Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

svi su oni pametni u vatikanu. Da nisu ne bi dogurali dotle.

 

ne pricam samo o vatikanu. neki od njih su dogurali mnogo dalje od toga.

 

 

razlika je sto su neki pametni iz ciste koristi, a neki su pametni za sebe, svoj mir, svoje znanje, svoju duhovnost i one koji hoce to da nauce i prime od njih. Takvima svaka cast!

 

izjava ti je malo konfuzna. gdje svrstati sve one naucnike, knjizevnike, umjetnike koje ja nabrojah? tesla je bio pametan za cijeli svijet, eto cisto primjera radi.

 

 

 

"Seeing is beliveing"

 

 

ovo je tacno, naravno. ja u svakom novom zivotu vidim Boziji udjel. u svakom prelijepom prirodnom pejzazu, u svakoj licnoj i tudjoj radosnoj i teskoj situaciji itd.

problem je sto neki ne vide pored ociju i ne cuju pored usiju. s moje `vjerske` tacke gledista.

 

 

 

izjave su ti suvise neubjedljive da bi ikome od vjernika (bilo budista, katolik, pravoslavac, islamista) otvorio oci, zato sto ti ljudi mozda vide vise i dalje nego ti sa svojim `znanjima`.

 

 

 

poz!

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne pricam samo o vatikanu. neki od njih su dogurali mnogo dalje od toga.

 

 

 

 

izjava ti je malo konfuzna. gdje svrstati sve one naucnike, knjizevnike, umjetnike koje ja nabrojah? tesla je bio pametan za cijeli svijet, eto cisto primjera radi.

 

 

 

 

 

 

ovo je tacno, naravno. ja u svakom novom zivotu vidim Boziji udjel. u svakom prelijepom prirodnom pejzazu, u svakoj licnoj i tudjoj radosnoj i teskoj situaciji itd.

problem je sto neki ne vide pored ociju i ne cuju pored usiju. s moje `vjerske` tacke gledista.

 

 

 

izjave su ti suvise neubjedljive da bi ikome od vjernika (bilo budista, katolik, pravoslavac, islamista) otvorio oci, zato sto ti ljudi mozda vide vise i dalje nego ti sa svojim `znanjima`.

 

 

 

poz!

sto se svrstavanja tice mislio sam iskljucivo na "svete ljude". Da ih tako nazovem.

 

 

 

A oko otvaranja ociju... Nemam nameru to da radim. Verujte u sta hocete, smatram da bi svakoga iole pametnog to sto sam rekao podstaklo na razmisljanje... Ishod je nebitan. Ne pisem ja ovo da bih nekoga ubedio da misli drugacije, nego da bih pokazao zasto smatram da sam u pravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest 10 dinara
JA odgovoran za sve sto se desava u vezi mene, pa posle ljudi koji su deo moje okoline i zivota.

 

 

 

Naravno da si ti najodgovorniji za ono so radis.Bog je dao coveku slobodnu volju.

npr.Ako operes kosu i sa mokrom glavom izadjes na -20 onda si ti kriv sto ces se razboleti a ne Bog.Ili ako se mesec dana kidas od ucenja da bi polozio neki ispit i na kraju ga polozis to je tvoja zasluga nije ti Bog dzabe da mozak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto se svrstavanja tice mislio sam iskljucivo na "svete ljude". Da ih tako nazovem.

 

svetovni ljudi su dakle LJUDI takodje a ne SVECI. i nisu jedini koji znaju `istinu` i imaju `znanje`. nebitno..

 

 

A oko otvaranja ociju... Nemam nameru to da radim. Verujte u sta hocete, smatram da bi svakoga iole pametnog to sto sam rekao podstaklo na razmisljanje... Ishod je nebitan. Ne pisem ja ovo da bih nekoga ubedio da misli drugacije, nego da bih pokazao zasto smatram da sam u pravu.

 

 

naravno, kao sto i ja smatram da postoje neke stvari koje bi tebe trebale podstaknuti na razmisljanje. takodje - sto se tice tvoje posljednje izjave.

 

 

 

 

EDIT: kako znamo da je Bog covjeku dao slobodnu volju?

 

lijepo je sto se zanimas nekim stvarima, ali ne bih ti preporucila da svoje znanje o hriscanstvu upotpunjavas na yumetalu. postoje stvari koje se citaju i zive.

osnovne hriscanske postavke se nalaze u starom i NOVOM zavjetu. a dalje.. ima jos MNOGO literature koja ce ti dati adekvatna objasnjenja.

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

postoje stvari koje se citaju i zive.

osnovne hriscanske postavke se nalaze u starom i NOVOM zavjetu. a dalje.. ima jos MNOGO literature koja ce ti dati adekvatna objasnjenja.

i na autobusu pise beobanka pa unutra nema para... nije mi to bas opipljiv dokaz sto je neko napisao... ljudima je u prirodi da manipulisu drugima zarad svoje koristi. nedovoljno dobar dokaz za mene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiery[/b],6. 2. 2006, 16:15] Pricali smo o katolickim ubedjenjima, a, koliko znam, jedno od njih je i to o Planu, kao i to o pasivnosti naspram njega.

Искрено, што се католицизма и њихове приче о Божјем плану тиче, ја знам само за План о спасењу и не видим неки сукод слободне воље и спровођења тог плана.

 

Gothic Angel[/b],6. 2. 2006, 16:31]znas kako, ja svoja saznanja baziram na posmatranju drugih. Gledam da ne pravim njihove greske.

