godine čekali da rijetki entuzijasti koji u Podgorici prodaju metal nabave album koji nije "Fear of the Dark" kako bi popunili svoju Mejden kolekciju.

Danas nema tog "duha" sakupljanja piratskih kaseta/diskova koji su običan krš, već mladi metalac sjedne za kompjuter i za par sati skine sve što ga zanima, pa pretpostavljam da puno brže tako dođe i do zasićenja...

Danas se nabavljanjem vinila iz inostranstva trudim da se ta "vatra" ne ugasi, i možete vi imati pet hard diskova skinutih tr00 bootlega, ali se to ne može uporediti sa otpakivanjem paketa koji si čekao 20 dana, nakon što si isto toliko vremena sakupljao pare...

Tako sam i ja krenuo da slusham.

Beskonachna potraga za piratskim CD-ovima kojekude,a pogotovo kod chiche na buvljaku.

Ali tada nisam ni imao brz internet.

Evo sada ga imam i vecinu albuma skidam preko njega ali nisam se zasitio za sada iako imam dosta muzike.

 

Linkin Park jebote, kad se samo setim da mi je to bilo brutalno :)

Ahahahah :)

 

meni metla mnog oznaci

Pa budi chistach.

 

Pa je l' ti makar digipak kupila? :)

Vid' ga ovaj manijak sa njegovim digipakovima. :)

 

Mada kontam da je Điga ipak najgori, video sam ja kakve possessed face pravi kad svira.

E bre,shta svi imate neshto protiv Djiginih trve faca dok lupa bubnjeve. :)

Edited by Sandman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni samo nije jasno kako neko mozhe da krene da slusha metal otpozadi tj. da krene sa stvarima tipa System Of A Down,Korn ili Slipknot. :uhoh::puke:

sta je tu nejasno?

i sta znaci da krene da slusa metal otpozadi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Има један леп текст у једном броју часописа Metal Maniacs о томе зашто неки људи прођу кроз "Метал фазу", а неки заувек остану у металу. Једном кад ме не буде мрзело (а тешко да ће се то икад десити), можда и прекуцам цео текст. Елем, човек је фино дисецирао све и све се своди на следеће:

-неки почну да слушају метал због друштва

-неки га слушају због бунта против родитеља

-неки га слушају због целе иконографије

-неки га слушају да надоместе нешто што им у неком тренутку фали (нека врста ескапизма или, како је у тексту дословно наведено, "емотивне штаке")

 

Закључак: наведене категорије људи га не слушају због музике и зато врло лако испадају из целе приче. Такође, добар закључак је да не мораш да се облачиш или изгледаш као металац да би слушао метал и био металац.

 

Ovo se odnosi pretežno na klince koji se navuku na neke ekstremne pravce i onda dok dođu u moje godine prestanu da slušaju metal. Meni je drago što nisam počeo da slušam metal kao klinac, već za vreme studiranja, nakon što sam stekao dovoljno materijala da razaberem šta valja od muzike, a šta ne. Dakle, slušam metal pre svega zbog muzike, a onda i zbog elemenata koji tu muziku nužno prate i, za razliku od ogromnog broja današnjih klinaca, nikada neću ispasti iz fazona, već mogu samo još čvršće da se vežem za njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat fight, alert, alert!

 

nikada neću ispasti iz fazona, već mogu samo još čvršće da se vežem za njega.

 

Kako to mozhesh da tvrdish? : )

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo se odnosi pretežno na klince koji se navuku na neke ekstremne pravce i onda dok dođu u moje godine prestanu da slušaju metal. Meni je drago što nisam počeo da slušam metal kao klinac, već za vreme studiranja, nakon što sam stekao dovoljno materijala da razaberem šta valja od muzike, a šta ne. Dakle, slušam metal pre svega zbog muzike, a onda i zbog elemenata koji tu muziku nužno prate i, za razliku od ogromnog broja današnjih klinaca, nikada neću ispasti iz fazona, već mogu samo još čvršće da se vežem za njega.

 

Brate, al ti lupetas, pa to je strasno :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

sace svi da mi se smeju

ali kad je bilo na TV Kosavi ono kao metal veceri ja sam to stalno gledao i slusao i bile su mi zanimljive sve pesme i recimo da je to bilo pretezno sto slusam metal

ali pre toga kad sam bio jos u osnovnoj jednom sam bio kod druga starijeg od mene 10 god i on mi je dao secam se jos And Dzastis For Ol i Blek album voleo sam da slusam to kad igram Heroje ali i druge pesme sto je imao znaci od popa do rocka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekako mi je bezveze postavka. Naravno da svako krene da sluša metal i zbog muzike. Nemoguće je odvojiti i reći da je neko krenuo da sluša muziku samo zbog imidža a neko zaista samo zbog muzike.

