Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Bravo!

Е, а тек колико сам ја поносан. Теби сам макар причао колико сам пушио и онда, само сам рекао да нећу и нисам... laugh.gif

 

Cuo sam da ce biti velika frka oko toga ako se desi.Jer idemo kao rimokatolici modernizacijom posta tj postepenim ublazivanjem ili izbacivanjem nekih dana, postova itd pa na kraju dodjes na samo jedan dan posta, sto do skoro nisam ni znao..Kao u fazonu '' nismo mi monasi pa tako i toliko da postimo, a i zivotni tempo namece svoje breme na savremenog covek'', sto ima malo istine ali..

 

Ма, јок, бре, нема шансе. Нисмо ми јеретици попут њих, мислим католика...

Они, иначе, никада нису ни постили, макар не после њиховог отпадништва, а и дан-данас је то смешно, једу се јаја и пије се млеко...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sam na tvom mestu, ja bih se zabrinuo.

Taman da prebacim ovde.

Ljudi, braco, sestre, taman me je podsetio, mnogo, mnogo dobar psalm, jedan od mojih omiljenih!!

 

Псалам 90.

Похвална песма Давидова.(МТ: Псалам 91)

 

КОЈИ живи у помоћи Вишњега,

под кровом Бога Небескога настаниће се.

Рећи ће Господу: Заступник мој јеси Ти, и уточиште моје,

Бог мој, и уздаћу се у Њега.

Јер ће те Он избавити од замке ловачке,

и од речи метежне.

Плећима Својим заклониће те,

и под крилима Његовим надаћеш се;

као оружјем окружиће те истина Његова.

Нећеш се бојати страха ноћнога,

од стреле која лети по дану,

од ствари која проходи у тами,

од сусрета и демона подневнога.

Пашће поред тебе хиљада,

и десет хиљада с десне стране теби,

а тебе се неће дотаћи;

ипак ћеш очима својим сагледати,

и расплату грешника видећеш.

Јер си Ти, Господе, надање моје;

Вишњега си поставио за уточиште своје.

Неће те зло дотаћи,

и ударац се неће приближити стану твоме.

Јер ће Анђелима Својим заповедити за тебе,

да те сачувају на свим путевима твојим.

На руке ће те узети,

да се не спотакне нога твоја о камен.

На аспиду и змију отровну наступаћеш,

и згазићеш лава и змаја.

Јер се на Мене поуздао, и избавићу га;

покрићу га, јер је познао Име Моје.

Призваће Ме, и услишаћу га;

са њиме ћу бити у невољи,

избавићу га, и прославићу га.

Дугим данима (живота) испунићу га,

и показаћу му спасење Моје.

 

Ма, јок, бре, нема шансе. Нисмо ми јеретици попут њих, мислим католика...

Они, иначе, никада нису ни постили, макар не после њиховог отпадништва, а и дан-данас је то смешно, једу се јаја и пије се млеко...

Ma ja sam tek od skoro saznao da je tako kod njih. ono :shock: Kakava hula. kakva jeres!

Edited by Villain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja naprotiv mislim da ne treba ublaziti post. Svako ko iz nekog razloga ne moze da izdrzi post, zbog napora, bolesti, moze da trazi razresenje od svestenika.

Da li neko moze nesto vise da mi kaze o katolickom postu? Koliko shvatam, kod njih je post ako ne jedes meso???

Edited by the charmed one

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja naprotiv mislim da ne treba ublaziti post. Svako ko iz nekog razloga ne moze da izdrzi post, zbog napora, bolesti, moze da trazi razresenje od svestenika.

Da li neko moze nesto vise da mi kaze o katolickom postu? Koliko shvatam, kod njih je post ako ne jedes meso???

Они посте само пред Васкрс (око 40 дана) , пију млеко и једу јаја, а на крају се причешћују само телом Исусовим, то јест, хлебом, јер немају благодат (док свештеник пије и вино (које би требало бити крв Исусова, али није јер су отпадници)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pricalo se da ce ovaj post petrovski-apostolski da izbace a ostale da modifikuju, ublaze, tako nesto sam nacuo mozda i gresim!?Ima li ko od upucenih!?

Па, и ја сам пре пар месеци начуо сличну ствар.

