Jump to content

Izbori


Talvi

Izbori 2023.  

35 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ja na pijaci pazarim luk, paprike, pasulj, zelenu salatu... Vi, koji ove potrepštine kupujete u hipermarketima, jedite govna.

 

+1

+ mleko, sir, kajmak, maslac, voće, jaja, dezodoranse, paste za zube, hemikalije za kuću, toalet papir...

pijaca je najbolje mesto za kupovinu, obožavam je subotom ujutru

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volim da kupujem na pijaci samo radnim danima, rano ujutru. Mrzim gužve.

 

@Demon, Bata

Sunce mu, zar vama sve treba nacrtati? Pa naravno da se ne očekuje od onih koji glas prodaju za kilo brašna da plaćaju skuplje. Al' znate i sami da su najglasniji levičari, desničari, liberali... u krugu dvojke, Zemunu i na yumetalu. A oni mogu da biraju.

 

I naravno da je bitno ko je proizvođač, uzeo sam jedan primer samo, ne bih li objasnio kao da govorim petogodišnjaku. I što je najgore, u prethodnom postu sam to i rekao, ali ovaj se hvali da ne čita, a 'oće da komentariše i ispadne pametan.

 

@Bata

Nisi ti ni naveo izvor koji dokazuje da više inovacija dolazi iz javnog sektora, a prvi si pokrenuo priču. Ili daj izvor, ili ćuti. Naravno da će neke tehnologije, pre svega iz vojnog i svemirskog programa, doći od državnog novca (koji je opet privatan, jer država nema svoj novac). Uzrok tome je pre svega jer "država" ne preuzima rizik. Ako projekat propadne, nikom ništa. Uzeće još para i to je to. S druge strane, kad neko ulaže u korisne stvari koje tržište neće da plati, ide u bankrot.

 

Ali najveći broj stvari koje nam olakšavaju život dolazi od privatnih kompanija koje ulažu milijarde u R&D. Okreni se i pogledaj oko sebe, dovoljno je. Inače, većina mojih prijatelja koja ima PhD, radi u privatnim kompanijama, ne znam da li ih je više od dvoje ostalo na univerzitetima i institutima. I naravno, ima i gomila onih bez doktorata koji su u R&D odeljenjima svojih firmi.

 

Ja nisam protiv državnih instituta i trošenja svog novca na njih. Zapravo izuzetno podržavam sve što iz budžeta dobijaju NASA, ESA i ostali, ne smeta mi ni da postoje institucije kao što je KfW, nisam ni protiv privatno-državnih konzorcijuma, ali znam da najbolje ideje dolaze od pojedinaca i malih kompanija. Uostalom, isprati malo akvizicije velikih korporacija u poslednjih desetak godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg nisam se lepo izrazio, tako mi i treba kad pijan pišem po yumetalu.

 

Nisam mislio da su nesrećni i siromašni oni koji kupuju voće i povrće na pijaci (naprotiv, svaka čast za entuzijazam), nego oni koji se tamo odevaju, obuvaju, kupuju no-name higijenu i slično. A takvih je mnogo.

 

Ja inače prvi idem na pijacu da kupim Gillette dopune jer ne dam lopovima iz P&G-ja i Lilly-ja 2400 din kad mogu kod švercera da uzmem za 1600. Isto za baterije itd.

 

Ali pošto me je posao dosta vodio po Srbiji, od Subotice do Vranja, nigde nisam mogao da se otrgnem utisku da na pijacama veliki deo potrošača čini sloj ljudi koji živi u najgoroj bedi i mizeriji. Svakako ih je više od univerzitetskih profesora koje neko pomenu gore.

 

A s obzirom da je pijaca leglo crnog tržišta i da niko živi ne plaća državi bilo kakav PDV, ne znam kako se to odražava na momenat poštenih ljudi. Valjda zavisi od perspektive. Da li je oteti PDV ovoj državi moralno ili nemoralno ponašanje? :haha:

 

Ali najveći broj stvari koje nam olakšavaju život dolazi od privatnih kompanija koje ulažu milijarde u R&D. Okreni se i pogledaj oko sebe, dovoljno je.