 

Drugo po nekim postovima ovde, ispada da onaj ko je počeo da sluša metal prvenstveno jer mu se dopada muzika ne može da promeni vremenom ukus. Ja baš znam puno ljudi koji su voleli metal i i dalje vole da čuju nešto "iz svog vremena" ali ga ne prate više i kad puste kući muziku, slušaju neke druge stvari. Konačno ne mislim da je to minus za bilo koga, priča ima malo ton kao da je loše promeniti ukus i preći sa jedne vrste muzike na drugu? Kao, nisi onda tr00, izdao si metal... malo to retardirano zvuči. Najveći broj ljudi koji su jako voleli metal a ne slušaju ga realno i dalje sluša kvalitetnu muziku, samo im je shodno godinama i temperamentnu malo smor da slušaju duplu pedalu i vrištanje po ceo dan. Postoji i nešto što se zove dosada i zasićenje, jer ono što neki ljudi ovde tretiraju kao "pravi metal" je u stvari oblik metala koji je najmanje evoluirao i napredovao tokom godina, i meni prvom je uglavnom prilično dosadno da slušam neki bend koji zvuči kao kopija nečega iz osamdesetih i s početka devedesetih samo sa malo drugačijom produkcijom. Poslednja stvar je potreba kod ljudi da vremenom slušaju muziku koja ima različita raspoloženja za različite prilike, čime se dobar deo pravaca ne može pohvaliti. Mislim, kad neko ima 17 godina i hormonalni višak, plus ga nerviraju roditelji i okolina, on ima takvu količinu nervoze i pritiska u sebi da mu prija da izbaci to uz album koji je 55 minuta besomučnih rifova urlanja i blast beat-a sa 5 minuta metal sporaća koji ima neki samosažaljiv tekst o prokletstvu tami crnilu i hordama zla koje će energetski (ili uz malu pomoć svojih sečiva) progutati umove svih 6 milijardi stanovnika planete. Nekako kad se pređe određena granica u godinama to malo ne ide. Konačno, stepen konzumacije metala se vremenom smanji, jer ljudi čuju i neke druge stvari, pa onda puste ponešto od metala, a onda slušaju i nešto drugo... Tako da se više ne identifikuju sa "Metalac" i nisu metalci, nego jednostavno ljudi koji vole kvalitetnu muziku bilo kog žanra da je.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Има један леп текст у једном броју часописа Metal Maniacs о томе зашто неки људи прођу кроз "Метал фазу", а неки заувек остану у металу. Једном кад ме не буде мрзело (а тешко да ће се то икад десити), можда и прекуцам цео текст. Елем, човек је фино дисецирао све и све се своди на следеће:

-неки почну да слушају метал због друштва

-неки га слушају због бунта против родитеља

-неки га слушају због целе иконографије

-неки га слушају да надоместе нешто што им у неком тренутку фали (нека врста ескапизма или, како је у тексту дословно наведено, "емотивне штаке")

 

Закључак: наведене категорије људи га не слушају због музике и зато врло лако испадају из целе приче. Такође, добар закључак је да не мораш да се облачиш или изгледаш као металац да би слушао метал и био металац.

 

Или једноставно досади преслушавање албума и албума који су слични, па се пређе и на друге врсте музике, што је мој случај. Нормално, и даље слушам албуме које обожавам и ићи ћу на концерте оних бендова које БАШ волим, али нема шансе да ћу опет слушати гомиле и гомиле којечега.

 

EDIT: Ето, човек изнад мене је све рекао, ја нисам читао све на теми, па нисам видео пре него што сам написао ово.

Edited by Куруз Фердинанд

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek sam bio ruzan i glup, nabavljanje mase metal albuma mi je dalo sansu da u necemu budem dobar jer je zaista lako, sedim u sobi i slusam do besvesti jer ionako nemam zivot, jos kad se pojavio net sa forumima gde me niko ne vidi - milina, sad sam velika faca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klince koji se navuku na extremne pravce?? Mislis Borgire i CoF? Ma vazi sto su extremni :)

 

Ma kakvi, kad sam rekao ekstremne, mislio sam baš ekstremne i da je pritom sve ostalo u metalu za njih mekano.