(Није немогуће да је из истог извора)

Прича је била та: да ће се укинути овај (Петровски) а да ће се ова два велика (Васкршњи и Божићни) знатно ублажити.

То је (као) правдано тиме да су тешка времена и да треба привући људе Цркви.

Е и онда ја контам: они (Синод) знају да се човек доста тешко одлучује на пост и да га са великим напорима издржава, то онда значи да није на радост и спасење већ на срџбу или гордост. Мислим да се то неће тако брзо решити (или верујем, бар за Павлова живота а још дуго му желим да живи) јер је то драстична промена.

То ћемо осетити и ми а камоли монашки свет.

Колико је добро, толико и није.

Лично, не бих волео да се то деси тј. изгласа.

Нема од попуштања ништа, не вреди тако са Србима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja naprotiv mislim da ne treba ublaziti post. Svako ko iz nekog razloga ne moze da izdrzi post, zbog napora, bolesti, moze da trazi razresenje od svestenika.

Da li neko moze nesto vise da mi kaze o katolickom postu? Koliko shvatam, kod njih je post ako ne  jedes meso???

Pazi ovako,mozda su i hteli da samo ozvanice ono sto se odomacilo.

Elem,znas kako stoji u tipiku pravoslavne crkve.Ima to i u jednoj knjizi o postu iz pocetka 20 veka.

 

Stoji recimo da postoji nekoliko vrste posta,na ulju,na vodi kao i nekuvana hrana (suhojedenje posle 9 casa (odn posle 3 popodne)).

Pa cak je i na nekim sajtovima pisalo da se recimo treba hraniti za vreme petrovskog posta pon sre pet suhojedenjem.Dok je uobicajeno da se sreda i petak jede hrana na vodi.

 

Mozda su to hteli da ubace.Tj da ozvanice trenutno stanje.

 

Mada sam ja cuo,navodno "proverene" informacije da cemo slaviti praznike k'o grci,po novom kalendaru.Izgleda da je to bio trac. icon_smile.gif

 

Odbiti neciji poziv za kumstvo, smatra se velikim grehom i ne odbija se bez velikog razloga...

 

Jel imas neke preciznije podatke ? Ja znam da postoji 10 bozijih zapovesti kao i da postoji 7 smrtnih grehova al nisam nigde nasao da je toliko strasno odbiti kumstvo.Koji sveti otac to kaze ?

 

Ja sam postila ceo post. Prvih 5 dana na vodi, potom lagani post, jer mi je tako rekao svestenik u crkvi Svetog Arhangela Gavrila.

 

Po blagoslovu mozes postiti prvih nekoliko dana suhojedenjem do 3 popodne,i to samo zaista zdrave osobe.Smatra se da bi trebalo,ako osoba nema nekih vecih problema da posti sredu i petak na vodi.Tako barem pise u pravoslavnom kuvaru.Eto zasto bi trebalo da se zvanicno kodifikuje taj post...

 

I naravno,telesni post bez duhovnog je mrtav,znaci nema seksa,televizija na minimumu.I podrazumeva se molitva,koja se povecava za vreme posta,kao i cinjenje dobrih dela,milostinja i opsti trud da se covek poboljsa.

 

Ajde da vidimo ko je ispostio apostolski post?A-ha!!

Ja nisam! mrred.gif mi nije dao!Istripovao sam se da mora samo hleb-voda, sem subote i nedelje, pa mi je bilo mnogo jer sam Casni post tako ceo ispostio.Cale mi kaze da gruvam ka monastvu sa tim nacinom razmishljanja! ph34r.gif

 

Ne razumem zaista.Sta,ovo treba da bude poligon za junacenje ? ko je veci "baja" pa je izdrzao ? nije ovo maraton...Sto rekose sveti oci,ne vredi ceo Vaskrsni post ako se posti na hlebu i vodi,a ako mislis samo kako jedva cekas da pojedes nesto "normalno" kad se isti zavrsi.

 

To je gordost i to poprilicno glupa da se bilo ko "hvali" sto je izdrzao post.

 

Btw.Kad si mladji onda te svi zezaju da si garant u nekoj sekti jer postis (rodbina & stuff),posle krecu lagana prebacivanja o monastvu,al naviknu se ljudi vise pa im je svejedno.

