Jump to content

Tema za basiste


Nurg

Recommended Posts

pa i ne treba da se izivljavaju...

Pa lik je pricao o nekim muzicarima koji se izivljavaju, ja samo rekoh da nisam primetio takve basiste.

A videcete, ja se nadam uskoro, neko izivljavanje icon_rockdevil.gifmusik19.gifmrred.gif

 

 

 

@Djordje: ? icon_uhoh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se svira,treba se lepo koncetrisati,Jer ako prodas 5sto karata,onda je super.

Sto se tice Stiv herisA,on svira u Ajron Mejdenu.

Omiljena grupa mi je Ace of spades od Motorheda.

 

Zauvek duzan i zahvalan

Djordje Golubovic licno

EEEEEEEEHHHHHHHHH ko mi je popio pivo.

eehhh... djole... opet si pio.....

 

ps.. kad nisi... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa i ne treba da se izivljavaju...

treba dok ne dodju do kultnog statusa, a posle opusteno treba da cupkaju bass(razume se u nekoj polu-jazz varijanti)

i da uzivaju u svojoj slavi icon_da.gif

 

Sto se tice Stiv herisA,on svira u Ajron Mejdenu.

 

icon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
e' date='5. 6. 2005, 09:27'] Svi ste nesto culi a niko dve reci objasnjenja da da icon_mad.gif

icon_da.gificon_da.gif , dok ne bude pisalo na sajtu ne verujem, ako je tachno daj boze da bude u julu.

 

nego nisam u toku, jel mu "silver rain" novi cd?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mene nema ko da vodi mad.gifmad.gifmad.gif (jbg, imam samo 14 god,niko me ne bi pustio da idem sam....)

 

BTW,tek pocinjem da sviram,pa vi iskusniji,imam nesto za vas pa da mi kazete da li sam u pravu

 

e-5-----------------5

a--4-8---------8-4--

d------4-5-5-4------

g--------------------

 

ovo pocinje tonom a ako sam u pravu...e sad,moze da pocinjem i tonom d i e

isti je raspored prstiju...i kad se ovo umixuje(malo jedan malo drugi,pa onda pola jednog,pola drugog itd...) dobija se nesto sto moze da se koristi za sviranje 90% r'n'r pesama...bar je meni to cale objasnio tako...meni ovo lici na skalu al posto jos nista nemam pojma,jbg...ne znam...u svakom slucaju zvuci kako treba...tj. podseca me na neke pesmice poput memphis tenessee i tako dalje...da li ste ovo ikad koristili i da li stvarno moze da se radi ovako???

Share this post


Link to post
Share on other sites

musik19.gif

Prvo bih te ispravio za tabulature. One se pišu obrnuto. Dakle ovako:

 

G---------

D---------

A---------

E---------

 

Ja sam dugo koristio tablature, a onda sam skontao da su ipak note zakon, no to neka svako odluči za sebe...

 

Ono što si napisao mi liči na onaj tipičan RnR pattern, jedino si pogrešio jedan ton. Treba E umesto F, dakle ona osmica treba da je 7 zapravo.

 

Ta šema je zapravo nepotpun miksolidijski modus koji se može svirati na skoro sve RnR pesmice. Ona zapravo paše na dur7 akord i možeš je svirati gde god je taj akord, a taj rani RnR, pogotovo crnački, se sastoji samo iz tih akorda. Blues isto.

 

Dakle, JESTE, koristi se (samo ispravi onaj ton), i zaista se tako radi.

 

Srećno!

 

Cheerz! pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAMO DZABE JE PRICA O MODUSIMA AKO SE RADI O RANOM RnR-U ILI BLUES-U! NEMA TU MNOGO FILOZOFIJE (BAREM KADA JE HARMONIJA U PITANJU) E7 H7 I A7 ILI KRENES A7 E7 I D7 ILI KAKO GOD... A OVAJ MALI PATERN JE UPTAVO TO A7!

 

TAKO SE TO RADI! VRLO JEDNOSTAVNO I VRLO EFEKTNO! musik19.gif

Edited by Uros

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAMO DZABE JE PRICA O MODUSIMA AKO SE RADI O RANOM RnR-U ILI BLUES-U!

icon_confused.gif A zbog čega misliš da je suvišna priča o modusima? Ti modusi postoje hiljadama godina i koriste se.

