Jump to content

Tri pitanja za gitariste


Crusader

Recommended Posts

LJUDI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ŠTA JE SA SVIMA VAMA??????????????????? 8O   :?  8O  :?  8O  

KAKO TALENAT I SLUH NISU VAŽNI???????? :?  :?  :?  :?  :?  :?  :?  :? Ako nemaš talenta a uz to si i bez sluha a sviraš dnevno 100 sati naučićeš da sviraš ali ćeš biti živ zazidan kao desetak gitarista koje poznajem.

Moraš imati talenta za muziku da bi bio gitarista koji vredi.

Naravno da je vežba najbitnija,ali neke stvari ne možeš naučiti,i to zapamtite.

Neke stvari ne razumeš ni posle 100.000 odsviranih solaža.

A sluh?!

Pa to je najvažnija stvar u galaksiji!

Ako skontate da nemate sluha,da ne možete ni otprilike provaliti gde se nalazi pesma i sl odmah ostavite gitare i počnite se baviti boćanjem.

Stvarno ne želim nikoga da uvredim,ali mislim da sam u pravu za sve napisano.

 

obrati paznju da je 90% postova na ovom forumu ironija, necija glupost, ili uzaludni pokusaji da se od foruma napravi nesto ozbiljno.

zakljucak: dzaba truda!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ovako najvaznija ti je volja pa onda sve ostalo...jedino ako bas nemas sluha onda ti ni bog ne moze pomoci...Sto se tice talenta on ti u pocetku pomaze da brze ucis a kasnije ti pomaze oko komponovanja...onda vazno je da ides postepeno,korak po korak...prvo sviras one male govnjive pesmice od 3-4 akorda a kad to usavrsis odna prelazis na nesto teze itd...

Takodje je vazno da pravilno drzis levu i desnu ruku...pravilan prstored itd...jer ako naucis pogresno bice ti prakticno nemoguce da odsviras neke teze pesme i solaze.

Sto se tice nacina vezbanja jako je vazno da se posvetis sto vise mozes

sviranju i neopterecujes se stvarima tipa da li vezbam dovoljno ili ne

jer je bolje svirati 45 minuta dnevno sa potunom paznjom nego 5 sati sviranja preko kurca...to ti govorim iz iskustva...nikada nemoj gledati gitaru kao na jos jednu obavezu u zivotu.

I jos nesto moras zapamtiti da tehnika nije nista bez srca...to ti je vise kao neka alatka ili uputstvo koje ce ti pomoci da iskazes odnosno odsviras ono sto ti je u dusi!

 

U svakom slucaju sa dobrim profesorom i malo volje nebi trebao da imas bilo kakvih problema sto se tice ucenja gitare

Share this post


Link to post
Share on other sites

onda vazno je da ides postepeno,korak po korak...prvo sviras one male govnjive pesmice od 3-4 akorda a kad to usavrsis odna prelazis na nesto teze itd...  

Takodje je vazno da pravilno drzis levu i desnu ruku...pravilan prstored itd...jer ako naucis pogresno bice ti prakticno nemoguce da odsviras neke teze pesme i solaze.

 

to je to!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momci, sve ste vec rekli... Ipak da naglasim inteligentne izjave: sluh ako nemas ne mozes ni izvezbati jer ne osecas to sto treba da vezbas(ako i malo osecas onda mozes to i da poboljsas; vezbe treba puno sto znaci i puno odricanja jer mozes biti talentovan do jaja al' dzabe ti ako ne vezbas; sa druge strane, mozes da vezbas kol'ko 'oces al' ako nemas talenta ostaje ti da budes tezgaros il' kako cika Bosko kaze kucni zabavljac... Znaci vezbas, vezbas, vezbas i onda vidis na cemu si... Tol'ko od mene ovaj put.

Share this post


Link to post
Share on other sites

onda vazno je da ides postepeno,korak po korak...prvo sviras one male govnjive pesmice od 3-4 akorda a kad to usavrsis odna prelazis na nesto teze itd...  

Takodje je vazno da pravilno drzis levu i desnu ruku...pravilan prstored itd...jer ako naucis pogresno bice ti prakticno nemoguce da odsviras neke teze pesme i solaze.

 

to je to!

 

Da, uglavnom.

Al mozes odmah pocet i pjesmice od Metallice (pa imaju i oni pjesmice od 3-4 akorda) vjezbat, no najbitnija ti je VOLJA. Sta to znaci? To znaci da ces radje ostat doma i vjezbat gitaru nego se ic opijat van il nesto sto vec volis radit. Zatim, ako si sad nabrijan totalno na sviranje gitare znaj da ce te ta pocetna zaludjenost proci nakon nekog vremena, tako da bi ti bilo fenomenalono shvatit vjezbanje kao obavezu (ono, 2 sata dnevno moram), cisto da ne zapostavis sviranje kao sto se to vecini dogodi na kraju (cast iznimkama). Bilo bi jako dobro da svaki put prije nego sto ides bilo sta svirat na gitari, radis vjezbe za prste.I nemoj da te obeshrabri ako pomislis da nemas dovoljno sluha, jer sluh ce ti se jako razvijat ak ces puno svirat. A sto se tice onog pitanja kolko ce ti trebat da naucis svirat neku pjesmu to je cisto individualno, dakle koliko si uporan i talentiran. Ja kad sam pocinjao mi je trebalo za Nothing Else Matters nekih mjesec dana da naucim, al naravno prije tog sam naucio osnovne hvatove.