Добро, извлачиш поуке из својих и туђих грешака. То је сасвим нормално.

 

Takodje verujem samo u ono sto mogu da vidim, dodirnem, osetim, ili sam uradim. Ovo zadnje pogotovo.

Никада нећеш одлетети у свемир, никада се нећеш попети на Монт Еверест и никада нећеш бити у стању да течно причаш 7 страних језика. Треба ли да помислим да мислиш да не постоје људи који су ово урадили/могу? Такође, никада нећеш видети свој мозак, нити ћеш додирнути своје срце.

 

Ja ne mislim da mi neko kroji sudbinu ili da bilo sta, osim dogadjaja, koji su nista drugo do prosta interakcija zivih bica (da se ogranicimo na to). A dogadjaji se desavaju i ti ih mozes iskoristiti sebi u korist, mozes se sjebati, mozes zaraditi, mozes se rastuziti, usreciti. To ima veze samo sa postupcima i onime sto odredis da ces uraditi. smatram da sam u najvecoj meri JA odgovoran za sve sto se desava u vezi mene, pa posle ljudi koji su deo moje okoline i zivota.

Сасвим коректна и богоугодна размишљања.

 

dakle ja moja saznanja sticem ziveci i skupljajuci znanje od ljudi, prirode, cega vec ne. Ne sticem ih verujuci i neke imaginacije, koje ti nikada nisu bile dokazane dalje od "casne pionirske" sake ljudi koji to propovedaju, ili su propovedali...

Исто као и ја.

 

a to sto nisi procitao nista sto bi te navelo da znam nesto o ovome je zato sto stvarno imam pametnijih stvari na koje cu da trosim svoje vreme, od drobljenja o religiji

Видиш, ја сматрам да би био корисно да неке ствари и прочиташ. Ако ни због чега, а оно због тога што ћеш схватити да је скоро све ово што си горе изнео сасвим нормално размишљање, које, при том, ни у каквој колизији са Православљем не стоји.

 

u tome nema mesta ni za kakvog boga... eventualno neku visu silu (izvesne slucajnosti) za koju smatram da jednostavom nisam neko ko treba to da shvati, pa se i ne trudim.

Претпоставио сам да ће бити приче о "вишој сили", није ми први пут да је чујем од "атеиста". Прочитавши ово, одмах сам помислио на ванземаљце (виша сила, не можемо да је схватимо и остала општа места из СФ филмова). laugh.gif

 

otkud znas da je bog dao coveku slobodnu volju?

Ја могу да урадим све што што пожелим, а мислим да ме је Бог стварио. Ето ти одговора.

 

A oko otvaranja ociju... Nemam nameru to da radim. Verujte u sta hocete, smatram da bi svakoga iole pametnog to sto sam rekao podstaklo na razmisljanje... Ishod je nebitan. Ne pisem ja ovo da bih nekoga ubedio da misli drugacije, nego da bih pokazao zasto smatram da sam u pravu.

То што си ти рекао, ја сам "обрадио" пре десет, петнаест година. Ти себе, колико видим, још тражиш. Не би залазио на ову тему да ти је Православље толико мрско. Не би толико пљувао по религији да те не интересује. Имаш тај детињасти, симпатични "чупаћу за косу и псовати девојчицу која ми се свиђа" приступ религији који сам већ много пута у свом животу видео и чуо. Сви ти људи су, на крају, завршили у окриљу мајке Цркве. Скоро сам сигуран да ће то бити случај и са тобом. Живи били па видели. У сваком случају, све најбоље.

 

deadsy[/b],6. 2. 2006, 19:35]Axeanosilas, sad smo vec poceli da se vrijedjamo icon_smile.gif

Znas kako, ne vidim razlog zasto si poceo da vrijedjas moje roditelje. Ti da si covjek (ka sto nisi), sa mnom bi rijesio tvoje probleme, a ne prozivajuci nekog iz moje familije. Podlo i nisko od tebe, al sto da se radi - dzukela ce vazda bit to sto jeste. I da, pogrijesio sam u procjeni vezanoj za tebi - nije poshtar, sigurno je neki rumun nadnichar sa coska. Primjeti se u tvom ophodjenju ta "prefinjenost' koju su naslijedio sa te strane icon_smile.gif

I od ubuduce pripazi na taj tvoj ciganski rijecnik.....

 

Нисмо почели, ти си почео. Немам ја никакве проблеме са тобом, имам их са тим твојим дебилним приступ дискусији. Колико пута треба теби дебилном да кажем да сам ја сасвим чист кад су неке ствари у питању, па и у случају да ми је биолошки отац онај чије име ми пише у крштеници. Немој своје сумње пројектовати на мене, ако мислиш да те је направио Румун, онда иди у Румунију па потражи оца. Можда се све заврши као у некаквој хиспано-америчкој сапуници, можда је он пун пара и можда ти свашта купи. За ово "џукела" можеш да ми попушиш, а што се тиче претњи, ево ти ПП, јави се. па да се одмеримо. Мани се тог курабецања у јавности. Поред тога, научи српски језик, не каже се "примети се", већ "примећује се". Да не помињем конструкцију - "и од убудуће" laugh.gif

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Искрено, што се католицизма и њихове приче о Божјем плану тиче, ја знам само за План о спасењу и не видим неки сукод слободне воље и спровођења тог плана.