 

Što se tiče posta Dušana S, uglavnom se slažem, ali bih stavio i neke primedbe. Prvo, fenomen ljudi koji vole da slušaju muziku "iz svog vremena" polako ispada iz igre. On može da važi za ljude koji su ovu muziku slušali 70-tih i 80-tih, dok su rock i metal bili u razvoju i kad je bilo moguće da se bukvalno iz godine u godinu situacija menja i nastaju novi pravci. Onda bi neki koji se vežu za određeni pravac često bili nezainteresovani za nešto novo i konzervirali se u svom vremenu. Sada to više ne mogu da zamislim, jer već ima dugi niz godina kako su se najvažniji pravci u metalu afirmisali i u tom smislu postoji velika ponuda pravaca i bendova i sloboda izbora ljudi da slušaju šta hoće. Neko ko je bio mlad 70-tih može da kaže da je Black Sabbath muzika iz njegovog vremena, ali ja i dan danas slušam i Black Sabbath i mnoge druge oldschool bendove, zato što mi se takav zvuk sviđa, bez obzira što nisam bio ni rođen kad su oni nastali i bili mega-popularni. Tako da ću sa pravom za par decenija moći da kažem da je Black Sabbath muzika i mog vremena, ali takva izjava neće imati smisao. Kao što klasična muzika koja je nastajala u 17, 18. veku ima neporlaznu vrednost, isto mislim i za metal - postao je vanvremenski i ne može se vezati za određenu epohu.

Drugo, mislim da pravi , tj heavy metal jeste evoluirao, i ne samo da jeste, već možda i najviše od svih pravaca. Pogledajte samo kroz kakvu su evoluciju prolazili samo pojedini bendovi, tipa Judas Priest ili Saxon, pa ćete videti da je tu nastajalo zaista puno toga novog.

Treće, sklonost ljudi ka slušanju agresivne muzike (a metal nije samo agresivna muzika, već ima i mnoge druge elemente, melodiju pre svega) nema puno veze sa godinama. Naposletku, ako Dio može da peva metal u svojim godinama ili Judasi i Maideni u svojim da skaču po sceni i troše ogromnu energiju, zašto bi onda bio problem nekom matorom čoveku da sluša njihovu muziku? Zar za slušanje treba veća snaga nego za pevanje i sviranje?

Konačno - dolazimo do pominjanja "različitih pravaca za različite prilike". E, upravo u tome je problem. Ako neko tako razmišlja, tj. sluša metal ne zbog same muzike, njene lepote, vrednosti, već mu je cilj slušanja izvan muzike, tj. u prilagođavanju određenoj "prilici", onda će takav čovek zaista i biti sklon da batali metal onda kad mu se životne okolnosti u kojima je počeo da ga sluša drastično promene. Pravi metalac bez obzira da li je tužan ili veseo, umoran ili čio, gladan ili sit, u pokretu ili na odmoru, ne treba da pravi diskriminaciju među pesmama na balade i rokačine, na bajkerske i filozofske tekstove, na kompleksnije i prostije kompozicije, već da sve njih podjednako voli u svakoj prilici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se manje-više u svemu sa Princom, s tim što se ne slažem za podelu pesama. Jbg, ako je neka emotivno teška situacija, sigurno neću da opičim Meshuggah ili 1349, nego In Flames. Isto tako, ako sam pun energije, neću pustiti Apocalypticu, nego recimo Belphegor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Или једноставно досади преслушавање албума и албума који су слични, па се пређе и на друге врсте музике, што је мој случај. Нормално, и даље слушам албуме које обожавам и ићи ћу на концерте оних бендова које БАШ волим, али нема шансе да ћу опет слушати гомиле и гомиле којечега.

Наравнод а нећеш слушати гомиле којекаквих баљезгарија, то ни не треба да се ради. Треба увек и свуда правити избор.

 

И нигде није напоменуто да не треба да се слушају и друге ствари. мене само занима опште мишљење људи овде зашто неки потпуно престану да слушају метал. Ја могу да разумем да се укуси с временом мењају, али више да се шире. Никако не могу да укапирам да једноставно неко одједном (у случајевима на које мислим промена је углавном нагла) тотално промени укус. Пф, ни ја не слушам више Балашевића као раније, али волим да чујем његове песме кад неко други пусти и не гадим их се.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U velikoj mjeri se slazem sa ovim sto je Dusan rekao... Ali i RNA...

 

Ja imam 29 godina (za 10-ak dana) i metal slusam od 1990. (naravno prvo Maideni i Metallica) i naravno da mi se ukus mijenjao tokom vremena...