Edited by diamond73

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto je nekima pojava crkve vrlo cudan fenomen moram da dam kratko objasnjenje:

 

Covek uglavnom postaje deo neke crkve iz sledecih razloga (ili kombinacije razloga):

 

1. Zbog prisile porodice/zajednice

2. Zato sto je navikao u detinjstvu i ne smeta mu

3. Da bi besplatno jeo i pio

4. Da bi bio veci Srbin

5. Zato sto ga mrzi ili nema vremena da sam razmislja o Bogu te trazi gotov odgovor

6. Ljubitelj je i postovalac tradicije

7. Dopada mu se crkveni ambijent (tako je goth...)

8. Ozbiljno je razmislio o sustini univerzuma i njegovo vidjenje se poklapa sa crkvenim

9. Nema pametnija posla

10. Doziveo je cudo , otkrovenje, nasao je Boga

 

Crkva ima i znacajnu i kompleksnu sociolosku funkciju koju neki odje zanemaruju, i sve u svemu crkva kao ustanova svakako treba da postoji.

Problem je sto sa vremena na vreme turi nos tamo gde joj nije mesto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Koji put iste stvari no.gif

 

Zar nije sam Gospod rekao Svojim ucenicima, pred samo raspece "Sazidacu Crkvu Svoju i vrata pakla nece je nadvladati" (Mt. 16,18)

Gospod nas nije ostavio samo sa knjigom koja treba da nas vodi, vec i sa Crkvom svojom. Duh Sveti nas poucava u Crkvi i njegovo ucenje dopunjava Sveto Pismo.

 

Kome zaista nije jasno zbog cega je Crkva bitna, predlazem da pogleda ovaj link.

 

http://www.verujem.org/sveti_oci/stajebilo.html

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne razumem zaista.Sta,ovo treba da bude poligon za junacenje ? ko je veci "baja" pa je izdrzao ? nije ovo maraton...Sto rekose sveti oci,ne vredi ceo Vaskrsni post ako se posti na hlebu i vodi,a ako mislis samo kako jedva cekas da pojedes nesto "normalno" kad se isti zavrsi.

 

To je gordost i to poprilicno glupa da se bilo ko "hvali" sto je izdrzao post.

 

Bravo. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako kaza coek... icon_da.gif

 

pazi, ima i ona fora sa molitvom gde Isus navodi da treba da se molis u tajnosti i samo za sebe i boga, a ne da te drugi gledaju...to je rekao i za post ("ako te neko pita, ti kazi da ne postis") i davanje milostinje... znaci, sve mi smrdi da su crkvu ljudi izmislili. Kako da onda obavis molitvu u punoj crkvi? I kad procitas novi zavet, bice ti jos jasnije ovo sto pricam...

Da tacno. Uzeo si mi rijec iz usta. I zamisli samo one latino-amerikance koji se po 100 puta mole u onim sapunicama da se neka Rozarija uda za nekog Alehandra i krste se i prizivaju bogorodicu i sta sve ne. Papu kada dolazi avionom docekuju ogledalcima kojima upiruci ih prema nebu (avionu) svitkaju...

 

I da... procitao sam Novi Zavjet... Cini mi se da je to o cemu pricas Jevandjelje po Mateju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji put iste stvari no.gif

 

Zar nije sam Gospod rekao Svojim ucenicima, pred samo raspece "Sazidacu Crkvu Svoju i vrata pakla nece je nadvladati" (Mt. 16,18)

Gospod nas nije ostavio samo sa knjigom koja treba da nas vodi, vec i sa Crkvom svojom. Duh Sveti nas poucava u Crkvi i njegovo ucenje dopunjava Sveto Pismo.

 

Kome zaista nije jasno zbog cega je Crkva bitna, predlazem da pogleda ovaj link.

 

http://www.verujem.org/sveti_oci/stajebilo.html

Ovdje se ne govori o tome da crkva nije bitna, ja bar ne govorim. Zelim reci da je vazna ali ne i neophodna. Npr. ja sam iz Pg i ovdje je narod podijeljen na pola. Jedni SPC a drugi u CPC crkvu. Ova druga je naravno fejk (lazna) ali dovoljno dobar fejk da u nju povjeruje 200 000 ljudi.

