Jump to content

Svemir


hypnos

Recommended Posts

Mene zanima, kada su već namestili nešto, zašto su namestili da 'projektil' prilazi pod tim uglom? Ovo je tek sprdnja, ovo implicira projektil koji leti neverovatnom brzinom par sekundi posle lansiranja. Fake and gay :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

"According to the best estimates of astronomers 275 million new stars are born every single day."

 

Iako sam svestan da je ovo sigurno dobra procena za mene je ovo apsolutno nepojmljiv podatak.

 

A ovo pod 21/34 mi je totalni mindblown...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A je l' neko od vas ateista pgledao Nightfallov video i (u)video koji je paradoks tu? :)

Našli su zvezdu koja je stara oko 16 milijardi godina, iako je naša galaksija stara oko 13.7 milijardi godina.

Oni objašnjavajui to time da se naša galaksija sudarila sa nekom drugom (starijom) galaksijom, iz koje došla ta zvezda (i preživela nekako).

 

Sad, ima tu mnogo pitanja... ja znam da su oni računali vreme proporcijalno-obratno u odnosu na koji se galaksija širi, pa su onda izračunali momenat velikog praska, ali u raznim dokumentarcima (raznih jakih produkcija), čas' kažu da je u pitanju galaksija, čas' čitav univerzum.

Drugo pitanje bi recimo bilo... obzirom da znamo kolika je moć crnih rupa (i ovih ženskih, i ovih u svemiru), a raspon vremena toliko veliki, kako se nije desilo (već) da sve samo sebe usisisa.

Barem u našoj galaksiji, u čijem središtu već jeste gigantska crna rupa (kao i u središtu svake galaksije).

Edited by Dark_Elf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko da odgovori, kad niko od nas niti je neki stručnjak za fiziku, niti za astronomiju, pa ni za astrofiziku :D To su već stvari koje zahtevaju dobrano poznavanje materije. Što se tiče zvezde, govori se to i u snimku, dosta je stvari koje mogu poći naopako, i iz priloženog deluje da uopšte nije lako izračunati koliko je zapravo neka zvezda stara. Uglavnom, to su pitanja za astronome, ne za yumetal forum :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poenta je da takva otkrića guraju teoriju napred, forsiraju preispitivanje merenja, preispitivanje teorije koja stoji iza fomiranja zvezda, galaksija, širenja svemira, tako nauka ide napred, nešto što je naizgled kontradiktorno može biti od neprocenjivog značaja :da:

 

Ipak je to youtube video, ne iznose se tu ne znam koliko stručne stvari. Možda bih mogao da pogledam nešto na tu temu, imam ovaj semestar da odradim seminarski koji se tiče astronomije, a blago meni javljeno mi je da ću u Finskoj moći da radim master tezu iz polja astrohemije, tako da se javljam možda krajem godine sa nekim odgvorima :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da ali nije pitanje "ako je teorija multiverzuma tačna u svakom univerzumu da li postoji univerzum u kome ona nije tačna?" već se samo ispituje tačnost ili netačnost jedne pretpostavke.

 

Ok, slika jeste fora ali poenta je bila da se napravi neka vrsta paradoksa s obzirom da se ipak bazira na nekim osnovnim načelima kvantne fizike po kome je svaki "ishod stvarnosti" moguć s obzirom na apsolutno nepredvidivu prirodu atoma ("jedan atom može da se nalazi na više mesta u isto vreme i da se ponaša različito u zavisnosti od toga da li ga neko svesno biće posmatra ili ne") pa prema tome sve što se može desiti već se dešava (dakle, postoji i dešava se sada).

 

Kao kad bi rekao, ako sam ja uvek ja, da li postoji neki univerzum u kome ja nisam ja? Pa ukoliko je teorija multiverzuma tačna onda definitivno postoji.

Edited by Kendall

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poenta je da ako multiverzum postoji, onda ta teroija mora biti tačna u svakom univerzumu. Jer, univerzumi su u tom slučaju samo elementi skupa koji ima određene osobine...

 

Kao kad bi rekao, ako sam ja uvek ja, da li postoji neki univerzum u kome ja nisam ja? Pa ukoliko je teorija multiverzuma tačna onda definitivno postoji.

Ako smo u multiverzmu, onda ti nisi uvek isti, jer su tvoje osobine vezane samo za konkretan univerzum. Ne možeš uopšte da postaviš takav uslov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...