Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

kompjuter na kjuriozitiju je ekstremno spor za danasnje standarde i ima tako mali storage capacity da su, po sletanju, morali da obrisu program za rutinu letenja da bi mogli da smeste program za zadatke na povrsini :haha:

 

http://news.cnet.com/8301-11386_3-57491281-76/slow-but-rugged-curiositys-computer-was-built-for-mars/

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://htwins.net/scale2/

 

Други део. Како опуштајуће делује музика док се полако одаљаваш. Једноставно даје наду да ће некад, у далекој будућности, човек живети у миру са далеким галаксијама.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ne znam da li ste čuli, ali na Saturnovom mesecu Enceladusu ima vode. Postoje mesta na površini gde voda izbija na površinu u obliku gejzira a zatim kao sneg pada na površinu meseca. Pravo da vam kažem, pojma nisam imao da je pronađena tečna voda negde u našem okruženju a da nije na Zemlji :D Nego, brojne istraživačke grupe su poređenjem spektroskopskih podataka misije Cassini došle do zaključka da na Enceladusu postoji tečna voda u okeanu ispod površine planete, rezultati su vrlo pouzdani tako da je odjednom Enceladus najbolji kandidat za otkriće života van Zemlje.

 

126347main_PIA07725-516.jpg

Edited by Stolet
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je to samo novinarska fora. Napiši samo 'reka' umesto 'reka metana' kako bi više ljudi pročitalo. Odavno je poznato da Titan ima jezera metana kao i da isti isparava i pada u obliku kiše nazad na površinu.

 

Sonda Cassini je uspela da proleti kroz ogromni gejzir na Enceladusu (btw pretpostavljam da je stvarno impresivan prizor, pošto voda na površinu izbija brzinom od 2200 km/h i prostire se daleko u okolni deo svemira, tako da nije bilo teško proleteti kroz mlaz i uzeti uzorak) i snimila spektre pomoću masenog spektrometra koji nosi u sebi. Nema tu nešto previše mesta za grešku, mislim da je otkriće poprilično pouzdano, plus je svemir skoro pa vakuum, pa su uslovi u svemiru otprilike oni koje veštački stvaramo u masenim spektrometrima. Neki phD kandidati u grupi jednog od mojih profesora takođe rade na tome, finansira ih nemačka vlada i kažu da su i oni sa sigurnošću utvrdili da je u pitanju tečna voda, a isto su uradile i mnoge druge grupe u poslednjih nekoliko godina. Ono što je meni takođe zanimljivo je što su pronašli i dosta 'complex organics', pa me zanima konkretno kakve su sve molekule otkrili u spektrima, pošto bi od toga mogla da zavisi neka skora misija za istraživanje tog okeana vode ispod površine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=Ex283trHBgE

 

Iako sam ovo u suštini već znao, moram reći da mi je lik otvorio oči. Dakle, stvari su mnogo dinamičnije od onoga kako je predstavljeno u knjigama i animacijama. Ali na mene je najveći utisak ostavio kad je rekao da se Zemlja (kao i Sunce i ostale planete) nikada ne nalaze, niti će se ikada naći, dva puta na istom mestu u Kosmosu.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...