 

 

Добро, извлачиш поуке из својих и туђих грешака. То је сасвим нормално.

 

 

Никада нећеш одлетети у свемир, никада се нећеш попети на Монт Еверест и никада нећеш бити у стању да течно причаш 7 страних језика. Треба ли да помислим да мислиш да не постоје људи који су ово урадили/могу? Такође, никада нећеш видети свој мозак, нити ћеш додирнути своје срце.

 

 

Сасвим коректна и богоугодна размишљања.

 

 

Исто као и ја.

 

 

Видиш, ја сматрам да би био корисно да неке ствари и прочиташ. Ако ни због чега, а оно због тога што ћеш схватити да је скоро све ово што си горе изнео сасвим нормално размишљање, које, при том, ни у каквој колизији са Православљем не стоји.

 

 

Претпоставио сам да ће бити приче о "вишој сили", није ми први пут да је чујем од "атеиста". Прочитавши ово, одмах сам помислио на ванземаљце (виша сила, не можемо да је схватимо и остала општа места из СФ филмова). laugh.gif

 

 

Ја могу да урадим све што што пожелим, а мислим да ме је Бог стварио. Ето ти одговора.

 

 

То што си ти рекао, ја сам "обрадио" пре десет, петнаест година. Ти себе, колико видим, још тражиш. Не би залазио на ову тему да ти је Православље толико мрско. Не би толико пљувао по религији да те не интересује. Имаш тај детињасти, симпатични "чупаћу за косу и псовати девојчицу која ми се свиђа" приступ религији који сам већ много пута у свом животу видео и чуо. Сви ти људи су, на крају, завршили у окриљу мајке Цркве. Скоро сам сигуран да ће то бити случај и са тобом. Живи били па видели. У сваком случају, све најбоље.

 

 

 

Нисмо почели, ти си почео. Немам ја никакве проблеме са тобом, имам их са тим твојим дебилним приступ дискусији. Колико пута треба теби дебилном да кажем да сам ја сасвим чист кад су неке ствари у питању, па и у случају да ми је биолошки отац онај чије име ми пише у крштеници. Немој своје сумње пројектовати на мене, ако мислиш да те је направио Румун, онда иди у Румунију па потражи оца. Можда се све заврши као у некаквој хиспано-америчкој сапуници, можда је он пун пара и можда ти свашта купи. За ово "џукела" можеш да ми попушиш, а што се тиче претњи, ево ти ПП, јави се. па да се одмеримо. Мани се тог курабецања у јавности. Поред тога, научи српски језик, не каже се "примети се", већ "примећује се". Да не помињем конструкцију - "и од убудуће" laugh.gif

Ucenje o predestinaciji nije prihvaceno u Pravoslavlju, no ono je osnov nekih drugih Crkava, kalvinista na primer, isto kao sto je bilo osnov nekih gnostickih tradicija tipa Manihejizam. Ako se ja dobro secam Avgustin se oko toga sporio sa nekim Pelagijem koji je rekao da covek ima slobodnu volju da izabere i da predestinacija ne postoji. KOliko znam to je i stav koji ima pravoslavna crkva, kad je rec o licnom izboru. Ali, Plan priznaje i pravoslavlje, posto postoji ucenje da su se u predvecni dan sastala Sveta Trojica i odredila sudbinu celog covecanstva i sveta. Dakle, na mikro noviu ne postoji plan i svako ima slobodan izbor. Na makro planu postoji Boziji Plan.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axeanosilas: Da ne razglabamo, samo da se nadovezem na ovo zalazenje an ovu temu i to...

 

Ja sam po prirodi svadljiva osoba, ali se trudim da ne budem takav, i eto volim bas zbog toga da se motam sa ljudima cije mi se misljenje ne svidja...

Takodje nisam ateista. Oni, ako ne gresim ne veruju ni u sta.

Da, ja sebe jos uvek trazim. Bilo bi mnogo glupo da sam nasao sebe sa 21 godinu.

Voleo bih da ne nekako mozes videti kroz 10-15-30/nebitno godina, samo da se uveris da li cu zavrsiti pod okriljem majke crkve... izvini, ali to se stvarno nece desiti. Iste sanse imam da zavrsim u sekti nekoj, jer sta je crkva zaboga, do jedna staaaara, uspesna i jaaaako prepredena sekta. No thanks, nije to moj stil stvarno.

 

 

poz i sve najbolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не постоје људи које неверују ни у шта.

Ево једног малог цитата Ивана Иљина

 