 

E sad ako je crkva sposobna da razdijeli ljude vise nego sto ih vjera (hriscanstvo) moze sjediniti onda se prema crkve treba odnostiti mnogo opreznije sa vise preispitivanja.

 

Jeste prava sreca sto se u vrhu nase crkve nalaze dva takva covjeka kao sto su patriarh pavle i amfilohije radovic ali kako je neko vec citirao Pavla: 'Nekada smo imali drvene crkve i zlatne popove a danas imamo zlatne crkve i drvene popove.'

 

Dalje, sta je sa katolickom crkvevom koja je kako to lijepo kaze Dostojevski u Braci Karamazovi (Veliki Inkvizitor), prihvatila ono sto je Djavo nudio Hristu u pustinji i uzela zemaljski hleb na mjesto nebeskog.... Zato je samo je pitanje vremena kada ce slobodu zamijeniti autoritet a tu zamjenu ce upravo sprovoditi crkva. Bas kao sto su se krstaski ratovi vodili navodno u ime Boga a zapravo radi prrosirenja moci i uticaja Papstva... A zasto su se vodili? Pa zato sto je narod slijepo vjerovao crkvi, no srecom, mi pravoslavci nismo ucestvovali u tom moralnom incestu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo sta sam pronasao na jednom forumu..bilo mi zanimljivo pa reko da podelim sa vama. icon_biggrin.gif

 

 

----------

 

Nojeva barka________________________________________

 

Kao deca, mnogi od nas su culi pricu o opstem svetskom Potopu u Nojeve dane, kada su sve kopnene zivotinje usle u barku, dve po dve. Samo Noje i njegova zena, njihova tri sina Sim, Ham i Jafet, i njihove zene bili su spaseni. Vecina ljudi ne misli da se ova prica stvarno dogodila. Da li se mogla dogoditi ? Da li je to istorija ili je Biblija, kao i mnoge druge knjige, prepuna prica kao sto su Grimove ili Ezopove? Da li je istina stvaranje ili evolucija, katastrofizam ili uniformizam?

Stabilnost barke

Na jednom univerzitetu, na predavanju o hidraulickom inzinjerstvu, na kojem je trebalo da se nadje najstabilniji oblik broda, na zaprepascenje, profesor je rekao da je najstabilniji oblik bio Nojeva Arka. Biblija daje njene dimenzije: 300 lakata duga, 50 siroka, 30 visoka, sa prozorima velicine lakta, sa vratima sa strane. Bila su tri nivoa. Profesor je rekao za takav brod, mada je spor, skoro je nemoguce da se prevrne. Naravno, Noje nije nigde zurio! Takav oblik bi opstao i pri nasilnom naginjanju od 60 stepeni i vratio se u prvobitni polozaj. Dubina i sirina u srazmeri 6:1 daje stabilnost barci. Testovi o modelu broda prema kompijuterskim proracunima svi daju prednost obliku Nojeve barke. Godine 1844. Brunel je koristio slican srazmer u Velikoj Britaniji (97 x 15 x 10 m). Brunel je gradio prema iskustvu generacija brodograditelja, dok je Noje pravio po prvi put.

Kapacitet

Da li je takva barka zaista mogla da nosi sva stvorenja koja su neophodna da bi se nastanila zemlja posle Potopa? Danasnji lakat dug je oko 0,45 m, ali cak i da uzmemo kraci lakat, barka bi bila dimenzija 132 m x 22 m x 13 m. To bi dalo kapacitet od 38.000 m3 gde se moze smestiti 14.000 tona. To bi bilo jednako sa 522 standardna slepera, koja mogu da prevezu 125.280 ovaca. Postoji nekih 18.000 vrsta kopnenih zivotinja prosecne velicine slicnoj ovci, tako da cak ubrajajuci sve one koje su istrebljene od Potopa, bilo bi mesta za po dve na samo jednom spratu. Tako bi na drugom spratu bila smestena hrana (podrazumevajuci da zivotinje nisu bile u zimskom snu), a na trecem spratu bila je Nojeva porodica i svi koji su hteli da im se pridruze.

Kada govorimo o zivotinjama koje su usle u barku, treba napomenuti da nije bilo potrebno da udju sve tadasnje postojece vrste, vec samo osnovni tipovi koji su stvoreni u pocetku, posto oni u svom genomu sadrze celokupnu varijabilnost svih vrsta koje od njih nastaju.