 

Neki manje ambiciozni basisti se zadovolje time da naštrebaju pattern i samo ga ponavljaju. Ja lično mislim da to ne vodi ka napretku.

Tužno je koliko malo basista ima kod nas koji zaista znaju da sviraju, i znaju i šta sviraju. Možeš ih na prste izbrojati.

musik19.gif

Mislim da nema ničeg lošeg u tome kada muzičar zna nešto više od puke reprodukcije patterna, za koji ne zna ni zbog čega je takav kakav je...

 

Cheerz! pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK! MALO GLUPO ZVUCI ONO STO SAM NAPISAO...

 

NISAM MISLIO DA SU MODUSI DZABE ILI DA SU GLUPI VEC DA SE U TIM MUZIKAMA O TOME MALO MISLI... VERUJMI, MALO BLUZERA ZNA ZA MODUSE! KAO STO NI BAH (VEROVATNO) NIJE ZNAO ZA TONALITETE U ONOM SMISLU U KOJIMA IH MI DANAS POZNAJEMO I TRETIRAMO!

 

INACE, MISLIM DA NEMA VECEG FRIKA ZA MUZICKU TEORIJU OD MENE! musik19.gif INTERESUJE ME STVARNO SVE!!! icon_cool.gif TAKO DA NE MORAS TROSITI RECI DA JE TO KORISNO I DOBRO...

 

 

 

POZZ pivopije.gif

 

UROS

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

VERUJMI, MALO BLUZERA ZNA ZA MODUSE! KAO STO NI BAH (VEROVATNO) NIJE ZNAO ZA TONALITETE U ONOM SMISLU U KOJIMA IH MI DANAS POZNAJEMO I TRETIRAMO!

 

INACE, MISLIM DA NEMA VECEG FRIKA ZA MUZICKU TEORIJU OD MENE!

pivopije.gif

Drago mi je ako si frik za muzičku teoriju. Ja sam isto bio nekada. Sada sam diplomirani frik za muzičku teoriju. icon_smile.gif Završio sam za profesora bass gitare u Budimpešti.

 

Dok sam živeo tamo sam svirao bass u pratećem bendu jednog od njihovih poznatijih BLUES pevača.

Zbog toga sam i reagovao tako, jer me tema BAŠ dotiče... icon_wink.gif

 

Inače sam zadrti metalac. icon_rockdevil.gif

 

Bach je inače vrlo dobro znao sve oko muzičke teorije. On je praktično postavio osnove za sve što danas znamo.

Lično mislim da ga još nismo ni stigli. Prelistaj malo Die Kunste der Fuge, ili njegove kanone-zagonetke i shvatićeš da je bolje znao teoriju nego današnje enciklopedije. I znao je i da je primeni.

 

U to vreme (XVII vek) se muzička teorija zasnivala na kontrapunktu, i trend je bio da su svi glasovi ravnopravni, dakle bas na primer nije bio uopšte jednostavniji od teme. Taj način sviranja i komponovanja iziskuje veoma veliko znanje i daje malo slobode spram toga. Posle su prešli na linearne funcije (ma koliko ti ovo matematički zvučalo, nije, misli se na muzičke funkcije), koje daje malko veću slobodu, pa su u Jazz muzici počeli sa korišćenjem vertikalnih funkcija, koje daje najveću slobodu. I čak i sa tim pristupom je Bach i dalje nedostižan.

I te kako je znao muzičkju teoriju veruj mi. I svirao je više instrumenata, a ne samo orgulje.

 

A za bluzere si u pravu definitivno. Retko koji izvorni bluzer je išao po knjizi. Bili su srećni ako su znali da čitaju...

 

No da ne tupim puno... pivopije.gif

 

Poz! icon_rockdevil.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

cekaj,sad kontam...modusi su valjda one stvari jonski,dorski(kao oni stubovi biggrin.gif )Mene to podseca na neke pozicije sto sam radio(mislim da se na engleskom zovu scale forms il nesto tako)...Valja li to uciti...

Edited by Grunger

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...