Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Koristio sam razna kombo pojacala, 1x10, 1x12, 2x12 i sve je bilo lepo dok nisam probao glavu sa 4x12. E, od tada vise nije bilo nazad. :twisted: Nije bitno da li ide na razglas ili ne, taj prostor i bas sto dobijes od 4x12 je po meni mnogo, i to mnogo bolji od bilo kog kombo sistema.

Ali ukusi su razliciti, tako da je ovo samo moje misljenje. Ja imam JCM800 sa 4x12 i na probi ga pojacavam na 4, koristim ds1 distorziju i sve se lepo cuje. na svirkama kada nosim svoje pojacalo, u zavisnosti od prostora pojacalo ide na 5 ili 6, vise nema potrebe, mada mi ruka zaigra kada okrecem volume. :rockdevil:

ako si zadovoljan sa zvukom koji imas, onda ti i mali roland cube od 15 vati moze biti super, a moze se desiti da ti ni mesa sa 2x4x12 nije dovoljno dobro, stvar ukusa i znanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristio sam razna kombo pojacala, 1x10, 1x12, 2x12 i sve je bilo lepo dok nisam probao glavu sa 4x12. E, od tada vise nije bilo nazad. :twisted: Nije bitno da li ide na razglas ili ne, taj prostor i bas sto dobijes od 4x12 je po meni mnogo, i to mnogo bolji od bilo kog kombo sistema.

Ali ukusi su razliciti, tako da je ovo samo moje misljenje. Ja imam JCM800 sa 4x12 i na probi ga pojacavam na 4, koristim ds1 distorziju i sve se lepo cuje. na svirkama kada nosim svoje pojacalo, u zavisnosti od prostora pojacalo ide na 5 ili 6, vise nema potrebe, mada mi ruka zaigra kada okrecem volume. :rockdevil:

ako si zadovoljan sa zvukom koji imas, onda ti i mali roland cube od 15 vati moze biti super, a moze se desiti da ti ni mesa sa 2x4x12 nije dovoljno dobro, stvar ukusa i znanja

 

zasto koristis dist na lampaskoj glavi?

onda si mogo da nakacis ds1 i na jcm900 ili bilo sta drugo (neke kombice ) i ne bi bilo previse razlike.

lampasko pojacalo imas da bi koristio njegov drive i ne smarao se sa distovima. Treba ti samo neki dobar overdrive.

Al ok kako tebi odgovara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel' može jedno glupavo pitanje? Nisam čak ni siguran da li mu je mesto na ovoj temi al' ajde...

 

Znači, kupio sam 6 žicu pre nedelju i nešto, stavio je, i shvatio da zveči. Probao rezervnu, i ona zveči. Sledeći dan kupio još dve različite 6 žice, obe zveče ponovo. I sada, nedelju dana držim jednu od njih na gitari da vidim da li će zvečanje da prestane, ali nema šanse, zveči i dalje. Žica je dobro zategnuta, sve leži, sve je na svom mestu, ali ne mogu da ukapiram zašto zveči. Mala pomoć?

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj marshall nema dist, tako da mi ds1 odgovara, nego nije u pitanju distorzija nego osecaj koji daju 4x12. to kombo pojacalo ne moze da pruzi. probao, nije valjalo meni, mnogo se bolje prenosi snaga gitare, bar za metal kada sibaju 4x12, nego 1x12 ili 2x12.

ok nema pravi dist, ali ako onaj pre-gain ( ili pre-amp ) pot ochepis do kraja i stavis neki dobar overdrive, dobices beskrajnu surovost, koja ce zvucati ko marshall jcm800 a ne ko ds1, ako kapiras sta ocu da kazem...

svaka dist pedala ima neki svoj karakter koji ti izmeni karakter pojacala ( neka manje neka vise ), a ako stavis overdrive i na njoj otpanjis level a smanjis gain, dobices surovost sa karakterom svog pojacala...

 

@ totamland

brate prvo vidi dal si stavio zicu iste debljine kao sto je bila ona koja je stajala pre, a ako nije to onda ti se verovatno malo vrat pomerio pa mozes da ga dotegnes, ili jos bolje das nekom drugom da ti to uradi.