Pri tim dimenzijama i kapacitetu, barka bi imala gaz od nekih 4,5 m, pa nije mogla da se nasuce u toku Potopa, jer nam je objavljeno da je voda bila 4,5 m iznad najviseg brda. Kada su se vode povukle, barka se zaustavila na planini Ararat, blizu Tursko-Ruske granice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ipak obrati paznju na Vukov post, zamisli sebe u nekoj katedrali sa 1000 ispranih mozgova koji mole za svakave ludorije tipa, pare, zdravlje i sl.

 

Kao sto rekoh,mogu ja ovde da objasnjavam i da objasnjavam...

 

Neko ce ostati ateista,a neko ce i dalje verovati u Boga.Nema tu sta da se prica.

 

Btw,ne zamisljam sebe u katedrali,jer nisam katolik.

Kome je moliti za zdravlje ludorija,najlepse bih ga zamolio da preispita svoje stavove.

 

Odgovori mi zasto je danas na svetu preko 20% ateista?

Ako je istina data u obliku hriscanstva zasto onda postoje druge religije?

 

Bog je ljudima dao slobodu.I kraj price o tome da ima 20% ateista.

U tom kontekstu gledamo i to sto postoji vise religija.

Postoji prirodna potreba u coveku za duhovnim koja se javi pre ili kasnije.Sad neko to popunjava religijom,neko mistikom...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

user posted image

 

Danas je Sveti Ilija Gromovnik.

Po opstem verovanju, on uvek pita sestru Ognjenu Mariju kada je njegov dan, ali ona izbegava odgovor "jer bi sv. Ilija toliko pucao gromovima da bi od veselja i senlucenja sav svet pobio". Na Ilindan se ne radi nikakav tezacki posao, jer se veruje da bi rad izazvao susu ili grad. Med koji se vadi na Ilindan pre sunca, sluzi kao lek. Ponegde Sv. Iliju slave vodenicari. U novije vreme, Sv. Ilija je slava vazduhoplovaca.

U manstiru Moraci (1252.) naslikan je ciklus od 12 scena iz zivota sv. Ilije. Slika Sv. Ilija u pustinji smatra se najlepsom u srpskom zivopisu 13. veka.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Боговидац, чудотворац, ревнитељ вере Божје, свети Илија би родом од племена Аронова из града Тесвита, због чега је прозват Тесвићанин. Кад се Илија роди, отац његова Савах виде ангеле Божје око детета, како огњем дете повијају и пламен му дају да једе. То би предзнамење Илијиног пламеног карактера и његове богодане силе огњене. Сву младост своју провео је у богомислију и молитви, повлачећи се често у пустињу, да у тишини размишља и моли се. У то време Царство јеврејско беше раздељено на два неједнака дела: царство Јудино обухватајући само два племена, Јудино и Венијаминово, са престоницом у Јерусалиму, и царство Израиљево обухватајући осталих десет племена, са престоницом у Самарији. Првим царством владаху потомци Соломонови, а другим потомци Јеровоама, слуге Соломонова. Највећи сукоб имаше пророк Илија са израиљским царем Ахавом и његовом опаком женом Језавељом. Јер ови се клањаху идолима и одвраћаху народ да служи Богу јединоме и живоме. При том још Језавеља, као Сиријанка, наговори мужа те подиже храм сиријскоме богу Ваалу, и одреди многе свештенике на службу томе лажном богу. Великим чудесима Илија доказа силу и власт Божју: он затвори небо, те не би кише три године и шест месеци; спусти огањ с неба и запали жртву Богу своме, док жречеви Ваалови то не могоше учинити; сведе кишу с неба молитвом својом; чудесно умножи брашно и уље у кући удовице у Сарепти, и васкрсе јој умрлог сина, прорече Ахаву, да ће му пси крв лизати, и Језавељи, да ће је пси изести, што се и догоди; и друга многа чудеса учини и догађаје прорече. На Хориву разговараше с Богом и чу глас Божји у тихом светлом поветарцу. Пред смрт узе Јелисеја и одреди га за наследника у пророчком звању; својим огртачем пресече воду у Јордану; и најзад би узет на небо у огњеним колима са огњеним коњима. На Тавору јавио се заједно с Мојсејем Господу нашем Исусу Христу. Пред крај света опет ће се Илија јавити, да сузбије силу Антихристову.