 

Ne znam kako nekome ovo nije očigledno.

 

Sta vam je uopste merilo broja inovacija i njihovog kvaliteta, relevancije za civilizaciju itd

 

Vrlo jednostavno. Broj ljudi čiji je kvalitet života unapređen određenom inovacijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

svi koji imaju tezge na pijacama plaćaju porez, pošto samo preduzetnici i registrovani poljoprivrednici mogu da ih zakupe

siguran sam da su gotovo svi paušalci koji paze da ne uđu u dvojno knjigovodstvo, isto kao što rade i advokati, IT sektor, majstori, zubari i svi ostali koji su u sistemu paušalnog oporezivanja

 

retko ko od tih pijačara bi dostigao iznos od kojeg kreće PDV sve i da izdaje račun za apsolutno sve što proda

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj stvarno Trlaja puši kurac

ponašaj se normalno i piši kao sav ostali civilizovani svet, dosta je tih tvojih imbecilnih fazona o Šiptarima i Srbima u ovakvim diskusijama

 

idi na teme o Vola i Agent Fresco, pa tamo piši to, stubovi će da te podrže

ovde se upristoji

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

nači piše Apple, mora da je inovacija iz privatnog sektora? :haha:

 

Zašto se praviš glup? Kad već pominješ taj Apple, navedi mi jednu komponentu unutar modernog mobilnog telefona koja nije originalno nastala u privatnom sektoru?

 

Mikroprocesor - privatni sektor, izmislili Texas Instruments & Intel

RAM memorija - privatni sektor, izmislio IBM

Grafički čip - privatni sektor, izmislio Fujitsu

Digitalna kamera - privatni sektor, izmislio Kodak

LED - privatni sektor, izmislili Marconi Labs

OLED displej - privatni sektor, izmislio Kodak

 

itd. itd.

 

Ovakvi primeri bi se mogli naći za manje-više bilo koji moderni uređaj, osim što bi to podrazumevalo traćenje dodatnog vremena na tvoje nebuloze, a sumnjam da ovde ima spremnih na to.

 

 

Od tolikih primera, uspeo si da nađeš dva linka koja govore o istoj autorki? :haha:

 

Osim toga, većina modernih tehnologija koja jeste nastala zahvaljujući državi nastala je u svrhu rata. To otvara skroz novu temu za diskusiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj stvarno Trlaja puši kurac

ponašaj se normalno i piši kao sav ostali civilizovani svet, dosta je tih tvojih imbecilnih fazona o Šiptarima i Srbima u ovakvim diskusijama

 

idi na teme o Vola i Agent Fresco, pa tamo piši to, stubovi će da te podrže

ovde se upristoji

said pot to the kettle, sudeći po drugom pasusu :haha:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mikroprocesor jeste iz privatnog sektora. RAM je sa univerziteta

 

GPS je nastao u državnom institutu. Ali taj institut nije bio dovoljno inovativan da izmapira celu planetu, pošalje svoja vozila po svim putevima, snimi svaku kafanu i mekdonalds, sve to upakuje u malu metalnu kutiju, prodaje za 500€ i postane najvrednija kompanija na svetu kojoj više nikada neće trebati drugi izvor finansija.

 

Ja nisam ni rekao da nema inovativnosti u državnim institutima, već da je u privatnom sektoru veća. Uostalom, ako ovi državni mogu sami, kog đavola traže od Intela i Boinga da im razvijaju tehnologiju? I naravno, ne treba zanemariti činjenicu da se USA (a i neki drugi) univerziteti i instituti dobrim delom finansiraju privatnim novcem.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ama zezam se, opušteno

 