I ono nemoj da ciganises kupi ceo komplet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma sve ja to znam, ali moj marshall nema pre-amp. ovaj je cist kao suza, samo sto ima vise ekvijalzera nego drugi marshall-i. ovo je neka njihova bas serija, koja je ista kao lead, samo sto nema pre-amp i presence, ali ima dva eq-a za bas i dva eq-a za midle, tako da ds1 i ne zvuci bas kao ds1, narocito ako je modovana :twisted:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel' može jedno glupavo pitanje? Nisam čak ni siguran da li mu je mesto na ovoj temi al' ajde...

 

Znači, kupio sam 6 žicu pre nedelju i nešto, stavio je, i shvatio da zveči. Probao rezervnu, i ona zveči. Sledeći dan kupio još dve različite 6 žice, obe zveče ponovo. I sada, nedelju dana držim jednu od njih na gitari da vidim da li će zvečanje da prestane, ali nema šanse, zveči i dalje. Žica je dobro zategnuta, sve leži, sve je na svom mestu, ali ne mogu da ukapiram zašto zveči. Mala pomoć?

 

Žica hoće da zveči ako ti nešto nije u redu s češljem na gitari. Vidi s nekim majstorom za gitare da ti to lepo pregleda, a pre toga probaj da podigneš žice maksimalno od vrata i vidi šta see onda događa (obično tad prestaje da zveči).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma sve ja to znam, ali moj marshall nema pre-amp. ovaj je cist kao suza, samo sto ima vise ekvijalzera nego drugi marshall-i. ovo je neka njihova bas serija, koja je ista kao lead, samo sto nema pre-amp i presence, ali ima dva eq-a za bas i dva eq-a za midle, tako da ds1 i ne zvuci bas kao ds1, narocito ako je modovana :twisted:

 

A? Daj fotku te glavudže, živo me zanima šta ti to imaš jer prvi put čujem za tako nešto.

 

Nervarine, šteta je odvrtati preamp i još gaziti neki dist uz to. Ne znam koju muziku sviraš i kakve zvukove proizvodiš, ali za mene je uvek dobitna kombinacija balans između pedale i pojačala. Što znači, preamp na 4 (u zavisnosti od karakteristike glavudže i kutije; ja imam JCM800 Lead na 50W i 2x12"), a pomenutu pedalu na 3 i to samo za solo. Ali uvek ću pre nagaziti EQ i biti kreštaviji na solu nego zamastiti pojačalo. Zato i služe Lead serije - volume je najvažniji pot što ti govore i one 4 (ili 2) glavate lampe i trafo pozadi. Ali: hail to all Marshall users!

Edited by Rock City

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajmo ovako....ko je probao i sta zna....

 

MT-2 VS ML-2

 

svirka je new-wave....znaci treba mi chisto zlo na gitari...trazio sam po netu nesto i nekako mi je ML mnogo prigusena nekako...bem li ga....nema middle jbg....

anyway..iskustva ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugar razmišlja o kupovini gitare do 300e.Ja mu preporučujem Hamer SATFW.Mislim,nov Hamer je ravno 300e i mislim da je za te pare to najbolji izbor,imajući u vidu da ne želi džitru za neku extremno agresivnu svirku.

 

Sve jedno,želim da čujem mišljenja ostalih kolega,tako da momci da ves čujem.

 

P.S.Ortak je pominjao nekog Appola,kopiju LP,ali kapiram da je Hamer bolji izbor...

 

Da ne bude zabune,pomenuti Hamerov model možete videti na sajtu mix musica.

 

http://www.mixmusic-company.com/

Edited by Goblin

Share this post


Link to post
Share on other sites

moja preporuka tvom drugaru je da prelista oglase, jer ima da se nadju mnogo dobre gitare za sitne pare, koje ce vredeti isto ako se on predomisli i nece vise da svira za par godina, dok taj hamer nece vredeti ni izdaleka onoliko koliko ga plati sada. i neka dobro razmisli i sve proba, ako moze da povede nekog drugara koji ipak ima malo vise staza u prstima i koji je svirao nesto vise od jeftinih squier-a, ili tako nekih yamaha i ko zna cega jos...