 

 

Диван текст, преузет са БСН-а ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakim danom sve vise shvatam da sva ta mrznja nastaje zbog nepoznavanja materije..

 

Ne nastaje iz nepoznavanja materije, vec je reakcija na ono sto hriscanstvo nudi danasnjem coveku. Potrebno je mnogo vise od ovoliko jednostavnog koncepta da namiri potreba iole inteligentnog coveka. Religija mora mora biti osto onako stepenovana kao i ljudski razvoj, inace ne uspeva u svom predmetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar religija ne nudi duhovni mir?Smirenje.

 

Zbog toga ja govorim da pravo Hriscanstvo, tj. takav nacin zivota moze doneti samo dobro, stoga ne vidim razlog kritikovanju.

 

Objasni to sa " jednostavnim konceptom " koji je nedovoljan za iole inteligentnog coveka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrebno je mnogo vise od ovoliko jednostavnog koncepta da namiri potreba iole inteligentnog coveka.

O Boze dragi ...

no.gif

Po tebi je ideja (i sustina, velikim delom) Hriscanstva - Ljubi bliznjega svoga kao samoga sebe

isuvise jednostavno koncipirana pa ces je, stoga - odbaciti, kao inteligentan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gavrosaurus

 

Ne, nisi razumeo. Za istine koje hriscanstvo nudi uzima se da su tako jednostavne da "bilo ko, makar i budala, ne moze progresiti u njima". "Jednostavno jevandjeje" je cak i ustaljena fraza. Cinjenica je da je hriscanstvo izgubilo svoju ezoteriju, koju je na pocetku imalo, a egzotericno je naravno jos uvek tu. Sad to sto ti imas - prosta vera, je samo temelj onoga sto bi trebalo da bude jedna velika zgradetina. Religija je tu da pospesuje duhovni, moralni i intelektualni razvoj. Ucenja moraju biti prilagodjena svakom umu i srcu kojima su upucena. Posle se pitate zasto je toliko inteligentnih ljudi napustilo i kritikovalo hriscanstvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle se pitate zasto je toliko inteligentnih ljudi napustilo i kritikovalo hriscanstvo.

Niti jedan inteligentan covek ga nije napustio.

Mozda su ga napustili sujetni, gramzivi, nesposobni, bolesni i njima slicni.

Ja cu po milijarditi put ponoviti:

To o cemu Vi pricate ste uglavnom videli i sreli u muzici tj. u heavy metalu koji, kao sto znamo, nije muzika koja ima veze sa Srbijom i prilikama u njoj, vec sa stvarima i desavanjima po belom svetu gde nije bilo kako je bilo u Srbiji.

Prvenstveno mislim na norveske i americke bendove.

Na stranu to sto je metal takav kakav je po pitanju vere, dakle negativan.

Kod nas su otpadnici od Hrista bili samo komunisti, malobrojni anarhisti i slicni autsajderi.

I jos jednom: inteligentan covek nikada nece otpasti od Hrista.

Ulozice svaki napor da mu pridje blize a ne da ode od Njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam pricala sa poznanicom ciji mali sin ima predivan glas i zeli da uci hordko crkveno pojanje, a ona se necka da mu dozvoli icon_mad.gif

Setih se da imam u kompu jedan tekst o tome, pa 'ajde da ga podelim sa vama...

 

"Pravoslavna crkvena pesma je religijska poezija po sadrzini i religijska muzika po melodiji. Ona puni ljudske duse Duhom Svetim. Ucenjem iz crkvenih pesama najlaksim putem se postize saznanje o istini vere. Pojanje je radosno sejanje Hristovih reci u ljudska srca na lak i blagodatan nacin.

Stari Sloveni su primili hriscansku veru od Grka. Sa verom su primili i bogosluzenje i crkvene pesme. Sveta braca Cirilo i Metodije su postavili Slovenima i osnove crkvenog pojanja. Poznato je narocito da je sv. Cirilo bio muzicki veoma obrazovan. Sa prevodima crkvenih knjiga, prevedene su na srpskoslovenski jezik i crkvene pesme. Srpsko crkveno pojanje se stalno razvijalo unosenjem motiva narodne pesme i muzike. Tako je Osmoglasnik, nacin pojanja u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, primio nove osobenosti u duhu naseg narodnog melosa.