,,Сви верујемо: (...) Али, у шта заправо верују они који не верују у Бога и који отуда себе сматрају “атеистима” уопште или “безбожницима”? Они верују у најразличитије небожанствене силе и околности. (...) Постоје људи који то признају и отворено заговарају: “ја хоћу земаљску срећу, уживање и спокојство, јер је то најважније у животу” (хедонизам); “ја у животу тражим новац и власт” (мамонизам); ... “цела ствар састоји се у томе да се одважно загосподари земаљским добрима и неограничено ужива у њима” (бољшевизам)... Постоји одређени духовни закон који господари људским животом. Према том закону човек постепено постаје истоветан с оним у шта верује. (...) Тако је увек било. Ако човек верује само у чулна уживања, прихватајући их за нешто најважније у животу, волећи их, служећи им и предајући им се – он се сам постепено претвара у чулно биће, у тражитеља земаљских задовољстава, у сладострасну животињу, и то ће се испољавати на његовом лицу, у начину ходања, светлеће из његових очију и управљати његовим поступцима. Ако човек верује у новац и власт, онда његова душа постепено усахњује у халапљивој прождрљивости, у хладној жудњи за влашћу; искусни посматрач ће све то уочити у његовом погледу, у његовом говору, и неће погрешити очекујући од њега одговарајуће поступке. Ако поверује у класну борбу и завидљиву једнакост, онда ће он убрзо постати професионални завидљивац и мрзитељ и у његовом ће погледу до изражаја доћи окорела злоба, а у поступцима политичка озлојеђеност, итд. Закон поистовећења кроз веру манифестује се и на путевима добра, већ и на најнижим ступњевима живота и вере; истинску снагу и пуноћу постиже управо код верујућих људи. Ако човек верује у Бога или у божанско начело које се манифестује у земаљским појавама и збивањима, онда божански садржај постаје за њега центар живота, стање које је увек пристуно у души. Није све достојно вере: Вреди живети само за оно и вреди веровати само у оно због чега и ради чега се вреди борити и умрети.

 

Јер смрт је истински и највиши критеријум свих животних садржаја. Довољно је само применити овај критеријум, са свом потребном озбиљношћу и у свом његовом дубоком значењу, и осветлити њиме било који животни садржај – и његова истинитост и убедљивост ће се открити пред нашим очима. Смрт пред нас поставља питање о оном најважнијем, о основама нашег земаљског постојања, о личном животу у његовој целини. (...)

 

Вреди ли да живиш онако како живиш и да верујеш у оно у шта верујеш? Ако вреди, онда вреди за то и борити се и умрети!

 

Јер оно због чега не вреди умрети није достојно ни живота ни вере!''

 

 

 

Предпостављам када си причао Цркви и сектама да си мислио на Хришћанство. У том случају- могу слободно да кажем- немаш појма о чему причаш. Незнаш основе постојања Цркве, али ти то несмета да одбацујеш а приори неке ствари. А зато вероватно глупости са чрчофсејтан оберучке прихваташ.. Они су ти вероватно ,,објективнији''.

 

no.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

,,Сви верујемо: (...) Али, у шта заправо верују они који не верују у Бога и који отуда себе сматрају “атеистима” уопште или “безбожницима”? Они верују у најразличитије небожанствене силе и околности. (...) Постоје људи који то признају и отворено заговарају: “ја хоћу земаљску срећу, уживање и спокојство, јер је то најважније у животу” (хедонизам); “ја у животу тражим новац и власт” (мамонизам); ... “цела ствар састоји се у томе да се одважно загосподари земаљским добрима и неограничено ужива у њима” (бољшевизам)... Постоји одређени духовни закон који господари људским животом. Према том закону човек постепено постаје истоветан с оним у шта верује. (...) Тако је увек било. Ако човек верује само у чулна уживања, прихватајући их за нешто најважније у животу, волећи их, служећи им и предајући им се – он се сам постепено претвара у чулно биће, у тражитеља земаљских задовољстава, у сладострасну животињу, и то ће се испољавати на његовом лицу, у начину ходања, светлеће из његових очију и управљати његовим поступцима. Ако човек верује у новац и власт, онда његова душа постепено усахњује у халапљивој прождрљивости, у хладној жудњи за влашћу; искусни посматрач ће све то уочити у његовом погледу, у његовом говору, и неће погрешити очекујући од њега одговарајуће поступке. Ако поверује у класну борбу и завидљиву једнакост, онда ће он убрзо постати професионални завидљивац и мрзитељ и у његовом ће погледу до изражаја доћи окорела злоба, а у поступцима политичка озлојеђеност, итд. Закон поистовећења кроз веру манифестује се и на путевима добра, већ и на најнижим ступњевима живота и вере; истинску снагу и пуноћу постиже управо код верујућих људи. Ако човек верује у Бога или у божанско начело које се манифестује у земаљским појавама и збивањима, онда божански садржај постаје за њега центар живота, стање које је увек пристуно у души. Није све достојно вере: Вреди живети само за оно и вреди веровати само у оно због чега и ради чега се вреди борити и умрети.

 

Јер смрт је истински и највиши критеријум свих животних садржаја. Довољно је само применити овај критеријум, са свом потребном озбиљношћу и у свом његовом дубоком значењу, и осветлити њиме било који животни садржај – и његова истинитост и убедљивост ће се открити пред нашим очима. Смрт пред нас поставља питање о оном најважнијем, о основама нашег земаљског постојања, о личном животу у његовој целини. (...)

 

Вреди ли да живиш онако како живиш и да верујеш у оно у шта верујеш? Ако вреди, онда вреди за то и борити се и умрети!

 

Јер оно због чега не вреди умрети није достојно ни живота ни вере!''

kakvo otvoreno licemerstvo! icon_smile.gif

pripadne mi muka od tolikog pominjanja smrti, i glorifikovanja iste do granice bezumlja.

smrt najvisi kriterijum? kruna zivota? kao da je, uostalom, zivotu potrebna nekakva kruna, kao da su mu potrebni ideal i istina.

ukoliko bismo smrti i odredjivali nekakvu korist, ona bi se iskljucivo ogledala u podsticanju zivota, u prikazivanju njegove neizmerne moci i snage, ne u postavljanju pitanja o "onom najvaznijem". zapravo, nije mi jasno ni sta je to "najvaznije". sta to moze biti toliko vazno da bi se pravdalo pomocu smrti? vera u zivot? vera "po sebi"?

reci pesimizma nisu reci kojima se nadahnjuje zivot, vec reci kojima se isti truje, a ovaj tekst Ivana Iljina je do zla boga otrovan.

