Jump to content

Posao


Guest Administrator

Recommended Posts

Zasto je samo crncenje u ovom slucaju definisano kao "pravi" posao?

Neke od tih HR curki su i kroz FON prosle, mnoge od tih HR curki su do tog mesta u mojoj staroj firmi dosle kao nekvalifikovane za tu poziciju ali ni jedna nije imala manje od bachelor ETF-a zavrseno, jer je radila na evaluaciji ljudi koji je trebalo da rade u IT odseku?

Hoces da kazes da su ljudi koji su se zajebavali po 5, 6, 7 godina na faksu, bas zato da bi mogli da programiraju nesto i da se sprdaju na poslu ili da rade od kuce iz kreveta ili da rade kao HR ili bilo kakav menadzer zapravo duduci i ne rade "pravi" posao?

 

 

Pazi, niko ne spori to za FON, ETF i ostalo, ali ja znam ljude sa ETF-a koji dve linije koda normalne ne umeju da napisu, a zavrsili sve u roku. Jedna takva je kod mene na poslu dobila otkaz nakon 2 meseca. Jbg. E sad, to za IT odsek, ne znaci nista. Jer bukvalno postoje patterni koje treba pratiti. Takodje, psiho testovi koji BUKVALNO pokazuju da li si programer kakvog firma trazi. To znam zato sto kolegina zena, koja je direktorka u jednoj ogromnoj HR firmi, nam je objasnila caku (zena je doktor psihologije), donela nam je testove i rekla nam je unapred sta ce nam testovi reci svima iz firme. A pitanja su nebuloze tipa, da li vise volite da popijete pivo nakon posla ili da odete na trcanje. Obicno su ovi koji piju pivo, podobniji za tu ulogu programera. Takodje, da su porodicni tipovi i tako to. Maltene svima nam je isti rezultat izasao. A uostalom, posao tih HR-ova, regruterki koje se sve vise javljaju, jeste da te nahvataju, odradis psiho test, pitaju te da li znas te glavne tehnologije i koliko iskustva imas i to je to. Onda te proslede dalje kompetentnijim ljudima. Samo eto, sve nas realno smaraju te ribe, jer su se utripovale da znaju neke psiho poslove sta ti ja znam, analize, i onda krenu sa nekim nebuloza pricama koje nadju na netu. Realno nema potrebe za tim. Spoji me sa poslodavcem, ja se dogovorim i dobijem posao, ti dobijes procenat. Cao zdravo :)

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma realno one su totalno nebitne u celoj prici, samo se tu guraju i kao prestavljaju, a realno nikakav faktor nisu, totalno zamenljiva osoba.

 

sto je veca firma, to je HR veci faktor. u malim firmama do 20 ljudi je cak i nepotreban (u klasicnom smislu, ali treba neko za administraciju, plate, overavanje dokumetacije i slicno). u firmama od na primer preko 300 ljudi HR je siva eminencija zaposljavanja i resavanja internih sranja. to ide do te mere da znam slucaj kad se vrh ekspert prijavio za posao, prosao sve tehnicke intervuje, ali ga hr nije pustio. necu da ulazim u to da li su u pravu ili nisu, ali njihovo objasnjenje je bilo da nije licnost za saradnju i rad u grupama. i kad malo razmislis to nije bez razloga. pre bih radio sa osrednjim strucnjakom sa kojim se lako saradjuje i razgovara nego sa nekim autisticnim ultra-mega pametnjakovicem koji misli da se sve vrti oko njega i njegove pameti (a zapravo se sve vrti oko toga kako klijentu naplatiti tako da on bude zadovoljan i da te angazuje opet).

 

meni je hit sto me nije nista pitala o mom znanju i radu, vec o tako nekim glupostima. pravi HR nema sta

 

trebalo bi da postoje (najmanje) 2 intervjua od kojih jedan treba da bude tehnicki, gde te buduci sef i neko od seniora iz struke pita strucna pitanja.

to obicno dolazi nakon inicijalnog prvog intervjua sa juniorkama iz HR-a, ili nakon testova..

 

 

To ti je fora sa našim firmama.

Kao i sve drugo, pokupili su samo najgore sa zapada.

 

 

Ko što rekoh.. samo najgore kupimo.

 

nije problem sto kupimo "najgore" (dobar HR je uzasno vazan za velike firme i debelo utice na posao) - nego je problem sto ljudi koji to rade nemaju pojma sa zivotom, nego skinu sa neta neka pitanja, odu na kurs i onda misle da znaju da rade intervjue.

 

 

meni su oni team builderi najjača stvar

 

brate, zabole me kurac da se družim sa kolegama sa posla, idem na izlete, banje, šta već

tu sam da zaradim pare, a da se družim imam sa kim

 

ako radis posao za koji ti ne treba interakcija sa drugim clanovima tima, ili sa ljudima iz drugih timova - onda mozes tako da se postavis.

ali ako ti posao zahteva komunikaciju i saradnju sirom firme, onda je jako vazno uspostaviti dobar odnos.