Za poslednjih pedeset godina razvoj nase pravoslavne crkvene pesme i muzike bio je u teskom zaostajanju, kao i sve drugo sto je bilo srpsko. Zna se da je najveci srpski kompozitor Stevan Mokranjac, pored poznatih "Rukoveti" i drugih svetovnih kompozicija, komponovao i duhovnu muziku. Vrhunac njegovog stvaralastva su "Sveta liturgija" i "Opelo". Medjutim, nijedan hor u komunisticko doba nije se usudjivao da Liturgiju stavi na repertoar i izvodi ova dela u Jugoslaviji. Izvodili su ih samo kada su gostovali na medjunarodnim horskim takmicenjima i njima postizali velike uspehe i dobijali najvece nagrade. Tako je beogradski hor "Krsmanovic" bio uvek jedan od najboljih na medjunarodnim takmicenjima, ali je u Jugoslaviji, u Srbiji, ta srpska duhovna muzika bila prokazena i zabranjena. Posledice ovakvog odnosa bile su dalekosezne i u Crkvi. Masovno su pevnice u nasim hramovima ostale bez pojaca, i hramovi bez horova i lepih crkvenih pesama. Dobar deo nasih hramova i danas, narocito po selima, nemaju pojca, pa cesto svestenici sami i sluze i poju u svojim hramovima. Danas se situacija unekoliko promenila nabolje. Pojavili su se horovi u gradskim crkvama, muzicki obrazovano svestenstvo snima kasete duhovne muzike, pojavljuju se novi mladi kompozitori koji obogacuju nasu duhovnu muziku svojim delima.

Necemo mi Srbi slogu, necemo mi zajednistvo, nego svako tera po svome. Ne podnosimo jedni druge, ne cenimo jedni druge, a umemo da se radujemo nesreci svojih bliznjih (o ruznim ogovaranjim i izmisljotinama da i ne govorimo). Toga imamo na pretek, i kad bi se moglo negde prodati - bili bismo prilicno bogati. Eto toga nas nije sramota.

Zapitajmo se, na kraju, kako bi izgledalo nase bogosluzenje bez pesme i pojanja? Zato i pokusavamo da pevamo svi zajedno, cela crkva, i da tako naucimo bar ono osnovno liturgijsko pojanje. Verujem da je i svima vama koji pevate Liturgija milija jer aktivno ucestvujete u njoj. Da ne govorimo o tome koliko je Gospodu Bogu milija molitva kada je cuje iz usta svih prisutnih u hramu.

 

Naucite, dakle, decu da nije "sramota" pevati u horu, da nije sramota citati apostol nego da je upravo cast i sreca, a da ce Bog svakoga onoga koji mu se moli pesmom bogato nagraditi. Amin."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niti jedan inteligentan covek ga nije napustio.

Mozda su ga napustili sujetni, gramzivi, nesposobni, bolesni i njima slicni.

Ja cu po milijarditi put ponoviti:

To o cemu Vi pricate ste uglavnom videli i sreli u muzici tj. u heavy metalu koji, kao sto znamo, nije muzika koja ima veze sa Srbijom i prilikama u njoj, vec sa stvarima i desavanjima po belom svetu gde nije bilo kako je bilo u Srbiji.

Prvenstveno mislim na norveske i americke bendove.

Na stranu to sto je metal takav kakav je po pitanju vere, dakle negativan.

Kod nas su otpadnici od Hrista bili samo komunisti, malobrojni anarhisti i slicni autsajderi.

I jos jednom: inteligentan covek nikada nece otpasti od Hrista.

Ulozice svaki napor da mu pridje blize a ne da ode od Njega.

E da je ovo pravna drzava...znaci po tebi je svako ko nije hriscanin, pozeljno pravoslavac, sujetan, gramziv, nesposoban, bolestan i glup i autsajder?

icon_mad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahaha!

Ja shvatam da je svako ko je NAPUSTIO (ne onaj koji nikad nije ni bio) napravio veliku gresku i stoga ga ne mogu nazivati inteligentnim.

A tek to "inteligentan" nije neki narocit kvalitet i sam po sebi ne znaci apsolutno nista.

Samo sujetnost ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...