Recimo, neki bendovi koje sam tamo neke 95. - 96. bukvalno mrzio i koji su me nenormalno nervirali tokom vremena postali su mi omiljeni, dok neke u koje sam se kleo u to vrijeme (recimo Kreator, Testament, Destruction, Sodom, Obituary, da nabrojim one najpoznatije...) nisam NIJEDNOM pustio kuci bar jedno 5 godina (na koncerte sam isao, naravno)...

Mislim da je, pored kvaliteta, evolucija tu kljucna rijec i da jednostavno nije normalno da 20 godina slusas iste bendove koji drljaju vise-manje isto stalno (ovdje ne mislim nuzno na gore nabrojane bendove, iako sklone tome, pa makar i njihovi prvi radovi bili remek djela i postavljali osnove pojednih zanrova, vec na pojavu uopste)...

Meni je nekako tuzno kad vidim matorog metalca od 40 godina koji i dalje zna i slusa samo npr. Destruction, Sodom, Kreator, Slayer, Maidene, sta god... Pitam se kako se njegov mozak zadovoljava stalno istim i ne trazi neki novi izazov... Ogranicenost...

 

Kad gledam ovdje neke postove klinaca od 16-17, jednostavno ne mogu da me iznerviraju, jer mi je ta iskljucivost jako simpaticna i kod onih kod kojih se IQ proteze iznad 70 sasvim je sigurno da ce vremenom nestati i da ce se otvoriti za nove stvari...

 

Ja i dalje recimo nekih 75 % vremena slusam metal (u najrazlicitijim oblicima), ali i mali milion raznih drugih stvari i kad sam neki dan sredjivao i razvrstavao CDe i ploce, prosto me iznenadilo da imam blizu 300 CDova koji ne spadaju u metal ni izbliza... Jebote, a da me neko pitao - rekao bih 70-80 max...

 

Dakle, ono sto su meni postali glavni kriterijumi tokom vremena jesu prije svega kvalitet, a zatim inovativnost i uopste smislenost poruke benda... Bio to progressive, thrash, black, doom......metal ili blues, punk, darkwave, ili cak i pokoji bolesni i(li) izvrnuti pop...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekako kad se pređe određena granica u godinama to malo ne ide. Konačno, stepen konzumacije metala se vremenom smanji, jer ljudi čuju i neke druge stvari, pa onda puste ponešto od metala, a onda slušaju i nešto drugo...

Slažem se sa većinom onoga što si rekao, ali mislim da je ovo sa granicom u godinama vrlo relativno. Ja na primer poznajem gomilu ljudi koji su mojih godina, pozavršavali fakultete (neki se i poženili, a bogami dobili i decu) a i dalje slušaju isključivo death i black krljačine i ne možeš ih naterati nešto drugo da čuju.

 

Ja sam lično baš u onoj kategoriji koju ti opisuješ i sa godinama sve manje slušam metal. Pre desetak godina jedini ne-metal bend koji sam baš intenzivno slušao je bio Pink Floyd, dok danas metal bendove koje relativno često pustim mogu nabrojati na prste jedne ruke.

 

Evo u trenutku dok ovo kucam u Winampu mi se vrti Camel, za koji moj dve godine mlađi burazer (znači, daleko da je klinac) tvrdi da zvuči "kao muzika iz neke serije". On naravno spada u onu kategoriju slušalaca muzike koju sam gore opisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja sam dosad slusao Opeth,ove bonus pesme,sad slusam Rihannu i prija mi ovakav prelaz.Kao sto rece covek gore,ne mogu da skontam ljude koji godinama slusaju jedan te isti bend,Iron Maiden vec 30 godina mlati isto...Bez inovacija.Bio sam u subotu na koncertu Zdravka Colica i stvarno mi je prijalo malo da odmorim mozak od przenja metala...Znaci slusam svu mogucu muziku ali naravno metal na prvom mestu,inace se ne bi toliko dugo zadrzavao na njemu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za mene je metal(thrash pogotovo) nesto vise od zajebancije ili hobija, ili kao god zelite da ga nazoveta, ali to ne znaci da ne mogu da slusam bilo sta drugo, muzika se deli na kvalitetnu i nekvalitetnu i to je to, evo recimo ja volim povremeno da pustim Darkwood Dub, ili neki reggae, raznorazne stvari, i sad ja kao nisam pravi metalac zbog toga?

 

Ljudi, slusajte ono sto vam se svidja, a ne ono za sta ljudi lepe zanrovske etikete!

Edited by Jabba the Hutt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...