Pa, eto nadam se da sam ti pomogao.

Stay heavy.

 

E da, zaboravih, sviram oko 6 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citat "Korisnik": Ja kad sam pocinjao mi je trebalo za Nothing Else Matters nekih mjesec dana da naucim, al naravno prije tog sam naucio osnovne hvatove

 

Ako se vec vezba na pesmama Metallice onda bolje u pocetku vezbati na nekima koje se zasnivaju na power chordovima i kvintama(enter sandman,creeping death,sanitarium... ), to se najvise koristi u metalu uopste. Pride ces za mesec dana vec znati par pesama (cisto da se pohvalis drustvu :mrgreen:) . Smatram da je za Nothing Else Matters ipak potrebno malo prakse!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mislim da si bas ti postavio to pitanje kolko vremena treba za skidanje metallice, pa sam ti odgovorio jer to je jedino sto sam ikad naucio od njih,

a sto se tice ovog s power chord pjesmama se slazem da ih mozes brze nauciti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapamti : samo vezba, vezba i vezba!! Nista drugo ne treba da znas!!! Talenat mozda pomogne  :wink:  , ali batali to... samo vezbaj... nekoliko sati na dan!! I vise! I znaces kada ti utrnu prsti i dobijes zuljeve!! Veruj mi, proverena info...  :wink:   biggrin.gifa:

 

nisam znao da nu ageri to znaju :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jos nisam cuo da je neko, ko 2 meseca svira gitaru, da izvodi neke ozbiljne solaze. Ako stvarno znas takvog talenta, odmah cu da mu dodjem na casove. Ja ritam pesme naucim u potpunosti, ne sto bi ti rekao tandrkat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ih naucis u potpunosti ritmicki odsvirat onda si zbilja talenat.

Mislim posto sviras gitaru 2 mjeseca.

 

Sto znaci u potpunosti ritmicki odsvirat pjesmu?

Pa kao prvo da ne ispadas iz ritma. (dakle ukljucis si metronom

i onda vidis)

Trebas i dakako pripazit na broj udara te tempo mora

biti odgovarajuci.

Ako si zadovoljio navedene parametre onda svaka cast.

 

Al nisam ja ni reko da trebas skidat neke ozbiljne solaze,

nego recimo Nothing Else Matters je pjesma koja ima

malo kompliciranije hvatove od osnovnih i par prijelaza

i sve se to moze uz malo truda pa i za nekog ko svira 2

mjeseca uvjezbat.

Nije to previse heavy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos kad bi imao zelju da ucim tu pesmu :mrgreen:.Trudim se da naucim svaku deonicu pesme kako treba, a sto se tice tajminga sviranja, jedini pravi nacin je da imas neki bend sa kojim treba da se usaglasavas na probi. Za sada jedino to mogu da vezbam sa guitar pro. To bas i njie nesto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mogu reci par stvari...po mom prijatelju koji ni iz sta je posle 1 god svirke lepo prasio maidene i AC DC( a ovi drugi imaju nezgodne hvatove)

 

talenat...malo 10 %

rad..po 1 h svakog dana ako mozes i vise ok,ali ovo je dovoljno

I puno znoja i puno puno zivaca....

 

kad nesto odsviras 50 puta,neumes,al vidi cuda 51 put vec zvuci lepo .... :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Sto se tice vremena za koje bi naucio da sviras gitaru, mogu da ti dam samo jedan primer - mladji Brankovic svira par godina koje se mogu izbrijati na prstima jedne ruke a ako si ga pazljivije slusao znas o cemu pricam...sve zavisi sta planiras da sviras...

 

Pa ja ne znam mozda ja i ti ne mislimo na istog Brankovicaa " Mladjeg " ali onaj koga ja znam i sa kojim sam pricao tesko da svira manje od 5 godina ..... nesto si ti tu pomesao !

 

Pozdrav !

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Sviram (aktivno) oko 3 godine. U sustini vreme koje je potrebno provesti svirajuci (da bi se postao solidan gitarista) je individualna stvar. Bitno je samo to koliko je neko resen da vezba i najvaznije koliko voli sviranje. Talenat je bitan, sluh takodje, ali opet kazem ljubav prema svirci je najbitnija stvar. U krajnjem slucaju, ne moras da budes najbolji gitarista na svetu da bi mogao da sviras i da uzivas u sviranju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...