 

“ја хоћу земаљску срећу, уживање и спокојство, јер је то најважније у животу” (хедонизам); “ја у животу тражим новац и власт” (мамонизам); ... “цела ствар састоји се у томе да се одважно загосподари земаљским добрима и неограничено ужива у њима” (бољшевизам)...

ti na ovom mestu primecujes cin verovanja?

po tebi, "ja hocu zemaljsku srecu i uzivanje" znaci "ja verujem u zemaljsku srecu i uzivanje"?

sta se desilo sa prirodnom teznjom, sa delanjem? u krajnjoj liniji, sta se desilo sa samim htenjem?

zar nije "ja hocu" izraz upravo pomenutog htenja, a ne vere, kao sto mislis?

 

Ако човек верује само у чулна уживања, прихватајући их за нешто најважније у животу, волећи их, служећи им и предајући им се – он се сам постепено претвара у чулно биће, у тражитеља земаљских задовољстава, у сладострасну животињу, и то ће се испољавати на његовом лицу, у начину ходања, светлеће из његових очију и управљати његовим поступцима.

covek se postepeno pretvara u culno bice?! icon_smile.gif zaboga, on i jeste culno bice, sladostrasna zivotinja, skupina nagona.

svaki covek je takodje trazitelj zemaljskih zadovoljstava. uostalom, ti si svoje zadovoljstvo pronasao u veri, zar ne? nemoj mi samo reci da veru nisi pronasao na zemlji. mislim da to ne bih podneo. icon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Искрено, што се католицизма и њихове приче о Божјем плану тиче, ја знам само за План о спасењу и не видим неки сукод слободне воље и спровођења тог плана.

 

 

Добро, извлачиш поуке из својих и туђих грешака. То је сасвим нормално.

 

 

Никада нећеш одлетети у свемир, никада се нећеш попети на Монт Еверест и никада нећеш бити у стању да течно причаш 7 страних језика. Треба ли да помислим да мислиш да не постоје људи који су ово урадили/могу? Такође, никада нећеш видети свој мозак, нити ћеш додирнути своје срце.

 

 

Сасвим коректна и богоугодна размишљања.

 

 

Исто као и ја.

 

 

Видиш, ја сматрам да би био корисно да неке ствари и прочиташ. Ако ни због чега, а оно због тога што ћеш схватити да је скоро све ово што си горе изнео сасвим нормално размишљање, које, при том, ни у каквој колизији са Православљем не стоји.

 

 

Претпоставио сам да ће бити приче о "вишој сили", није ми први пут да је чујем од "атеиста". Прочитавши ово, одмах сам помислио на ванземаљце (виша сила, не можемо да је схватимо и остала општа места из СФ филмова). laugh.gif

 

 

Ја могу да урадим све што што пожелим, а мислим да ме је Бог стварио. Ето ти одговора.

 

 

То што си ти рекао, ја сам "обрадио" пре десет, петнаест година. Ти себе, колико видим, још тражиш. Не би залазио на ову тему да ти је Православље толико мрско. Не би толико пљувао по религији да те не интересује. Имаш тај детињасти, симпатични "чупаћу за косу и псовати девојчицу која ми се свиђа" приступ религији који сам већ много пута у свом животу видео и чуо. Сви ти људи су, на крају, завршили у окриљу мајке Цркве. Скоро сам сигуран да ће то бити случај и са тобом. Живи били па видели. У сваком случају, све најбоље.

 

 

 

Нисмо почели, ти си почео. Немам ја никакве проблеме са тобом, имам их са тим твојим дебилним приступ дискусији. Колико пута треба теби дебилном да кажем да сам ја сасвим чист кад су неке ствари у питању, па и у случају да ми је биолошки отац онај чије име ми пише у крштеници. Немој своје сумње пројектовати на мене, ако мислиш да те је направио Румун, онда иди у Румунију па потражи оца. Можда се све заврши као у некаквој хиспано-америчкој сапуници, можда је он пун пара и можда ти свашта купи. За ово "џукела" можеш да ми попушиш, а што се тиче претњи, ево ти ПП, јави се. па да се одмеримо. Мани се тог курабецања у јавности. Поред тога, научи српски језик, не каже се "примети се", већ "примећује се". Да не помињем конструкцију - "и од убудуће" laugh.gif

mene mrzilo da ovoliko kucam laugh.gif

a lijepo si slozio. mada ima tu jos stosta da se kaze.

 

 

ostaje da je noledz enemi ov d fejt (ljepse na engleskom ovako, a? laugh.gif ), a kakvo i cije i koje to noledz.. eeeee........

 

 

 

 

 

 

edit: u vezi smrti..... rekoh vec.. neprovjerena je to informacija.. icon_da.gif

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravoslavljanin nerazumeju te zato sto...prvo provali ovaj citat i sve ce ti biti jasno!

 

A on okrenuvši se reče Petru: Idi od mene, satano! Sablazan si mi, jer ne misliš što je Božije nego što je ljudsko. Matej (16;23)

 

Ipak ne treba da nameces te hard core stavove zabadava.Razmisli malo!Hriscanstvo ili izgleda mnogo zeznuto, nedokucivo ili deluje vrlo lako i blago.Ti im nameces da im izgleda kao ovo prvo.