 

napredovanje nikad nije zavisilo od strucnosti i pameti - nego uvek od socijalne inteligencije.

 

Ma da, sve su takve HR-ovke. Uglavnom fail ribe sa Singidingi koje zele da se utripuju da su vazne, da rade nesto kancelarijski, a sada ti je to umesto sekretarice

 

to je tacno za juniorke iz HR-a, ali razumi i njih. na neku dobru poziciju u dobroj firmi se prijavi na primer 1000 ljudi koji posalju cv. te ribice iz HR-a rade robovski posao da izaberu 20 "najboljih" samo ne znam na osnovu cega. onda prvo njih posalju da rade intervjue (nece valjda seniorka sefica HR-a da prica sa svakim studentom koji se nasumicno prijavio na konkurs). kad se izbor suzi na par ljudi, onda seniorke iz HRa nastupaju. one su uvek namazane i one ti pregovaraju za platu (gledaju da smanje ono sto si rekao kad su te pitali "kolika je najmanja plata koju ocekujete").

 

za menadzerske pozicije su intervjui drugaciji, tu odmah dolazi HR seniorka (juniorku ni ne vidis) i jedno od pitanja je na primer "da li bi mogli da otpustite coveka i kako biste se osecali". intervju gde je hr bio na visini zadatka sam imao sa jednim grkom koji radi vec dosta godina u jednoj istoj medjunarodnoj kompaniji. kod nasih firmi je to mahom sve to sablonski..

 

a i te psiho testove je moguce lako razumeti. da li je majers-brigs indikator licnosti ili onaj sa 4 ponudjena odgovora pa da zaokruzis sta se najmanje a sta najvise odnosi na tebe, svejedno je. za programera se trazi knjiski moljac, nebitno koliko je drustven i komunikativan, najbolje da nema porodicu i da bude mlad i pametan (tako mozes da mu das malu platu "jer nema iskustva"). sve su to fore sa pijace.

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni drugarica pričala kako je u firmi u kojoj je radila [firma se zove Sitel], neki lik došao na razgovor za web dev radno mesto. Bilo je valjda 5 krugova testiranja i on ih prošao sve [stručne testove, psiho testove, prethodno iskustvo, intervju, nekoliko praktičnih zadataka...] i na kraju ga nisu primili jer je HR menadžerka rekla direktoru kako ga ipak ne treba zaposliti jer po njenom stručnom mišljenju kandidat ima "nezdrav ubilački pogled" [da] i da predstavlja potencijalnu opasnost po radni kolektiv.

 

Inače, kasnije sam sasvim slučajno upoznao tog lika i malo smo popričali. Ne samo što izgleda najnormalnije već izgleda kao neko s kim bi opušteno popio pivo i zablejao u nekoj kafani iako ga ne poznaješ. Nisam psiholog ali koliko je moguće da sam ja stekao drugačiji utisak o čoveku od ovih iz HR-a? A, kao što rekoh, lik je prošao sva ta psihološka testiranja.

 

Po meni, to su sve mentolske fore ili pak lečenje nekih ličnih frustracija preko nekog ko nije ni kriv ni dužan. Kao, kad ideš na razgovor za posao, ako pri rukovanju poslodavcu ne stisneš šaku tako da kosti pucaju i ne smoždiš ga ledeno hladnim prodornim pogledom [ni slučajno da prvi prekineš kontakt očima] to govori da nisi odlučan i čovek od akcije već neki metiljavi račsma. Zapravo, mislim da u svemu tome i ima malko istine ali ono što mi smeta je pridavanje previše značaja takvim gestovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, mnogo tih devojaka koje rade kao HRovi u ozbiljnim firmama prijavljuju ljude, čitaju im dosijee, svaka obračunava plate, rešava osiguranja, pravi plan odlaska firme na odmor, služi kao ventil za svako nezadovoljstvo vas kao radnika, i saopštava vam da ste ostali bez posla

Nemojmo se zajebavati, ja da moram 4 puta mesečno da odem u poresku upravu i da objašnjavam 7000 ljudi zašto 3 hiljade kinti za markicu ne stiže ovog meseca 30og nego tek 3eg, vrlo verovatno bih umrla

Nije bre to lak posao, pogotovo ne u velikim firmama

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, mnogo tih devojaka koje rade kao HRovi u ozbiljnim firmama prijavljuju ljude, čitaju im dosijee, svaka obračunava plate, rešava osiguranja, pravi plan odlaska firme na odmor, služi kao ventil za svako nezadovoljstvo vas kao radnika, i saopštava vam da ste ostali bez posla

Nemojmo se zajebavati, ja da moram 4 puta mesečno da odem u poresku upravu i da objašnjavam 7000 ljudi zašto 3 hiljade kinti za markicu ne stiže ovog meseca 30og nego tek 3eg, vrlo verovatno bih umrla

Nije bre to lak posao, pogotovo ne u velikim firmama

 

To nije HR posao. To je posao administracije. U velikim firmama posao HR je da brine o zadovoljstvu zaposlenog, da li mu smeta neko od kolega i zasto, sta moze da ucini da bude sreciji i to.