 

elem, Trlaja, linkovani tekstovi govore o finansiranju aktivnosti privatnih kompanija od strane države, a o tome niko nije govorio

promašio si ceo fudbal

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bata

Privatne kompanije ulažu svoje milijarde. Neke su zbog loših investicija bankrotirale. Kad smo kod IT-a, Intel je uložio verovatno milijardu $ u Larrabee projekat koji nikad nije zaživeo. Ili u Itanium, pa i Atom procesore sa kojima su dobili šamar od AMD-a i ARM-a. AMD je zamalo bankrotirao zbog loše uloženih milijardi u Buldožer arhitekturu. A pare za to je imao usled prodaje svojih pogona, a ne od države. Takođe su uložili milione u skybridge projekat koji su nakon nekog vremena ugasili. nVidia Physx je bio rupa bez dna dok nisu odustali od politike dodatne kartice. Google je imao gomilu servisa u koji su uložili milione, ako ne i milijardu $, da bi brzo otišli na otpad. Poslednji u nizu je Google+. Šta misliš koliko je svog novca ulupao MS u Windows Phone, da bi nakon 5 godina priznali da nemaju šta da traže na tom tržištu. Samo ih je Nokia koštala 7 milijardi. Njihovog novca. Sonijev Betamax je bio promašena investicija. Zapravo, to je bio odličan proizvod, ali je bio skuplji od konkurencije. Facebook je glupi servis koji je vrlo brzo postao toliko veliki, da je ih USA Vlada "zamolila" da ga koristi za špijuniranje građana. Isto je i sa MS, Apple, Amazon, Google... servisima. Sad država hoće da iskoristi privatne kompanije, a nije im palo na pamet da iskoriste svoje sjajne izume pre njih. Jer kome treba računar u kući ili telefon na putu? Ili su imali ideju, ali nikog dovovljno inovativnog da je srovede u delo. To pozivanje na određenu tehnologiju kao izvor je besmisleno. Tom logikom i "državni" izumi su samo nadogradnja onih jadnika što su izmislili točak, barut, sapun, pivo i sl.

 

Pogedaj dokle je stigao razvoj mikroprocesora koji guraju privatne firme (Apple, Intel....), a pogledaj ruske i kineske institute šta prave.

 

Moja prethodna kompanija je imala projekte u koje je ulupano nekoliko stotina hiljada €, ako ne i milion i koji su zaustavljeni neposredno pred izlazak na tržište. Privatna firma, nije čak ni na berzi. Ali je rizikovala sa drugim proizvodom, u koji nisu bili 100% sigurni, bili više puta blizu gašenja istog, ali se na kraju ispostavilo da je tržište spremno da plati mnogo više i proizvod je imao veliki uspeh. Moja trenutna firma se bavi specifičnim poslom u kom verovatno nikada nikome nije palo na pamet u nekom institutu da bilo šta radi u toj oblasti. Ali su kolege imale značajnu inovaciju koja direktno utiče na neke od proizvoda koje svakodnevno koristimo. Tj. omogućava nižu cenu, a bolju kvalitet. A firma je imala i dobrih i loših investicija, jednom bila veoma blizu gašenja.

 

I na kraju, jedini ozbiljan projekat na kom sam radio tokom studija, na državnom fakultetu, bio je delom finansiran od privatne kompanije. I imajući u vidu moj doprinos, to je bio bačen novac i promašena investicija.

 

Ali sve navedeno nisu činjenice, već moje subjektivno mišljenje.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Kini, Rusiji, na Kubi... nema poslovanja po neoliberalnim principima, pa opet nemamo džetpek

 

A npr. glavna prepreka za autonomna vozila, robote u operacionim salama, pa i džetpek, nije tehnologija i nedostatak inovacija i znanja, već pravne regulative

 

Nije baš lako izmeriti ko je i kada napredovao više. Kao kad bi rekao da su današnji fizičari truba, jer je doprinos klasičnoj fizici nikakav u poređenju sa 18. i 19. vekom. Zato nema revolucije u dostignućima ni u jednom savremenom društvu, bez obzira na uređenje. Ili si u Vučićevom fazonu - Nemci nam zavide jer je naš rast 3%, a njihov 2%. A ignoriše se činjenica da je 2% od hiljadu veće nego 3% od jedne stotine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Privredni rast sam uzeo kao primer jer se napredak u nauci teško može kvantifikovati. Zato i rekoh ono za klasičnu fiziku.