Ako je nekom lepo uz paganizam, pusti ga neka ide za zeljama svog srca, to je slobodna volja, ako misli da ce nesto postici ljudskom filozofijom pusti i njega neka prica, jezik trazi da se pokaze ono sto se naucilo.Ako voli rogonju to je njegov bog i tu mi fakticki ne mozemo nista...Kao sto mi volimo naseg Boga i pokusavamo da njemu ugodimo, tako i svi ostali ljudi ili gledaju da ugode sebi ili knezu ovog sveta!Ono sto ti zelis da kazes je lepo objasnio Gospod Isus Hristos

Matej 7

21. Neće svaki koji mi govori: Gospode, Gospode, ući u Carstvo nebesko; no koji tvori volju Oca mojega koji je na nebesima.

22. Mnogi će mi reći u onaj dan: Gospode, Gospode, nismo li u ime tvoje prorokovali, i tvojim imenom demone izgonili, i tvojim imenom čudesa mnoga tvorili?

23. I tada ću im javno kazati: Nikad vas nisam znao; idite od mene vi koji činite bezakonje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće svaki koji mi govori: Gospode, Gospode, ući u Carstvo nebesko; no koji tvori volju Oca mojega koji je na nebesima.

 

Zbog cega nas je onda i stvorio ako ce na kraju da nas kazni i baca u pakao?

 

Deluje mi pomalo..besmisleno, blaze receno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gdje se govori najcistiji srpski jezik. Pretpostavljam da ces rec u "Leskovac" icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Па неје б'ш у Лесковац. Неје им правилно трећо лице у множину. А иначе Лесковчани овија нови зборе српски боље него ти ... Само сељаци ко што сам ја и слични нумеВ правислно ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ucenje o predestinaciji nije prihvaceno u Pravoslavlju, no ono je osnov nekih drugih Crkava, kalvinista na primer, isto kao sto je bilo osnov nekih gnostickih tradicija tipa Manihejizam. Ako se ja dobro secam Avgustin se oko toga sporio sa nekim Pelagijem koji je rekao da covek ima slobodnu volju da izabere i da predestinacija ne postoji. KOliko znam to je i stav koji ima pravoslavna crkva, kad je rec o licnom izboru. Ali, Plan priznaje i pravoslavlje, posto postoji ucenje da su se u predvecni dan sastala Sveta Trojica i odredila sudbinu celog covecanstva i sveta. Dakle, na mikro noviu ne postoji plan i svako ima slobodan izbor. Na makro planu postoji Boziji Plan.

Спор који су имали Пелагије и Блажени Августин тицао се Адамовог греха. Први је тврдио да је Адамов грех спољашњи, да нема везе са људском природом и да човек може сам, уз помоћ Божје благодати, да се спасава, а Августин да је Адамов грех повредио људску природу те је човек постао роб греха, а спасење зависи САМО од Бога. Православни став о тој проблематици је негде између, мада је ближи Пелагијевом.

Што се калвиниста тиче, познато ми је, а о тим манихејистима ћу наћи неки текст, па ћу прочитати. Иначе, сасвим је јасно да Бог има план, мада сам ја мишљења да је тај план (упрошћено речено) да се што више људи спаси. План на нивоу сваког човека не постоји.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axeanosilas: Da ne razglabamo, samo da se nadovezem na ovo zalazenje an ovu temu i to...

 

Ja sam po prirodi svadljiva osoba, ali se trudim da ne budem takav, i eto volim bas zbog toga da se motam sa ljudima cije mi se misljenje ne svidja...

Takodje nisam ateista. Oni, ako ne gresim ne veruju ni u sta.

Da, ja sebe jos uvek trazim. Bilo bi mnogo glupo da sam nasao sebe sa 21 godinu.

Voleo bih da ne nekako mozes videti kroz 10-15-30/nebitno godina, samo da se uveris da li cu zavrsiti pod okriljem majke crkve... izvini, ali to se stvarno nece desiti. Iste sanse imam da zavrsim u sekti nekoj, jer sta je crkva zaboga, do jedna staaaara, uspesna i jaaaako prepredena sekta. No thanks, nije to moj stil stvarno.

 

 

poz i sve najbolje

Даће Бог да поживимо још 20 година, па ћемо видети. Наравно да ниси атеиста, они и не постоје, по мом мишљењу. Интересује ме да ли овај став да је Црква препредена црпиш из својих (своје породице) искустава или ти је то наметнуто, или си једноставно дошао до тог става сагледавајући неке догађаје? Да ли је теби Црква као институција икада наудила?