 

Mislim da u ovom razgovoru moramo razdvojiti HR i Regruterke koje su se masovno pojavile. Dobar HR vodi racuna o svojim zaposlenima, i ostalo. U pravu si Havocka, oni jesu filter, ali za druge stvari, ne te koje si nabrojala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sh

Pazi, pričam šta rade Trizmini HRovi u NCRu, a mislim da svi poznajemo najmanje jednu osobu koja radi u NCRu i zna kojeg je firma kalibra

Kod nas svi rade sve, počevši od perača sudova u restoranu koji čiste wc i seku šunku, preko programera koji rade web dizajn, mesarki u maksiju koje ređaju toalet papire u noćnoj smeni, profesora medicine sa diplomom poljoprivrednog fakulteta, kontrolora u prevozu koji hapse ljude, pa do profesora geografije koji u slobodno vreme vozi mini bus na liniji 34

Sve to što ne bi trebale da rade, rade

A evo, iz iskustva, kako se od 1000 bira 20 kojih dolaze na razgovor

1) isključe sve koji su poslali CV na pogrešnom jeziku

2) isključe sve koji imaju CV u kojem je sve ispisano u jednom paragrafu

3) isključe sve kojima bleji logo "Beograd noću" na slikama

 

Onda dolazi fine tuning:

4) izbace sve koji nemaju veliko slovo u XVii

5) izbace sve koji ubace u mail srceparajuće propratno pismom

6) izbace sve nepismene

7) izbace sve sa typom

 

Ostanu na 20 kandidata od kojih je

1) najmanje 4 imbecila

2) najmanje 5 pokušava da bude neprijatno duhovito

3) najmanje 5 je slagalo o bar jednoj bitnoj stvari u CVju

4) najmanje 2 je zakasnilo na razgovor

5) najmanje 1 se nije pojavio

6) najmanje 1 je manijak

 

Jebeno nije lako

  • Upvote 3
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni brat, koji radi na visokoj poziciji u jednoj velikoj banci kod nas, pričao kako kod njih kad otvore konkurs za posao i stigne tona prijava i CV-jeva, prvo što njihov HR menadžer uradi je uzme polovinu od svih tih CV-jeva i lagano ih, sa posebnom pažnjom i suzom u očima, spusti u kantu za đubre. Po njemu, svi ti slučajno izabrani kandidati nisu ispunjavali jedan očigledan kriterijum: nisu imali dovoljno sreće.

 

E onda tek kreće sve ono što je Havočka nabrojala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni dodje da se prijavim za posao mehanicara u firmi, dosta mi je rada sa ljudima (citaj zenama). Samo masine. :rockdevil:

 

Cool, nisam jedina koja tripuje da je rad sa zenama smor :haha:

Sestrama moras da vagas svaku rec, koleginicama svaku drugu, dok sa kolegama kada prevazidjes kvazi smesne seksualne fore i pocnes da se salis na isti nacin onda je sve cool. Rad u zdravstvenom kolektivu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene u firmi trenutno samo u pogonu radi 300 zena. Ja direktno radim sa 30. U 06:00 pocinje smena, a u 06:01 mi je vec postavljeno 60 glupih pitanja. Najbolje je kad tri pocnu da pricaju u glas, kao da imam tri glave. Najsrecnija sam kad se nekoj pokvari masina a mehanicar nije blizu, onda odmorim mozak. :haha:

 

Zamisli tu kolicinu PMS-a.

Edited by Night's Blood

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, nemaju sve zene misljenje kao ja. Vecini je ok da radi sa toliko zena, imam te primere pred sobom svaki dan. Dodju na posao, izjadaju se u vezi muza, dece i svekrve. Onda prepricaju par turskih serija, razmene recepte i obavezno mora biti bar jedna prica o porodjaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vaistinu, Snajka ubola suštinu. Sve mogu da podnesem - ali kad se dotaknu onih gore detalja porođaja... ufff. I još za ručkom. Sunce im.

 

Doduše, primetila sam jednu stvar. U prethodne dve firme gde sam radila, imali smo open plan office, pa čak i ako je bilo pretežno žensko okruženje, takve priče su uglavnom izostajale. Ovde gde smo svi po kancelarijama, okrene mi se stomak par puta dnevno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...