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugar razmišlja o kupovini gitare do 300e.Ja mu preporučujem Hamer SATFW.Mislim,nov Hamer je ravno 300e i mislim da je za te pare to najbolji izbor,imajući u vidu da ne želi džitru za neku extremno agresivnu svirku.

 

Sve jedno,želim da čujem mišljenja ostalih kolega,tako da momci da ves čujem.

 

P.S.Ortak je pominjao nekog Appola,kopiju LP,ali kapiram da je Hamer bolji izbor...

 

Da ne bude zabune,pomenuti Hamerov model možete videti na sajtu mix musica.

 

http://www.mixmusic-company.com/

 

Ako baš hoće dobru gitaru do 300e, neka mi se javi na PP. Imam za njega opasnog japanskog Strata starog preko 20 godina, natural i lakiran, Fender magneti, opasan zvuk... jedino što je kobilica neki budž, ali za male novce se to sve namesti i ima extra gitaru koja će mu vredeti svakim danom sve više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu je kvaka,oće čovek da bude LP oblik ili nešto slično...Dečko generalno dugo svira,ali nema velikog iskustva sa el.gitarama.Zeznuto je što ni ja nemam preterano velikog iskustva sa el.gitarama.,jer sam pre 10 godina uzeo Wasburna i to je to,zadovoljan sam njime i nikada nisam imao potrebu da ga menjam.

 

Imao sam prilike da slušam i sviram neke mnogo skupe modele(naravno ne svoje),ali poslednjih 4-5 godina u opšte nisam pratio tržište gitara,tako da sam se pre godinu dana iznenadio kada sam video da ima da se kupi nova el.gitara za nepunih 100e!Možete misliti koliko sam ispao iz priče.:)

 

Iskreno,mislim da on gitaru koju sada kupi nikada neće prodavati.Njegova je ideja bila da kupi Appolo,pa da ga vremenom nabudži,što mislim da i nije naročito pametno,jer džaba ti da staviš Yugu felne i spojlere,kada on nikada neće moći da ide preko 120km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo iz halo oglasa "GITARA Maya Les Paul, 1973. god, made in Japan, kopija Gibson Les Paula, crven sunburst, novi Epiphone humbuckeri i Grover čivije, 400 EUR. [email protected] 063/875-9227". neka ide da proba, pa ako je dobra, a znam da su te gitare izuzetno dobre kopije gibson les paul custom modela, mozda moze da se dogovori sa covekom za manje jer je vec dugo u oglasima. kasnije se u ovakvu gitaru isplati ulagati jer njoj vrednost stoji, a moze i da raste :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjaju li te Maye cemu? Imam jednog Maya Les Paula (ovakvog: http://home-and-garden.webshots.com/album/226552201bezYVb ) kojeg sam kupio za 75 jura (prva gitara), ali sam je ostavio kod drugara posto je nisam svirao.

 

Citam sad po netu da je narod voli posle setup-a, da je Japanac, da su ovi stock magneti u stvari single coil pod hambucker maskom :D, a ono - jel mislite da vredi da se malo iscimam da sredim to? Fali mi ponekad 6zicana gitara u kuci, cak sam uzeo stradze neke da gledam po oglasima - toliko sam ocajan :)

Edited by Marko, Mon_a[MOR]e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjaju li te Maye cemu? Imam jednog Maya Les Paula (ovakvog: http://home-and-garden.webshots.com/album/226552201bezYVb ) kojeg sam kupio za 75 jura (prva gitara), ali sam je ostavio kod drugara posto je nisam svirao.

 

Citam sad po netu da je narod voli posle setup-a, da je Japanac, da su ovi stock magneti u stvari single coil pod hambucker maskom :D, a ono - jel mislite da vredi da se malo iscimam da sredim to? Fali mi ponekad 6zicana gitara u kuci, cak sam uzeo stradze neke da gledam po oglasima - toliko sam ocajan :)