 

@forever*autumn

 

Код сваког Православца постоји тиха тежња ка смрти. То се може поистоветити са тежњом ка спасењу, јер ће спасење, евентуално, наступити чином смрти. Нико не жели да умре (неприпремљен), али када би постојала нека могућност да знам да сам заслужио Рај, не би ми било криво да овог часа испустим душу. Претпостављам да ти то не можеш да схватиш.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@forever*autumn

 

Код сваког Православца постоји тиха тежња ка смрти. То се може поистоветити са тежњом ка спасењу, јер ће спасење, евентуално, наступити чином смрти. Нико не жели да умре (неприпремљен), али када би постојала нека могућност да знам да сам заслужио Рај, не би ми било криво да овог часа испустим душу. Претпостављам да ти то не можеш да схватиш.

tiha teznja ka smrti, koju pominjes, za mene je tiha mrznja prema zivotu. ljubitelj "vanzemaljskog" jeste mrzitelj "ovozemaljskog". naravno, vazi i obrnuto.

teznja ka spasenju i vecnosti, koju takodje pominjes, za mene je teznja "mrtvog" coveka.

i uveren sam da ti, za razliku od mene, sve ovo shvatas. stekao sam utisak, posebno iz nasih prethodnih rasprava, da si inteligentna i izuzetno harizmaticna osoba, nazalost i osoba suvise ogrezla u veri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Даће Бог да поживимо још 20 година, па ћемо видети. Наравно да ниси атеиста, они и не постоје, по мом мишљењу. Интересује ме да ли овај став да је Црква препредена црпиш из својих (своје породице) искустава или ти је то наметнуто, или си једноставно дошао до тог става сагледавајући неке догађаје? Да ли је теби Црква као институција икада наудила?

pozivecemo valjda icon_smile.gificon_smile.gif Znas kako, delimicno taj stav dolazi iz porodice posto su jako malo njih i u uzoj i siroj familiji vernici. A svoja saznanja sam stekao uglavnom iz istorijskih dogadjaja, malo manje u "real-time"-u... Nisam aktivan tu, pa nije ni imalo sta da mi ostavi neki veliki utisak. Bilo je tu sitnijih zaprepascenja, tipa krstenje mog kuma u sabornoj crkvi i 3 popa ili sta su vec koji su bili mrtvi pijani i nisu hteli bez 100 maraka svakome da rade bilo sta (inace to natezanje se vodilo u onoj zgradi preko puta, gde im je valjda shtab ph34r.gif )... i tako...

 

Inace crkva mi nikada nista nije uradila ali jedna stvar mi pada na pamet koja bi me jako iznervirala. Naime, ja kao vencani kum nekome imam zakonsku obavezu da krstim njegovo dete ako to on trazi. Da bih krstio njegovo dete moram ja da budem krsten. To mi ne pada na pamet da uradim... Zanimljiva koalicija crkve i zakona protiv dela naroda.... Iskreno se nadam da do toga nikad nece doci.

 

 

A sto se konkretno prepredenosti crkve tice, pa na prvom mestu to mogu zakljuciti iz toga sto crkva vrti jednu-te-istu pricu vec vekovima, a to je "verujte u boga, pokajte se (za sta majku mu icon_confused.gif ), slusajte crkvu". Mozda gresim ali meni se to skoro ni malo ne razlikuje od sektaskog vrbovanja i na neki nacin ucenjivanja. Crkva kao da preti i maltene osudjuje ljude koji ne veruju. Da su jos malo direktniji mislim da bi to zvucalo zapravo ovako "ne budite glupi, radite sta vam mi kazemo, i necete morati da razmisljate i da se plasite za svoj vecni zivot"

meni to stvarno, ali stvaaaarno deluje apsurdno.

 

 

hmmm, pa eto, toliko

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi se ne radjaju kao vernici, vec se uce tome. meni to jednako kao kad neko pocne da se drogira. Steta za jednu osobu. Simple

Naprotiv, vera dolazi iz tebe, a drogu unosis u sebe.

Od droge postajes zavistan, a ako pricamo koju religiju ce covek da prihvati ili je naucen ka nekoj uvek je moze odbaciti. (Nije ovisnik)

Vera je nesto sasvim drugo i ne mora biti vezana za neku religiju. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas mi doneo burazer neke snimke monaha Tadeja i Justina.

Jel zna neko nesto o tome?

 

Koliko sam video,samo govor monaha Tadeja traje skoro sat vremena.

posle cu bas da pregledam o cemu se radi.

 

A inace rekao mi je da ce mi doneti neke snimke o svetom Vasiliju Ostroskom, na valjda 3 cd-a..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet si nesto pobrkala. Ti si jedina koja forsira taj smajli, upotrebila si ga cak 6 puta u dve poruke user posted image

naravno. zbog tebe.

 

 

icon_twisted.gificon_twisted.gificon_twisted.gificon_twisted.gificon_twisted.gificon_twisted.gificon_twisted.gif

 

 

 

jel se jos primas? icon_smile.gif

 

 

 

 

 

 

 

inace, ja ovdje vidjam najgore moguce malverzacije sto se tice crkve. i cesto propustim da odem zbog tako nekih stvarno zalosnih stvari koje se tamo desavaju i ne daju mi da provedem vrijeme u miru u samoj crkvi.

ali to opet nema veze s mojom vjerom. ja nisam krstena da bi pop u lokalnoj tadasnjoj crkvi dobio 100 maraka - tacnije, to je bio jedan od rijetkih popova koji bukvalno nista nije naplacivao a ako bi mu neko dao neki dinar ili marku, stavljao je u crkvenu kasu - provjereno, jer je moja majka vodila evidenciju bas o tome.

moja vjera ne moze da se pokoleba time sto cu vidjeti popa u novoj mazdi. to je njegova sramota, njegov grijeh - vjerovatno utoliko veci jer treba da daje primjer ostalima. isti slucaj i sa ljudima koji slave slave da bi napravili dar mar, doveli sto vise ljudi i ponapijali se ispred krsne svijece psujuci Boga. u kuci mojih se znao red, tradicija je nesto sto se mora postovati i uvijek se znalo ko gdje sjeda, kad se lomi hljeb, pali svijeca, itd.. to je nesto sto mi s druge strane ucvrscuje vjeru. kao i sam zivot, neke situacije, moj mir, moja molitva, red koji ja sad uspostavljam u svom domu - prenoseci sve ono sto sam od svojih naucila.