 

Kina ne može imati ništa liberalno u svom uređenju sve dok brani ljudima da gugaju Tiananmen ili Tibet i zabranjuje poslove kompanija koji nisu po volji KPJ, a gura kineske firme da rade isto to, ali za procenat (tj. kontrolu). Slično je i sa Rusijom. A nije ni Danska bogzna kakav primer kad ti oporezuje auto sa 180%

 

Na kraju krajeva, Severna Koreja, Kuba, Turkmenistan... su još dalje od bilo kakvog liberalnog uređenja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to sve vojska smišlja, pa kad zastari, prodaju kompanijama kaoo novu tehnologiju, koju onda kompanije unapređuju, koliko se može.

Ja mislim da su ameri, tj njihova vojska, imali nešto kao google earth, još početkom devedesetih, pa posle prodali Guglu.

Vojska je barem 20-30 god ispred onoga što je dostupno i javno, po mom mišljenju.

 

Nego:

 

Mislim da je uzrok tih problema prenaseljenost gradova.

Čisto sumnjam da tako nešto može da se desi u nekoj varošici, u lokalnom busu, gde svi svakoga znaju.

Čim grad pređe 50 hiljada, ode sve u kurac... ljudi se zaključavaju po stanovima, niko se ne poznaje sa komšijom... počinju strahovi... napadi panike... žurba... nedostatak zdravog sna...

Eto imamo BG koji pokušava da bude NY (to ti je onaj fazon: čim kročiš u metropolu, prestaješ da budeš srbin, mađar, rumun, pravoslavac ili musliman, ti si beograđanin ili njujorčanin)...

Nisu daleko ni NS i Niš od toga... a sve je to go kurac...

Zato se i dešavaju situacije da niko ne pritekne u pomoč. Svi su non stop okruženi tuđincima, a opet su sami.

 

Zato i volim Sremsku Kamenicu u kojoj sad živim. Prošetam lepo ulicom punom drveća do najbližeg dragstora, ispričam se i prozezam sa ortakom Novicom koji radi tamo... odem do voćare... isto tako... niko te ne juri... nema nervoze... sviranja sirena.... ladovina....

Još neretko i raspalimo roštilj, ili gulaš u kazanu.... :)

ih... ne bih menjao za 100 Bg-a ili Njujorka. :)

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tebi koji to voliš je to super. Ja bih se ubio da umesto u Maxi moram da uđem u lokalnu piljaru i da me prodavačica ispituje kako sam, kako mi je žena, šta ima na poslu itd.

 

Anonimnost je najbolja osobina velikih gradova.

 

neoliberali kenjaju da je privatni sektor inovativan

 

a ono radio, televiziju, kompjuter i internet stvorila država.

 

Momenat koji tebi konstantno promiče, a što je razumljivo pošto si Šiptar, jeste da postoji ogromna razdaljina koju treba preći od nastanka izuma do toga da se taj izum nađe u svakom domu. To je taj momenat u kome država fejluje. Svaka čast državnim institutima za pronalazak televizije, ali televizore su u domove običnih ljudi stavili industrijalisti, a ne lokalna mesna zajednica.

 

Koje kurčeve koristi ja imam od toga što je vojska SAD koristila GPS devedesetih godina? Ali komercijalizovati GPS tehnologiju, smestiti je u uređaje veličine dlana i upariti je sa globalnom mapom preciznosti do nekoliko metara, a da pritom običan čovek sebi od plate može da priušti takav uređaj - to je istinska inovacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tebi koji to voliš je to super. Ja bih se ubio da umesto u Maxi moram da uđem u lokalnu piljaru i da me prodavačica ispituje kako sam, kako mi je žena, šta ima na poslu itd.

Anonimnost je najbolja osobina velikih gradova.

 

Sad karikiraš mnogo :)

Pa neće tebe niko da smara, ako ne želiš da budeš smaran.

Ako je neko nepristojan toliko, odjebeš ga i to je to.

 

Inače, ima ovde i Maksi i Idea, i ponekad navratim tamo kad me mrzi do mesare da odem... i kad mi se jede piletina... jer ovi sremci su ludi... uopšte nemaju po mesarama piletinu...

kako ono Sisus reče (on je isto Sremac): Ne jedem ništa što ide na manje od 4 noge. :)

Kontam da im piletina dođe ko salata. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...