Hoshino Gakki je kompanija koja je vlasnik Ibanez brand name-a, i nekih drugih (tama na primer). Redovan postupak je bio da se određena fabrika plati da izrađuje instrument. Pojednostavljeno rečeno, u vreme kad je pravljenja Maya stvari su stajale ovako: HG na primer imaju ugovor sa fabrikom koju smatraju adekvatnom da radi Ibanez "Made in Japan" (u to vreme izrada u Japanu nije skupa) i to su top quality instrumenti. Naprave ugovor sa drugom firmom i za to koriste drugi brandname na primer Cimar, Maya i slično. Ako se ispostavi da fabrika dobro radi po konkurentnoj ceni moglo se desiti da se kasnije u njoj rade neke serije Ibanez-a, a taj privremeni brand name bi bio ugašen. Znači, postoji mogućnost da ako uzmeš Mayu, imaš u rukama gitaru koja je rađena u istoj fabrici kao i Ibanez - godinu dana ili više kasnije, ali to ne mora značiti da je Maya = Ibanez. Neki ljudi pogrešno (čitati, treba zalivaditi instrument) pričaju kako je Maye pravio Ibanez i to je isto. Naravno da Maya može biti jednako ok kao neki ibanez iz tog vremena ali nju nije pravio Ibanez (jer Ibanez nije samostalna firma u tom smislu) niti je tržišna vrednost Maye ista kao Ibaneza. To ti je na primer kao što Squier made in Japan predstavlja sjajnu kupovinu, i te gitare su često zvučno bolje od nekih serija USA Fendera, ali to ne znači da mogu koštati isto kao USA Fender na tržištu polovnjaka. (što ne znači da su loša kupovina, dapače)

Znači Maye, Cimar-e i slično se isplati uzeti ako im je cena niža nego što bi koštao neki bitniji "brandname" iz tog vremena, kao Ibanez na primer, a u pitanju je dobar komad Maye.

 

Inače, matore Ibanezove kopije Les Paul-a (nisu mahagoni, šrafljen je vrat) iz sedamdesetih imaju jako povoljnu cenu, (ali su fine gitare po toj ceni) a neka Maya teško da može da bude značajno bolja, ako je takođe bolt-on i slična izrada. Dakle ako je to to, onda je cena od 400 evra onako... Smišljen pristup prodavca "Naleteće mi neko da mu oderem kožu, ne žuri mi se". Naravno nikom ne bih savetovao da ode i kupi mayu za 400 evra. Sa druge strane, u poslednjih godinu dana, cene u oglasima su nerealno skočile, i mada mestimično ima normalnih cena, cene nekih polovnih instrumenata su toliko blizu novim novcatim da stvarno ne razumem kako je neko spreman da mu uzmu tolike pare samo zato što eto, želi baš taj instrument. Deo razloga je pretpostavljam i povećana kupovina u prodavnicama gde je većina instrumenata preskupa, pa se tržište polovnjaka po tome "izravnalo"... No to je sad već sve druga priča.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je bilo veoma zanimljivo,i rekao bih,poučno izlaganje...Videću,možda i odemo do tog lika,iskustva nemamo,ali dobro čujemo!Hehehe

 

Čega još ima po radnjama do 300e,a da ima oblik sličan Les Paul-u?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebao bih da zamenim zvucnike u mojoj hiwatt kutiji 4x12, pa mi treba mali savet u vezi zvucnika.

kutija je imala do sada 2 celestion od 80wat, 1 HH 150wat i neki ProAudio 150wat. Zvuk je bio namudjen ali nije bio dovoljno cist, a i oni celestion su propali, kartonski deo se bukvalno raspao, tako da slatka zamena sledi :)

 

Pitanje je koje zvucnike ubaciti, celestion bi bio najpozeljniji izbor jer se najbolje slaze sa marshall-om, ali koji model? Ja sam se razmisljao izmedju Vintage30, G12-75t ili G12-100t. Da li stavljati sva cetiri ista ili kombinovati? Neki predlozi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlično!Sad imamo u igri :

 

Ibanez ARC100-BK;

Hammer SATFW;

Epiphone LP Special;

Appolo;

i ostaje da pogledamo tu Мауа-u koja je jedina polovna.

 

Sve su gitare do 300e,osim Maya-e koja je 400e i čiju ćemo cenu probati da oborimo.

 

Da vidim,koju bi ste gitaru odabrali?

 

P.S.Zahvaljujem se svima koji učestvuju u diskusiji...;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...