 

onaj ko ceka da `primi` vjeru od lokalnog popa - ma kakav on bio, najgori lopov ili najdobrodusnije stvorenje - tesko ce to docekati. vjera je u nama, treba da se gradi, ucvrscuje i obnavlja. zarad zdravog zivota, zdravih odnosa u porodici, i dalje.. u cistoj hriscanskoj vjeri, onaj ko iole svojom glavom misli, oslobodjen predrasuda o popovima i sl. - nece naci nista lose. krenuvsi od 10 Bozijih zapovjesti do meni posebno drage Himne Ljubavi itd.....

 

a ovdje smo jer smo gresni, i nijedan hriscanin, nije bezgresan, makar on bio monah, koji je cijeli zivot posvetio Bogu. i svi greske cinimo, i upravo u tome pokusavamo naci balans - izmedju cinjenja dobra, i zivota koji nas cesto gura `na drugu stranu`. ono sto je bitno jeste da se trudimo, i da istrajavamo.

 

 

u vezi price o smrti, slazem se s axeanosilasom. naravno da je svima bauk kad cuju - jao smrt.. ovo i ono.. ne mislim da je smrt kraj svega, za mene je to samo pocetak nekog drugog i ljepseg zivota a to opet ne znaci da `mrzim zivot` - kao sto rece autumn. ni najmanje, i nece me nicija i nikakva filozofija ubjediti u to da mrzim nesto - pogotovo ne svoj zivot. da je tako, pa makar u tragovima, zivot bi mi zaista drugacije izgledao, kao i ja sama. istina je da nam dosadi ponekad placanje racuna, neimastina, situacije kad nesto ne mozemo imati ili uraditi - i mnogo puta u proslosti mi je vjera bila pokolebana. sada ne da nije, nego je bukvalno nista vise ne moze iscupati iz mene.

 

 

a Varg, cini mi se postavio je pitanje.. zasto bi nas Bog kaznio ovo i ono.. ili nam nedao taj `vjecni zivot` i sl....

ok, vec smo pricali o tome, ali nije mi tesko da ponovim..

"na pitanje dakle zasto trpi sin za grijehe oca svoga, mi mozemo odgovoriti prosto: zato sto zivot oca i zivot sina sacinjava jedan te isti zivot, koji se samo na ocu pojavljuje kao grijeh a na sinu kao trpljenje za grijeh, ili naucnim jezikom receno: na ocu kao uzrok, na sinu kao posljedica, ili crkvenim jezikom: na ocu kao pad a na sinu kao iskupljenje.....

ucenjem svojim o grijehu i iskupljenju, crkva hriscanska uci apsolutnu solidarnost ljudskog roda. svi su ljudi odgovorni za jednog covjeka i jedan za sve.. zbog grijeha narodnih vodja stradali su citavi narodi a od nerazuma i divljastva naroda stradale su cesto i najbolje vodje..

da bi se grijesi iskupili, moraju se pokajati, da bi se pokajali moraju se priznati, da bi se priznali, mora se imati hrabrosti....."

 

 

dakle.. da uprostim sve: majka pusi u trudnoci, ne vadi cigarete iz usta. dijete se rodi sa srcanom manom ili s nekom drugom smetnjom. i tu krece standardna prica - jao, sta je beba skrivila, kako je Bog zao..... to je primjer meni blizak, jer zao mi je bebe - koja zaista nije kriva za majcinu neodgovornost, ALI - to je PRIRODNI put, normalan. izuzmi Boga iz cijele price - kako ocekujes zdravo potomstvo ako si na drogama, primjera radi? zasto bi krivio prirodu ili Boga za nesto za sta si ti odgovoran? najbolji nacin da naucis lekciju u zivotu, i da krenes pravim putem - uvijek jeste kad covjeka nesto dobro `klepi po usima`.

 

kako kazu.. ne moze biti da Bog vise ljubi proslost od sadasnjosti ili sadasnjost od buducnosti. primjer, s televizije: jedan doktor sa VMA daje podatke o uzasno velikom procentu novorodjencadi sa plucnim bolestima, manama i sl. i neko, meni blizak daje komentar - eto, kako je zivot tezak, vise ni Bog nece da nas pogleda, zasto su bebe krive, i zasto ih se danas radja vise s manama i sl....... moj komentar je bio - a zasto svaka treca zena, djevojka u srbiji lici na furunu ocekivajuci poslije da joj Bog nekim cudom ocisti pluca?????

 

 

itd itd...... izvinite sto ugnjavih, ali danas sam posebno raspolozena za finu pricu - krstio se mali Pavle. biggrin.gif

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naprotiv, vera dolazi iz tebe, a drogu unosis u sebe.

Od droge postajes zavistan, a ako pricamo koju religiju ce covek da prihvati ili je naucen ka nekoj uvek je moze odbaciti. (Nije ovisnik)

Vera je nesto sasvim drugo i ne mora biti vezana za neku religiju. icon_da.gif

aha, uvek je mozes odbaciti. to po nekoj definiciji. Ali kad pogledam ove "vernike" sa foruma, nesto mi se ne cini da to mogu odbaciti i da hoce icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...